اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

هوش مصنوعی به جنگ "کرونا" می رود

هوش مصنوعی به جنگ "کرونا" می رود
بیتا میرعظیمی خبرنگار

هوش مصنوعی می تواند با آنالیز ویروس کرونا علائم اولیه از اپیدمی این ویروس مرگبار را کشف کرده و با د راختیار قرار دادن داده ها و اطلاعات ثبت شده، پزشکان و متخصصان را در درمان و مقابله با آن یاری کند.

با گسترش اپیدمی مرگبار ویروس کرونا در سراسر جهان، پزشکان وپرستاران در صحنه نبرد حضور پیدا کرده و تمامی هم و غم خود را برای مقابله با این بحران همه گیر قرار دادند. اما واقعیت ان این است که تلاش این دسته ازافراد زحمت کش به تنهایی نمی تواند در مقابل بحران کرونا قد علم کند. چرا که امروزه به برکت گسترش فناوریهای نوین، میتوان اطلاعات و داده هایی صحیحی از بهداشت عمومی یک منطقه  بدست اورده و با در اختیار قرار دادن آن به متخصصان، به درک صحیحی از اپیدمی این ویروس کشنده نائل آمد. در همین راستا بنظر می رسد که هوش مصنوعی می تواند در تشخیص، مقابله و حتی درمان ویروس کرونا نقش موثری ایفا کرده و همانند ابزاری کارآمد برای مقابله با این بحران فراگیر در اختیار دولتمردان قرار بگیرد.
اما هوش مصنوعی چگونه می تواند با ویروس کرونا مقابله کند؟
هوش مصنوعی با انالیر صحیح ویروس کرونا می تواند به تشخیص علائم اولیه این بیماری کمک کند. این فناوری می تواند سیگنال های اولیه را در هفته های ابتدایی این بیماری و پیش از فراگیر شدن تشخیص داده و داده ها را در اختیار دولتمردان برای کنترل شیوع ان قرار دهد. همین امر نیز می تواند در کنترل شیوع این بیماری در سراسر جهان کمک کند. این سیستم هوشمند در عین حال با بررسی داده های تحلیلی از جمله داده های اورژانس، سوابق مراجعه به پزشک، سوابق پرواز، عدم حضور در مدارس و دانشگاه ها و داده های مرتبط با فروش داروهای ضد تب ، اطلاعات را تکمیل کرده و میزان شیوع این بیماری را در کشور یا منطقه ای خاص آنالیز می کند. تمامی اطلاعات بدست امده با هوش مصنوعی می تواند در آماده سازی سیستم های مراقبت بهداشتی، تضمین ظرفیت مناسب برای قرار دادن بیماران در قرنطینه و یا تهیه و اماده سازی داروهای ضدویروسی کمک کند.

اما در خصوص  تولید واکسن کرونا باید گفت که تا به امروزه هوش مصنوعی نقش بسیار مهمی را در تولید واکسن وکنترل بیماریهای واگیردار ایفا کرده است. در همین راستا نیز این فناوری هوشمند میتواند اطلاعات بالینی از این بیماری واگیردار را جمع اوری کرده و پس از انالیز ایمن بودن واکسن را تضمین کند. هوش مصنوعی در این پروسه نیز حضور دائمی دارد. چرا که واکسن تولید شده با بهره گیری از هوش مصنوعی آزمایش شده و میزان ماندگاری و کیفیت ان مورد رصد قرار می گیرد.  علاوه بر این پس از تولید واکسن، عوارض احتمالی از مصرف آن نیز جمع آوری شده و پس از تجزیه وتحلیل به کمک هوش مصنوعی  در اختیار مقامات دولتی قرار می گیرد. هوش مصنوعی تا حال حاضر نقش بسیار موثری را در کنترل ویروس کرونا د رچین ایفا کرده است؛ اما علی رغم نقش فزاینده این فناوری در کنترل ومهار ویروس کرونا باید گفت که هوش مصنوعی پیچیدگیهای خاصی در بحث سلامت و بهداشت داشته و نمی توان بدون تکمیل اطلاعات  در خصوص نقش موثر آن در کنترل ومهار کرونا، اظهارنظری جدی کرد.  


اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.