اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹
از دل‌نوشته حسین علیزاده تا توضیحات جمشید عندلیبی

خراسانیات دنیای موسیقی را دگرگون کرد

خراسانیات دنیای موسیقی را دگرگون کرد

آلبوم موسیقی «خراسانیات» بعد از 30 سال منتشر می‌شود و هیاهویی در دنیای موسیقی به راه انداخته است. حسین علیزاده را دست به قلم کرده و جمشید عندلیبی را به توضیح بیشتر درباره تاخیر در انتشار آلبوم واداشته است.

ایران آنلاین: روز 18 اسفندماه، آلبوم موسیقی «خراسانیات» روانه بازار می‌شود. آلبومی با صدای محمدرضا شجریان و آهنگسازی زنده‌یاد پرویز مشکاتیان که تولید آن در سال 65 آغاز شد. به مناسبت انتشار این آلبوم، حسین علیزاده در یادداشتی به این دو هنرمند ادای احترام کرده است.

می‌دمد در جان و دل...

باز هم صدای تو

در بی‌نفسی، می‌دمد جان.

برای تو، برای ما، نغمه‌های یاران دیرین.

جدا نشد آن نغمه‌سرا از عشق

آن نغمه‌سرایان، عشق‌اند، عشق...

ای بلبل نعره‌زن!

تو خوانده‌ای،

تو می‌خوانی،

تو خواهی خواند... جاودانه‌ی عشق.

به جاودانه‌گی عزیزانم؛

محمدرضا شجریان

پرویز مشکاتیان

 

 

عندلیبی: نمی‌دانم چه شد

از سوی دیگر جمشید عندلیبی، نی‌نواز این آلبوم موسیقی در گفت‌وگو با ایران‌پلاس، درباره دلایل تاخیر در انتشار این آلبوم صحبت کرده است و در این گفت‌وگو تاکید می‌کند: «شجریان در کار خود و پرویز مشکاتیان در کار آهنگسازی و این که چگونه و به چه شکل شعر مناسب را انتخاب کند مهارت‌های خاصی داشته‌اند. اتفاقی افتاد و این دو هنرمند با یکدیگر فامیل شدند و مشکاتیان داماد محمدرضا شجریان شد. این نسبت خانوادگی کمک کرد بیشتر یکدیگر را بشناسند و با یکدیگر همکاری داشته باشند. طبیعتا زمانی که شناخت افراد از یکدیگر بیشتر باشد نتیجه کار خیلی یکدست خواهد شد و اثر قابل توجه و ماندگاری ارائه می‌شود.» هرچند در بخشی دیگر از صحبت‌هایش همین نسبت فامیلی را معضل اصلی در انتشار آلبوم می‌داند و می‌گوید: «ما این آلبوم را ۳۰ سال پیش ضبط کردیم که کار خیلی خوبی هم بود. اما نمی‌دانم چرا این کار در برخوردهای خانوادگی گیر کرد و تکمیل نشد.»

عندلیبی در بخشی دیگر از گفت‌وگویش توضیح می‌دهد که در آن زمان همه ما مثل خانواده کار می‌کردیم؛ «قبل از انقلاب و در سال ۱۳۵۱ گروه شیدا و در سال ۱۳۵۶ گروه عارف تشکیل شد. گاهی این دو گروه با یکدیگر ادغام می‌شدند و گاهی هم جداگانه کار می‌کردند و چون مانند یک خانواده بودیم اکثرا آثار خوبی درمی‌آمد و اثر ضعیف کمتر دیده می‌شد. اکثر آن هنرمندان هم تحصیلکرده دانشکده هنرهای زیبا بودند این فرصت باعث شد که آثار با شکل و تاثیرگذاری بهتر و بیشتر اجرا شود. از اینکه آثار این دو هنرمند جزو کارهای خوب موسیقی ما هستند شکی نیست. گذشته از توانایی‌های بی‌نظیر محمدرضا شجریان، پرویز مشکاتیان هم در حرفه خود چه در نوازندگی چه در آهنگسازی بسیار توانا بود.»

کپی