اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی خبر داد

مرمت کالبدی مستمر عناصر تاریخی مجموعه جهانی بازار تبریز طی سال جاری

مرمت کالبدی مستمر عناصر تاریخی مجموعه جهانی بازار تبریز طی سال جاری

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از مرمت کالبدی مستمر عناصر تاریخی مجموعه جهانی بازار تبریز طی سال جاری خبر داد.

مرتضی آبدار از تداوم عملیات ساماندهی و مرمت مجموعه جهانی بازار تبریز خبر داد و گفت: بازار سرپوشیده تبریز سند باشکوه فرهنگ، هنر، تاریخ، سیاست و اقتصاد آذربایجان به شمار می‌رود که با توجه به چنین جایگاهی همواره جزو اولویت‌های مرمت اداره کل میراث فرهنگی استان و پایگاه میراث جهانی بازار تبریز قرار دارد.

وی در خصوص اقدامات مرمتی بازار تاریخی تبریز طی سال جاری، اظهار کرد: طی سال جاری مرمت موضعی کالبد بخش‌های مختلف بازار سرپوشیده تبریز ازجمله حجره‌ها، سراها، دالان‌ها، چهارسوق‌ها، تیمچه‌ها، سقف، پشت‌بام، کف سازی و تعمیر درب و پنجره‌ها، جداره سازی، برگشت پایه‌ها به حالت اولیه در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی در ادامه به مرمت موضعی دالان‌های میانی ایکی قاپیلی، میر ابوالحسن و امیر اشاره کرد و گفت: همچنین طی این مراحل عملیاتی، مرمت سراهای حاج محمدقلی، حاج سید حسین اول، پایه‌های تلیسچی بازار، راسته‌بازار جدید و قدیم نیز وارد مرحله اجرا شد.

آبدار با اشاره به اینکه یکی از شاخص‌ترین ظرفیت‌های بازار تبریز قرارگیری چندین مساجد تاریخی در این مجموعه است، ادامه داد: با توجه به اینکه در بخش‌های اصلی این بازار بزرگ جهانی مساجد تاریخی متعددی وجود دارد لذا طی سال جاری این اداره کل اقدام به مرمت موضعی و کالبدی برخی از مساجد از جمله مسجد "صادقیه، حسن پادشاه و چهار منار" اقدام کرده است.

وی همچنین مرمت بازار پنبه‌فروشان، بازار قند فروشان، تیمچه‌های شعربافان، ملک، میرزا شفیع و تیمچه مظفریه را از دیگر اقدامات انجام‌گرفته توسط متخصصان میراث فرهنگی استان عنوان کرد.

آبدار در خاتمه با بیان اینکه کلید واژه صیانت از بازار جهانی تبریز، پایش، مرمت مداوم و مشارکت بازاریان، است، افزود: لازمه صیانت و حفاظت از بازار تاریخی تبریز به‌عنوان یک اثر فرهنگی جهانی جلب مشارکت بازاریان است که طی سال‌های اخیر، اداره کل میراث فرهنگی استان و پایگاه میراث جهانی بازار تبریز توانسته با حمایت‌های اصناف بازار تاریخی تبریز به این مهم جامع عمل بپوشاند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی، بازار تاریخی تبریز که پیشینه آن دست‌کم به هزار سال پیش بازمی‌گردد، با مساحتی نزدیک به ۲۷ هکتار به‌عنوان یک بلوک شهری و کامل‌ترین سازمان اجتماعی در بازارهای ایران، در سال ۱۳۸۹ به شماره ۱۳۴۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

این بازار با حدود یک کیلومترمربع مساحت بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازار سرپوشیده در سطح جهان به شمار می‌رود که از بازارچه‌ها، دالان‌ها، تیمچه‌ها، سراها و کاروانسراهای متعددی تشکیل یافته است و پیش‌تر به جهت قرار گرفتن تبریز بر سر چهارراه جاده ابریشم و گذر روزانه هزاران کاروان از کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی از آن، این شهر و بازار آن از رونق بسیار خوبی برخوردار بوده ‌است.

بازار تاریخی تبریز با داشتن حدود ۵ هزار و ۵۰۰ باب حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل، ۳۵ باب سرا، ۲۵ باب تیمچه، ۳۰ باب مسجد، ۲۰ باب راسته و راسته‌بازار، ۱۱ باب دالان، ۵ باب حمام و 4 باب مسجد مدرسه به‌عنوان اصلی‌ترین مرکز دادوستد مردم تبریز و ایران شناخته می‌شود./ ایسنا

بیشتر بخوانید:

ورودی‌های بازار تبریز احیاء می‌شوند

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.