اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

جهانپور خبرداد

آمار مبتلایان به کرونا در مرز ۳ هزار نفر/ ۹۲ نفر فوت کردند

آمار مبتلایان به کرونا در مرز ۳ هزار نفر/ ۹۲ نفر فوت کردند

سخنگوی وزارت بهداشت از ابتلای 2922 نفر به کرونا خبرداد و اعلام کرد:92 نفر تاکنون به علت کرونا فوت کردند.

کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: مجموع ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور به ۲ هزار و ۹۲۲ نفر رسیده، فوت ناشی از کرونا نیز به ۹۲ نفر رسیده است و ۵۵۲ نفر در مجموع بهبود یافته‌اند.

وی آخرین آمار ابتلای قطعی و فوت ناشی از ویروس کرونا در ایران بیان کرد: از روز گذشته تاکنون ۵۸۶ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که ۲۵۳ نفر در تهران، ۳۵ نفر در گیلان، ۹ نفر در مازندران، ۸ نفر در سمنان، ۹ نفر در گلستان، ۹ نفر در آذربایجان شرقی، ۴ نفر در کردستان، ۱۵ نفر در کرمانشاه، ۷ نفر در ایلام، ۵ نفر در لرستان، ۲۷ نفر در خوزستان، ۱۴ نفر در فارس، ۶ نفر در زنجان، ۸ نفر در مرکزی، ۲۵ نفر در قزوین، ۱۹ نفر در البرز، ۱۰۱ نفر در قم، یک نفر در چهارمحال و بختیاری، ۱۴ نفر در کرمان، ۸ نفر در سیستان و بلوچستان، ۸ نفر در خراسان رضوی و یک نفر در خراسان شمالی است.

بیشتربخوانید:۸۳۵ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا/ افزایش آمار فوتی‌ها به ۷۷ نفر

وی ادامه داد: از روز گذشته تاکنون ۱۵ نفر به علت این بیماری فوت کرده‌اند.

جهانپور اظهار کرد: تاکنون ۲ هزار و ۹۲۲ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و در مجموع ۹۲ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده‌ و ۵۵۲ مورد از ابتدا تاکنون بهبود یافته‌اند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: آمار امروز نسبت به روزهای اخیر پایین‌تر است، زیرا تعداد آزمایشگاه‌ها به ۲۴ آزمایشگاه رسیده و زمان انتظار حذف شده است و پایین بودن آمار به معنی کاهش ابتلا نیست.

بیشتربخوانید:توضیحات جهانپور درباره مرگ یک پرستار

وی اظهار کرد: اخباری که از استان‌ها داریم نشان می‌دهد ظرف روزهای گذشته مراودات و سفرهای بین شهری و شهری کاهش یافته است. بسیاری از نهادهای مردمی و شوراهای شهر و شهرداری‌ها مشارکت خوبی در گندزدایی و آموزش عمومی داشته‌اند. در برخی استان‌ها، ورودی به بیمارستان‌ها و بهبود یافتگان تقریبا برابر شده است. سفرهای بین شهری و شهری باید کاهش پیدا کند و از همه مردم می‌خواهیم که قبل از اینکه به دستور قهری نیاز باشد، این کار را انجام بدهند. مجالس و تجمعات مذهبی و غیرمذهبی نیز فعلا برگزار نشود. این ویروس پری برای پرواز ندارد و این ما هستیم که با تردد و مراودات، این ویروس را منتقل می‌کنیم. قطع زنجیره انتقال راهی جز این ندارد که حداقل دو سوم مراودات را کاهش بدهیم. بسیاری از مراودات ممکن است ضروری باشد و عمده رفت و آمدها باید حذف شود. نتیجه رعایت این موارد در این روزها را می‌توان در هفته آینده مشاهده کرد.

تهران در صدر استانهای مبتلا به کرونا

جهانپور تاکید کرد: خوشبختانه ۵۵۲ نفر از مبتلایان به کووید-۱۹ در کشور بهبود یافتند که این آمار روز به روز رو به افزایش است.

کاهش مراودات و سفرهای شهروندان

جهانپور در ادامه صحبت‌هایش نیز گفت: طبق اخباری که از استان‌ها داریم، به نظر می‌رسد که ظرف روزهای گذشته تا حدی مراودات افراد و میزان ترددها و سفرهای بین‌شهری و درون شهری در بسیاری از استان‌ها نسبتا کاهش پیدا کرده است. در عین حال بسیاری از نهادهای مردمی، سازمان‌های مردم نهاد و شوراهای شهر مشارکت خوبی در گندزدایی در سطح شهرها و ارائه آموزش عمومی داشته‌اند. در عین حال انتظار می‌رود که با این وضعیت ظرف روزهای آینده وضعیت مطلوب‌تری داشته باشیم.

خواسته‌ای از مردم برای تعطیلی مراسم‌ شادی و ترحیم

وی افزود: با توجه به اینکه در برخی از استان‌ها ورودی‌مان به بیمارستان‌ها با ترخیص‌شدگان و بهبودیافتگان تقریبا دارد برابر می‌شود،‌ امیدواریم در تمام استان‌ها مسائلی مانند کاهش مراودات و کاهش سفرها اتفاق بیفتد. از همه هموطنان‌مان خالصانه و عاجزانه می‌خواهیم که سفرهای بین‌شهری را قبل اینکه نیاز به برخورد دستوری با این مسائل باشد،‌کاهش دهند. در عین حال مجالسی اعم از مجالس شادی، ترحیم، تجمعات مذهبی و ... را نداشته باشیم. قطعا این ویروس پری برای پرواز ندارد و نخواهد داشت و افراد آن را با مراودات‌شان و عدم رعایت نکات بهداشت فردی منتقل می‌کنند. قطعا قطع زنجیره انتقال راهی نداریم جز اینکه بتوانیم به میزان ۶۰ درصد میزان مراودات و ترددها را کاهش دهیم. قاعدتا با توجه به اینکه بسیاری از مراودات ضروری است، باید مراودات و ترددهای غیرضروری را حذف کنیم که منجر به سلامت خود و خانواده و عزیزان‌مان می‌شود.

بیشتربخوانید:برای دفع کرونا غذا را در دمای ۷۰ تا ۷۵ درجه گرم کنید

کاهش زمان تشخیص با افزایش آزمایشگاه‌های تشخیصی کرونا

جهانپور تاکید کرد: آنچه امروز اعلام شد، به نوعی برآمد هفته گذشته است و قاعدتا افرادی که با علائم خفیف بوده‌اند، ممکن است اصلا مراجعه نکرده و یا درمان‌های علامتی دریافت کرده باشند که آنها در آمار ما قرار ندارند. در عین حال در روزهای گذشته آزمایشگاه‌هایمان به ۲۴ مورد افزایش یافت و قاعدتا زمان انتظار برای تشخیص کاهش می‌یابد و ممکن است ظرف یکی دو روز تمام آزمایش‌هایی که در زمان انتظار قرار داشتند، مشخص شوند.

وی ادامه داد: هموطنان‌مان بدانند که اگر بخواهیم شعار و هدف "کرونا را شکست می‌دهیم"، ‌محقق کنیم، از مسیر هر خانه یک پایگاه سلامت می‌گذرد. بنابراین امیدواریم هر خانه و خانوار ایرانی یک پایگاه سلامت بوده و در اشاعه آموزش، اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی و مراقبت از خودشان نقش جدی ایفا کنند. قطعا با مشارکت عمومی می‌توانیم ۸۰ درصد دام‌های(تله) این بیماری را برداریم و ۱۰ تا ۲۰ درصد هم به مداخلات حاکمیتی و دولتی برمی‌گردد.

وی گفت: مردم مطمئن باشند که همکاران ما در نظام سلامت و سایر بخش‌ها قطعا این حمایت‌ها را انجام می‌دهند. در عین حال به همه همکارانم در کلیه واحدهای بهداشتی و درمانی که امروز در خط مقدم مقابله با این بیماری هستند،‌ خسته نباشید بگویم و آروزی توفیق و سلامتی برایشان دارم. با روحیه مضاعف آنها که به ویژه با پیام مقام معظم رهبری، دوچندان می‌شود، امیدواریم طی روزهای آینده وارد فاز کنترل و مهار بیماری شویم.

بیشتربخوانید:۴۵ درصد ابتلاها به کرونا در بیمارستان‌ها/ تست سرپایی را توصیه نمی‌کنیم

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

جهانپور خبرداد آمار مبتلایان به کرونا در مرز 3 هزار نفر/92 نفر فوت کردند

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.