اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

سود 204 درصدی بورس برای سهامداران

سود 204 درصدی بورس برای سهامداران
سیاوش رضایی خبرنگار

بورس بی‌وقفه قله‌های جدید را فتح می‌کند و فعلاً هیچ مانعی پیش روی خود نمی‌بیند. درحالی که شیوع کرونا در بسیاری از کشورهای جهان در ابتدا سراغ بازارهای مالی رفت و بورس‌های جهانی را قرمز پوش کرد، اما بازار سهام ایران تاکنون به این بیماری قرن توجهی نکرده و هر روز رکورد تازه‌ای را به‌نام خود ثبت می‌کند. به‌طوری که بسیاری از رکوردهایی که تحلیلگران انتظار داشتند در سال آینده به ثبت برسد، در ماه پایانی سال‌جاری ثبت شده است.

به اعتقاد کارشناسان رشد نرخ ارز پس از ماه‌ها ثبات نسبی یکی از محرک‌های اصلی رشد بازار سهام بود که چشم‌انداز مثبتی پیش روی بسیاری از صنایع بورسی به‌خصوص صادرات محورها قرار داده است. هرچند این نرخ با افت و خیزهایی همراه است ولی درمقایسه با ماه‌های قبل رشد قابل توجهی داشته و از کانال 13 هزار تومان به 15 هزار تومان رسیده است. علاوه براین همچنان فشار نقدینگی کلان کشور براین بازار حس می‌شود چرا که مسیر نقدینگی به‌سمت سایر بازارها تقریباً مسدود شده و در حال حاضر بهترین بازار برای سرمایه‌های سرگردان بورس است. برهمین اساس دیروز هم شاخص کل بورس تهران 14 هزار و 910 واحد جهش کرد و خود را به 544 هزار و 239 واحد رساند که بدین ترتیب بازدهی و سودآوری متوسط این بازار از ابتدای سال تا روز گذشته به 204.6 درصد رسید که نسبت به سایر بازارها خیره‌کننده است. نگاهی به ارزش معاملات دیروز که از 5 هزار و 618 میلیارد تومان گذشت نیز نشان می‌دهد که همچنان این بازار پذیرای سرمایه‌های جدید است.  این در حالی است که ارزش کل بازار هم با 1973 هزار میلیارد تومان در آستانه 2000 هزار میلیارد تومان قرار گرفته است. تنها در فصل زمستان البته تا 13 اسفند ماه بازدهی بورس تهران به 53.7 درصد رسیده که این رقم برای روزهای کاری اسفند به 13.7 درصد رسیده است.
کارشناسان اعتقاد دارند روند صعودی بورس با توجه به عواملی که در اقتصاد ایران از آن حمایت می‌کند همچنان ادامه خواهد داشت و باید شاهد رکوردهای دیگری از این بازار بود.

 

کپی