اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

«باید و نباید»‌های مقابله روسیه و ترکیه

«باید و نباید»‌های مقابله روسیه و ترکیه
وصال روحانی

در حالی که احتمال یک رویارویی تمام عیار بین روسیه و ترکیه بالا گرفته، راه‌های پیش‌روی رجب‌طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه اندک نشان می‌دهد. وی از ورود قدرتمندانه نیروهای نظامی تحت هدایت روسیه به ادلب سوریه عصبانی است و اگر بنا بر یک پاسخ نظامی قاطعانه باشد، شعله آتش بپا شده ترکیه را بیشتر خواهد سوزاند و این احتمال قوی اردوغان را به سوی یک مصالحه سیاسی سوق می‌دهد.

چیزی که هر دو طرف را آرام کند و از یک جنگ وسیع مستقیم دور نگه دارد. این در حالی است که امروز (شنبه) به‌عنوان آخرین مهلت حل مشکل تعیین شده و حمله سوری‌ها و بواقع نیروهای نظامی تحت‌الحمایه روسیه، ترک‌ها را مقابل یک کار انجام شده قرار داده است.  با این مقدمات معلوم نیست دور سوم مذاکرات بین دولت‌های مسکو و آنکارا که برای این هفته پیش‌بینی شده همان اثر مثبتی را برجای بگذارد که به آن امید می‌رفت. در محافل ترکیه هنوز از یک رویارویی نظامی تمام عیار به‌عنوان راه حل نهایی تقابل با نیروهای نظامی مدیریت شده توسط روس‌ها یاد می‌شود اما اردوغان اینک در موضع قدرت قرار ندارد و به نفع اوست که با یک تفاهمنامه آتش‌بس موقتی خودش را از علامت سؤال‌های متعددی که بالای سرش به پرواز درآمده‌اند، رهایی بخشیده و حداقل با داغ‌شکست و سر شکستگی از این تقابل سیاسی- نظامی تازه رها نشود. یک مقام ترکیه‌ای در پی شدت گرفتن تنش‌ها بین روسیه وترک‌ها گفت: «اگر هرچه سریع‌تر به تفاهم نرسیم و نظامیان ترک بیش از پیش کشته شوند، اقدام نیروهای ما در ادلب اجتناب‌ناپذیر‌تر می‌شود و این شروع یک دور منفی تازه برای ترکیه خواهد بود.»
در چنان وهله‌ای توپ در زمین اردوغان خواهد بود و او که قریب به 900 هزار پناهجوی سوری را لب مرز معطل نگه داشته و می‌داند که نیمی از آنها کودک هستند، اگر با بیرون راندن تمام آنها خطراتی بیشتر را شامل حال آنان کند، بیش از پیش وامدار جامعه‌جهانی‌ای خواهد شد که هیچ‌گاه طرز برخورد ترکیه را با مسائل سوریه طی سال‌های اخیر یکدست و به شکلی روشن و منطقی نیافته‌است.
در حال حاضر 3.7 میلیون سوری در قسمت‌های مختلف خاک ترکیه اسکان موقتی یافته‌اند و اخراج یک میلیون نفرشان تغییری اساسی را در معادلات داخلی سوریه ایجاد نخواهد کرد ولی از منظر بین‌الملل این رویداد یک سوءتبلیغ تازه علیه اردوغان و بهانه‌ای در دست بشار اسد خواهد بود تا به‌مردم سوریه بگوید هنوز خاک این کشور برای آنها امن‌تر است. مقابله نظامی آشکار روسیه و ترکیه در روزهای اخیر کل منطقه راملتهب‌تر کرده اما کفه روس‌ها سنگینی می‌کند و سوای ادلب، ترکیه باید بیندیشد که در این تقابل نظامی تا چه میزان برنده و چقدر بازنده‌ است. شاید بهتر باشد اردوغان از خیر جواب دادن حملات قاطع روز‌های اخیر روس‌ها بگذرد تا اعتبار مخدوش شده سیاسی- نظامی کشورش را بیشتر حفظ کند و هر کار انتقامی احتمالی را به آینده‌ای نامعلوم واگذارد.
منبع: Reuters

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.