اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

ایثارگران خط مقدم سلامت

ایثارگران خط مقدم سلامت
مصطفی معین استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

علم طب همزاد انسان، ارزش‌های اخلاقی همراه جدایی‌ناپذیر طبابت و طبیب از بدو امر از نظر اخلاقی، آگاهانه تعهد داده است که دانش و مهارت و همه توان و زندگی خود را وقف بهبود بیمارانش کند. تندرستی بیمار تنها به سلامت جسم او محدود نمی‌شود و سلامت روانی، اجتماعی، فکری و معنوی‌اش نیز در بهزیستی و کیفیت زندگی او اهمیت دارد.

از دیدگاه فرهنگ دینی و قرآنی ما، آفرینش و حیات انسان به اذن الهی بوده و بهبود بیماری نیز با اراده خداوند ولی با دم مسیحایی پزشک رقم می‌خورد. این توفیق و افتخار، به پزشکی اختصاص دارد که با انگیزه‌ای پاک بتواند پیوند دهنده اراده الهی با شفای بیماران باشد(سوره شعرا - آیه ۸۰). همین منزلت و رسالت معنوی است که قداست دانش پزشکی، اعتماد به دست شفابخش پزشک و اثربخشی امر طبابت را از دیرباز تا این زمان به میراث گذاشته است.
«هر که را جامه ز عشقی چاک شد / او ز حرص و عیب کلی پاک شد
شاد باش ای عشق خوش سودای ما / ای طبیب جمله علت‌های ما»
در فرآیند تکاملی علوم و اخلاقیات پزشکی از دوران باستان تا عصر فرهنگ و تمدن اسلامی و تا دوره معاصر، رابطه میان پزشک و بیمار با محوریت یافتن بیشتر حقوق و مصالح بیماران متحول شده است. اصول اخلاق حرفه‌ای در پزشکی مدرن مانند گذشته بر نقش از خود گذشتگی و ایثارگرانه(Altruism) پزشک نسبت به بیماران و اصول اخلاق زیستی (Bioethics) هم بر مسئولیت اجتماعی بیش از پیش پزشک نسبت به دفاع از حق زندگی سالم و حقوق اساسی آحاد جامعه تأکید دارد.
خلاصه اینکه در این زمان هم پزشک از نظر اخلاقی، آگاهانه متعهد می‌شود که نسبت به بیمار و جامعه در هر جای جهان که باشد:
۱- در هر شرایطی «سلامتی و آسایش» آنها را نسبت به خود مقدم بدارد.
۲- در همه حال به همه «خدمت» کند و هیچگاه «آسیب» نرساند.
۳- اگر کمک امکانپذیر نبود حداقل بتواند به آنها «آرامش» دهد.
۴- «هنر جلب اعتماد» و اظهار «همدردی، همدلی و شفقت» به آنها را داشته باشد.
۵- به «حق انتخاب» و استقلال بیماران احترام گذارد و به گونه‌ای رفتار کند که دوست دارد همانگونه با خودش رفتار شود.
۶- با «عدالت» همه را به یک چشم ببیند و برخورد برابر داشته باشد.
۷- چه در جنگ و چه در صلح در «خط مقدم ایثارگری» و خدمت به انسان‌های «دردمند و بی‌پناه» قرار گیرد و در این راه حتی جان و سلامت خود را به خطر اندازد.
کارنامه جامعه خدوم پزشکی ایران چه در دوره انقلاب، چه در دفاع مقدس یا انجام تعهد خدمت در اقصی نقاط محروم و دورافتاده ایران بسیار افتخارآمیز بوده است. در همه‌گیری کنونی عفونت ویروسی کرونا (COVID-19) نیز فداکاری و قربانی شدن مظلومانه و ابتلای چندین نفر از پزشکان، پرستاران و سایر کادرهای پزشکی به نمادی از قداست طب و درمانگری و اعتبار اجتماعی و معنوی شایسته جامعه پزشکی تبدیل شد.
بی تردید سخنان اخیر رهبری و قدرشناسی مردم فهیم ایران نسبت به جامعه پزشکی طی چهار دهه گذشته که «بیشترین رأی اعتماد» را در بین همه گروه‌های اجتماعی به آنان داده‌اند، بازتابی از قدر و اجر معنوی ایشان و رضایت پروردگار است که شکرگزار آن هستیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.