اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

خیام به روایت کیارستمی و صابر ابر

خیام به روایت کیارستمی و صابر ابر

دومین نمایشگاه گروهی آثار هنرمندان ایرانی با محوریت «خیام» در مدیاهای مختلف برپا می‌شود.

ایران آنلاین / آناهیتا قباییان، مدیر گالری «راه ابریشم» درباره برپایی دومین نمایشگاه «اسرار ازل، خیام و هنر امروز» اظهار کرد: پس از پایان برگزاری نمایشگاه اول، آثار حدود 20 هنرمند دیگر در مدیاهای مختلف و با موضوع خیام در نمایشگاه دوم به‌نمایش گذاشته می‌شود.

وی به تنوع آثار این نمایشگاه اشاره کرد و گفت:‌ در این نمایشگاه برای اولین‌بار ماکت معماری بهرام شیردل که پروژه‌ای برای یک مرکز در شهر تبریز بود به‌نمایش گذاشته می‌شود. این ماکت با الهام از مقاله داریوش شایگان درباره خیام و با ایده «دو دروازه» کار شده است.

قباییان همچنین بیان کرد:‌ بهمن کیارستمی از مراسمی در جنوب ایران به نام «خیامی» که در آن موسیقی و شعر به‌صورت تلفیقی و در مراسم مختلف اجرا می‌شود، ویدیویی در این نمایشگاه ارائه خواهد کرد. صابر ابر نیز عکسی را با موضوع خیام و با ذوق و سلیقه خودش برای نمایشگاه آماده کرده است. شادی قدیریان، تهمینه منزوی و دیگر هنرمندان هم ایده‌های مختلفی برای این نمایشگاه اجرا و آماده نمایش کرده‌اند. همچنین منتظر آماده شدن عکس عباس کیارستمی با موضوع خیام هستیم تا در این نمایشگاه روی دیوار برود.

مدیر گالری راه ابریشم ادامه داد: نقاشی، عکس، ویدیو، ماکت معماری، مجسمه و طراحی مدیاهای به کار رفته در این نمایشگاه هستند.

در متن معرفی نمایشگاه «اسرار ازل، خیام و هنر امروز» آمده است: «این نمایشگاه که آثاری از هنرمندان سه نسل مختلف هنرهای تجسمی ایران را در خود دارد، با محوریت عمر خیام و هنر معاصر ایران شکل گرفته است. خیام از شناخته‌شده‌ترین هنرمندان تاریخ ادبیات فارسی ا‌ست که مجموعه رباعیات او به زبان‌های مختلفی ترجمه شده و همواره در میان پرطرفدارترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های ادبی جهان قرار داشته است. آثار و تفکرات او در طول تاریخ منبع الهام و خلاقیت در نزد هنرمندان ملت‌های مختلف بوده و این اولین‌بار است که آثار هنرمندان ایرانی با محوریت خیام در کنار یکدیگر به‌نمایش گذاشته می‌شود.»

فرشید مثقالی، محمد احصایی، عباس کیارستمی، پری‌یوش گنجی، حسین محجوبی، فرح اصولی، مصطفی دشتی، بهرام دبیری، مریم زندی، رضا لواسانی، ابراهیم حقیقی، هادی هزاوه‌ای، نیکزاد نجومی، رعنا جوادی، گیزلا وارگا سینایی، رضا کیانیان، مهسا وحدت، بزرگمهر حسین‌پور، شهره مهران، بهرام شیردل، احمد مرشدلو، مصطفی دره‌باغی، شادی قدیریان، سمیرا علیخان‌زاده، محمود بخشی، هاوار امینی، ناهید حقیقت، لیلی درخشانی، مجید کورنگ بهشتی، مهدی وثوق‌نیا، پویا آریان‌پور، مهرداد محبعلی، بهمن کیارستمی، مهشید نوشیروانی، فرحناز شریفی، جلال سپهر، شهریار احمدی، حامد رشتیان، فرناز ربیعی‌جاه، هومن مهدی‌زاده جعفری، بابک کاظمی، تهمینه منزوی، گلناز طاهری و شاهد صفاری هنرمندان حاضر در این رویداد هستند که آثار خود را در قالب‌ نقاشی، عکس، طراحی، مجسمه و ویدیو به تماشا می‌گذارند.

این نمایشگاه 18 دی‌ماه ساعت 16 تا 20 در گالری «راه ابریشم» به نشانی بلوار کشاورز، بین وصال شیرازی و قدس، ساختمان تکنوآجر، شماره 210 افتتاح می‌شود و تا 16 بهمن (هر روز به‌جز شنبه‌ها) از ساعت 15 تا 19 میزبان علاقه‌مندان به هنر است./ایسنا

کپی