اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

خانه کمپانی (شربت‌اوغلی) یکی از جاذبه های جامانده از عصر قاجار در تبریز

خانه کمپانی (شربت‌اوغلی) یکی از جاذبه های جامانده از عصر قاجار در تبریز

شهر تبریز از آجا که مرکز ولایت عهدنشین عصر قاجار بوده و همچنین دومین شهر پر رونق در زمان خود، به لحاظ داشتن خانه های قدیمی جزو مثال زدنی‌ها در کل کشور عزیزمان ایران است. خانه کمپانی تبریز یا همان شربت اوغلی در محله قدیمی سرخاب قرار دارد و یکی از این بناهای تاریخی و از لحاظ توریستی دیدنی است.

مکان دقیق این جاذبه‌ی دیدنی شهر تبریز، که در زمینی به وسعت 1600متر مربع قرار گرفته، واقع در خیابان ثقه الاسلام، کوی سرخاب و معبری که به درب سرخاب معروف است.

امروزه این ساختمان قدیمی که محل بنیاد نخبگان تبریز هم در آن قرار گرفته است، یکی از جاذبه های دیدنی شهر تبریز به شمار می رود. هم اکنون این خانه تاریخی به عنوان بنیاد ایران شناسی هم مورد بهره‌برداری است. اینجا جایی است که می‌توانید میراث گمشده‌ی فرهنگ و معماری عصر قاجار را یکجا کشف کنید و سفر کنید به دورانی که خانه‌های ملاکان و شازده‌های قجری، کلاه‌فرنگی داشتند!

از نظر جایگاه در تاریخ معماری، این خانه‌ی قدیمی که یکی از دیدنی ترین جاهای تبریز است، متعلق به اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی است. بنایی دو طبقه که در ضلع غربی حیاط بیرونی آن ایوانی ساخته شده و بطور کلی مشتمل بر دو طبقه مسکونی و زیر زمین در دو بخش بیرونی و اندرونی است. پلان و نمای این خانه می‌تواند به عنوان یکی از الگوهای نمونه‌های «خانه‌ی تبریزی» عهد قاجار مورد بازشناسی قرار گیرد تا در طرح‌های جدید به عنوان یک منبع الهام از آن بهره‌برداری شود.

 
 
پس کسانی که به معماری و تاریخ معماری علاقه دارند باید حتما از این بنا دیدن کنند و دوربین‌ها را هم همراه بیاورند چون عکاسی معمارانه از این بنا به تنهایی حائز ارزش و اهمیت بسیاری است. برخی از نادر ترین اشکال تزئینات ساختمانی و گچ‌بری را می‌توانید درست همینجا و در همین خانه پیدا کنید. 
 
 
 

خانه کمپانی(شربت اوغلی) تبریز دارای دو بخش در قسمت شمالی و جنوبی است. حیاط شمالی کمی از سطح کوچه پایین‌تر است که دلیلی اقلیمی داشته و سر در ورودی در قسمت شمالی از طریق یک هشتی به حیاط شمالی و با چند پله به طبقه اول می‌رسد که این هم یک دلیل اقلیمی دارد که نشان می‌دهد بنا در تابستان و زمستان عملکردی مناسب با تغییر دما داشته و در هر فصل از سال یکی از این دو بخش عمده استفاده را به خود اختصاص می‌دادند. اینجا می‌شود تاثیرات معماری روسی و اروپایی را در الگوی معماری خانه قاجاری مشاهده کرد. قسمت مرکزی بنا در سه طبقه شکل گرفته در حیاط جنوبی نیز از طریق یک دالان که طاق نمای آجری دارد و پیشتر سرپوشیده بوده است به کوچه جنوبی منتهی می‌شود این دالان به چند خانه دیگر راه دارد و در انتها به واسطه یک هشتی به یک سر در آجری با تزیینات گچی می‌رسد. که نمایه‌ای است از شیوه‌ی شهرسازی عصر قاجار در مقیاس محله‌ای. نکات بسیار دیگری هم هست که واقعا باید خودتان آنجا باشید تا بتوانید با قوه‌ی درک خودتان آن‌ها را کشف کنید و از آن‌ها لذت ببرید.

همه‌ی این جزئیات و دیدنی‌ها از اینجا جاذبه‌ای گردشگری ساخته تا خانه کمپانی تبریز (شربت اوغلی) جاذبه‌ای باشد که دیدنش برای تبریز دوستان ضروری است. ورودی ساختمان هم به خودی خود نشانگر احترام به فرهنگ همسایگی است. چون اینجا دو سکوی بزرگ دارد که می‌شود رویش نشست و خستگی را از تن به در کرد. این شکل از ساخت ورودی احترام خاصی هم نسبت به فضای اندرونی ایجاد می‌کند و این نوع ویژگی حریم به حریم را تقریباً در همه خانه های قدیمی می توان مشاهده کرد. چون دالانی بعد از در ورود وجود دارد که به دالان کوتاه دیگری می‌رسد ولی این یکی کمی تغییر زاویه دارد به شکلی که در انتهای آن حیاط بیرونی به طور کامل دیده نمی‌شود که نکات فرهنگی و تاریخی بسیاری در خودش دارد. اندورنی بنا نیز با آب‌نما و باغ آرایی به زیبایی آراسته شده و طاق‌نماهای آجرچینی شده بسیار زیبایی هم دارد.

زیرزمین هم که در گذشته آب‌انبار بوده، هم‌اکنون فضایی نمایشگاهی است و به دلیل انعطاف‌پذیری نمایشگاه‌های مختلفی آنجا برگزار می‌شود. نزدیکی به بازار و مرکز قدیم شهر تبریز هم از نکات قابل توجهی است که باید موقع بازدید از این بنای تاریخی و دیدنی شهر تبریز مد نظر داشت. شکل مبلمان، پنجره‌ها، درها و اسناد و مدارکی در قالب اوراق تاریخی در اختیار بازدید‌کنندگان قرار می‌گیرند همگی روایت کننده‌ی پاره‌ای مهم از تاریخ معاصر کشور عزیزمان ایران هستند. این بنا در سال 1369 به همت جمعی از استادکاران شهر تبریز مرمت و بازسازی شده است.

نشانی خانه کمپانی:

تبریز، خیابان ثقه الاسلام، کوی سرخاب، خانه کمپانی

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.