اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

مجلس چین: شکار و خوردن حیوانات وحشی ممنوع است

مجلس چین: شکار و خوردن حیوانات وحشی ممنوع است

کمیته دایمی مجلس ملی نمایندگان خلق چین اخیرا طرحی به منظور تکمیل ممنوعیت تجارت غیرقانونی و خوردن حیوانات وحشی را به تصویب رساند.

طبق این مصوبه جدید نهاد قانونگذار چین، شکار، تجارت، حمل و نقل و خوردن حیوانات وحشی، اعم از آن که در حیات وحش رشد کرده یا پرورش شده باشد، ممنوع است.

یک ضرب المثل چینی می‌گوید: بیماری از طریق دهان وارد بدن می‌شود. مجله علمی معروف «طبیعت» نیز در یکی از مقاله‌های خود در سال ۲۰۰۸ اشاره کرد، از میان بیماری‌های مشترک انسان و حیوان که در فاصله زمانی ۱۹۴۰ تا ۲۰۰۴ آشکار شده بود، ۷۱.۸ درصد از حیوانات وحشی به انسان منتقل شده است.

در بدن حیوانات وحشی انواع زیادی باکتری و ویروس وجود دارد که در بدن انسان موجود نیست. این باکتری‌ها و ویروس‌ها قاعدتا با جامعه بشری کاری ندارد و نوعی تعادل ظریف بین آن‌ها و انسان حفظ شده است. اما اگر این تعادل شکسته شود، ویروس‌هایی که در بدن حیوانات وحشی موجود است به انسان منتقل می‌شود و در نتیجه انسان را به ویروس‌های جدید مانند ابولا، سارس و مرس آلوده می‌کند.

صنعت کشاورزی معاصر کاملا می‌تواند به نیازهای انسان در مصرف خوراک مغذی و خوش طعم پاسخ دهد، اما هنوز هم گروهی افراد بر اثر کنجکاوی یا تفریحات ناسالم و جلب توجه، به چشیدن گوشت حیوانات وحشی علاقه دارند.

اکنون نهاد قانونگذار چین مصوبه روشنی درباره این مساله تدوین کرده که بر اساس آن، اعم از آن که حیوانی در حیات وحش رشد کرده یا پرورش شده باشد، یا در حال انقراض بودن یا نبودن حیوانات وحشی، هر نوع شکار، حمل و نقل، تجارت و خوردن آن‌ها ممنوع است.

جامعه جهانی تدریجا پی برده است، سلامتی انسان از سلامتی حیوانات و طبیعت جدایی ناپذیر است. امید است افراد بیشتری به اهمیت احترام و دوستی با حیوانات و طبیعت پی ببرند./ رادیو بین‌المللی چین

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.