اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹

این خبر به روزرسانی می‌شود؛

بارش‌ها در لرستان بدون خسارت نبود/ سیل لرستان تلفات جانی نداشت

بارش‌ها در لرستان بدون خسارت نبود/ سیل لرستان تلفات جانی نداشت

در پی بارش‌هایی که از دوشنبه عصر در استان لرستان آغاز شد و تا اواخر روز سه‌شنبه ادامه داشت استان لرستان بار دیگر با سیل مواجه شد اما این بار خوشبختانه به دلیل انجام پیش‌بینی‌ و اقدامات پیشگیرانه تلفات جانی نداشتیم و خسارت‌ها کمتر بود.

در پی وقوع سیل در استان لرستان خساراتی به زیرساخت‌ها، راه‌ها و پل‌ها وارد شده که در حال برآورد است. قطعی آب و برق وجود داشت که با کمک نیروهای امدادی رفع شد. راه‌های تعداد زیادی از روستاهای استان مسدود شده بود که اکثر آنها بازگشایی شده و اقدامات اجرایی برای برگرداندن استان به وضعیت عادی در حال انجام است.

تعمیر ۹۰ درصدی خط اصلی تغذیه گاز معمولان

سرپرست شرکت گاز لرستان گفت: حدود ۹۰ درصد تعمیر خط اصلی اجرا شده و باقی مانده به سرعت انجام می‌شود که گاز معمولان به صورت پایدار وصل شود.

فیروز خدایی  اظهار کرد: آخرین مراحل کار در حال انجام است و طی یک ساعت آینده گاز معمولان وصل می‌شود.

وی با اشاره به این‌که در سیل فروردین‌ماه خط تغذیه معمولان آسیب دید و گاز معمولان به صورت موقت تأمین شد، عنوان کرد: لوله انتقال از مسیر صعب‌العبور گذشته است که آماده‌سازی آن جزء اولویت‌های کاری ما بود.

خدایی افزود: حدود ۹۰ درصد تعمیر خط اصلی اجرا شده و باقی مانده به سرعت انجام می‌شود که گاز معمولان به صورت پایدار وصل شود.

سرپرست شرکت گاز لرستان با اشاره به این‌که در سیل فروردین ماه شاهد قطعی گاز در نقاط مختلف استان بودیم، ادامه داد: طی دو روز گذشته بغیر از معمولان در کل استان مشکل قطعی گاز نداشتیم.

وی اضافه کرد: پایدارسازی شبکه‌های گاز در همه مناطق استان جز برنامه‌های ماست که زمانبر بوده و در اجرای برنامه‌های مختلف مقاوم‌سازی انجام خواهد شد که در چنین شرایطی شبکه‌های ما مقاومت لازم را داشته باشند.

گاز معمولان وصل شد

پس از فروکش آب کشکان و با تلاش‌های نیروهای این شرکت، گاز شهر معمولان وصل شد.

گاز شهر معمولان پس از بارش‌های زیاد روزهای گذشته و در پی طغیان رودخانه کشکان و شکسته شدن لوله انتقال، روز گذشته قطع شده بود و به علت بالا بودن سطح آب نیروهای شرکت گاز لرستان نتوانستند گاز شهر را وصل کنند.

شهر معمولان دارای ۲۱۰۰ مشترک است که از روز گذشته تاکنون بدون گاز سرکرده‌اند و اکنون پس از فروکش آب کشکان نیروهای شرکت گاز لرستان نسبت به اتصال خط انتقال گاز شهر معمولان اقدام کرده و اکنون مشترکان این شرکت در معمولان از نعمت گاز برخوردارند.

راه ارتباطی ۱۷۵ روستای لرستان قطع است

مدیرکل مدیریت بحران لرستان گفت: راه ارتباطی ۱۷۵ روستای استان همچنان قطع است.

غلامرضا آقامیرزایی  اظهار کرد: پس از فروکش شدن سیلاب، گاز معمولان وصل شد.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون برق یک روستا و آب ۱۶ روستای استان علی‌رغم تلاش‌ها همچنان قطع است.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان خاطرنشان کرد: از ۳۷۵ روستا که براثر سیل راه ارتباطی آن‌ها قطع شده بود راه ۲۰۰ روستا بازگشایی شده است.

آقامیرزایی با بیان اینکه ارزیابی‌ها شروع شده است، اضافه کرد: عملیات بازگشایی ۱۷۵ روستا در حال انجام است که امیدواریم هر چه سریعتر انجام شود.

بارش‌ها در لرستان بدون خسارت نبود

مدیرکل بنیاد مسکن لرستان گفت: بیشترین واحدهای مسکن آسیب دیده از بارش های اخیر در شول آباد هستند.

مهندس مسعود رضایی اظهار کرد: بارش های چند شب گذشته بدون خسارت به واحدهای مسکونی استان نبوده ولی حجم این خسارات بالا نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر با کمک کارشناسان بنیاد مسکن استان در حال برآورد خسارات هستیم.

رضایی افزود: از آنجا که آسیب بارش ها بر واحدهای مسکونی فرسوده بعد از چند روز مشخص می شود، ما روزانه برآوردها را انجام می دهیم و تا هفته آینده مشخص می شود که چه تعداد واحد خسارت دیده اند.

مدیر کل بنیاد میکن لرستان خاطر نشان کرد: بیشتر واحدهای مسکونی فرسوده و غیر مقاوم در استان از این بارش ها آسیب دیده اند و خسارتی در واحدهای مقاوم تاکنون گزارش نشده است.

وی یادآور شد: چون بیشترین میزان بارندگی را در منطقه شول آباد داشتیم و از طرفی تعداد زیادی واحد مسکونی غیر مقاوم در این منطقه وجود دارد، قطعا بیشترین خسارت بر واحدها از همین منطقه بوده است.

خسارت بیش از ۲۰۰۰ میلیاردی سیل به زیرساخت‌های لرستان

استاندار لرستان گفت: سیل بیش از ۲۰۰۰ میلیارد به زیرساخت‌های استان خسارت وارد کرد.

سیدموسی خادمی امروز پنج‌شنبه هشتم اسفندماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: سیل اخیر شبیه همان سیل فروردین ماه بود اما به دلیل پیش‌بینی‌ها و انجام اقدامات پیشگیرانه خوشبختانه خسارت آن به‌ویژه در حوزه مردمی کمتر از سیل قبل بود.

وی تصریح کرد: زیرساخت‌های استان آسیب دیده به این دلیل که برخی زیرساخت‌ها تکمیل نشده بود.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: برآوردها از خسارتی حدود ۲۱۰۰ میلیارد تومان در حوزه زیرساخت‌ها خبر می‌دهد.

خادمی اضافه کرد: برق ۳۷ روستا در سیل روزهای اخیر قطع شد که در حال حاضر برق ۳۶ روستا وصل شده و یک روستا باقی مانده است که در حال تلاش برای وصل برق این روستا هستیم.

وی بیان کرد: آب ۷۶ روستا نیز قطع شده بود که هم اکنون آب ۶۰ روستا وصل شده و ۱۶ روستا باقی مانده است.

استاندار لرستان ادامه داد: گاز شهر معمولان که به دلیل وقوع سیل قطع شده بود دیشب وصل شد، همچنین راه حدود ۳۷۵ روستا مسدود شده بود که ۹۸ درصد آن‌ها بازگشایی شده است.

خادمی عنوان کرد: جاده پلدختر را پیش از وقوع سیل مسدود کردیم چون از نظر ما یک جاده موقت و در حال ساخت است، پس از وقوع سیل این جاده در چندین نقطه ریزش کرده و در چند نقطه رودخانه جاده را خراب کرده که باید مرمت شود تا جاده اصلی به بهره‌برداری برسد.

وی اظهار کرد: چند پل موقت نیز دچار مشکل شدند که به سرعت بازسازی خواهند شد./ ایسنا

مطالب بیشتر را اینجا بخوانید

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.