اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹

آمار مبتلایان کرونا در ایران به ۲۴۵ نفر رسید/۲۶ نفر تاکنون فوت کردند

آمار مبتلایان کرونا در ایران به ۲۴۵ نفر رسید/۲۶ نفر تاکنون فوت کردند

سخنگوی وزارت بهداشت از مرگ 26 نفر به علت شیوع کرونا در کشور خبرداد.

 دکتر کیانوش جهانپور - رییس مرکز روابط  عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اعلام آخرین آمار ابتلا به کووید- ۱۹ در کشور، گفت:‌ بررسی‌های انجام شده از روز گذشته تا پیش از ظهر امروز روی موارد مشکوک کووید- ۱۹ مشخص کرد که ۱۰۶  نفر ابتلای قطعی‌شان به کرونا، تایید شده است که متاسفانه هفت تن از آنها جان باخته‌اند.

به گفته جهانپور، از میان موارد تایید شده از روز گذشته تا ظهر امروز، ۳۸ تن در استان تهران، ۲۳ تن در گیلان، هفت تن در قم، یک تن در همدان، هشت تن در اصفهان، هفت تن در مازندران، پنج تن در اردبیل، سه تن در البرز، یک تن در خراسان رضوی، سه تن در سمنان، دو تن در کرمانشاه، سه تن در لرستان، یک تن در کردستان، یک تن در یزد، یک تن در آذربایجان غربی و دو تن در آذربایجان شرقی بوده‌اند.

وی گفت: به این ترتیب تعداد کل مبتلایان قطعی کووید ۱۹ به شمار ۲۴۵ تن رسید که متاسفانه ۲۶ تن از آنها جان باختند.

بیشتربخوانید:توضیحات جهانپور درباره مرگ یک پرستار

‌ تعطیلی یک هفته‌‌ای دانشگاه‌ها/ تصمیم‌گیری درباره مدارس در روز جمعه/قرنطینه افراد مشکوک

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تاکید کرد که با توجه به افزایش تعداد آزمایشگاه‌های تشخیص کرونا در کشور، تشخیص تعداد بیشتری از موارد قطعی این بیماری صورت گرفته است.

وی با اشاره به افزایش بهبودیافتگان موارد قطعی و مشکوک کرونا در کشور، در عین حال گفت: به نظر می‌رسد روند ابتلا به بیماری در اغلب استان‌ها صعودی خواهد بود و در روزهای آینده این روند حفظ خواهد شد. بنابراین تاکید می‌کنیم که رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی موثرترین راه قطع زنجیره انتقال است.

 جهانپور ضمن اشاره به آخرین آمار ابتلا به کووید- ۱۹ در کشور گفت:‌ شرط اول در کنترل این بیماری کاهش تردد و مراودات و لغو سفرهای غیرضرور شهری و بین شهری و لغو اجتماعات است.

ترخیص بیش از 400 مورد مشکوک به کرونا

وی با اشاره به بهبودیافتگان موارد قطعی و همچنین موارد مشکوک کرونا در کشور، گفت: خوشبختانه در قم، تهران، گیلان و برخی استان‌های دیگر موارد بهبودی زیادی داشتیم. در قم علاوه بر ۳۰ نفری که روز گذشته اعلام کردیم، ۲۲ نفر دیگر به دلیل بهبودی (شامل مبتلای قطعی به کرونا و مشکوک به کرونا) ترخیص شدند. در گیلان نیز ۴۰۰ نفر در روزهای گذشته مرخصی از موارد مشکوک و مبتلا داشتیم.

جهانپور به گسترش شبکه آزمایشگاهی تشخیص کرونا در کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به بیماریابی فعال و گسترش شبکه آزمایشگاهی که تا فردا به ۱۵ آزمایشگاه افزایش می‌یابد و بر اساس زیرساخت‌ها ظرف هفته‌های آینده نیز به ۴۰ آزمایشگاه خواهد رسید، عملا زمان انتظار بیمار کاهش یافته است و لیست انتظار برای آزمایش نخواهیم داشت.

وی در عین حال گفت: به نظر می‌رسد روند ابتلا  به بیماری در اغلب استان‌ها صعودی خواهد بود و در روزهای آینده این روند حفظ خواهد شد. بنابراین تاکید می‌کنیم که رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی موثرترین راه قطع زنجیره انتقال است.

وی با تاکید بر لزوم شستن دست‌ها با آب و صابون مایع، افزود: این روش ارزان‌ترین و موثرترین روش پیشگیری از بیماری است. همچنان توصیه می‌کنیم که از بوسیدن و دست دادن خودداری شود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت با تاکید چند باره بر پرهیز از  ترددهای غیرضرور، ادامه داد: گزارش‌ها از نواحل ساحلی شمال و جنوب کشور حاکی از آن است که مردم توصیه‌ها در این زمینه را جدی نگرفته‌اند. معضلات این موضوع در روزهای آینده هم برای خود مسافرین و خانواده‌هایشان و هم هموطنان در استان‌های مقصد، دردسرساز  خواهد  بود. این موضوع را به یاد داشته باشید که امن‌ترین جا برای مقابله و پیشگیری از ابتلا به کرونا، خانه‌ها و شهرهای خودمان است. قطعا مسافرت‌های بین شهری به شیوع بیماری کمک خواهد کرد.

برخی محدود کردن سفر ها را جدی نگرفتند/افزایش آمار مبتلایان کرونا در گیلان و مازندران 

وی در این راستا ادامه داد: آماری که امروز در گیلان و مازندران رو به افزایش است، بخشی به دلیل این موضوع است که مردم محدود  کردن سفرها را جدی  نگرفته‌اند. لازم است افراد در صورتی که کار ضروری ندارند، حتی در داخل شهرها ترددها را محدود کنند و موقتا به  خاطر حفظ سلامت خود واطرافیان‌شان ترددهای غیرضرور در سطح شهر و مسافرت‌های بین شهری را متوقف کنند.

وی با بیان اینکه در برخی استان‌ها غربالگری مسافران در مبادی ورودی استان، شروع شده‌  است، افزود: بنابراین اگر مورد مشکوکی مشاهده شود، ممکن است فرد تا ۱۴ روز تحت قرنطینه صورت گیرد؛ چراکه موضوع اولویتی است به  نام سلامت عمومی هموطنان. بنابراین از هموطنان استدعا داریم در این مسیر حداکثر مشارکت را داشته باشند.

جهانپور با اشاره به مصوبات قرارگاه کرونا که امروز و در صورت تایید رییس جمهوری ابلاغ خواهد شد، گفت: بر اساس این مصوبات، کلیه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی تا پایان هفته آینده تعطیل خواهند بود. این تعطیلی شامل کلاس‌های آموزشی خواهد شد و کادر اداری و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها شامل این تعطیلی نیستند.

وی افزود: این تعطیلی در مورد گروه دانشجویان علوم پزشکی، مشمول کلاس‌های آموزشی  خواهد شد و کارورزی‌های پزشکی، دستیاران و دانشجویان ترم هفت و هشت پرستاری شامل تعطیلی نخواهند بود.

تعطیلی  مدارس با تایید رئیس جمهور

جهانپور درباره  تعطیلی  مدارس ابتدایی و متوسطه  نیز گفت: در صورت تایید رییس جمهوری روز جمعه اعلام می‌شود که مدارس ابتدایی و متوسطه استان‌هایی که درگیر بیماری هستند، بر اساس ارزیابی ریسک کمیته فنی تا سه روز تعطیل شوند. کمیته فنی بعد از این سه روز، ارزیابی ریسک مجدد خواهد داشت و تداوم تعطیلی‌ها تابع تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا خواهد بود.

وی همچنین در مورد سایر مصوبات این ستاد گفت: مسابقات ورزشی قطعا در سراسر  کشور بدون حضور تماشاگر خواهد بود و یا حتی به صلاحدید دستگاه‌های مربوطه تا اطلاع ثانوی به تعویق خواهد افتاد. همچنین کلیه کنسرت‌ها، همایش‌ها، نمایشگاه‌ها، تجمعات مذهبی و جشن و عروسی تعطیل خواهند بود و این تعطیلی حداقل به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.

به گفته جهانپور، طبق مصوبه ستاد مذکور و در صورت تایید رییس جمهور، زیارت عتبات و بقاع شریفه طبق مصوبه ستاد محدود خواهد شد. نمازهای جمعه در استان‌ های مختلف بر  اساس ارزیابی خطر بیماری، موقتا و حداقل برای این هفته برگزار نخواهد شد. اردوهای دانشجویی و دانش آموزی و سیاحتی و زیارتی نیز باید لغو شوند.

وی به مراسم اعتکاف اشاره کرد و گفت: با  مصوبه ستاد ملی و در صورت ابلاغ رییس جمهور، افراد امسال موقتا از شرکت در این مراسم پرهیز کنند، قطعا ثواب مشارکت در حفظ سلامت عمومی کمتر از این مراسم‌های دل انگیز و روح انگیز مذهبی نخواهد بود.

وی همچنین درباره توزیع ماسک گفت: توزیع ماسک با مکانیسم مشخص و با اولویت افراد در معرض خطر از قم آغاز شد و در سایر استان‌ها نیز ادامه خواهد یافت.

جهانپور با اشاره به افزایش تقاضا برای محلول‌های ضدعفونی کننده نیز گفت: تولید این محلول‌ها در کشور به شدت افزایش یافته است. در مجموع برای شست‌وشوی دست‌ها آب و صابون مایع در دسترس افراد است و در مورد سطوح تماس نیز اگر دسترسی به محلول‌های ضدعفونی کننده نبود، ترکیب آب ژاول (محلول‌های سفیدکننده) با آب (نیم لیتر آب ژاول با ۲۰ تا ۲۵ لیتر آب) جهت ضدعفونی کردن سطوح و ابزار مناسب است و نیازی به استفاده از برند خاصی از محلول‌های ضدعفونی کننده نیست.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به پویش ملی مقابله با کرونا و هشتگ "کرونا-را-شکست-می‌دهیم" افزود: پویشی هم ظرف روزهای گذشته  شکل گرفته تحت عنوان "مدافعان سلامت" که سربازان خط مقدم مبارزه با بیماری‌ها، کارکنان بیمارستان‌ها، پزشکان و پرستاران و کارشناسان و متخصصان بهداشت و ... در اقصی نقاط  کشور هستند و در حال مبارزه با این بیماری‌ها هستند و خطرات و ریسک احتمالی آن را نیز به جان خریدند. این پویش معرفی بخشی از ایثارگری‌ها و کوشش‌های این عزیزان است.

معصومه ابتکار به کرونا مبتلا شد/او اکنون در منزل خود بستری است

مدیرروابط عمومی و مشاور رسانه ای معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده خبر ابتلای معصومه ابتکار به ویروس کرونا را تایید کرد.

فریبا ابتهاج  اظهار داشت: با توجه به وجود برخی از علائم آلودگی خانم ابتکار به ویروس کرونا در روز گذشته آزمایش تست این ویروس از ایشان به انجام رسید که صبح امروز جواب آزمایش وی مثبت اعلام شد.

آمادگی سازمان نظام روانشناسی برای مدیریت استرس کرونا

سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور از آمادگی این سازمان برای مدیریت استرس کرونا خبرداد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور متن نامه دکتر محمد حاتمی - رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره - خطاب به سعید نمکی - وزیر بهداشت - به شرح زیر است:

«ضمن سپاس از مجاهدت‌های جنابعالی و مجموعه همکاران در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استحضار می‌رساند ترس، استرس، اضطراب و نگرانی ناشی از ویروس کرونا تمام شهروندان و خانواده‌ها را درگیر کرده است صد البته این شرایط عوارضی خطرناک‌تر از ویروس کرونا را در پی دارد.

سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره با سرمایه اجتماعی بیش از ۳۰ هزار عضو رسمی کارشناسی ارشد و دکتری در سراسر کشور آماده است، به هر گونه ستاد مقابله با بحران صلاح می‌داند اقدامات عملی از جمله تدوین بسته‌های آموزشی مقابله با استرس و اضطراب، شیوه‌های آرام سازی روانی و سایر مداخلات روانشناختی جهت عادی‌سازی شرایط موجود را انجام دهد.

تصمیم وزیر آموزش و پرورش برای معلمان در صورت تداوم تعطیلی مدارس

وزیرآموزش و پرورش گفت:معلمان در صورت تعطیلی مدارس ملزم به آموزش در فضای مجازی می شوند.

«محسن حاجی میرزایی» ظهر پنج شنبه در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها که به صورت ویدئو کنفرانس در ساختمان شهید رجایی برگزار شد؛ با تقدیر از زحمات مدیران کل در یک سال اخیر اظهار کرد: حوادث طبیعی هرچند تلخ است و سلب آسایش را در پی دارد و عده‌ای را به زحمت می‌اندازد و رنج مردم را نیز به دنبال دارد، اما در عین حال فرصتی برای قوی‌تر شدن و ظهور و بروز خلاقیت‌ها است.

تایید مصوبات جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا توسط رییس جمهور

مصوبات جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا توسط رییس جمهور تایید شد.

مشاور وزیر بهداشت با اعلام تایید مصوبات جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد:بر این اساس تمامی مراکز آموزش عالی یک هفته تعطیل خواهد بود

وی ادامه داد: مدارس مناطقی که وزارت بهداشت اعلام کند سه روز تعطیل است. تمامی تجمعات فرهنگی و برنامه‌‌های سینماها و کنسرت‌ها تا ۱۶ اسفند لغو شد.مراسم اعتکاف برگزار نمی‌شود.

مجتبی ذوالنوری هم کرونا گرفت / فیلم

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با انتشار ویدئویی از مثبت شدن تست کرونای خود خبر داد.

مجتبی ذوالنوری، نماینده قم با انتشار ویدئویی از ابتلایش به کرونا خبر داد.

واکنش وزارت بهداشت به فایل منتسب به حریرچی در فضای مجازی

مشاور مطبوعاتی وزیر بهداشت توضیحاتی را درباره فایل منتسب به حریرچی در فضای مجازی ارائه کرد.

علیرضا وهاب زاده مشاور مطبوعاتی وزیر بهداشت در توییتی نوشت؛ صدایی که با عنوان گفت‌وگوی دکتر حریرچی در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود ، صحت ندارد.

به گفته وهاب زاده این فایل صوتی کاملا‌ ساختگی است. تا این لحظه هیچ بحثی برای قرنطینه تهران مطرح نشده و‌ هرگونه خبرسازی در این‌باره صرفا برای تشویش اذهان عمومی و‌ نگرانی مردم مطرح می‌شود.

تکذیب دستگیری عامل جعل فایل صوتی ایرج حریرچی

معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا دستگیری عامل فایل صوتی جعلی ایرج حریرچی را تکذیب کرد.

سرهنگ رامین پاشایی با اشاره به اطلاعیه منتشر شده به نقل از پلیس فتا در رسانه‌ها در خصوص بازداشت عامل جعل صدای ایرج حریرچی از مسئولان وزارت بهداشت گفت: تنها مرجع رسمی انتشار اخبار پلیس فتا اخبار و اطلاعیه‌های پلیس فتا، سایت رسمی نیروی انتظامی و سایت پلیس فتا است. هر گونه اطلاعیه پلیس ابتدا در این سایت‌ها منتشر خواهد شد بنابراین آنچه که در برخی از رسانه‌ها منتشر شده مورد تایید پلیس فتا نیست.

اعلام نتیجه تست کرونای مسجد جامعی

مسجد جامعی یکی از اعضای شورای شهر تهران بود که به همراه مرتضی رحمان زاده شهردار منطقه ۱۳ تهران در همایش شورایاران این منطقه حضور داشت.

نتیجه آزمایش ویروس کرونای احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران امروز منفی اعلام شد.

ترخیص شهردار منطقه 13 از بیمارستان

شهردار منطقه 13 که به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری بود ترخیص شد.

«مجتبی رحمان‌زاده» شهردار منطقه ۱۳ که گفته می‌شد به دلیل ابتلا به ویروس #کرونا در بیمارستان بستری شده با توجه به بهبود وضعیت جسمی مرخص شد.

تصاویر سوگواری کارکنان بیمارستان لاهیجان برای پرستار گیلانی

نرجس خانعلی زاده پرستار ۲۵ ساله اورژانس بیمارستان میلاد لاهیجان است که گفته می شود بر اثر کرونا و در حین خدمت رسانی جان خود را از دست داده است.البته صحت ابتلا این پرستار به ویروس کرونا هنوز ثابت نشده است.

مرگ فوتسالیست 23 ساله قمی بر اثر کرونا+بیوگرافی

الهام شیخی فوتسالیست قمی امروز به علت کرونا درگذشت.شنیده می‌شود ابتلا به ویروس کرونا علت درگذشت این فوتسالیست بوده است.مرحوم شیخی سابقه حضور در تیم فوتسال نامی نو را داشته و به عنوان دروازه بان در این تیم بازی می کرده است.

دوبرادر نوازنده مبتلا به کرونا در گیلان فوت کردند

آهنگساز و خواننده موسیقی پاپ از مرگ دوبرادر نوازنده مبتلا به کرونا در گیلان خبرداد.

مجید جمشیدی و محمد جمشیدی دو برادری که نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی بودند، براثر ابتلا به کرونا درگذشتند.

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.