اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

گوش کنید به پادکست «رادیو دیو» را

گوش کنید  به پادکست «رادیو دیو» را

«فضای شهری تهران در اولین برخورد توده سیالی از جنس صداست یک هوم یا همهمه گنگ که رنگ خاکستری را در ذهن تداعی کرده و مانند حجمی برخاسته از هزاران زنبور خشمگین با انسان حرکت می‌کند این صدای تهران قرن بیست‌ویکم است.

در ایستگاه متروی دروازه دولت با کمی دقت می‌توان اجزای این توده را به تفکیک شنید. دو صدای مختلف بیپ از دروازه الکترونیک بلیت‌خوان، صدای بم یکی از مأموران مترو...» این‌طور می‌شود. این دقیقاً صدای تهران است. صدای زیستی که بلدش هستیم. صدایی که حتی اگر نشنویم و بی‌دقت از کنارش بگذریم لحظه به لحظه آن را می‌دانیم. ریز به ریزش را زندگی کرده ایم. رادیو دیو پادکستی که از همان ابتدا جایش را میانه موسیقی و ادبیات و جغرافیایی که آن ادبیات و موسیقی متعلق به آن است پایه‌گذاری می‌کند. در هر قسمت نخست یک موسیقی از شهری می‌شنویم و پس از آن یک مکالمه، بخشی از یک داستان، روایتی از آن شهر و منطقه تا به همراه آن موسیقی ابتدایی نزدیک‌ترین تجربه زیستی را به شنونده منتقل کند. اگر اهل تصویرسازی هستید، اگر نت و کلمه برای شما تصویر می‌سازد، این پادکست خیلی به دل‌تان می‌نشیند. ضمن آنکه همراه این حال خوش با آن متن و آن قطعه موسیقی هم آشنا می‌شوید.
این پادکست مثل پادکست‌های داستان محور نیاز به تمرکز بالا ندارد و می‌توانید در هر فضایی براحتی آن را گوش دهید. پادکستی رنگارنگ بین کلمه‌ها و موسیقی. همچنین نیازی نیست منظم و از ابتدا قسمت‌ها را به ترتیب گوش دهید. هر بخش یک داستان و یک روایت منحصر به‌ فرد دارد که می‌تواند موسیقی متن این روزهای در خانه ماندن شود. هر روز را با طعم و حال‌وهوای یک شهر زندگی کنید تا در خانه ماندن لذت‌بخش‌تر شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.