اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

از دیدن غار آهکی شیربند دامغان غافل نشوید+ تصاویر

از دیدن غار آهکی شیربند دامغان غافل نشوید+ تصاویر

غار شیربند یکی از زیباترین غارهای ایران است که در 12 کیلومتری شمال شرقی شهر دامغان در روستای جزن قرار دارد.

 این غار در نتیجه انحلال و فرسایش سنگ‌های آهکی به وجود آمده و زمین‌شناسان قدمت سنگ‌ها و ستون‌های آن را به 150 تا 190 میلیون سال قبل نسبت می‌دهند.


برای دسترسی مناسب به این غار ، ابتدا 10 کیلومتر جاده قدیم آب بخشان به گردنه بشم را طی کرده تا به مزرعه خوش آب و هوای شیر بند برسید سپس 1/5 کیلومتر جاده ای که در قسمت شرقی مزرعه است به طرف روستای جزن ادامه داده و در ادامه جاده فرعی جدید الاحداث سمت چپ خود را 500 متر به طرف شمال می پیمایید تا به این غار زیبا برسید.


گفتنی است دهانه این غار در کمرکش کوهی صخره‌ای که از بستر رودخانه 50 متر ارتفاع دارد، قرار گرفته است. دهانه ورودی غار حدود 1 متر ارتفاع دارد و باید چهار دست و پا وارد غار شد، بعضی از قسمتها بسیار تنگ و باید از بین صخره سنگهای آهکی بصورت سینه خیز حرکت کرد و بعضی از قسمتها بسیار وسیع که ارتفاع سقف در بعضی از قسمتها به 30 تا 40 متر هم میرسد.

 

هوای داخل غار خنک و مرطوب است و هوا بسیار ساکن و در قسمتهای پایانی غار مقدار اکسیژن کمتر میشود ولی زیاد مشکل ساز نیست.

 

هوای داخل غار


هوای داخل غار شیربند بسیار دلچسب و دلنشین است. در ابتدای غار هوا خنک و مرطوب است، در داخل غار هر چه بیشتر پیش می رویم، مقدار اکسیژن کم می ‌شود اما این کمبود اکسیژن مشکل ‌ساز نخواهد بود.

مسیر دسترسی


پس از طی کردن ۱۰ کیلومتر از جاده قدیم آب بخشان به طرف گردنه بشم و رسیدن به مزرعه خوش آب و هوای شیربند، باید یک و نیم کیلومتر در جاده ‌ای که در قسمت شرقی مزرعه واقع شده است، به طرف روستای جزن بروید. بعد از آن به جاده جدیدالاحداثی می ‌رسید که در سمت چپتان قرار گرفته است. آن جاده را ۵۰۰ متر به طرف شمال رفته سپس دهانه غار شیربند را که در میانه کوهی صخره‌ ای واقع شده است و از بستر رودخانه ۵۰ متر ارتفاع دارد، خواهید دید.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.