اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

آخرین وضعیت سیل در لرستان/خبر در حال بروزرسانی است

رانش ۳۰ روستا در لرستان/قطع راه ارتباطی ۲۵۰ روستا / قطع برق 37 روستا

رانش ۳۰ روستا در لرستان/قطع راه ارتباطی ۲۵۰ روستا / قطع برق 37 روستا

سیل در چند روز اخیر در لرستان خسارات زیادی به روستاها و پل‌های استان زده است. آبگرفتگی شهرها و روستاها هم‌چنان ادامه دارد و امدادرسانی به مردم این استان ادامه دارد.

راه ارتباطی ۲۵۰ روستا قطع است

‌فرماندار الیگودرز گفت: از نظر آب، برق و گاز مشکل قطعی نداریم فقط راه‌های دسترسی ۲۵۰ روستا قطع شده و رودخانه طغیان کرده‌است.

حمید کشکولی اظهار کرد: در حال حاضر تمام راه‌های ارتباطی بخش ذلقی و ززوماهرو بسته شده است.

وی با اشاره به آغاز بارش برف در منطقه، عنوان کرد: جاده دسترسی الیگودرز ـ شول‌آباد و خرم‌آباد ـ شول‌آباد به علت ریزش کوه و طغیان رودخانه قطع شده‌است.

فرماندار الیگودرز با اشاره به این‌که راه دسترسی به ۲۵۰ روستا قطع است، تصریح کرد: از نظر آب، برق و گاز مشکل قطعی نداریم فقط راه‌های دسترسی روستاها قطع شده و رودخانه طغیان کرده‌است.

وی ادامه داد: بیشتر به ماشین آلات و تجهیزات راهداری نیاز داریم.

کشکولی افزود: دراین وضعیت راه‌های روستاها با مرکز بخش نیز قطع است.


خدمت رسانی ۱۰۱۳ امدادگر در سطح لرستان ‌


‌مدیر عامل جمعیت هلال احمر لرستان گفت: ۱۰۱۳ امدادگر در سطح استان خدمت رسانی می کنند.

صارم رضایی  اظهار کرد: ‌آبگرفتگی داریم ولی فعلا سیلی در کار نیست. در واقع شرایط تحت کنترل است و فقط راه های ارتباطی چند روستا قطع شده که در حال مدیریت آنها هستیم.

وی افزود: در نورآباد با آبگرفتگی روبرو هستیم در این راستا کف کش، لجن کش و پمپ آب به این شهر ارسال شده است.
رئیس جمعیت هلال احمر لرستان گفت: راه ارتباطی ۷۰ روستا قطع ‌شده‌ که شامل ۳۸ روستا در میربک جنوبی و ۲۴روستا در میربک شمالی است.
وی گفت: در حال حاضر فقط آبگرفتگی منازل را در سطح شهر ‌شاهدیم و در همین راستا راه ارتباطی یک روستا در دورود ‌از بخش چالانچولان قطع شده که در حال رفع مشکل هستیم.
رضایی در ادامه به توزیع اقلام امدادی در شهرستان ها اشاره کرد و گفت:‌ در ۸۵ نقطه اسکان اضطراری داشته‌ایم.
خوشبختانه مشکلی در بحث افزایش جایگاه‌های اسکان در صورت لزوم نداریم.

 

رانش ۳۰ روستا در لرستان


‌معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان گفت: ۳۰ روستای استان دچار رانش شدند.

گودرز امیری با اشاره به آخرین اقدامات استان در بحث سیل،  اظهار کرد: محور اصلی خرم‌آباد-دلفان در دو نقطه قطع شده است.

وی ادامه داد: ۳۰ روستای استان بر اثر بروز سیل دچار رانش شدند.

امیری اضافه کرد: همچنین آزادراه خرم‌آباد-اندیمشک در چند نقطه دچار رانش شده که با اکیپ‌ها و دستگاه‌های راهسازی مشغول خاکبرداری و بازسازی مسیر هستند.

 

قطع راه ارتباطی ۵۴ روستا در پلدختر و معمولان

فرماندار پلدختر با اشاره به افزایش دبی آب کشکان به ۳۲۰۰ مترمکعب در ثانیه، گفت: در معمولان راه ارتباطی ۱۵ روستا و در بخش مرکزی پلدختر راه ارتباطی ۳۹ روستا قطع شده‌است.

حسن رضاییان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با رصد کارشناسی و عنایت خداوند تابحال مشکلی نداشتیم.

وی با اشاره به این‌که اکثر بارندگی‌های بالادست به رودخانه کشکان ملحق می‌شوند، عنوان کرد: در حال حاضر دبی آب کشکان ۳۲۰۰ مترمکعب در ثانیه است.

فرماندار پلدختر ادامه داد: در معمولان راه ارتباطی ۱۵ روستا و در بخش مرکزی پلدختر راه ارتباطی ۳۹ روستا قطع شده‌است.

وی با اشاره به این‌که در بحث باران جدی که داشتیم تا الان مشکل خاصی نداشتیم و آب هم وارد شهر نشده، بیان کرد: با عنایت خدا مشکلات را پشت سر بگذاریم و بعداز ساعت ۱۳ مشکلی نداشته باشیم.

رضاییان عنوان کرد: ما با تمام توان پای کار هستیم، در حوادث احتمال قطعی آب، برق و گاز وجود دارد در معمولان مقطعی آب قطع شد و مشکل قطعی گاز زمانی که رودخانه فروکش کند حل می‌شود.

فرماندار پلدختر افزود: راه دسترسی به روستاهای بخش آمیران قطع شده که در این رابطه جهت کمک رسانی به این روستاها تقاضای پشتیبانی بالگرد را از هلال احمر داشتیم.

تعداد زیادی از پل‌ها و ابنیه فنی چگنی از بین رفتند

فرماندار چگنی گفت: در اثر بارش‌های سنگین و حجم زیاد سیلاب خیلی از پل‌ها و ابنیه فنی از بین رفت.

قدرت‌اله ترابی‌نژاد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طی سه روز گذشته تاکنون در آماده باش کامل هستیم.

وی عنوان کرد: در اثر بارش‌های سنگین و حجم زیاد سیلاب خیلی از پل‌ها و ابنیه فنی از بین رفت.

ترابی‌نژاد با اشاره به قطع ارتباط روستاها و همچنین قطع راه ارتباطی ویسیان به سراب دوره، بیان کرد: شاهیوند بخشی‌از جاده را سیل برده دنبال استقرار دستگاه‌های سنگین راهداری هستیم.

فرماندار چگنی با اشاره به این‌که پل دوآب آسیب جدی دیده است، ادامه داد: ارتباط از سمت پل کشکان برقرار است و به کمک سپاه پاسداران درحال ریزش برداری هستیم که ارتباط روستاها وصل شود.

وی ادامه داد: کل راه‌های استان آسیب دیده‌اند و از ظرفیت ارتش، سپاه، پادگان امام علی(ع) و بخش خصوصی استفاده می‌کنیم که ارتباط را برقرار کنیم.

ترابی‌نژاد با اشاره به این‌که از نظر آب، گاز و برق مشکلی نداریم با تمام توان پیگیری می‌کنیم بتوانیم راه مردم را وصل کنیم، افزود: انتهای بخش شاهیوند ۱۳ روستا داریم که راه ارتباطی آن‌ها قطع شده‌است و در دیگر روستاها ارتباط به سختی برقرار است.

فرماندار چگنی ادامه داد: پل موقت حیات‌الغیب را کامل آب برد و ارتباط از طریق روستای زم زم برقرار است.

 

۳۷ روستای لرستان با خاموشی برق مواجه شدند

مدیرعامل شرکت برق لرستان گفت: ۳۷ روستا در استان با خاموشی برق مواجه شدند.

فریدون‌ خودنیا در گفت‌وگو با ایسنا،  با اشاره به وضعیت برق اظهار کرد: چنانچه وضعیت آب گرفتگی در همین حد بماند در این آزمون سربلند بیرون می‌آییم اما چنانچه میزان بارندگی بیشتر شود قطعا با خسارت و مشکلاتی مواجه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه ۳۷ روستا در استان با خاموشی برق مواجه شدند،  که ۲۷ روستا مربوط به پلدختر و ۱۰ روستای دیگر مربوط به سایرشهرستان‌هاست،  افزود: با توجه به اینکه راههایی در استان مسدود شدن از وضعیت تاسیسات برق و شبکه در این مناطق بی‌خبریم که در چه وضعیتی قرار دارند.

مدیر عامل شرکت برق لرستان عنوان کرد: پرسنل و ۱۲۰ اکیپ شرکت برق استان در آمادگی کامل بسر می‌برند.

وی افزود: در شهرهای معمولان،  پلدختر و سایر شهرستان‌های استان مشکل حادی نداریم و میزان خسارت را با توجه به میدود شدن برخی راه‌ها نمی‌توانیم برآورد کنیم.  

 

اعزام کاروان نفت سفید به معمولان‌

‌مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه لرستان گفت: به محض اطلاع از قطعی گاز شهر معمولان یک کاروان نفت سفید به وسیله نفتکش از راه چول‌هول ارسال کردیم که متأسفانه مسیر بسته است و در پشت افرینه متوقف شده که به محض باز شدن مسیر کاروان وارد شهر می‌شود.

پیمان بهرامی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: باتوجه به هشدارهای هواشناسی و مدیریت بحران از قبل تمام مجاری انتقال بنزین شهر معمولان و پلدختر را پُراز فرآورده کردیم.

وی ادامه داد: شهر معمولان را از بابت بنزین، نفت گاز و کپسول گاز مایع پُر کردیم و از تجهیزات خرم‌آباد ۲۰۰ کپسول و پلدختر مجموعاً ۳۶۰ کپسول ارسال کردیم.

بهرامی افزود: قبل‌از سیل برای مصرف کنندگان نفت سفید فرستادیم که توزیع شده.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه لرستان اضافه کرد: به محض اطلاع از قطعی گاز شهر معمولان یک کاروان نفت سفید به وسیله نفتکش از راه چول‌هول ارسال کردیم که متأسفانه مسیر بسته است و در پشت افرینه متوقف شده که به محض باز شدن مسیر کاروان وارد شهر می‌شود.

وی با اشاره به این‌که در پلدختر تمامی مخازن پُر هستند و فرآورده روستاها را نیز از قبل فرستادیم، عنوان کرد: سوخت مورد نیاز اکیپ‌های راهداری را از قبل در اختیار آن‌ها قرار داده بودیم.

بهرامی ادامه داد: باتوجه به شدت بارندگی‌ها پیشبینی می‌شد که در شول آباد گردنه گله بادوش قطع شود بنابراین از قبل نفت سفید مردم و اکیپ‌ها را در شهر شول‌آباد ذخیره کردیم و اکنون شرایط تحت کنترل است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه لرستان اظهار کرد: آمادگی کامل داریم اگر جایی اعلام نیاز کردند در کوتاه‌ترین زمان ممکن سوخت و فرآورده‌های مورد نیاز مردم را بدست آن‌ها برسانیم.

قطع راه ارتباطی ۷۰ روستای دلفان

‌فرماندار نورآباد گفت: راه ارتباطی ۶۵ تا ۷۰ روستا به علت تخریب پل‌های بابابزرگ، میرزاآباد و ده یوسفان قطع شده‌است.

حشمت بهمنی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از دیروز ظهر بارندگی شدید در دلفان آغاز شد که بی‌سابقه بود و تمهیداتی از قبل اندیشیده بودیم و اقدامات لازم به عمل آمد و با آمدگی کامل به مقابله با سیلاب رفتیم.

وی با اشاره به این‌که میزان آب رودخانه نورآباد چهار برابر ظرفیتش بود، عنوان کرد: برخلاف سیل فروردین ماه مردم نهایت همکاری را با ما داشتند و خودشان خانه‌ها را تخلیه کرده و با ایزوگام درها را بسته بودند.

بهمنی با بیان این‌که شب گذشته دو تا سه هزار نفر را به محل‌های امن جابجا کردیم، تصریح کرد: چهار کمپ در شهر نورآباد، دو روستا و سه مسجد برای اسکان مردم آماده شده بود.

فرماندار نورآباد ادامه داد: با وجود این‌که محلات عظیمی از شهر زیر آب رفته بود اما حداقل خسارات را در این دوره داشتیم و تعدادی از منازل و مغازه‌ها دچار آبگرفتگی شده بودند.

وی افزود: در بخش خاوه دو روستا دچار آبگرفتگی شدند که با اعزام ماشین آلات خطر برطرف شد.

بهمنی افزود: راه ارتباطی ۶۵ تا ۷۰ روستا به علت تخریب پل‌های بابابزرگ، میرزاآباد و ده یوسفان قطع شده‌است.

فرماندار نورآباد با اشاره به این‌که راه‌های نفوذ آب به داخل شهر بسته شده، عنوان کرد: آب، برق و گاز برقرار است تنها در برخی محلات آب در سطح معابر است.

وی افزود: کمبودهایی هست که باید برای آمادگی برای بحران‌های بعدی برآورده شود چراکه نورآباد با ۱۴۵ میلی‌متر بیشترین بارندگی را داشته است.

بهمنی ادامه داد: دوستان هواشناسی ومدیریت بحران در دو سیل اشاره‌ای به نورآباد به‌عنوان کانون خطر و وضعیت قرمز نکردند که جای سؤال دارد.

 

 

 

فرماندار نورآباد بیان کرد: یکی‌از آماده‌ترین ستادهای بحران استان را داریم که در دو سیل درخشان‌ترین کارنامه را در خدمت‌رسانی داشتیم.

تاکنون خسارت جانی نداشتیم

‌مدیریت بحران لرستان گفت: خوشبختانه تا الان هیچگونه تلفات جانی به ما گزارش نشده‌است.

غلامرضا آقا میرزایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به دنبال بارش‌های اخیر از اقدامات کلیه دستگاه‌های اجرایی، خدمات‌رسان و امدادی و اطلاع رسانی صدا و سیما و رسانه‌ها تشکر می‌کنیم.

وی ادامه داد: اکنون که بارش‌ها به حداقل رسیده کار ارزیابی و برآورد خسارت ها شروع می‌شود، در اکثر شهرها، جاده‌ها و زیرساخت‌های جاده‌ای آب، برق و گاز خسارت‌هایی داشتیم، دستگاه‌های اجرایی فرمانداران و بخش‌داران همراهی و کمک کنند که بتوانیم خسارت‌ها را جمع‌بندی و هرچه سریعتر به سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کنیم.

آقامیرزایی ادامه داد: براساس اختاریه‌های هواشناسی در ساعات آینده مورد حادی نخواهیم داشت، ضمن ادامه آمادگی کمک‌رسانی به روستاهایی که مسیر ارتباطی آن‌ها قطع شده در الیگودرز، دورود، خرم‌آباد، سلسله، دلفان و پلدختر ادامه دارد.

مدیریت بحران لرستان با اشاره به این‌که بیشتر خسارت‌های وارده مربوط به زیرساخت‌ها و جاده‌های مواصلاتی و در داخل شهرهاست، عنوان کرد:  در شهرهاینورآباد و پلدختر در شب گذشته شدت بارش زیاد بود و مقداری آب وارد شهر نورآباد شد و خسارت‌هایی جزئی به بار آمده که آن‌ها را رصد می‌کنیم.

وی تأکید کرد: خوشبختانه تا الان هیچگونه تلفات جانی به ما گزارش نشده‌است.

راه ارتباطی ۱۱ روستای شاهیوند تا اطلاع ثانوی مسدود است

‌فرماندار چگنی گفت: هم‌اکنون راه ارتباطی بین شهرهای سراب دوره و ویسیان و روستاهای حیات‌الغیب، دلبر سادات، سبزوار، دوآب، ورپل و ۱۱ روستای انتهای بخش شاهیوند تا اطلاع ثانوی مسدود است.

ترابی‌نژاد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به طغیان رودخانه‌های خرم‌آباد و کشکان، آب شُستگی اطراف پل‌ها، تخریب پل‌های موقت و ریزش کوه در برخی نقاط، هم‌اکنون راه ارتباطی بین شهرهای سراب دوره و ویسیان و روستاهای حیات‌الغیب، دلبر سادات، سبزوار، دوآب، ورپل و ۱۱ روستای انتهای بخش شاهیوند تا اطلاع ثانوی مسدود است.

وی ادامه داد: لازم است کلیه دستگاه‌های اجرایی شهرستان تا پایان بارندگی، حفاظت از شهرهای سراب دوره و ویسیان و وصل راه‌های ارتباطی در کمترین زمان ممکن با استفاده از تمامی ظرفیت‌های شهرستان آماده باشند.

فرماندار چگنی افزود: پس‌از پایان بارندگی تیم‌های ارزیاب به محل اعزام شده و برآورد اولیه خسارات را در اسرع وقت اعلام می‌شود.

آب پل چم‌شهران را بُرد

‌مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان با اشاره به این‌که پل چم‌شهران را آب برده است، گفت: در محور الشتر به نورآباد به علت آبگرفتگی یکی از روستاها مجبور شدیم جاده را برش بدهیم.

عباس شرفی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: باتوجه به این‌که بارش سنگینی داشتیم و دبی خروجی رودخانه کشکان بالا رفت، محورهای اصلی استان باز هستند بجز خرم آباد به پلدختر و در حال بررسی میزان خسارت‌ها هستیم.

وی با اشاره به این‌که پل چم‌شهران را آب برده  است، بیان کرد: در محور الشتر به نورآباد به علت آبگرفتگی یکی از روستاها مجبور شدیم جاده را برش بدهیم که به محض فروکش آب آن را دوباره وصل می‌کنیم.

شرفی ادامه داد: در محورهای روستایی خساراتی داشتیم که در تلاش هستیم ارتباط آن‌ها را برقرار کنیم.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان افزود: برای مسیرهای مسدود شده راه‌های جایگزین داریم به عنوان مثال مسیر جایگزین خرم آباد به پلدختر مسیر آزادراه دهلیج پلدختر و پاعلم پلدختر است./ ایسنا

بیشتر بخوانیند:

آخرین وضعیت لرستان پس از باران سیلابی / آماده باش تمامی دستگاه‌های امدادی و خدمات‌رسان لرستان

مطالب بیشتر را اینجا بخوانید

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.