اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

کتاب «روزی مثل امروز» از جای خالی آدم‌ها می گوید

کتاب «روزی مثل امروز» از جای خالی آدم‌ها می گوید
یگانه خدامی خبرنگار

آدم‌هایی که از زندگی‌مان می‌روند یک جای خالی بزرگ به جا می‌گذارند که گاهی هیچ‌وقت پر نمی‌شود. روزها و حتی سال‌ها بعد ممکن است یادشان بیفتیم و حس کنیم همان حال بدی را داریم که روز رفتن‌شان داشتیم.

کتاب «روزی مثل امروز» درباره همین فقدان‌هاست. درباره رفتن آدم‌ها و جای خالی‌شان در قالب داستانی پرکشش و جذاب. «پتر اشتام» نویسنده سوئیسی قصه را از زندگی «آندرآس» روایت می‌کند. معلمی مجرد که تازه 40 ساله شده و تنها زندگی می‌کند. شاید وقتی سرسری به زندگی‌اش نگاه بیندازید فکر کنید زندگی شلوغی دارد اما در واقع او تنهاست و هنوز به دختری فکر می‌کند که زمانی دوستش داشت و نتوانست او را به دست بیاورد. آندرآس در مسافرت‌هایش و در لحظه‌های خوب و بدش به یاد اوست و هر چیزی آن دختر را در ذهنش تداعی می‌کند.
شخصیت‌های کتاب حتی اگر حضوری کوتاه در بخشی از داستان داشته باشند به خوبی پرداخته شده‌اند و به همین دلیل اصلاً احساس نمی‌کنید از شما دورند و نمی‌توانید درکشان کنید. شاید به همین دلیل وقتی در سال 2006 منتشر شد، مدت‌ها موضوع بحث بود و خوانندگان زیادی داشت. در همان سال در فهرست بهترین کتاب‌های روزنامه سوئیسی «نویه سوریشر تسایتونگ» رتبه دوم را گرفت و به‌عنوان یکی از کتاب‌های نامزد دریافت جایزه کتاب آلمان هم مطرح شد. اشتام به گفته خودش نوشتن درباره آدم‌های معمولی را بیشتر از هرچیز دیگری دوست دارد و این را در کتاب «روزی مثل امروز» به خوبی حس می‌کنید. نه آندرآس و نه فابین و نه ژان مارک و بقیه آدم‌های قصه عجیب و غریب نیستند. معمولی‌اند با فکرهای معمولی و درگیری‌هایی که شاید خیلی‌ها در زندگی امروز داشته باشند و تجربه کنند و شاید هم به همین دلیل این داستان جذاب و گیراست و وادارتان می‌کند یک نفس آن را بخوانید تا بفهمید آندرآس چطور قرار است با فقدان‌هایش کنار بیاید. با آدم‌هایی که از دست داده و دیگر نقشی که او می‌خواهد ندارند و باید بدون آنها سر کند.

روزی مثل امروز
نویسنده: پتر اشتام
مترجم: مریم مؤید پور
نشر: افق

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.