اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

ویروس کرونا چه مدت روی سطوح زنده می‌ماند؟

ویروس کرونا چه مدت روی سطوح زنده می‌ماند؟

محققان در تازه‌ترین مطالعات تحقیقاتی که اوایل ماه جاری میلادی در نشریه Hospital Infection منتشر شد، تخمین زدند کروناویروس‌های کووید-۱۹ به عنوان ویروس‌های تنفسی مرگبار بین ۵ دقیقه تا ۹ روز روی سطوح بی‌جان از جمله سطوح فلزی، شیشه‌ای و پلاستیکی ضدعفونی نشده زنده می‌مانند و امکان آلوده کردن افراد سالم را خواهند داشت.

در همین خصوص بانک مرکزی چین برای مهار این ویروس، دستورالعمل‌های جدیدی را به منظور ضدعفونی و در صورت لزوم امحای اسکناس‌ها در این کشور تبیین کرده است که در طول روز بارها و بارها بین مردم دست به دست می‌شوند.

به استناد نتایج این مطالعه، تمیز کردن سطوح با شوینده‌ها و ضدعفونی کننده‌‌های رایج خانگی در از بین بردن ویروس کرونا موثر خواهد بود به طوری‌که می‌توان این کروناویروس‌ها را با اتانول ۶۲ تا ۷۱ درصد، هیدروژن پراکسید ۰.۵ درصد، آب ژاول ۰.۱ درصد و یا سفید کننده در عرض یک دقیقه به طور مؤثر غیرفعال کرد.

دکتر چارلز چیو از اساتید بیماری‌های عفونی در دانشگاه کالیفرنیا و مدیر مرکز تشخیص و کشف ویروس USCF-Abbott در این باره می‌گوید: «با توجه به داده‌های در دسترس، من در درجه اول به اطلاعات موجود درباره کروناویروس سارس که در بین کروناویروس‌های آزمایش شده با ۸۰ درصد شباهت نزدیکترین نمونه به کووید-۱۹ بود، تکیه می‌کنم؛ در مورد سارس، محدوده زمان زنده ماندن ویروس روی سطوح بین کمتر از پنج دقیقه تا ۹ روز بود.

با این حال، به دلیل تفاوت‌های موجود و همچنین اطلاعات محدودی که در مورد کروناویروس جدید وجود دارد، نمی‌توان با اطمینان کامل این داده‌ها را به ویروس مرگباری که تاکنون جان هزاران نفر را گرفته است، تعمیم داد؛ از این رو برای تعیین زمان دقیقی که ویروس کووید-۱۹ روی سطوح بی‌جان باقی می‌ماند، به تحقیقات بیشتر در خصوص این نوع کروناویروس نیاز است.

بهتر است این نکته را هم مد نظر قرار دهید که کروناویروس‌ها گروه بزرگی از ویروس‌های رایج بین حیوانات هستند که به نقل از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، در موارد نادر از حیوانات به انسان‌ منتقل می‌شوند، ضمن اینکه تحقیقات روی کروناویروس‌های پیشین حاکی از آن است که افراد مبتلا، پس از تماس با شترها به ویروس مرس یا سندرُم تنفسی خاورمیانه آلوده شدند و نوعی از گربه‌ها آغازگر شیوع ویروس سارس یا سندرُم تنفسی حاد بودند./ ایرنا

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.