اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

جنگ با کرونا با فناوری بی‌سیم

جنگ با کرونا با فناوری بی‌سیم
بیتا میرعظیمی خبرنگار

اگرچه ترس جهانی از شیوع ویروس کرونا تمامی نمایشگاه‌های جهانی در خصوص استانداردهای فناوری وایرلس (بی سیم) را به حالت تعلیق درآورده است؛ اما به جرات می‌توان گفت که این فناوری نقش موثری در مبارزه با کرونا و شناسایی بیماران در کشورپرجمعیتی همانند چین داشته است.

ویروس  کرونا ده ها میلیون نفر از شهروندان چینی را در حالت قرنطینه قرار داده واجازه ورود و خروج از شهرها را برای آن ها سلب کرده است. اما در این شرایط چکونه شهروندان قرنطینه شده میتوانند با جهان خارج تماس داشته و نیازها و حتی صحبت های خود را به مقامات رسمی و حتی دوستان وآشنایان برسانند. واقعیت این است که دولت  چین به کمک فناوری وایرلس تا حد بسیاری این ویروس خطرناک و همچنین بیماران و ناقلان این ویروس را تحت کنترل گرفته است.

رسانه های چینی گزارش دادند که برخی از شهروندان در مناطق خاص حق استفاده از حمل و نقل عمومی را ندارند مگر اینکه با تلفن های همراه هویت خود را ثبت کنند. با این شیوه فناوارنه چنانچه این افراد، آلوده به کرونا شوند به سهولت  میتوان مکان ها و سابقه رفت و آمد آن ها را شناسایی کرده و تدابیر جدیدی از قرنطینه و حتی ضدعفونی های گسترده را به عمل اورند. در حال حاضر به کمک این شیوه فناوارنه مقامات راه آهن میتوانند افراد ناقل و بیمار را شناسایی کرده و به مقامات بهداشتی اطلاع دهند.

علاوه بر این افرادی که در قرنطینه قرار داشته ومایل به خروج از این منطقه هستند می توانند به کمک تلفن همراه خود و اینترنت وایرلس یه پیام را ارسال کرده و لیستی زا شهرها و استان هایی را که در دو هفته گذشته در ان جا بودند را در اختیار مقامات قرار دهند.

با این شیوه ان ها میتوانند سلامت خود را به تایید مقامات بهداشتی رسانده و از منطقه قرنطینه خارج شوند.
بخشی دیگر از مردم چین از برنامه های محبوب تلفن همراه مانند WeChat ، Alipay و QQ برای دسترسی به یک سیستم عامل دولتی به نام Close Contact Detector استفاده می کنند. د رهمین راستا کاربر نام و شماره شناسنامه ملی خود را وارد کرده و اطلاعاتی همانند ارتباط نزدیک با فرد مظنون به کرونا را ثبت میکند. این نرم افزار بخش اعظمی از داده های خود را از سوابق حمل و نقل عمومی بیرون کشیده و در شناسایی افراد بیمار و ناقلان ویروس کرونا و همچنین مهار این بیماری به دولت کمک می کند.

محققان موسسه تحقیقاتی غیرانتفاعی RTI International، در یک مطالعه تلفن های همراه کاربرانی که حداقل دو بار از ووهان ، مرکز شیوه کرونا  توییت کرده بودند را شناسایی کردند. سپس آنها حرکات تلفن ها را ردیابی کردند تا الگوی سفر این افراد را ردیابی کرده و از این طریق به نتایج امیدبخشی برسند. براساس توئیت ها و داده های بدست آمده مشخص شد که مقصد بعدی این افراد لس آنجلس، سیاتل وتوسان بوده است. این اطلاعات همچنین نشان داد که احتمالا سیر حرکت کرونا به سمت انگلستان، عربستان سعودی و اندونزی بوده و  باربادوس ، پاکستان و ترکیه نیز در لیست مکان های در معرض خطر قرار دارند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.