اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
ارمغان 181 درصد بازدهی برای سهامداران

شاخص نیم میلیونی

شاخص نیم میلیونی

گروه اقتصادی بورس همچنان می‌تازد و هر روز بی‌توجه به آنچه در کشور اتفاق می‌افتد، رکوردهای تازه‌ای به ثبت می‌رساند. در پی واکنش متفاوت بورس به شیوع ویروس کرونا و قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه اف ای تی اف در نخستین روز هفته جاری و تکرار آن در روز یکشنبه، دیروز هم شاخص کل بورس 4 هزار و 831 واحد دیگر رشد کرد و باعث شد تا برای اولین بار در تاریخ 48 ساله بازار سرمایه ایران، شاخص از 500 هزار واحد عبور کند.

بدن ترتیب دیروز شاخص با رشد 97 صدم درصدی به 503 هزار و 736 واحد رسید. شاخصی که به‌دلیل شرایط خاص اقتصادی کشور تعداد کارشناسانی که اعتقاد دارند سال آینده شاخص رکورد یک میلیون واحد را هم می‌زند، افزایش یافته است.
با رشد دیروز شاخص، بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به 181.9 درصد رسید که هیچ یک از بازارهای رقیب از طلا و ارز گرفته تا مسکن و پول به گردپای آن نمی‌رسد. بررسی ارزش معاملات و ارزش بازار نشان می‌دهد که همچنان نقدینگی جدید وارد این بازار می‌شود و عطش تقاضا دراین بازار زبانه می‌کشد.
به گفته برخی کارشناسان یکی از دلایل رشد دیروز شاخص که با رشد برخی از نمادهای بورسی خاص همراه بود اجرایی شدن ابزار «فروش تعهدی» است که از روز چهارم ماه جاری در بازار رونمایی شد. برهمین اساس شاهد رشد نمادهایی هستیم که برای اولین بار از این ابزار استفاده کرده‌اند. هرچند در 10 روز اخیر بازارهای رقیب مانند ارز و طلا هم بیدار شده‌اند ولی با توجه به بازدهی بورس که با تداوم شرایط فعلی به 200 درصد می‌رسد، توان رقابت با بازار سرمایه را ندارند. این درحالی است که همین رشد نرخ ارز بخصوص دلار به رشد بیشتر شاخص بورس منجر شده است. تعداد زیادی از کارشناسان اعتقاد دارند که با ثبت رکوردهای دیگر تا پایان سال‌جاری، بازار سهام در سال آینده نه با شتاب امسال اما به رشد خود ادامه خواهد داد و همچنان سهامداران را سورپرایز می‌کند.
در این شرایط درصورتی که دولت زمینه عرضه اولیه شرکت‌ها را در بازار سرمایه فراهم کند، ضمن افزایش عمق بازار شاهد جذب نقدینگی بیشتری دراین بازار خواهیم بود. این در شرایطی است که هم‌اکنون عمده نقدینگی در بازار ثانویه دست به دست می‌شود اما با انتقال این پول به بازار اول به‌صورت مستقیم نقدینگی به بخش تولید کشور تزریق خواهد شد.
 

کپی