اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
زم نقش لیدری خود در اغتشاشات 96 را رد کرد

لاف زدم

لاف زدم

گروه سیاسی/ سومین جلسه رسیدگی به اتهامات روح‌الله زم مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز، دیروز در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در این جلسه که به دفاع متهم اختصاص یافت، زم بار دیگر از پذیرش لیدری اغتشاشات 96 سر باز زد و وقتی کلیپی از حرف‌های او پخش شد، گفت که در محفلی دوستانه لاف زده است.

در ابتدای جلسه دیروز دادگاه، روح‌الله زم افساد فی الارض را به عنوان یکی از عناوین اتهامی خود رد کرد و گفت: یکی از افراد نامدار اصلاحات طی پیامی به آمدنیوز نوشت که شما در خارج از کشور هستید یا داخل؟ که گفتیم در خارج و آن شخص تعجب کرد که مواضع ما همچون رسانه‌های داخل کشور است. آمدنیوز نقش غیرقابل انکاری در انتخابات ۹۶ داشت. او ادامه داد: از اواسط سال ۹۶ به دلیل خستگی ناشی از کار، مسئولیت آمدنیوز را به سام سرابی واگذار کردم. در این برهه اشتباهات فاحشی از جمله انتشار مطلب درباره کوکتل مولوتوف به وجود آمد. در اواسط سال ۹۷، به دلیل اشتباهات سرابی و ارتباط وی با نزدیکان یکی از وزرای دولت از او خواستم که استعفا کند. پس از آن کنترل آمدنیوز را به دست گرفتم.
به گزارش میزان، زم درخصوص اتهام تحریک و تشویق مردم به اغتشاشات گفت: بخشی از فراخوان‌های منتشره در آمدنیوز در زمان مدیریت بنده نبوده و بخشی  هم مربوط به مطالب ارسالی به ما است. مگر با تحریک یک رسانه کسی به خیابان می‌آید؟ البته نمی‌گویم که اشتباهی در این خصوص نکردم و اگر اشتباهی کردم، از دادگاه و مردم عذرخواهی می‌کنم. با احمد شمس (واسط بین سرویس جاسوسی یکی از کشور‌های منطقه و زم) درگیر شدم و فهمیدم که آنها برای سرویس جاسوسی کار می‌کنند.
در واکنش به این اظهارات زم، رئیس دادگاه گفت که با توجه به محتوای پرونده و اظهارات متهمان دیگر که در زندان اوین هستند مشخص شده که این استاد دانشگاه (شمس) عامل CIA بوده است و نماینده دادستان هم در ادامه این ماجرا توضیح داد: متهم در بخشی از اقاریرش گفت که شمس علیه شیرین گزارش می‌داد که آن افسر جاسوس، گزارش‌ها را با من چک می‌کرد که این مورد نشان دهنده ارتباط متهم با مأمور سرویس جاسوسی بوده است. متهم در بخشی از اقرارش گفته که اعلام زمان و مکان عملیات‌های سوریه، تردد فرماندهان مخصوصاً سردار شهید حاج قاسم سلیمانی جزو مأموریت‌هایش بوده است.
با اقرار متهم به این مورد، نماینده دادستان اضافه کرد: به سندی اشاره می‌کنم که متهم زم در زمان ورود سردار شهید سلیمانی به یکی از کشور‌های منطقه با ارسال پیامی به افسر سرویس جاسوسی اعلام می‌کند و می‌گوید که فردا یک تیم نظامی وارد می‌شوند که احتمالاً قاسم سلیمانی هم با آنها است. متهم زم پیام دیگری به آن افسر جاسوس فرستاده که در آن اسامی افرادی که تحریم‌ها را دور می‌زنند آورده شده است. پس از انتشار کلیپی که در آن متهم به صراحت گفته لیدر اغتشاشات ۹۶ است، زم می‌گوید: این حرف‌ها دوستانه بوده و لاف هم زده شده است. در ۹۶ حضور داشته‌ام، اما نقش مؤثری نداشته‌ام.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.