اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
وزارت بهداشت خبرداد

آمار کرونا در ایران از ۶۰ نفر عبور کرد/ ۱۲ نفر فوت شدند

آمار کرونا در ایران از ۶۰ نفر عبور کرد/ ۱۲ نفر فوت شدند

رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت از ابتلا 64 نفر به کرونا در ایران خبرداد.

 دکتر کیانوش جهانپور درباره آخرین آمار  مبتلایان کرونا ویروس در کشور، گفت: طبق آمار ارائه شده تا پیش از ظهر امروز تعداد ۱۸ نفر در استان های مختلف مبتلای جدید به کرونا ویروس جدید شناسایی شدند که از این تعداد هشت نفر در استان قم، یک مورد در استان همدان، سه مورد در تهران، دو مورد در مرکزی، دو مورد در استان اصفهان و دو نفر در گیلان مبتلای جدید به کرونا ویروس شناسایی شده است. همچنین از این ۱۸ نفر چهار نفر متاسفانه جان باخته اند.

وی افزود: با این حساب شمار مبتلایان کرونا ویروس مجموعا به ۶۴ نفر و مجموع فوتی ها به  ۱۲ نفر رسید.

وی ضمن تکذیب اظهارات نماینده قم درباره وجود ۵۰ فوتی در قم، گفت: این آمار کذب است.

واکنش وزیر بهداشت به شایعه استعفایش در فضای مجازی

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پی انتشار نامه‌ای کذب در شبکه های اجتماعی مبنی بر استعفای وی به دلیل شیوع ویروس کرونا ضمن اعلام جعلی بودن این استعفانامه تاکید کرد: سوگند می‌خورم تا آخرین لحظه حیاتم و با تمام وجودم از خدمتگزاری صادقانه و بی‌وقفه به نازنین ترین مردم جهان دریغ نورزم.

متن بیانیه سعید نمکی به شرح زیر است: مردم شریف ایران،  نامه‌ای کذب در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر استعفای اینجانب می‌چرخد. آنان که این سرباز جان برکف وطن را می‌شناسند، نیک می‌دانند که برای روزهای راحت و عافیت نیامده، آمده تا خود را فدای کشور و مردم نازنین وطنش کند، آمده تا خون دل بخورد، تا مردم کشورش غم نخورند، نخوابد تا مردم کشورش آرام باشند  او که سه دهه پیش فرماندهی ریشه‌کنی مالاریا، مبارزه با وبا، کنترل سرخک، حذف کزاز و ریشه‌کنی فلج اطفال را  به‌عهده داشته، آمده تا با لطف پروردگار و به میدان آوردن همه توان و تجربه دهه های عمر و بکارگیری مشارکت همه عزیزان خردمند و پر تلاش کشور کمر بیماری های واگیر و غیر واگیر را بشکند. مگر می شود در روزهای سخت به هر بهانه ای دولت و مردمش را تنها بگذارد که به قول سعدی:

روان روشن سعدی که شمع مجلس توست

به هیچ کار نیاید گرش نسوزانی

با همین مردم سیلاب های امسال را بدون حتی یک همه گیری بیماری واگیر مهار کرد. آنفلوآنزای H۱N۱ که در کشوری پیشرفته هزاران مرگ بر جای گذاشت را زمین گیر کرد و اینک با لطف پروردگار و با تکیه بر خرد جمعی، دانش و تلاش همکاران پزشک، پرستار و همه کادر بهداشتی و درمانی کشور از بهورزان عزیزخانه‌های بهداشت تا عالی‌رتبه‌ترین متخصصین بیمارستان¬های دانشگاهی، از خدمتگزاران مراکز درمانی تا مدیران ارشد ستادی در کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین بهره گیری از همراهی بی بدیل دیگر اعضاء محترم دولت، ایثار نیروهای مسلح و سازمانهای مردم نهاد و هوشمندی و همراهی مردم شریف و آگاه کشور می رود تا ویروس کرونا را به زانو در آورد و افتخاری دیگر در عرصه بین المللی برای جمهوری اسلامی ایران ثبت کند. او اولین بار با شنیدن خبر ویروس کرونا در چین ایستاد تا به نفع مردم کشورش اقدامات سختگیرانه عبور و مرور اعمال کند و آمادگی جهت این یورش احتمالی فراهم نماید.
امید است در روزهای آینده با آگاهی و همراهی مردم عزیز و همکاران سخت کوشم شاهد مهار و کاهش مبتلایان به ویروس باشیم. سوگند می‌خورم تا آخرین لحظه حیاتم و با تمام وجودم از خدمتگزاری صادقانه و بی وقفه به نازنین‌ترین مردم جهان دریغ نورزم.
عزت، سربلندی و سلامتی همگان آرزوی این خدمتگزار کوچک ایران زمین است.  همواره شاد و تندرست باشید.

 امروز نامه ای در فضای مجازی مبنی بر استعفای سعید نمکی منتشر شده است.

علی رضا وهاب زاده مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز نامه منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر استعفای سعید نمکی را تکذیب کرد.

وی روز دوشنبه در حساب توییتر خود نوشت: نامه مربوط به استعفای وزیر بهداشت کذب است. الان برای کنترل ویروس کرونا نیاز به کمک همه مردم است و این گونه اخبار کذب فقط باعث گمراهی و نگرانی بیشتر مردم خواهد شد و منافع عده ای را تامین خواهد کرد.


فوت 50 نفر در قم تکذیب شد/مثبت شدن تست کرونا از رییس دانشگاه علوم پزشکی قم
 

دبیر ستاد ویژه مدیریت پیشگیری از آلودگی ویروس کرونا فوت 50 نفر درقم را تکذیب کرد.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت درباره آخرین آمار شدگان فوت شدگان بر اثر کرونا گفت: از دیروز تا امروز 4 نفر به جمع فوت شدگان اضافه شده است و به 12 نفر رسیده است. افراد مبتلا که تست آنها مثبت شده نیز 59 الی 61 نفر است.

وی افزود: تعداد فوت شده اگر صورت باشد، مخرج تعداد افرادی است که مشکوک هستند و فوتی ما از میان افراد مشکوک نزدیک به یک درصد است.

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: فوت 50 نفر را تکذیب می‌کنیم، هیچ کس صلاحیت اعلام اخبار در این زمینه را ندارد.

وی با بیان اینکه برخی رسانه‌های خارجی تعداد افراد فوت شده را  اعلام می‌کنند و من جواب آن‌ها را نمی‌دهم، گفت: اما اگر از افراد دلسوز داخلی کسی ادعایی در این زمینه دارد، باید با یک نامه رسمی و محرمانه اسامی را اعلام کنند. نماینده قم نیز باید به ما رسمی و محرمانه اسامی را اعلام کنند اگر تعداد فوت شدگان نصف این آمار هم باشد من استعفا می‌دهم. ما به خاطر تشویش اذهان عمومی کوتاه نمی‌آییم.

حریرچی خاطرنشان کرد: تست رییس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز مثبت شده است. الان وقت رقابت‌های سیاسی نیست. کرونا یک موضوع ملی است و باید دست به دست هم دهیم تا آن را ریشه‌کن کنیم.

بیشتربخوانید:پاسخ به مهم ترین سوالات درباره کرونا

موافق قرنطینه نیستم 

حریرچی در خصوص قرنطینه شهرهایی که آمار ابتلا به کرونا در آنها بالا است، گفت: با قرنطینه به هیچ وجه موافق نیستیم، چرا که این اقدام مربوط به قبل از جنگ جهانی است، قرنطینه تبعاتی دارد و ما به دقت مصاحبه و آزمایش و تحلیل‌های لازم را انجام می‌دهیم  و پیش بینی می‌کنیم که هر تصمیمی چه تاثیری خواهد داشت.

او با تاکید بر اینکه قم وضعیت باثباتی دارد،  ادامه داد: اگر قم را تعطیل کنیم و مردم به مسافرت بروند باعث پخش بیماری در بقیه شهرها می‌شود در نتیجه با قرنطینه به هیچ وجه موافق نیستیم.

حریرچی افزود: استفاده از لباس مخصوص که برخی به آن لباس فضانوردی می‌گویند، نیز پروتکل دارد و برای کسانی باید استفاده شود که یا قطعا به دلیل کرونا فوت کرده‌اند و یا بیماری است که کرونای مثبت دارد. ما طبق سطح بندی براساس پروتکلی که اعلام کردیم باید از این لباس استفاده کنیم.

وی درباره نپرداختن صدا و سیما به اهمیت مسئله کرونا گفت: صدا و سیما نیز از لحاظ آگاهی بخشی همکاری خوبی با ما داشته است از لحاظ اطلاع‌رسانی هم  در برنامه تیتر امشب، نگاه یک و گفتگوی ویژه خبری به این موضوع اختصاص پیدا کرد. در اکثر مسائل بخش خبری هم هماهنگ شده که حضور داشته باشیم.

خاکسپاری افراد فوت شده به دلیل بیماری کرونا

معاون کل وزارت بهداشت درباره خاکسپاری افراد فوت شده به دلیل بیماری کرونا گفت: خاکسپاری افراد فوت شده به دلیل بیماری کرونا پروتکل کاملا مشخص و از پیش تعیین شده‌ای دارد. همچنین درباره شست و شو و اینکه باید چه ماده‌ای به فوت شده زده شود یا اینکه در چه عمقی از زمین باید دفن باشد دارای یک پروتکلی است که مختص who است و عینا هم باید اجرا شود یک سری خبرهای منفی منتشر می‌شود که از ابتدا کذب است و مدعی می‌شوند که خودشان فرد فوت شده را کاور کرده و بعد دفن کرده‌اند، اما آیا مردم این چنین چیزی را قبول می‌کنند آیا کسی می‌تواند جنازه را به تنهایی در کاور کند؟

حریرچی درباره تامین ماسک و مواد ضد عفونی برای عموم مردم گفت: ما در مورد ماسک پیش‌تر واضح گفته‌ایم که مردم عادی احتیاجی به ماسک ندارند و فقط مراقبین آن هم با سطح بندی مانند پزشک و پرستاده هستند که باید حتما از ماسک استفاده کنند. البته 80 درصد افراد مشکوک و بیمار باید در خانه مراقبت شوند و کسانی که از بیماران کرونا مراقبت می‌کنند حتما باید ماسک استفاده کنند. 

وی افزود: همچنین افرادی که دارای سندروم حاد سرماخوردگی هستند و عطسه می کنند باید از ماسک استفاده کنند البته ما پیش بینی کرده بودیم که ماسک کم نمی‌آید. علاوه بر این‌ها ما گله داریم که در شرایط سخت دو اتفاق می‌افتد، اول اینکه یکی سری سوداگری‌هایی می‌کنند و می‌خواهند سود چندین برابری کسب کنند. ما از دادستانی اردبیل تشکر می‌کنیم که دو داروخانه متخلف را پلمپ کردند.

حریرچی در پاسخ به این سوال که وسایل شوینده و ماسک از طریق سوپرمارکت‌ها به فروش می رسد و قشر تحصیلکرده در داروخانه‌ها ماسک و ژل‌های ضدعفونی را احتکار می‌کنند؟ گفت: این مساله را تکذیب یا کتمان نمی‌کنیم. در مورد مواد شوینده کمبود نداریم و این مساله در زمینه موادضدعفونی‌کننده و ماسک مطرح است. اکنون با هماهنگی وزیر صمت به میزان قابل توجهی این اقلام توزیع می‌شود.

او با بیان اینکه در زمینه تامین مواد اولیه مشکلی نداریم، تصریح کرد: اکنون در زمینه تولید ماسک در حد صادرات هستیم.

معاون وزیر بهداشت درباره اینکه هیچ نظارتی بر فرآیند توزیع و خرید و فروش ماسک و موادضدعفونی کننده نداشته، اظهار کرد:  نظارت‌های متعددی انجام شده، اما نظارت بر توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده در حوزه وزارت بهداشت نیست و از طریق تعزیرات و قوه قضائیه با این افراد متخلف برخورد می‌شود.حریرچی تاکید کرد که فروش ماسک در سوپر مارکت ها منعی ندارد.

چرا آمار تلفات کرونا زیاد است؟

حریرچی در پاسخ به این سوال که چرا آمار تلفات کرونا زیاد است، آیا کرونا زودتر از این شروع شده بود، تصریح کرد: واقعیت این است که الان دنیا در مورد اعلام افراد فوت کرده به دلیل ویروس کرونا کاملا با سیاست مخفی کاری برخورد می‌کند در سه کشور همسایه ما اصلا نمی‌توانند تست کرونا بگیرند.

وی درباره بیمارستان‌هایی که برای بیماران در نظر گرفته شده است،‌ تصریح کرد: در تهران در سه مرکز آزمایش انجام می‌شود و مردم به آنجا نمی‌توانند مراجعه کنند همچنین آزمایشی که انجام می‌شود  به درخواست مردم نیست در هیچ جای دنیا هم اینگونه نیست که به خواست مردم تست از مورد مشکوک انجام شود. یکی از مشکلات ما این است که افرادی که علائم ندارند برای انجام تست مراجعه می‌کنند.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماران را خودمان به بیمارستان‌های تعیین شده منتقل می‌کنیم، خاطرنشان کرد: در شهرهای بزرگ چند بیمارستان در سه لایه برای بیماران کرونا پیش‌بینی شده است و اینکه بیمارستان جدید احداث نکردیم یا در شهر آفتاب سوله نزدیم به این دلیل است که طبق متون علمی دنیا بیمارستانی که در حال فعالیت است بهتر می‌تواند خدمات ارائه دهد. در برخی از استان‌ها نیز بیمارستانی را گفتیم تا برای این کار در نظر گرفته شود اما دیدیم که تعدادی مردم را تحریک می‌کنند که چرا بیماران را به شهر ما می‌آورید بالاخره ما باید مریض‌ها را در یک جا اداره کنیم.

وی درباره شهرهای متوسط نیز گفت: در یک شهر متوسط یک بیمارستان با یک رزرو در نظر گرفته‌ایم برای شهرهای کوچک نیز یک بخش از یک بیمارستان را در نظر گرفته‌ایم. 80 درصد کسانی که کرونای مثبت دارند با مراقبت‌های شخصی خوب می‌شوند و نیاز به بستری در بیمارستان ندارند.

حریرچی ادامه داد: مردم نباید به هر دلیلی  به بیمارستانی که فکر می کنند، تخصص بیشتری دارد مراجعه کنند چرا که تنها ممکن است 20 درصد تحت نظر قرار گیرند و یا در بیمارستان بستری شوند، اما اکنون مشکل ما این است که برخی با علائم سرماخوردگی هم مراجعه می کنند و می گویند ما را چند روز بستری کنید. مردم باید به این نکته توجه کنند که بیمارستان عفونی‌‌ترین نقطه دنیا است و سیاست حتی در چین هم اینگونه است که به دلیل اثربخشی بیشتر مراقبت‌ها در منزل انجام شود و حتی اگر لازم شد کادر پرستاری به منزل بیمار مراجعه کنند.

او در پاسخ به سوالی درباره انتشار آمار مبتلایان توسط وزیر بهداشت ترکیه و این شائبه که به دلیل حضور مردم در تجمعات بزرگ و به دلیل مسائل سیاسی آمار دیر اعلام شده است، گفت: به هیچ وجه این مساله مطرح نیست. این اتفاق روز جمعه افتاده است. ساعت 1 ظهر روز جمعه دکتر جهانپور در مصاحبه‌ای اعلام کردند که 738 مورد مشکوک به بیماری کرونا داریم و در ساعت سه تا 4 بعداز ظهر وزیر بهداشت ترکیه با وزیر بهداشت ما حرف زده است  و ساعت 5 توئیت کرده که 750 بیمار مشکوک به کرونا در ایران وجود دارد و منابع خبری می گویند چرا آمار ایران را ترکیه اعلام کرده است. اگر منِ نوعی را دروغگو و یا کتمان کننده فرض کنید،‌ هر حرفی بزنم آن را قبول نمی‌کنید. 

توئیت وزریر بهداشت ترکیه

حریرچی ادامه داد: توئیت وزریر بهداشت ترکیه بعد از اعلام آمار از سوی ما بوده، اما خبر آنها بیشتر چرخیده است.

معاون وزیر بهداشت درباره تولید کیت گفت: یک هفته است که کیت تشخیص تولید شده و تحویل داده می شود برای اینکه بگوییم کسی مبتلا به کرونا است، باید تست انجام شود. در این مدت بیش از 6 هزار کیت تولید شده و یا خارجی‌ها به ما تحویل داده‌اند.

---
 
راه حل محرز برای از بین بردن ویروس کرونا 

مینو محرز گفت: فریز مواد غذایی موجب از بین رفتن ویروس کرونا می‌شود.

عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه آیا فریز مواد غذایی موجب از بین رفتن ویروس کرونا می شود یا نه افزود: ویروس در مقابل فریز خیلی زود از بین می رود.

وی ادامه داد: همچنین ویروس در مقابل گرما نیز خیلی زود از بین می رود.

محرز خاطرنشان کرد: ویروس برای زنده ماندن احتیاج به سلول زنده و میزبان دارد و در محیط آزاد ممکن است تا چند ساعت زنده بماند.

مدت زمان زنده ماندن ویروس کرونا مشخص نیست

فوق تخصص بیماری های عفونی و گرمسیری درباره مدت زمان بقای ویروس کرونا در محیط آزاد اظهارداشت: چون اکنون تازه این اپیدمی شروع شده است مدت زمان زنده ماندن ویروس کرونا مشخص نیست اما ویروس های شبیه به آن، حداکثر تا ۴۸ ساعت قابلیت زنده ماندن دارد.


 بیماری جدید کرونا با نام «کووید-۱۹» از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت و تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده و جان ۲ هزار و ۲۳۳ تن را گرفته است. ایران بعد از چین دومین آمار فوتی کرونا در جهان را دارد.

---


کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز دوشنبه گفت: تعداد تلفات بیماری کرونا در ایران به ۱۲ و تعداد مبتلایان به ۶۴ نفر رسیده است.

آخرین وضعیت تولید ماسک در ایران

مطابق اعلام مسوولان وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اکنون ۱۵ واحد تولیدکننده ماسک در کشور با ظرفیت تولید روزانه ۱.۵ میلیون عدد ماسک فعالند که ۱۳ مورد آنها زیر مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت می کنند.

در این زمینه «کیوان گردان»، مدیرکل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت امروز در خاتمه بازدید از یکی از واحدهای بزرگ تولید ماسک در استان مرکزی به خبرنگار ایرنا گفت: در تلاشیم تا امکانات و تسهیلات لازم را برای واحدهای تولیدی فعال در زمینه ماسک فراهم کنیم تا با همه قوا به تولید بپردازند.

وی بیان داشت:‌ عمده مشکلات این واحدها تامین انرژی، مواد اولیه، اجزا و قطعات تولید د همچنین نیروی انسانی است.

گردان خاطرنشان‌ کرد: اکنون تولید در کارخانجات مختلف در جریان است و ما به دنبال تولید با حداکثر ظرفیت هستیم، اما توزیع ماسک‌ها بر عهده وزارت بهداشت است که اکنون از داروخانه‌ها گرفته شده و به خانه‌ها و مراکز بهداشت سپرده شده است.

وی یادآورشد: ‌۱۳ واحد تولیدی ماسک زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت در کشور فعالند و به دلیل قرار داشتن در محدوده شهرک‌های صنعتی، از این وزارتخانه مجوز تولید دارند.

مدیرکل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت خاطرنشان‌کرد:‌ مطابق آمار اعلامی وزارت بهداشت، ظرفیت اسمی واحدهای تولیدکننده ماسک (اعم از زیرمجموعه وزارت بهداشت یا وزارت صنعت) یک میلیون و ۵۰۰ هزار عدد در روز است که همه آنها در تلاشند با ۱۰۰ درصد ظرفیت خود در سه شیفت کار کنند.

این نکات را برای پیشگیری از کرونا در مهدهای کودک رعایت کنید

مسعود آسیما در خصوص اقدامات لازم الاجرا برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در مهدکودک‌ها گفت: براساس دستورالعمل‌های سازمان بهزیستی کشور در خصوص پیشگیری از شیوع این ویروس، آگاهی رسانی به کارکنان مهدهای کودک، والدین و کودکان در خصوص بیماری کووید ۱۹ به نحوه مقتضی و موثر برگزار می‌شود. به این ترتیب والدین کودکان آموزش‌های لازم را دریافت می‌کنند تا نسبت به تحویل کودکان بیمار به مهد کودک خودداری و پس از رفع مشکل کودک با داشتن گواهی سلامت از سوی پزشک، برای پذیرش کودکشان اقدام شود.

وی در ادامه با اشاره به آموزش بهداشت فردی به کودکان توسط مربیان مهد کودک تصریح کرد: همچنین نظارت کافی مدیران و مربیان مهد کودک بر نظافت عمومی و فردی، نظارت بر کار پخت غذا و سرو آن و تاکید بر استفاده از صابون مایع در دستشویی‌ها از دیگر مواردی است که باید در خصوص مهدهای کودک رعایت شود.

مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور با اشاره به این که در هر شیفت کاری مهدهای کودک، محل‌های قابل شست و شو باید یکبار با آب و مواد شوینده شست و شو داده شود ادامه داد: همچنین کلیه کودکان باید دارای وسایل شخصی (ظرف غذ، لیوان، قاشق، چنگال و ...) جداگانه باشند. کلیه اسباب بازی‌های پارچه‌ای یا پشمی نیز باید جمع آوری شده و از اسباب بازی‌های پلاستیکی قابل شست و شو استفاده شود. به این ترتیب کلیه اسباب بازی‌های پلاستیکی نیز باید روزانه مورد شست و شو قرار بگیرند.

آسیما با بیان این که کودکان و مربیان پس از بازگشت از محوطه یا اتاق بازی و قبل از سرو هر گونه مواد غذایی باید دستان خود را با آب و صابون بشویند افزود: مهدهای کودک از پذیرش کودکان دارای علایم بیماری معذور هستند. همچنین اگر مسوولان مهدکودک بعد از پذیرش متوجه علایم بیماری در کودک شوند باید بلافاصله ضمن جداسازی وی از سایرین با والدین کودک جهت ترخیص وی هماهنگی صورت گیرد. این کودکان تنها پس از پایان علایم بیماری با ارائه گواهی سلامت پزشکی می‌توانند مورد پذیرش مجدد قرار بگیرند.

از نمایندگان مجلس تست کرونا گرفته می‌شود

روابط‌ عمومی مجلس در اطلاعیه‌ای خطاب به نمایندگان اعلام کرد:

«بنا بر اعلام اداره کل سلامت، کارشناسان در بهداری پارلمان برای انجام تست ویروس کرونا از ساعت ۱۳:۳۰ مستقر هستند.

لطفا جهت انجام تست مراجعه فرمایید.»

از روز گذشته روابط عمومی مجلس شورای اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد دمای بدن نمایندگان در مبادی ورودی مجلس برای پیشگیری از کرونا ویروس کنترل می‌شود.

کرونا ندارم/ سُر و مُر و گنده هستم/غلط کردند میزم را ضدعفونی کردند

احمد امیرآبادی فراهانی درباره شایعه ابتلایش به کرونا گفت: من کرونا ندارم، سُر و مُر و گنده هستم.

او در پاسخ به این سوال که آیا توصیه به قرنطینه نشده‌اید؟  گفت: خیر. چه کسی این را گفته است؟

امیرآبادی در پاسخ به این که آیا در هنگام ورود به مجلس از شما خواسته نشده است که وارد مجلس نشوید؟ گفت: چنین چیزی نبوده است.

او در پاسخ به این سوال که چرا پس از ترک جلسه از سوی شما اقدام به ضد عفونی کردن میز و صندلی شما کردند؟ گفت: غلط کردند همچین کاری کردند. اشتباه کردند به من چه مربوط است.

نماینده قم در پاسخ به این سوال که آیا تستی داده‌اید؟ گفت: من نه تست دادم و نه تستم مثبت بوده، نه چیزی گفته‌اند نه قرنطینه شدم بلکه در پاویون مجلس و جلوی در خانه ملت هستم و حتی جلسه هیات رئیسه مجلس را هم شرکت کردم.

نماینده قم کرونا گرفت؟

پیش از این اعلام شده بود، احمد امیر آبادی فراهانی دقایقی پیش جلسه علنی مجلس را ترک  کرد و  پس از آن یکی از کارمندان مجلس با حضور در جایگاه هیات رئیسه، اقدام به ضدعفونی کردن میز و صندلی کار وی کرد.

محمد علی وکیلی گفت: ظاهرا آقای امیرآبادی حالشان بد شد و به همین  دلیل جلسه مجلس را ترک کردند.

وی درباره احتمال ابتلای نماینده قم به ویروس کرونا  ابراز بی اطلاعی کرد.

اگر حرف نماینده قم درست بود من استعفا می دهم اما اگر درست نبود صادقانه استعفا بدهد

دکتر حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به ادعای امیر آبادی نماینده مردم قم مبنی بر ارائه لیست 50 نفر از متوفیان بر اثر بیماری کرونا گفت: افرادی که فوت آنها از سوی وزارت بهداشت و درمان به دلیل ابتلا به کرونا اعلام شده است، همگی داری پرونده پزشکی مشخص هستند و همگی آنها تست مثبت کرونا داشته اند.

وی افزود:اقای امیرآبادی باید ثابت کنند که افراد معرفی شده دارای این ویژگی ها هستند. اگر این گونه بود من با صداقت کامل از سمت خود استعفا می دهم ولی اگر اینگونه نبود ایشان هم همینقدر صداقت داشته باشند و با اعتراف به اشتباه خود از نمایدگی مردم شریف قم استعفا دهند.
تذکر می دهم که انتشار اسامی افراد بیمار و ذکر تشخیص آنها جرم است و برخورد قانونی باید با این موضوع صورت گیرد. علت فوت این افراد بدون ذکر نام را منتشر خواهم کرد.

آمار امیرآبادی را تایید نمیکنم

بهرام سرمست در واکنش به سخنان احمد امیرآبادی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی در خصوص آمار فوت شدگان کرونا در قم، گفت: این آمار را تایید نمی کند و آمار دقیق باید از دستگاه متخصص و متولی که دانشگاه علوم پزشکی است، دریافت شود.

 استاندار قم در پایان جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و عملیات پاسخ به بحران قم در سالن اجتماعات اداره کل مدیریت بحران در گفت‌وگو با خبرنگاران، افزود: آقای امیرآبادی در مورد آمار اظهار نظری کرده است، باید نقطه نظرهای خودش را خودش بدهد، و من نمی خواهم از جانب آقای امیرآبادی اظهار نظر کنم، و نفی و رد و تایید آماری که ارائه داده است را نیز باید از خودش پرسید.

وی در عین حال گفت: آن کسی که در سایه ابتلا به کرونا فوت می کند، با شخصی که بر اثر ابتلا به آنفولانزا فوت می کند، تفاوت دارد.

آمادگی سپاه برای ارائه خدمات برای مقابله با شیوع کرونا

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سپاه، در پی شیوع ویروس کرونا در برخی مناطق کشور که سلامت هموطنان را با تهدیداتی مواجه کرده است،  سرلشکر پاسدار "حسین سلامی" فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تماس تلفنی با "سعید نمکیوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از آمادگی سپاه برای هرگونه کمک به دستگاه‌ها و سازمان‌های متولی، در مقابله با ویروس کرونا و جلوگیری از شیوع گسترده این بیماری خبر داد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این تماس تلفنی از نقش‌آفرینی بسیج در اجرای طرح ملی واکسیناسیون فلج اطفال به عنوان الگو و تجربه‌ای بسیار موفق و راهگشا یاد کرد.

سلامی اضافه کرد: علاوه بر انجام اقدامات آموزشی درخصوص پیشگیری از شیوع بیماری، تمامی مجموعه‌های بهداشت و درمان سپاه اعم از دانشگاه علوم پزشکی، بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و بسیج جامعه پزشکی به منظور ادامه خدمات و کمک برای مقابله با ویروس کرونا تا بازگشت شرایط به وضع عادی آمادگی دارند.

سلامت مردم ضروری ترین مسایل کشور است/ضرورت همکاری ملت برای مقابله با کرونا

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای‎عالی قوه قضاییه با تقدیر از حضور پرشور مردم در صحنه انتخابات اظهار داشت: انتخابات آزمونی الهی، سیاسی و ملّی است و مردم با حضور ارزشمند خود در این عرصه، دشمن را ناامید کردند.

 رئیس قوه قضائیه افزود: دشمن مدت‎ها تلاش کرد با ایجاد یاس و تردید در جامعه، مردم را نسبت به انتخابات و سازوکار آن دلسرد کند و حتی در شب  انتخابات محدودیت‎های مالی و پولی و بانکی را اعمال و تلاش کرد از شیوع یک ویروس برای کاهش حضور مردم سوء استفاده کند اما مردم ما با عزم و اراده جدی وارد صحنه شدند و حضور بامعنا و باصلابت آنها حقیقتاً قابل تقدیر است.

دولت برای مقابله با ویروس کرونا و جلوگیری از شیوع این بیماری در کشور، اقدامات همه‌جانبه‌ای را در دستور کار قرار  داده است تا با همکاری همه نهادها و با محوریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این بیماری به طور کامل کنترل و ریشه‌کن شود.

دولت برای مبارزه با کرونا چه اقداماتی انجام داد؟

 در یک‌ماه گذشته و در پی شیوع ویروس کرونا در چین، دولت اقدامات متعددی برای پیشگیری و مهار این ویروس در کشور انجام داده است. بر این اساس  توقف پروازهای رفت و برگشت ایران به چین از مهمترین تصمیماتی بود که در این زمینه اتخاذ شد.  همچنین قرنطینه  ۵۷ نفر دانشجوی ایرانی مقیم ووهان هم در دستور کار قرار گرفت.

از چهارشنبه هفته گذشته نیز در پی مشاهده مواردی از ابتلا به این ویروس در کشور، دولت بدون کم‌نمایی و بزرگ‌نمایی اقدام به اطلاع‌رسانی در این زمینه کرد و با تشکیل چندین نشست ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، تصمیمات مهمی در این زمینه اتخاذ کرده است.

در حال حاضر تعداد بیمارستان هایی که بیماران را پذیرش می کنند افزایش یافته است. به عنوان نمونه ظرف دو ساعت، بیمارستان قم تبدیل به بیمارستانی شد که فقط بیماران مشکوک به علائم تنفسی در آنجا بستری شدند. دولت از تمام امکانات برای جلوگیری از شیوع و ریشه‌کنی کرونا بهره گرفته و کیت‌های تشخیصی این بیماری به کشور وارد شده و آزمایش کرونا برای افراد مشکوک بدون تاخیر انجام می شود.

حال شهردار مبتلا به کرونا بهتر است

غلامحسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات بین‌الملل شهرداری تهران از انتقال شهردار منطقه ۱۳ به بخش عمومی خبر داد.

وی در توئیتر خود نوشت: "بحمدالله آقای رحمان‌زاده شهردار منطقه۱۳  از بخش مراقبتهای ویژه به بخش عمومی منتقل شدند و حال ایشان رو به بهبود است."

گفتنی است رحمانزاده،‌ شهردار منطقه ۱۳ به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری است.

درحال ساخت کیت کرونا در ایران هستیم

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در حاشیه نمایشگاه رونق تولید در پاسخ به سؤال خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ساخت کیت‌های تست کرونا اظهار کرد: در حال حاضر چند شرکت دانش‌بنیان در مورد ساخت کیت تست کرونا در حال فعالیت هستند.

او در خصوص موضوع مطرح شده در فضای مجازی گفت: وزارت دفاع در این حوزه اقدامات خوبی انجام داده، اما اطلاع چندانی از ساخت آن‌ها ندارم.

گفتنی است، روز گذشته اخباری مبنی بر ساخت نخستین نمونه از کیت‌های تشخیص ویروس کرونا توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در فضای مجازی منتشر شده بود.

بستری شدن 104 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری

دکتر ولایتی در نشست خبری که امروز دوشنبه در بیمارستان مسیح دانشوری برگزار شد، با تشریح اقدامات بیمارستان مسیح دانشوری برای مقابله با کرونا، اظهار کرد: ویروس کرونا که اخیرا در کشور چین شیوع پیدا کرده، یک نوع بیماری عفونتی تنفسی محسوب می‌شود که به سرعت شیوع پیدا می‌کند و موجب می شود که از مرزها به کشورهای دیگر برود و علت آن به دلیل تردد از چین به روسیه و کشورهای اطراف ایران است‌.

رئیس بیمارستان مسیح دانشوری افزود: احتمال این که پزشکان بتوانند در داخل مرز کشورها، این ویروس را کنترل کنند تا به سایر نقاط دنیا نرود، وجود ندارد و بسیار سریع در دنیا شیوع پیدا می‌کند. در ایران به ‌تازگی این ویروس مشاهده شده که خوشبختانه با مدیریت وزیر بهداشت به سرعت تدارکات لازم مهیا شده و در حال حاضر آمادگی لازم برای مقابله با کرونا در کشور وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: بیمارستان مسیح دانشوری قطب درمان بیماری‌های عفونی و تنفسی است. کرونا با تنفس ارتباط دارد و این بیمارستان می‌تواند خدمات مورد نظر در مقابله با کرونا را ارائه کند. تعداد بستری‌های مشکوک به کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری ۱۰۴ نفر بوده که ۵۰ درصد آنان بهبود کامل یافته و یا در حال بهبود هستند و البته بیماران سنین بالا، دیابتی و کلیوی در این نوع ویروس آسیب‌پذیری بیشتری دارند.

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

آمار کرونا در ایران از 60 نفر عبور کرد/12 نفر فوت شدند

وزارت بهداشت خبرداد فیلم/آمار کرونا در ایران از ۶۰ نفر عبور کرد/ ۱۲ نفر فوت شدند

وزارت بهداشت خبرداد فیلم/آمار کرونا در ایران از ۶۰ نفر عبور کرد/ ۱۲ نفر فوت شدند

ویروس کرونا

شیوع کرونا در ایران

ویروس کرونا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.