اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

ادعای تازه پمپئو علیه ایران / تصمیم بزرگی برای تحریم‌های بین‌المللی ایران خواهیم گرفت

ادعای تازه پمپئو علیه ایران / تصمیم بزرگی برای تحریم‌های بین‌المللی ایران خواهیم گرفت

وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگویی اختصاصی با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران، به تشریح مواضع دولت کشورش درباره برخی موضوعات پیرامون ایران از جمله تحریم تسلیحاتی و معافیت‌ تحریم‌های هسته‌ای ایران بیان کرد.

به گزارش پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن،  در گفت‌وگویی اختصاصی با این پایگاه گفت که دولت آمریکا با اقداماتی چندجانبه در تلاش است که مانع از آن چه وی پیش‌روی ایران در خاورمیانه می خواند، شود که از جمله این اقدامات آن در سازمان ملل در راستای اطمینان حاصل کردن از بازگشت تحریم‌های جهانی‌ است که ضربه نهایی را به توافق هسته‌ای وارد خواهد آورد.

پمپئو، روز جمعه، در گفت‌وگو با این پایگاه خبری که به دنبال دیدارهای عالی‌رتبه با خانواده سلطنتی عربستان سعودی انجام شد، از تلاش چند ساله دولت ترامپ برای تقابل نظامی و دیپلماتیک با ایران پرده برداشت.

در حالی که این تلاش با چالش‌هایی مواجه بوده است، دولت آمریکا هنوز در مسیر دست‌یابی به اتحادی جهانی  که به برنامه هسته‌ای ایران پایان داده و موجب جلوگیری از پیش‌رفت ایران در سلطه به منطقه شود، ثابت‌قدم است. پمپئو گام‌های بعدی دولت کشورش را که در راستای پایان دادن به نفود روبه‌رشد تهران در کشورهای مهم عربی از جمله یمن، سوریه و لبنان خواهد شد، به طور مختصر تشریح کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین درباره مواجهه خود با افزایش انتقاد افراطیون حزب جمهوری‌خواه آمریکا توضیحاتی داد که در چند ماه اخیر نارضایتی‌شان از طیف سیاست‌هایی که می‌گویند به تضعیف کارزار موسوم به «فشار حداکثری» علیه ایران شده است را ابراز کرده‌اند. برخی از معافیت از تحریم‌های بحث برانگیزی که از جانب دولت آمریکا [برای ادامه همکاری برخی کشورها با ایران] اعمال شده‌اند، از جمله این انتقادها هستند که ادعا می‌شود این امکان را برای ایران فراهم آورده‌اند که به جدل برانگیزترین فعالیت هسته‌ای‌اش در یک مقر نظامی ادامه دهد که برای مدتی محل برنامه تسلیحات هسته‌ای آن بوده است.

او گفت که در ماه‌های پیش رو، به همراه ترامپ تصمیم بزرگی در زمینه درخواست از سازمان ملل برای فعال کردن «اعمال دوباره» برخی تحریم‌های بین‌المللی بر ایران اتخاذ خواهند کرد؛ این تحریم‌ها در نتیجه توافق هسته‌ای لغو شده بودند. افراطیون کنگره آمریکا به مدت چند ماه است که پمپئو و دولت را برای در پیش گرفتن چنین روندی تحت فشار قرار داده‌اند. چنین اقدامی ضربه مهلکی به توافق هسته‌ای وارد خواهد کرد.

با وجود این که رئیس جمهور آمریکا باید تصمیم نهایی را برای اعمال دوباره[تحریم‌ها] در سازمان ملل اتخاذ کند، دولت از پیش برای روند این اقدام زمینه‌سازی کرده است. یک بیانیه قانونی داخلی که چندی پیش از جانب وزارت امور خارجه آمریکا مطرح شد، استدلال می‌کرد که اعمال دوباره اکنون مجاز است؛ این موضعی است که پمپئو با پرسش واشنگتن فری بیکن آن را تایید کرد.

موضوع اعمال دوباره با انقضای تحریم تسلیحاتی سازمان ملل بر برنامه موشکی ایران دچار پیچیدگی‌هایی شده است. اگر این تحریم از جانب شورای امنیت سازمان ملل لغو شود که در آن کشورهایی همچون چین و روسیه ممکن است تلاش آمریکا برای مانع شدن از لغو آن را وتو کنند، ایران از نظر قانونی قادر خواهد بود تسلیحات پیشرفته را خریداری کند.

پمپئو در این باره گفت: از نظر سیاسی، ما به وضوح گفته‌ایم که لغو تحریم تسلیحاتی غیرقابل قبول است. ما به این ضرب‌الاجل‌ها آگاه بوده‌ایم، در حال حاضر به اولین آن‌ها که بسیار مهم است نزدیک می‌شویم.

او در ادامه درباره امکان لغو تحریم تسلیحاتی اظهار کرد: به این فکر کنید که  ما[موشک‌هایی] از یمن به عربستان سعودی ارسال کردیم و فروش همان موشک‌ها به ایران، ظرف هشت ماه قانونی خواهد شد. ما در مقابله با آن مصمم هستیم و می‌خواهیم آن را متوقف کنیم. با شرکای آلمانی، فرانسوی و انگلیسی‌مان در این باره مذاکره کرده‌ایم. آن‌ها هم به این واقف هستند و خطر را حس می‌کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: آن‌ها اساسا باور دارند که ماندن در توافق، به نفعشان است. ما می‌گوییم که ایرانی‌ها در حال نادیده گرفتن بخش‌های مهم توافق هسته‌ای در زمینه‌ غنی‌سازی اورانیوم هستند.

او در این باره مطرح کرد: مهم است تا جایی که می‌شود ائتلافی نزدیک داشته باشیم. ما تلاش می‌کنیم در سازمان ملل این موضوع بحث را مطرح کنیم. امیدوارم روس‌ها و چینی‌ها درک کنند. شما درباره وتو از جانب آن‌ها گفتید. ما چنین تصوری نداریم. بر این باور هستیم که روس‌ها و چینی‌ها هم نگرانی‌ ما را درباره این که ایران قادر به خریداری سامانه تسلیحاتی مهم، به طور اساسی در خاورمیانه ایجاد بی‌ثباتی می‌کند، را درک کنند.

به گزارش ایسنا، پمپئو در ادامه این گفت‌وگو درباره انتقاد جمهوری‌خواهان آمریکا از وزارت امور خارجه آمریکا به خاطر دادن معافیت‌هایی که منجر به ادامه همکاری‌های هسته‌ای برخی کشورها با ایران می‌شود، گفت: ما بهترین‌ ارزیابی‌ها را انجام می‌دهیم[تا بدانیم] که آیا این معافیت‌ها را به خاطر تداوم کاهش تهدید علیه آمریکا مجاز کنیم یا این که خطر را افزایش می‌دهند. بخش‌هایی از آن معافیت‌ها در واقع موجب ایجاد مانع در برنامه[هسته‌ای ایران] شدند. آن‌ها دسترسی و اطلاعاتی را به ما داده‌اند که به نفع‌مان بوده است. تحلیلی که رئیس جمهور موقع اتخاذ تصمیم تمدید آن معافیت‌ها به آن رسید، این بود که[این اقدام] به نفع ما بود.

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از این گفت‌وگو بیان کرد: کشورهای عربی و آمریکا به طور متحد می‌گویند که ما خوشحال می‌شویم وقتی که لبنان آماده باشد که دیگر تحت کنترل نفوذ ایران[یعنی] حزب‌الله قرار نگیرد./

به گزارش ایرنا، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت واشنگتن تمهیداتی را برای جلوگیری از گسترش آنچه وی نفوذ ایران در خاورمیانه عنوان کرد، در دست بررسی دارد که از جمله آن، ‌ فعالیت‌هایی در سازمان ملل است تا تضمین شود که تحریم‌های بین‌المللی به اجرا گذاشته شود.

پمپئو در مصاحبه ای رو در رو که تارنمای واشنگتن فری بیکن با وی انجام داد، ‌ در پی دیدار با آل سعود در ریاض، ‌ اقدامات دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای مقابله با ایران به لحاظ نظامی و دیپلماتیک را فاش کرد.

وی اعلام کرد که دولت کنونی آمریکا به ریاست دونالد ترامپ تلاش های متعددی را برای مقابله با افزایش اثرگذاری ایران در منطقه آغاز کرده است.

وزیر امور خارجه دولت ترامپ گام های بعدی آمریکا را برای جلوگیری از آنچه نفوذ رو به رشد تهران در کشورهای مهم عربی همچون یمن، ‌ سوریه و لبنان عنوان شده، تشریح کرد و از انتقاد جنگ طلبان مطرح جمهوریخواه در کنگره سخن گفت؛ افرادی که در ماه های اخیر صریحا درخصوص سیاست هایی که به گفته آنها کارزار فشار حداکثری واشنگتن بر ایران را تضعیف کرده است، ‌اعلام انزجار کرده اند.

تارنمای واشنگتن فری بیکن معافیت از تحریم های ضد ایرانی را از جمله این سیاست ها برشمرد.

پمپئو گفت که به همراه ترامپ در ماه های آینده درخصوص درخواست از سازمان ملل برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران، تصمیم می گیریم.

جنگ طلبان ضد ایرانی در کنگره آمریکا، پمپئو و دولت را تحت فشار گذاشته اند تا در این زمینه اقدام کنند.

درحالی که رئیس جمهوری آمریکا هنوز درمورد بازگرداندن تحریم ها در سازمان ملل تصمیم نهایی اتخاذ نکرده، دولت واشنگتن زمینه چینی برای این نوع اقدام را آغاز کرده است.
نقطه نظراتی که به تازگی از سوی وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد، نشان داد که بازگرداندن تحریم ها در حال حاضر تضمین شده است،‌ مساله ای که پمپئو آن را مورد تائید قرار داد.
وزیر امور خارجه آمریکا گفت: این مساله را روشن کرده ایم که لغو تحریم های تسلیحاتی، غیرقابل قبول است.
پمپئو در مورد علاقمندی کشورهای اروپایی به حفظ برجام افزود: این کشورها اساسا معتقدند که ماندن در این توافق، به نفع این کشورهاست.

وی گفت: ایرانی ها تا حد زیادی مهمترین بخش های توافق هسته ای در ارتباط با غنی سازی هسته ای را نادیده می گیرند.
به گزارش واشنگتن فری بیکن، یک موضوع مورد مناقشه دیگر بین دولت ترامپ و متحدانش در کنگره، کمک های مالی آمریکا به لبنان است.
وفاداران به ترامپ در دولت آمریکا و کنگره هشدار داده اند که این وجوهات مالی مستقیما حزب الله لبنان را ذینفع می کند.
پمپئو در مورد مساله لبنان گفت: کشورهای عربی و آمریکا در این زمینه اتفاق نظر دارند که لبنان باید حمایت شود تا زمانی که این کشور آمادگی یابد تحت کنترل حزب الله قرار نگیرد.
وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفر اخیر خود به عربستان با آل سعود درخصوص آنچه تهدید تهران برای امنیت ریاض خوانده شد، رایزنی کرد. وی همچنین از پایگاه هوایی سعودی دیدن کرد تا از نزدیک شاهد فعالیت ۲ هزار و ۵۰۰ نظامی آمریکایی باشد که با هم قطاران سعودی شان برای نظارت بر فعالیت های ایران همکاری می کنند.
پمپئو همچنین در مورد مناسبات ویژه آمریکا با عربستان تصدیق کرد که دو طرف به ویژه وقتی مساله ایران در میان باشد، در روابطی بهتر از همیشه قرار دارند.


 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.