اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

سازمان ملل اعلام کرد تاکنون 150بار آتش بس لیبی نقض شده است

سازمان ملل اعلام کرد تاکنون 150بار آتش بس لیبی نقض شده است

نماینده ویژه سازمان ملل در لیبی اعلام کرد، بیش از ۱۵۰ مرتبه آتش‌بس در لیبی نقض و موضوع تحریم واردات سلاح به لیبی همچنان نادیده گرفته شده و بیش از ۲۰ میلیون سلاح به این کشور وارد شده است.

 غسان سلامه، نماینده ویژه سازمان ملل در لیبی در مصاحبه با سایت المیادین گفت، تقریبا با همه شخصیت‌های دعوت شده به مذاکرات لیبی که قرار است ۲۶ فوریه در ژنو برگزار شود، تماس گرفته است.

وی با بیان اینکه موضوع اصلی این نشست‌ها احیای مؤسسات حقوقی یکپارچه است، گفت، از کلیه اعضای پارلمان خواسته است برای این نشست‌ها نماینده انتخاب کنند.

سلامه با بیان اینکه قطعنامه ۲۵۱۰ شورای امنیت پایه قانونی تلاش‌ها براساس روندهای سه‌گانه نظامی، اقتصادی و سیاسی هیئت سازمان ملل در لیبی است و این قطعنامه بر ضرورت آتش‌بس تأکید دارد، ابراز امیدواری کرد این قطعنامه اجرایی شود.

وی ادامه داد، در کنفرانس برلین تلاش کرده برای توافق‌های لیبیایی‌ها حمایت بین‌المللی فراهم کند و هیچ وقت قیمومیت بین‌المللی لیبی را نخواهد پذیرفت حتی اگر خود مردم لیبی موافق باشند.

نماینده ویژه سازمان ملل در لیبی با بیان اینکه تبدیل آتش‌بس موقت به آتش‌بس دائم در این کشور ضروری است، گفت، بیش از ۱۵۰ مرتبه آتش‌بس در لیبی نقض شده است اما به دلیل این آتش‌بس میانگین درگیری‌ها تا حدودی کاهش داشته است.

سلامه با بیان اینکه تحریم واردات تسلیحات به لیبی همچنان نقض می‌شود و بیش از ۲۰ میلیون سلاح به این کشور وارد شده است، از عملکرد کمیته تحریم شورای امنیت ابراز نارضایتی کرده و از این کمیته خواست با کسانی که صادرات و واردات تسلیحات به لیبی دارند، برخورد سختی داشته باشد.

وی گفت، روسیه و ترکیه نقش کلیدی در لیبی دارند و به همین دلیل اصرار شد به کنفرانس برلین دعوت شوند.

سلامه در پایان گفت، بیش از ۴۰۰ هزار آواره در لیبی و نیز ویرانی‌ها و مداخلات خارجی در این کشور وجود دارد./ایسنا

 

بیشتر بخوانید/

مذاکرات طرف‌های لیبیایی در ژنو آغاز شد

کپی