اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

چرا «اعجوبه‌ها» مهران غفوریان را انتخاب کرد؟

چرا «اعجوبه‌ها» مهران غفوریان را انتخاب کرد؟

تهیه‌کننده «اعجوبه‌ها» توضح داد که برای انتخاب مجری این برنامه، چند نفر را مد نظر داشته‌اند و البته اولویت اولشان مهران غفوریان بوده است.

سروش گل‌محمدی در ادامه مطلب بالا در توضیح انتخاب و حضور «مهران غفوریان» به عنوان مجری برنامه، عنوان کرد: ما مجری می‌خواستیم که ته مایه طنز و کمدی در اجرا داشته باشد، به راحتی با کودکان ارتباط برقرار کند و بین مخاطبان شناخته شده باشد. از این‌رو وقتی به ایشان پیشنهاد دادیم با توجه به جذابیت کار برایشان و با توجه به تصمیمی که در تغییر رویه بازی و اجرا داشتند، پذیرفته و به دیده شدن کار ما از همان ابتدا کمک کردند.

تهیه‌کننده برنامه «اعجوبه‌ها» همچنین با تاکید بر اینکه «اعجوبه‌ها» نه مسابقه است نه برنامه استعدادیابی و تا جایی که ممکن است استعدادهای شرکت‌کننده بارور می‌شود، خاطرنشان کرد:  «اعجوبه‌ها» یک تاپ شوی تلویزیونی است که قصد دارد با به نمایش گذاشتن استعدادهای ذاتی کودکان و نوجوانانی که از دل مردم انتخاب شده‌اند لحظاتی لذت‌بخش برای شرکت‌کنندگان و مخاطبان رقم بزند.

او در ادامه خاطرنشان کرد: اجرای مسابقه برای بچه‌هایی در این سن و معرفی برنده و بازنده، کار درستی نیست؛ چرا که هدف ما ناراحت کردن کودکان و دیدن اشک‌های شرکت‌کنندگان کم سن و سال نیست در نتیجه به کار بردن واژه مسابقه برای این برنامه کاملا غلط است؛ چراکه ما نه داور داریم، نه برنده و نه بازنده و هیچ رقابت و سبقتی نیز بین شرکت‌کنندگان ایجاد نکرده‌ایم.

گل محمدی با اشاره به برنامه‌های مشابه «اعجوبه‌ها» در ۲۰ کشور دیگر جهان، توضیح داد: با توجه به نیاز شبکه و جای خالی برنامه‌ای با چنین سبک و سیاق و با محوریت کودک در تلویزیون، از این‌رو «اعجوبه‌ها» با الگوبرداری از یک نمونه موفق خارجی و ایرانیزه کردن آن به شکلی که اکنون می‌بینیم ساخته و تقدیم مردم شد.

وی با اشاره به امکانات فنی و فرم ساختاری برنامه در قیاس با نمونه‌های مشابه در سایر کشورهای غربی، گفت: شاید در زمینه فنی و فرم ساختاری «اعجوبه ها» جزو سه نمونه اول مشابهان خارجی‌اش باشد. نمونه‌های این برنامه در کشورهایی مانند انگلیس، ایتالیا، آمریکا، استرالیا، فلیپین و غیره قبل تر ساخته شده است و ما در بسیاری از موارد مثل دکور، تصویر، نور و سایر مباحث فنی و زیباشناختی با آنها برابری کرده و حتی پیشی گرفته ایم.

وی درباره نحوه جذب و انتخاب کودکان و شرکت‌کنندگان در برنامه، اظهار کرد: مهمترین تفاوت عمده «اعجوبه‌ها» با نمونه‌های خارجی در نحوه انتخاب استعدادها است؛ ما با فراخوان عمومی از هر کودکی در سراسر ایران برای شرکت در برنامه دعوت می کنیم ولی عموما در دیگر کشورها از کودکانی که در فضای مجازی بسیار دیده شده و لایک های زیادی داشته اند استفاده می شود. از این جهت برای انتخاب بچه ها از کسانی که با دوربین راحت تر ارتباط برقرار می کنند و یا در این زمینه استعداد ذاتی دارند استفاده می کنیم.

این تهیه کننده درباره آماده‌سازی کودکان منتخب برای شرکت در برنامه گفت: ما برای خانواده کودکان بلیط رفت و برگشت در نظر می‌گیریم و طی دو روزی که مهمان ما هستند توسط تیم ما آماده می شوند؛ مثلا برایشان نمایشی طراحی می شود یا اصلاحاتی در اجرا برایشان در نظر گرفته می شود و برای ضبط نهایی آماده می شوند.

او در پاسخ به این سوال که معمولا چه بازه زمانی برای ضبط یک برنامه در نظر گرفته می شود، ابراز کرد: ضبط برنامه از ۸ تا ۱۲ حتی تا ۱۴ ساعت زمان می برد و این مدت بسته به صحنه، فرم اجرایی و ساخت و ساز دکور برای هر شرکت‌کننده متغیر است و معمولا طولانی بودن ضبط برنامه شرکت‌کنندگان کم سن و سال برنامه را خسته می کند و مثلا کودک ساعت یک بامداد مجبور به نمایش مهارت خود در مقابل دوربین است. البته رفته رفته گروه به فرمولی نزدیک شده است که بتواند بیشترین بازدهی را برای شرکت کنندگان و در نهایت خروجی کار داشته باشد و شرکت کنندگان کمتر احساس خستگی کنند.

سروش گل محمدی با اشاره به فصل جدید «اعجوبه ها» به کارگردانی رضا مهرانفر خاطرنشان کرد: با توجه به تعهد ۱۰۰ قسمتی که برای شبکه داده‌ایم سری جدید برنامه را با همان عوامل قبل ادامه داده و خواهیم ساخت ضمن اینکه الان دیگر «اعجوبه‌ها» تبدیل به برند و شناخته شده است و می‌شود برای بهتر شدن آن کارهای خاصی انجام داد. هرچند که در فصل اول نیز ما تا جایی که در توان داشتیم سعی کردیم کارهایی را برای استعدادهای برنامه انجام دهیم و مثلا در برآوردن آرزوهای کودکان با همکاری مراکزی مثل آتش نشانی و پلیس و امثالهم نتیجه گرفتیم.

وی درباره ایجاد بانک اطلاعاتی برای این کودکان و احیانا حمایت این استعدادها در آینده، عنوان کرد: ما همه اطلاعات متقاضیان و شرکت‌کننده‌ها را در برنامه نگاه داشته‌ایم و تا جای ممکن و به صورت موردی آن‌ها را به برخی از مراکز مرتبط معرفی کرده‌ایم؛ مثلا کودکی برای کار دوبله به جشنواره عمار معرفی شد و پسربچه‌ای که از دایناسورها اطلاعات داشت، به شرکت آموزشی دایناسورهای ایرانی معرفی شد ولی پیگیری چندساله این کودکان در عهده برنامه و من تهیه‌کننده نیست بلکه باید ارگان‌ها، سازمان‌های بخش خصوصی و مسوولان در یک اقدام گسترده و برنامه‌ریزی شده این استعدادها را دریابند و برای بهره‌وری بیشتر استعدادها برای آن‌ها برنامه‌ریزی بلند مدت داشته باشند.

«اعجوبه‌ها» به کارگردانی رضا مهرانفر با اجرای مهران غفوریان شنبه‌ها و یکشنبه‌ها بعد از خبر ۲۲ از شبکه سه سیما روی آنتن می رود و دوشنبه و سه شنبه ها ساعت ۱۵:۳۰ بازپخش می شود./ایسنا

کپی