اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

رد پای سردار در جشنواره تجسمی فجر

رد پای سردار در جشنواره تجسمی فجر

دوازدهمین جشنواره تجسمی فجر در حالی این روزها در موسسه صبا برگزار است که هنوز دو اثر ناتمام دارد. آثاری که به بهانه بزرگداشت شهید سردار سلیمانی خلق می‌شوند و قرار است تا آخرین روز جشنواره به پایان برسند.

یکی از فضاهای میانی نمایشگاه جشنواره تجسمی امسال به سردار سلیمانی اختصاص دارد. فضایی که در مرکز آن تابلوی معروف حسن روح‌الامین به همراه دسته‌گل‌هایی در مقابل آن، قرار گرفته است و در طرفین آن دو هنرمند مشغول خلق آثاری از چهره این سردار ملی هستند.

عباس برزگر گنجی، هنرمندی که نقاشی چهره شهید سلیمانی را در جشنواره تجسمی امسال بر عهده دارد، در این زمینه توضیح می‌دهد: ممکن است خیلی‌ها با من هم‌عقیده نباشند، اما من آقای سلیمانی را به عنوان یک اسطوره و نماد ملی می‌شناسم. حدود چهار ساعت بعد از اعلام خبر شهادت، در خانه شروع به طراحی تصویری از ایشان کردم که همزمان از حوزه هنری نیز تماس گرفتند و گفتند که در کارگاهی برای طراحی چهره ایشان حضور پیدا کنم. در آنجا نیز تصویر دیگری از این شهید بزرگوار را کار کردم که الان در حوزه هنری موجود است. برای این پروژه نیز از من دعوت شد و با سر آمدم.

او درباره انعکاس دغدغه‌های اجتماعی در آثار هنرمندان تجسمی، می‌گوید: هنرمندانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند دیگاه‌های متفاوتی دارند. در همین نمایشگاه برخی از جوانان کارهایی انجام داده‌اند که در برخی از آنها فریاد اعتراض شنیده می‌شود. البته این خصیصه جوانان است و ما هم در جوانی خودمان از این فریادها زده بودیم و باید به این فریادها رسیدگی شود. به طور کلی هنرمندان آن چیزی که در ذهنشان است را به واسطه اثرشان منعکس می‌کنند و اصلا اینگونه نیست که بگویم آن چیزی که جوانان می‌گویند عبث است و آن چیزی که من عنوان می‌کنم ارزشمند است!

این هنرمند خاطرنشان می‌کند: ارزش‌های من برای خودم مهم هستند و از آنها دفاع می‌کنم. به عنوان مثال فردی همانند شهید سلیمانی که خانه و کاشانه خود را ترک کرده و به دل آتش رفته است تا مبادا داعشی‌ها به مرز کشور نزدیک شوند، برایم ارزشمند است. زمانی در سال ۶۱ به جبهه رفتم و از ارزش‌هایم دفاع کردم و الان هم با سن و سالی که دارم به واسطه اثری که خلق می‌کنم، از همان ارزش‌ها دفاع می‌کنم.

برزگر گنجی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود به دغدغه‌های مالی هنرمندان این عرصه اشاره و اظهار می‌کند: گاهی توانمندی‌های ما در جاهایی استفاده می‌شود که شاید برای شما خنده‌دار باشد. معمولا از ما تقدیر و تشکر می‌شود، اما در حد لوح باقی می‌ماند. در صورتی که یک هنرمند علاوه بر دغدغه‌های اجتماعی و هنری، دغدغه زندگی و معاش نیز دارد. در واقع عمدتا هنرمندان آنگونه که باید و شاید مورد حمایت قرار نمی‌گیرند.

علی لوائی، هنرمندی که ساخت سردیس شهید سلیمانی را بر عهده دارد، نیز درباره این تجربه خود می‌گوید: قرار شد یک کارگاهی به صورت زنده در نمایشگاه جشنواره تجسمی امسال برگزار کنند و از من نیز دعوت کردند که از افتتاحیه تا اختتامیه سردیس شهید سلیمانی را بسازم.

لوائی درباره شناختی که از سردار سلیمانی برای ساخت این سردیس داشته است، توضیح می‌دهد: اولین بار که با ایشان آشنا شدم در تلویزیون بود و با شهادت ایشان به شناخت بیشتری رسیدم. همچنین برای انجام این پروژه چند روزی فرصت داشتم که درباره این سردار شهید مطالعه کنم و شخصیت او را بیشتر بشناسم. با عکس‌هایی که پیدا کردم نیز طراحی‌های ابتدایی را انجام دادم.

این هنرمند درباره ساختار این سردیس نیز خاطرنشان می‌کند: متریال استفاده شده در این سردیس خمیر مجمسه‌سازی است که پس از قالب‌گیری مسئولان درباره آن تصمیم‌گیری می‌کنند.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از ۲۹ بهمن کار خود را آغاز کرده است و تا ۵ اسفند در موسسه فرهنگی هنری صبا برگزار می شود.

ایسنا/

  رد پای سردار در جشنواره تجسمی

رد پای سردار در جشنواره تجسمی

  رد پای سردار در جشنواره تجسمی

رد پای سردار در جشنواره تجسمی

کپی