اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
مسابقات لیگ لغو نشد اما مسئولان درصدد اتخاذ تمهیداتی برای پیشگیری از شیوع ویروس هستند

تکل «کرونا» روی ساق لیگ

تکل «کرونا» روی ساق لیگ
محمد محمدی سدهی خبرنگار

حمیدرضا دادخواه، دبیر هیات فوتبال استان اصفهان گفت: شورای تامین اصفهان تصمیم بر برگزاری بازی ‌بدون حضور تماشاگران گرفته است.

بالاخره «کرونا ویروس» به ایران رسید. میهمان ناخوانده‌ای که چند روز پیش، شیوع آن در ایران تأیید شد و آمارها باعث ایجاد نگرانی میان مردم شده است. استفاده از ماسک، شست و شوی دست‌ها و عدم حضور در مکان‌های شلوغ، جزو مواردی است که دائماً توسط مسئولان و منابع خبری توصیه و تأکید می‌شود. در این شرایط بدیهی است که تمام حوزه‌ها درگیر موضوع شوند و ورزش هم از آن مستثنی نیست. در هر بازی تماشاگران زیادی از بازی تیم محبوب‌شان استقبال می‌کنند و مسئولان برگزاری مسابقات درصدد انتخاب راه‌هایی برای مهار این ویروس و در امان ماندن تماشاگران حاضر در ورزشگاه‌ها و البته سایر اماکن ورزشی هستند.

«با توجه به اخبار منتشر شده درباره آمدن ویروس کرونا به ایران در شرایط سختی در تهران زندگی می‌کنیم»؛ این بخشی از صحبت‌های بشار رسن، ‌هافبک عراقی پرسپولیس در مصاحبه با سایت «البوابه» است. او در مورد توصیه‌هایی که به بازیکنان پرسپولیس و سایر تیم‌ها شده، این گونه صحبت کرد: «به ما اعلام کردند که باید از ماسک استفاده کنیم و از حضور در اماکن پرجمعیت دوری کنیم. اما اجرای این توصیه‌ها برای ما سخت است چون پرسپولیس هواداران زیادی دارد و همیشه در کنار ما حضور دارند.» دیروز اعضای تیم فوتبال پرسپولیس برای سفر به اصفهان در فرودگاه مهرآباد حاضر شدند. تعدادی از بازیکنان، ماسک به صورت‌شان زده بودند و در این بین بشار رسن علاوه بر ماسک، از دستکش یک بار مصرف هم استفاده کرده بود. ورزشگاه یک مکان عمومی است و متأسفانه اکثر ورزشگاه‌های کشور از نظر بهداشتی وضعیت چندان مناسبی ندارند. بنابراین اگر تماشاگری به ویروس «کرونا» مبتلا شده باشد، شرایط ورزشگاه احتمال انتقال را افزایش می‌دهد. در این شرایط برخی معتقدند باید مسابقات باشگاهی را تا مدت زمان معینی لغو و به زمان دیگری موکول کرد تا از سرعت انتقال ویروس کاسته شود. اما سازمان لیگ - به علت فشردگی تقویم مسابقات- قصد ندارد مسابقات را به تعویق بیندازد. بنابراین باید تمهیداتی مثل برگزاری مسابقات بدون حضور تماشاگر، اندیشیده شود.
لیگ برتر نوزدهم امروز با برگزاری 3 بازی پیگیری می‌شود و سهیل مهدی، سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال درخصوص تصمیمات سازمان لیگ برای مقابله با «کرونا» اظهار داشت: «شرایط برای لغو بازی‌ها مهیا نیست ولی اگر به سمتی برویم که لیگ بدون تماشاگر شود، لیگ ساکتی خواهیم داشت. شاید به سمتی برویم که مسابقات لیگ بدون تماشاگر برگزار شود. اگر این بحث پیشرفت کند، شاید کاهش تماشاگران و مسائلی از این دست را به دنبال داشته باشد. ما از طرف خودمان از اعضای تیم‌ها خواهش کردیم مراسم دست دادن را به تماس مشت‌ها تبدیل کنند و این موضوع را از بازی‌های امروز شاهد خواهیم بود.» با وجود صحبت‌های سهیل مهدی، موضوع لغو بازی‌ها یکی از مباحث داغ کاربران در فضای مجازی بود. حمید باقری، مدیر روابط عمومی باشگاه سپاهان با اشاره به این مسائل، ظهر دیروز گفت: «تا این لحظه هیچ نامه‌ای به دست ما نرسیده یا دستوری مبنی بر لغو بازی به ما ابلاغ نشده است. بنابراین برگزاری بازی به قوت خود باقی است.» البته این موضوعات در حالی مطرح شده که به نظر می‌رسد ارکان تیم‌ها چندان موافق لغو مسابقات نیستند. فرهاد مجیدی، سرمربی استقلال دیروز در نشست خبری دیدار تیمش مقابل ذوب آهن، ضمن ابراز امیدواری از برگزاری مسابقات، گفت: «با برنامه‌ای که ما داریم، باید 4 روز یک بار بازی کنیم و علاوه بر این، بازی عقب‌افتاده هم داریم. بچه‌های ما شرایط خوبی دارند و امیدوارم مسابقات لیگ برگزار شود.» البته مجتبی سرآسیایی، سرمربی شهرخودرو نظر متفاوتی دارد: «فکر می‌کنم اگر قرار باشد به خاطر کرونا، بازی بدون حضور هواداران برگزار شود، شاید بهتر باشد فعلا مسابقات لغو شود.»

‌لیگ بدون تماشاگر، کارشناسی دقیق می‌خواهد

مهرزاد خلیلیان، سرپرست فدراسیون پزشکی- ورزشی معتقد است که بحث فوتبال با ورزش‌های دیگر متفاوت است و برگزاری لیگ بدون حضور تماشاگران نظر کارشناسی دقیق می‌خواهد. خطرات ناشی از «کرونا ویروس» و گسترش آن به حدی است که مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان در دستور ویژه به فدراسیون پزشکی - ورزشی ضمن تأکید بر همکاری کامل با ستاد پیشگیری و مقابله با بیماری «کرونا»، اعلام کرد که «حفظ سلامت ورزشکاران، قهرمانان و تماشاگران از اولویت‌های جدی برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا باشد، بخصوص در مسابقات لیگ در رشته‌های مختلف با همکاری سایر دستگاه‌ها و وزارت بهداشت تمهیداتی جدی برای رعایت ایمنی محیطی و سلامت تیم‌ها و تماشاگران داشته باشید.» بر همین اساس روز گذشته فدراسیون پزشکی - ورزشی نشستی با نمایندگان وزارت ورزش و جوانان به منظور بررسی جوانب مربوط به «کرونا ویروس» و راه‌های پیشگیری از شیوع آن در اماکن ورزشی برگزار کرد که مقرر شد: 1- دستورالعمل کشوری «کرونا ویروس» در محیط‌های ورزشی با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین شود. 2- بسته جامع آموزشی کشوری برای مقابله با کرونا ویروس در سطح کشور تهیه شود. 3- دستورالعمل شرکت در اردوها و مسابقات ورزشی تدوین شود. 4- زمینه شرکت ورزشکاران و دست‌اندرکاران ورزش در برنامه آموزش همگانی نظام پزشکی درخصوص مقابله با «کرونا ویروس» و دریافت گواهی مربوطه، فراهم شود.  گفتنی است، حمیدرضا دادخواه، دبیر هیات فوتبال استان اصفهان عصر دیروز گفت: «شورای تامین اصفهان تصمیم خودش را در مورد برگزاری بازی سپاهان و پرسپولیس بدون حضور تماشاگران گرفته است.»
البته این موضوع تنها مختص به فوتبال نیست و ورزش‌های دیگرهم با این موضوع مواجهند. مسابقات داخل سالن تیروکمان قهرمانی کشور که قرار بود در اراک برگزار شود به دلیل شیوع «کرونا» لغو شد. همچنین شیوع این بیماری در کشورهای دیگر هم باعث لغو مسابقات شده است. «کرونا» به ایتالیا هم رسیده و مرگ یک مرد ۷۸ ساله موجب شد ورزشگاه‌های چند منطقه در پایان هفته (شنبه و یکشنبه) بسته و ۴۲ بازی در رده‌های مختلف لغو شود. ‌/ روزنامه ایران

بیشتر بخوانید:

فرزانه فصیحی: تشکیل کمپین در کاهش ابتلا به بیماری کرونا موثر است

احسان قائم مقامی: باید با آگاهی محوری با کرونا مقابله کنیم

بهنام محمودی: افزایش اطلاع‌رسانی کمک شایانی به مقابله با کرونا می کند

کپی