اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

۱۸ نفر در ایران به کرونا مبتلا هستند/ ۴ نفر فوت کردند

۱۸ نفر در ایران به کرونا مبتلا هستند/ ۴ نفر فوت کردند

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی از قطعی شدن آمار ابتلای 18 نفر به ویروس کرونا خبرداد.

 کیانوش جهانپور در پیامی توییتری، نوشت: آمار نقل قول شده از سوی وزیر بهداشت ترکیه در مذاکره با وزیر بهداشت ایران، درست منعکس نشده است.

در متن پیام توییتری کیانوش جهانپور آمده است: «از میان ۷۳۵ موردی که ظرف روزهای اخیر تحت نظر و بررسی قرار گرفتند، ۱۸ مورد ابتلا به کووید-۱۹ (کروناویروس) تأیید شده که چهار نفر از این جمع متاسفانه جان خود را از دست داده‌اند. این آمار در نقل قول وزیر بهداشت ترکیه از مذاکره خود با دکتر سعید نمکی درست منعکس نشده است.»

بر اساس این گزارش، پس از پوشش خبر صحبت‌های وزیر بهداشت ترکیه در برخی رسانه‌ها، برخی تصور کردند آمار ۷۳۵ نفر، مربوط به تعداد «مبتلایان» به ویروس کرونای جدید است اما منظور از این آمار، تعداد «موارد مشکوک به ابتلا» بوده است.

---

ارتباط کرونا با استان قم

وی پیش از این گفته بود: در روزهای گذشته ۷۳۵ بیمار با علائم شبه آنفلوآنزا در کشور بستری شدند که  بر اساس آخرین نتایج آزمایش‌ها ابتلای ۱۳ مورد دیگر به کووید۱۹ قطعی به نظر می‌رسد.
 
وی ادامه داد:‌ اغلب موارد جدید مبتلا به کووید۱۹ یا ساکن قم هستند یا سابقه سفر به قم را دارند و حال عمومی فرد مبتلا شده به کووید۱۹ در اراک نسبت به روزهای گذشته بهتر است. ضمن اینکه موارد شدید و منجر به فوت در کووید۱۹ نیز بیشتر در گروه‌های مسن و یا دارای بیماری های زمینه ای و یا نقص سیستم ایمنی بدن مشاهده می شود.
 
---
 
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: با توجه به همزمانی شیوع آنفلوآنزای فصلی و نگرانی‌های ایجاد شده در بین مردم در مورد کرونا ویروس ظرف روزهای گذشته، هزاران نفر به کلینیک‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کردند که بیش از ۷۳۵ مورد، با علائم شبه آنفلوآنزا تحت نظر قرار گرفته و بستری شدند.
 
جهانپور اظهار کرد: با بررسی های انجام شده از بین افراد مشکوک، تا کنون ابتلای تعدادی از افراد از نظر ابتلا به ویروس کووید۱۹ بر اساس شواهد آزمایشگاهی، قطعی گزارش شده و بر اساس آخرین نتایج آزمایش های انجام شده، ابتلای ۱۳ مورد جدید تا امروز قطعی به نظر می رسد.
 

مبتلایان به کرونا یا ساکن قم هستند یا سابقه سفر به قم را دارند
 

وی افزود: نکته قابل توجه این است که از این ۱۳ مورد، اغلب موارد یا از ساکنین شهر قم هستند و یا در شرح حال، سابقه سفر به شهر قم ظرف روزها و هفته‌های اخیر داشته اند. از میان ۱۳ مورد شناسایی شده جدید از کووید ۱۹، ۷ مورد مربوط به شهر قم، ۴ مورد از بیماران بستری در شهر تهران و دو مورد نیز در استان گیلان هستند.
 
---
 
رییس کمیته اطلاع رسانی قرارگاه مقابله با کروناویروس وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: دو نفر از موارد شناسایی شده جدید نیز متاسفانه جان خود را از دست داده اند. همچنین دو مورد مشکوک ابتلا به کووید ۱۹، در شهر بابل تحت مراقبت قرار گرفته که ظاهرا سابقه مراجعت از قم داشته‌اند اما هنوز نتایج آزمایشات انجام شده از این افراد تا این لحظه گزارش نشده است.
 
جهانپور ادامه داد: در شهر اراک روز گذشته آزمایش یکی از موارد مشکوک نشان دهنده ابتلا به کووید۱۹ بود که در گزارش روز گذشته اعلام شد، ۸ مورد مشکوک دیگر در اراک بر اساس نتایج نهایی آزمایشگاهی، مبتلا به کووید۱۹ نیستند. حال عمومی فرد مبتلا به کووید ۱۹ در اراک که از همکاران پزشک ما است نسبت به روز گذشته بهتر گزارش شده است.
 
براساس اعلام وبدا، وی یادآور شد: بنظر می رسد همانند الگوی مشاهده شده در بیماری آنفلوآنزای H۱N۱، موارد شدید و منجر به فوت در کووید۱۹ ، بیشتر در گروه‌های مسن و یا دارای بیماریهای زمینهای و یا نقص سیستم ایمنی مشاهده می شود و شدت بیماری زایی این ویروس لزوما از آنفلوآنزای H۱N۱ بیشتر نخواهد بود.
 
 
 

از مصرف قلیان در این ایام پرهیز کنید

 
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: توصیه‌های عمومی مبنی بر رعایت نکات بهداشت فردی و شستشوی مداوم دستها با آب و صابون مایع، ضد عفونی کردن سطوح تماس، رعایت بهداشت تنفس، پرهیز در استفاده از وسایل مشترک و ضدعفونی کردن آنها قبل از استفاده، پرهیز از استفاده از دخانیات با ادوات مشترک از جمله قلیان در این مورد کمک شایانی به پیشگیری، کاهش شیوع و قطع زنجیره انتقال کرونا ویروس جدید خواهد کرد.
 

آمار مبتلایان به کرونا به 18 نفر رسید 

علیرضا وهاب زاده ، مشاور رسانه ای وزیر بهداشت روز جمعه در توئیتر نوشت: نتایج تست چهار بیمار مشکوک در تهران مثبت بود. هفت مورد جدید هم در قم و دو مورد هم در رشت تایید شده است. دو نفر از مبتلایان جدید هم فوت کرده اند.

وی افزود: در مجموع تا این لحظه ۱۸ نفر مبتلای قطعی به ویروس کرونا ثبت شده که چهار نفرشان فوت کرده اند. تعدادی موارد مشکوک هم بستری و تحت مراقبت هستند.

---

سعید نمکی وزیر بهداشت شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران تعداد موارد قطعی مبتلا به ویروس کرونای جدید را در کشور پنج نفر اعلام کرده بود که به گفته او دو نفر از این تعداد جان خود را از دست داده بودند. اکنون با توجه به اعلام دو مورد جدید فوتی، تعداد جان باختگان این ویروس در کشور به چهار نفر رسیده است و تعداد افراد مبتلا به این ویروس در مجموع به ۱۸ نفر می رسد.

وزیر بهداشت تعداد افراد مشکوک به ویروس کرونا را در بیمارستانهای کشور ۲۴ نفر اعلام کرده بود که امروز ابتلای ۱۳ نفر از آنان به این ویروس قطعی شد.
 
 
---
 

نقل قول وزیربهداشت ترکیه درباره کرونا صحت دارد؟

 
 کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکید کرد: این آمار در نقل قول وزیربهداشت ترکیه از مذاکره خود با @saeednamaki  درست منعکس نشده است.
 
 
---
 

بستری شدن 735 نفر با علائم شبه آنفولانزا/

اغلب موارد مشکوک به کرونا آنفولانزا دارند 

 مشاور رسانه ای وزیر بهداشت در پیام دیگیری در توئیتر نوشت: بیشتر موارد مشکوک به کرونا، آنفولانزاست.طی روزهای گذشته با توجه به همزمانی شیوع آنفولانزای فصلی و کرونا، هزاران نفر به مراکز درمانی مراجعه کردند که 735 نفر با علائم شبه آنفولانزا بستری شدند.بسیاری از این افراد مرخص شدند و تعدادی هم برای آزمایش تحت نظر قرار گرفتند.

---
 

واکنش وزارت بهداشت به ایجاد محدودیت موقت در رفت و آمد به حرم و جمکران


رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد که از محدودیت موقت رفت و آمد به حرم و جمکران و تعویق تجمعات و همایش‌ها گریزی نیست.

 کیانوش جهانپور در صفحه توئیترش نوشت: «این به اصطلاح تمهیدات! در حرم، زیارتگاه‌ها و بقاع متبرکه شهر قم و مسجد جمکران، کمکی به محدودیت انتشار و قطع زنجیره انتقال نخواهد کرد و ساده انگاریست. از محدودیت موقت رفت و آمد به حرم و جمکران و تعویق تجمعات و همایش‌ها گریزی نیست...».

 
---
 
 
 

تشکیل اتاق اطلاع رسانی درباره کرونا

علی ربیعی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: کرونا به همان اندازه که مسأله بهداشتی باشد، مساله‌ای اجتماعی-سیاسی است. ‎کرونا ویروس کوری است که مرزهای طبیعی و اجتماعی را به رسمیت نمی‌شناسد؛بین دولتی و مردمی، نظامی وغیرنظامی، اصلاح‌طلب و اصولگرا، بالاشهری وپایین‌شهری، زن ومرد، این قوم یا آن قوم و... تمایزقائل نمی‌شود.

‏مقابله با این بیماری پروژه مشترک مردم و حاکمیت سیاسی است. با مشارکت و اعتماد به نظام سلامت، درکنار اطلاع‌رسانی دلسوزانه و ایجاد شفافیت و عمل به توصیه‌های وزارت بهداشت می‌توانیم دروازه‌های شیوع ویروس را ببندیم و با مشارکت همگانی برای مقابله با ویروس کور متحد شویم.

‏هیچ کس در امان نیست و تنها در سایه اعتماد، مراعات و مراقبت، می‌توان دیواری برای دفاع در برابر این ویروس ایجاد کرد. مشارکت ملی توأم با اعتماد به یکدیگر است که مقابله با این بیماری ممکن می‌شود. وقتی موفق خواهیم شد که همه فکر کنند «کرونا مساله همه ماست.»

‏برای اطلاع رسانی دقیق و شفاف، از فردا اتاق اطلاع رسانی کرونا با حضور خبرنگاران در روابط عمومی وزارت بهداشت تشکیل می‌شود.اطلاع‌رسانی غیرمسئولانه‌ای که از سوی برخی صورت می‌گیرد به مردم و اقدام مشترک همگی ما و حل مساله هیچ کمکی نمی‌کند.

‏ما به مشارکت ملی نیازداریم وبه یاد داشته باشیم که با ویروسی بی‌تفاوت نسبت به هر تفاوت اجتماعی وانسانی روبرو هستیم.از نزدیک شاهدم وزارت بهداشت با صداقت و شفافیت کامل در مواجهه بااین ویروس عمل می‌کند.آن‌ها که بی‌اعتمادی‌ می‌پراکنند،رفتاری غیرسازنده وغیرخیرخواهانه انجام می‌دهند.»

هنوز درگیری با ویروس کرونا زیاد نیست

علی لاریجانی پس از بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه استانداری قم تصمیماتی برای مدارس و تجمعات مردمی گرفته شد و اگر بخواهیم با دقت نگاه کنیم باید این استان را برای سرمایه‌گذاری بهداشتی بیشتر مورد نظر قرار داد.

اظهار کرد: امیدواریم انتخابات پررونق باشد. از ستاد انتخابات که بازدید کردم متوجه توجه فراوان به صیانت از آرای مردم شدم. وزارت کشور گام خوبی برای صیانت کامل از آرای مردم برداشت و هم با استفاده از تجهیزات جدید سرعت عمل را بالا برد.

وی افزود: لازم است شورای نگهبان با وزارت کشور برای شمارش الکترونیکی آرا همکاری نزدیک داشته باشند تا در گام بعد این اتفاق هم رخ دهد و کارها سامان و سرعت پیدا کند. مخصوصاً که وزارت کشور هم طراحی‌های لازم برای این کار را انجام داده است.

رییس مجلس با بیان اینکه رای مردم کارآمدی سیستم حکومتی را در آن بخش قوی تر و با پشتوانه تر می کند، اظهار کرد: وقتی مردم بیشتر در انتخابات شرکت کنند، انتخابات دقیقتر خواهد بود و وقتی این اتفاق رخ داد آن وقت دشمنان ما تلقی دیگری خواهند داشت و کارها در عرصه جهانی به شکل دیگری پیش می‌رود.

لاریجانی با اشاره به حضورش در جلسه استانداری قم اظهار کرد: صبح در جلسه ای در استانداری حضور داشتم که در آنجا متوجه شدم تمهیدات خوبی در قم برای روز انتخابات در نظر گرفته بودند که مردم با آرامش شرکت کنند. در جلسه همچنین مطرح شد که دو بیمارستان را برای کسانی که مشکوک به کرونا هستند  در نظر گرفته اند؛ چرا که هنوز درگیری با این بیماری زیاد نیست.

وی ادامه داد: تصمیماتی هم برای مدارس و تجمعات مردمی گرفته شد و اگر بخواهیم با دقت نگاه کنیم این استان را برای سرمایه‌گذاری بهداشتی باید بیشتر مورد نظر قرار داد. امیدواریم هم دستگاه‌ها توجه زیادی به این موضوع داشته باشند و هم مسائل بهداشتی را در رسانه‌ها بیشتر مطرح کنند تا مردم مراقبت بیشتری داشته باشند.

رییس مجلس در پاسخ به پرسش درباره میزان رضایت مردم از اقدامات مجلس دهم گفت: باید نظرسنجی‌ها این موضوع را نشان دهد. کارهایی که مجلس در حوزه قانون گذاری انجام داده تدوین قوانین پایه‌ای مهم بوده است. البته برخی رسانه‌ها به خاطر مسائلی کمتر به این موضوع پرداخته می‌شود اما به عنوان کسی که سالیانی در مجلس حضور داشته ام می گویم که در این دوره قوانین پایه‌ای مهمی در مجلس تصویب شده است.

وی افزود: باید توجه کرد شرایط این دوره با دوره های قبل تفاوت داشت و ما گرفتار تحریم شدیم. فشارهایی را تحمل کردیم که به موجب آنها تصمیم گیری در بخش های اقتصادی راحت نیست. بعد از اتمام انتخابات بحث تصویب بودجه است و پروژه ها را در حالیکه تقریبا منابعمان خالی شده است باید به نتیجه برسانیم.

تعزیرات با گران‌فروشی ماسک و دستکش یکبار مصرف برخورد می کند


سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی از آمادگی این سازمان برای رسیدگی به گرانفروشی ماسک و دستکش یکبار مصرف در پی شیوع ویروس کرونا خبر داد.

سیدیاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در مورد گرانفروشی ماسک و دستکش یکبار مصرف توسط برخی سودجویان، اظهار کرد: سازمان تعزیرات حکومتی در این زمینه آماده رسیدگی و برخورد با تخلفات است و هموطنان می‌توانند شکایات خود را از طریق سامانه تلفنی ۱۳۵ و یا تارنمای t135.ir به این سازمان اعلام کنند.
وی افزود: در این زمینه قیمت اعلامی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت برای ما مبنا است و چنانچه سقف قیمت براساس کیفیت کالاهای موجود در بازار مشخص باشد، قطعا با این تخلفات رسیدگی می کنیم.
وی افزود: از کارخانه‌های تولیدی نیز  درخواست داریم تا الزامات قیمت گذاری کالاها را رعایت کنند.
سخنگوی سازمان تعزیرات گفت: با توجه به اینکه شیوع بیماری کرونا باعث لزوم استفاده از ماسک و دستکش یکبار مصرف برای پیشگیری از ابتلا شده، با کسانی که به دنبال سودجویی و به خطر انداختن سلامت مردم باشند؛ بدون چشم پوشی و برابر قانون در اسرع وقت برخورد می‌کنیم.

 وزارت بهداشت درباره کرونا پنهان کاری می کند؟

وزیر بهداشت تعداد افراد مشکوک به ویروس کرونا را در بیمارستانهای کشور ۲۴ نفر اعلام کرده بود که امروز ابتلای ۱۳ نفر از آنان به این ویروس قطعی شد.

کیانوش جهانپور نسبت به برخی اخبار مبنی بر پنهان کاری وزارت بهداشت واکنش نشان داد و درباره زمان اعلام جواب آزمایش کرونا توضیح داد.

 مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به برخی اخبار مبنی بر نهان کاری وزارت بهداشت درباره اعلام نتایج ابتلا به ویروس کرونا واکنش نشان داد.

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در پیام توئیتری نوشت:

نتیجه قطعی آزمایش تشخیصی کووید-۱۹ از زمان ارسال نمونه ۴۸ ساعت زمان می‌برد، ممکن است این تصور پیش آید که پنهان کاری می‌شود، اما بدون اخذ جواب آزمایش نمی‌توان هیچ موردی را قطعی اعلام کردو قطعا چنین هم نخواهیم کرد.در همه دنیا چنین است، با روح و روان مردم بازی نکنید.

 کرونا در سرزمین‌های اشغالی

 وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی روز جمعه از شناسایی نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا در سرزمین‌های اشغالی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری معا فلسطین، وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی اعلام کرد، فرد مبتلا یک زن است که اخیرا از ژاپن به اسرائیل بازگشته بود.

بر اساس این گزارش، این زن به همراه ۱۰ تن دیگر که به سرزمین‌های اشغالی بازگشتند، از سرنشینان کشتی تفریحی «دایموند پرنسس» بودند که به تازگی به دلیل موارد ابتلا به کرونا در این کشتی در بندر یوکوهامای ژاپن در قرنطینه قرار داشتند.

وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی افزوده است فرد مبتلا به کرونا هم اکنون در قرنطنیه است.

کشورهای ژاپن و کره جنوبی و سنگاپور به ترتیب با ۷۲۷ و ۲۰۸ و ۸۶ مورد ابتلا در رده های بعدی بیشترین مبتلایان در خارج از چین قرار دارند و در ژاپن ۳ نفر و در کره جنوبی ۲ نفر فوت کرده‌اند.

 یک مبتلا به ویروس کرونا و ۲ مورد مشکوک در لبنان 

«حمد حسن» وزیر بهداشت لبنان امروز (جمعه) تاکید کرد: ویروس کُشنده ی کرونا برغم اتخاذ تدابیر بهداشتی در مرزهای زمینی، بندرگاه ها و فرودگاه بین المللی لبنان، وارد این کشور شده و تا کنون یک مبتلا به این بیماری و ۲ مورد مشکوک شناسایی و تحت درمان قرار گرفته اند.

وی در یک نشست خبری در بیروت گفت: بر اساس گزارش انجمن ملی مبارزه با کرونا در لبنان، نتایج آزمایش های تی سی آر از یک خانم ۴۵ ساله لبنانی که از قم وارد بیروت شده، مثبت بوده و او حامل این بیماری است و ۲  لبنانی دیگر، مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا هستند.

حمد حسن اضافه کرد: تیم متخصص وارد هواپیمای ایرانی شد و مسافران آن را معاینه کرد و شهروند لبنانی که علایم این بیماری را داشت توسط نیروهای صلیب سرخ از بقیه جدا و در منزلش قرنطینه شد.

وی ایجاد ترس در میان شهروندان لبنانی را درست ندانست و گفت: نشانه های کسی که بیماری کرونا را دارد، و نیز ۲ مورد مشکوک، جدی و شدید نیست.

حمد حسن افزود: شهروند مبتلا و نیز ۲  فرد مشکوک به ابتلا به کرونا در بیمارستان رفیق حریری برای درمان و نیز آزمایش های لازم بستری شده اند.

وزیر بهداشت لبنان شایعه ی انتقال ۲ جسد از درون هواپیماهای ماهان و ایران ایر که روزهای گذشته در فرودگاه رفیق حریری بیروت به زمین نشستند رد کرد و گفت: اکنون لبنان نیازی ندارد که در خصوص کرونا حالت اضطراری اعلام کند.

حسن اظهار کرد: تصمیم برای متوقف کردن پروازها از بیروت به تهران و مشهد و برعکس را نگرفته ایم و این مساله پس از رایزنی با حسان دیاب نخست وزیر لبنان انجام خواهد شد.

وزیر بهداشت لبنان از همه ی ایرانیانی که ظرف ۲ هفته گذشته به لبنان آمده اند خواست تا ۱۴ روز در منزل خود بمانند و اگر نشانه های بیماری کرونا را در خود احساس کردند با شماره ۷۶۵۹۲۶۹۹ تماس بگیرند.

وی افزود: وزارت بهداشت لبنان با مسافران هواپیمای ایرانی در تماس خواهد بود و و وضعیت سلامتی آن ها را پیگیری و اگر علایم این بیماری در آن ها بروز کرد تدابیر لازم اتخاذ خواهد کرد.

حمد حسن گفت: یک بخش کامل در بیمارستان رفیق حریری در بیروت و بخش دیگری در بیمارستان دولتی این شهر برای درمان بیماران کرونا تخصیص یافته است.

وزیر بهداشت لبنان افزود: شمار اعضای گروه ویژه برای شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا افزایش یافته و تیم حل بحران تشکیل شده است.

وی تاکید کرد: خارجی هایی که از ۱۰ روز به این سو وارد لبنان شده اند مورد آزمایش قرار می گیرند تا اطمنیان حاصل شود حامل ویروس کرونا نیستند.

حمد حسن گفت: ۱۲ گروه ویژه برای اجرای عملیات اورژانس و نجات بیماران مبتلا تشکیل شده است.

وزیر بهداشت لبنان گفت: مسافران پیش از ورود به لبنان به وسیله پزشک معاینه می شوند و اگر نشانه های بیماری‌های تنفسی، تب، تنگی نفس، سرفه در آنان مشاهده شد از بقیه جدا و به بیمارستان رفیق حریری برای درمان منتقل می  شوند.

وی از شهروندان لبنانی خواست بدون ترس، موارد مشکوک به ویروس کرونا را اطلاع رسانی کنند و پیگیر اخبار و اطلاعیه های وزارت بهداشت باشند.

انجمن ملی مبارزه با کرونا در لبنان شامگاه جمعه در کاخ نخست وزیری تشکیل جلسه داده است.

ظرف یک ماه گذشته بیش از  ۲ هزار نفر  در چین و دیگر کشورها به ویروس کرونا مبتلا  و فوت کرده اند و هزاران نفر بستری شده اند، اما هنوز آمار قربانیان این ویروس در خارج از چین چندان نیست، بطوری که براساس منابع بین المللی تا روز پنجشنبه تنها 11 تن در خارج از چین قربانی این ویروس شده اند.

---
 

نوبخت:از جان مردم در برابر کرونا مراقبت می کنیم

«محمدباقر نوبخت» روز جمعه با حضور در حسینیه جماران و پس از رای دادن در جمع خبرنگاران در ارتباط با تمهیدات دولت برای مقابله با ویروس کرونا افزود:‌ با توجه جغرافیایی که ایران دارد و تعدد و تنوع مسافرانی که به ایران می آیند و می رود، متاسفانه مواردی از این بیماری را در کشور مشاهده کردیم.

به گزارش ایرنا، معاون رییس جمهوری گفت: پس از شیوع ویروس کرونا در چین و گسترش آن در جهان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خود را تجهیز کرده و به نوع مناسبی تلاش کرده از ورود این ویروس به کشور جلوگیری کند.

وی ادامه داد:‌ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همه امکانات بسیج شده و دولت نیز به طور ویژه از وزارت بهداشت حمایت می کند. به دکتر نمکی وزیر بهداشت اعلام کردم که هر مقدار منابعی که لازم باشد با توجه به اینکه از جان مردم مراقبت می کنیم، از سوی سازمان برنامه تخصیص می دهیم.
نوبخت گفت: در 10 ماه گذشته بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان فقط برای جبران خسارت سیل پرداخت کردیم. هرچه قدر هم لازم باشد دولت در کنار مردم و برای دفاع و صیانت از آنان هزینه می کند.

---

رییس سازمان برنامه و بودجه افزود:‌ روز گذشته(پنجشنبه) بار دیگر در جلسه ستاد اقتصادی با حضور رئیس جمهوری، یک بار دیگر ستاد ویژه برای پیشگیری و مقاببله با ویروس کرونا تشکیل شد و شب گذشته اولین جلسه این ستاد غیر از جلساتی که در وزارت بهداشت برگذار می شد، برگذار شد. در این مورد همه تلاش خود را به کار گرفته ایم تا رفع شود.


وی درباره نبود دوربین های حرارتی در فرودگاه ها گفت: در این باره اطلاعی ندارم اما می دانم شایعات مختلفی از سوی عواملی در فضای مجازی پخش می شود که جز تضعیف روحیه ملت و نگرانی مردم چیزی دیگری نیست.

نوبخت افزود: تردید نکنید که آنچه وظیفه دولت است در ارتباط با پشتیبانی، برنامه ریزی و حمایت از مردم فروگذار نخواهد شد. باید بدانیم همه کشورها با قدرت های مالی مختلف در این زمینه آسیب پذیر بودند. ان شاالله با همراهی مردم از این مشکلات عبور می کنیم.

در این باره بخوانید:

تشکیل ستاد ۲۴ ساعته بحران در تهران

اعلام شماره های پاسخگویی به سوالات مرتبط با کرونا

چند نفر در قم تاکنون به کرونا مبتلا شدند؟

توصیه های لنکرانی، وزیر سابق بهداشت درباره کرونا 

وزیر اسبق بهداشت با بیان اینکه کرونا در مقایسه با آنفلوآنزا از شدت کمتری برخوردار است گفت: به طور متوسط بیماری آنفولانزای فصلی مرگ و میر بالاتری دارد.

 کامران باقری لنکرانی اظهار کرد: روز گذشته در کشور ما وجود ویروس کرونا به طور رسمی اعلام شد و ما سی‌ویکمین کشوری شدیم که وجود ویروس کرونا را اعلام کردیم و در سازمان بهداشت جهانی نیز عنوان کشور ما ذکر شد.

وی افزود: سلامت مردم چیزی نیست که کسی بتواند با آن بازی کند و یا خدای نکرده موضوع بحث‌های سیاسی و سلیقه‌ای قرار گیرد. وظیفه حاکمیت و دولت در این زمینه کاملا روشن است و خوشبختانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مدت‌ها قبل پیش‌بینی‌های لازم را در مورد کرونا ویروس انجام داده و ستاد و قرارگاهی را تشکیل داده است که از روز گذشته فعال‌تر شده و دستورالعمل‌های لازم را داده‌اند. امیدواریم تلاش‌هایشان به نتیجه برسد.

باقری لنکرانی با بیان اینکه در بیماری‌های عفونی، پیشگیری نقش مهمی دارد، گفت: متاسفانه این بیماری واکسن و درمان قطعی ندارد و بیشتر درمان‌ها، درمان‌های نگهدارنده هستند و کار مهمی که توصیه اصلی برای پیشگیری از این بیماری است، شستشوی دست‌ها پس از حضور در مجامع عمومی و قرنطینه کردن افراد مشکوک به ابتلا این ویروس است که در پیشگیری از این بیماری و جلوگیری از توسعه آن می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.

وی افزود: این بیماری در مقایسه با آنفلوآنزا از شدت کمتری برخوردار است. به طور متوسط بیماری آنفولانزای فصلی، مرگ‌ومیر بالاتری دارد. مرگ و میر این بیماری کاملا متاثر از سن است. به طور مثال در سنین کمتر از  ۵۰ سال، احتمال مرگ ناشی از این بیماری کمتر از ۰.۵ درصد است و در سنین بالای ۷۰ سال این نرخ به حدود ۸ درصد می‌رسد.

وزیر اسبق بهداشت افزود: متاسفانه در کشور ما افرادی وجود دارند که خواسته یا ناخواسته از هر فرصتی برای کینه‌ورزی با مردم سوء استفاده می‌کنند. هیچ کشوری در دنیا غیر از چین که قرنطینه‌سازی بزرگی در برخی شهرها مانند شهر ووهان چین انجام داد، قرنطینه سازی عمومی انجام نداد. ما سی و یکمین کشوری هستیم که این بیماری وارد کشور شده و برخی که در آستانه حماسه بزرگ که انتخابات مجلس شورای اسلامی است سعی دارند از هر وسیله‌ای برای ضربه زدن به منافع عمومی کشور استفاده کنند.

باقری لنکرانی ادامه داد: روز دوم اسفندماه انتخابات مجلس شورای اسلامی است که برای پیشگیری از این بیماری توصیه عمومی ما همان توصیه‌ای است که همیشه انجام می‌دادیم که پس از حضور در مجامع عمومی دست خود را با آب و صابون بشوییم که این روزها باید بیشتر به این توصیه توجه کنیم. اما اینکه خود و فعالیت‌های روزمره را محدود کنیم، توصیه‌ای نیست که نه توسط سازمان بهداشت جهانی و نه توسط هیچ مرجع علمی دیگری به آن اشاره شده باشد. درست است که باید افرادی که بیمار هستند قرنطینه شوند و از حضور در مجامع عمومی منع شوند اما اینکه کشوری بخواهد فعالیت‌های روزمره خود را متوقف کند در هیچ کدام از ۳۰ کشور دیگری غیر از چین رخ نداده است و لازم است هوشیاری خود را حفظ کنیم.

این نکات را درباره کرونا بخوانید

نسل تازه‌ای از کروناویروس در منطقه‌ای از چین شیوع پیدا کرده که تاکنون جان بسیاری را گرفته است. کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) همچنان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا بیماری جدید ناشی از این ویروس تهدیدی در سطح جهانی است و آیا سرعت و سهولت گسترش این بیماری در حدی است که اعلام وضعیت اضطراری و محدودیت سفرهای بین‌المللی را موجه جلوه دهد یا نه؟

تاکنون اطلاعات نادرست و شایعاتی در مورد خطر کروناویروس در همه‌جای دنیا پخش شده و در این مطلب به نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی، درستی چند مورد از آنها را بررسی می‌کنیم:

۱) استفاده از ماسک فایده‌ چندانی ندارد

حتما دیده‌اید که افرادی شروع به استفاده از ماسک کرده‌اند، اما شواهد نشان می‌دهد که استفاده از ماسک تأثیر چندانی ندارد.

یکی از دلایل این است که ماسک‌ها معمولا اطراف‌شان باز است و چشم‌ها را هم نمی‌پوشانند و برای مدت طولانی هم نمی‌توان آنها را روی صورت داشت. اگر هم قرار باشد که اثر محافظتی داشته باشند، ماسک‌های صورت را باید به طور مرتب عوض کرد (چون بر اثر عرق‌کردن مرطوب می‌شوند).

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید برای محافظت از خودتان مهم این است که:

- وقتی عطسه و سرفه می‌کنید، جلوی دهان و بینی خود را با دستمال یا آرنج خود بگیرید

- فوری دستمال را در سطل زبالهٔ دربسته بیاندازید

- دست‌های خود را به طور مرتب با صابون و مواد بهداشتی بشویید

- از افرادی که سرفه و عطسه می‌کنند (حداقل یک متر) فاصله بگیرید

خودتان را با این کارها اذیت نکنید:

- خوردن سیر

- غرغره کردن دهان‌شویه

- شستشوی بینی با محلول نمک

- مالیدن روغن کنجد اطراف بینی‌

سازمان جهانی بهداشت اضافه می‌کند که هیچ‌کدام از این کارها برای محافظت در برابر این ویروس جدید کارساز نیست.

۲) این ویروس از طریق حیوانات منتقل نمی‌شود

بنا به نظر سازمان جهانی بهداشت، هیچ شواهدی مبنی بر اینکه سگ‌ها و گربه‌ها ناقل کروناویروس جدید باشند، وجود ندارد.

با این حال حتی حیوانات خانگی هم می‌توانند ناقل ای‌کُلی یا اشریشیا کُلی و سالمونلا باشند، اینها میکروب‌هایی هستند که می‌تواند از حیوانات خانگی به انسان منتقل شود.

گمان بر این است که کروناویروس در بازار فروش حیوانات زنده در شهر ووهان چین پیدا شده و منشأ آن احتمالا حیوانات وحشی بوده است. ویروس، پیش از انتقال به انسان ممکن است بدون اینکه متوجه شویم در میان جانوران شیوع پیدا کرده باشد. ویروس‌های دیگری مثل آنفلوانزای مرغی، اِبولا و سارس هم همینطور گسترش پیدا کردند اما این به معنای آن نیست که جانوران به طور کلی خطرناک یا ناقل بیماری هستند.

این ویروس جدید به خانواده کروناویروس‌ها تعلق دارد که شامل ویروس سرماخوردگی معمولی، سارس و مِرس (بیماری تنفسی خاورمیانه) هم می‌شود.

۳) به ندرت "کشنده" است

یک مقام ارشد نظام خدمات درمانی انگلیس می‌گوید بیشتر افراد نشانه‌های خفیفی از بیماری (سرفه و تب) نشان می‌دهند و خوب می‌شوند. هر چند این ویروس ممکن است افرادی را به شدت بیمار کند (التهاب ریه و مشکلات تنفسی) و باعث مرگ تعدادی هم (با بیماری‌های شدید ریوی) در چین شده است.

نباید فراموش کنیم که سرماخوردگی معمولی که هر سال زمستان همه‌گیر می‌شود هم باعث مرگ افراد می‌شود. هر سال به طور متوسط ۶۰۰ نفر بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به سرماخوردگی در انگلیس می‌میرند.

پروفسور "جاناتان بال" از دانشگاه ناتینگهام می‌گوید: خطر همه‌گیری آن در مقایسه با سرماخوردگی فصلی و با توجه به پیشگیری‌ها و اقدامات احتیاطی در انگلیس، بسیار کم است.

او توصیه می‌کند تا به دقت بهداشت فردی را رعایت کنیم تا از سرماخوردگی و کروناویروس در امان بمانیم./خبرآنلاین 

دانشمندان هنوز به طور دقیق نمی‌دانند که این ویروس جدید چگونه منتشر می‌شود.

پروفسور بال می‌گوید: به احتمال زیاد ذرات بسیار ریزی در سرفه و تنفس فرد بیمار ناقل بیماری است. از این رو قرنطینه یا جدا کردن افرادی که از ووهان چین آمده‌اند، خطر همه‌گیری این بیماری را کمتر می‌کند.

مقامات بهداشت بریتانیا هنوز توصیه می‌کنند که واکسن سرماخوردگی می‌تواند مفید باشد.

۴) هنوز دارو یا واکسنی ندارد

هیچ دارو یا واکسن خاصی برای این ویروس وجود ندارد و آنتی‌بیوتیک‌ها هم بر آن اثر ندارند (آنها فقط بر باکتری‌ها اثر دارند).

روش‌هایی برای درمان وجود دارد اما بیشتر افراد خودشان خوب می‌شوند.

متخصصان در تلاش برای ساختن واکسن هستند اما این واکسن ابتدا باید آزمایش‌ شود و مدتی طول خواهد کشید تا آماده و تولید شود.

افراد پیر و کسانی که مبتلا به بیماری‌هایی مانند تنگی‌نفس یا آسم، بیماری‌های قلبی، سرطان و دیابت هستند بیش از دیگران در برابر این ویروس جدید آسیب‌پذیرند.

گرچه هر فردی در هر سنی ممکن است به آن دچار شود و تعداد مبتلایان به این ویروس هر روز در چین بیشتر می‌شود اما درصد کمی از افراد به دلیل ابتلا به آن می‌میرند.

۵) خوردن غذای چینی باعث بیماری نمی‌شود

با وجود فضای ترس و هراسی که بر شبکه‌های اجتماعی حاکم شده است، غذای چینی باعث بیماری نمی شود و سازمان جهانی بهداشت همچنین اعلام کرد که دریافت نامه و بسته‌های پستی از چین هیچ خطری ندارد.

این ویروس نمی‌تواند به مدت طولانی بر چنین سطوحی باقی بماند و این موضوع شامل فنجان‌ها و دستگیره‌ٔ درها هم می‌شود.

بنا بر توصیهٔ ادارهٔ بهداشت عمومی انگلیس برای ابتلا به این بیماری باید در تماس مستقیم با فرد بیمار و در فاصله دو متری او به مدت ۱۵ دقیقه یا بیشتر قرار داشته باشید تا خطری شما را تهدید کند.

بیشتر بخوانید: دولت چقدر درباره کرونا به وعده شفافیت خود عمل کرد؟

راهکار شورای شهر تهران برای مقابله با کرونا در اتوبوس و مترو

 دومین مرگ ناشی از کرونا در کروه جنوبی 

 کره جنوبی با سرعت گرفتن شیوع ویروس کرونا در این کشور، دومین مرگ ناشی از این بیماری را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، مقام‌های بهداشتی کره جنوبی اعلام کردند که یک زن پنجاه و چند ساله به دلیل ابتلا به بیماری جدید کرونا در بیمارستانی در شهر بوسان فوت کرد و شمار قربانیان کرونا در این کشور را به ۲ نفر رساند.

این زن صبح جمعه پس از تایید به ابتلا از بیمارستانی در شهرستانی کوچک که اولین مورد فوت در اثر کرونا در آن ثبت شده بود، به شهر بوسان در جنوب شرقی کره جنوبی منتقل شد و پس از انتقال درگذشت.

در حالی که سرعت شیوع کرونا در کره جنوبی افزایش یافته، مقام‌های این کشور اعلام کرده‌اند که تاکنون ۲۰۴ مورد ابتلا به این بیماری تایید شده است.

مقام‌های بهداشتی این کشور بر این باورند که شیوع ویروس کووید-۱۹ از کلیسایی در شهر دئیگو در جنوب کره جنوبی آغاز شده است.

برای پشگیری از کرونا ماسک بزنیم؟/چند توصیه درباره پیشگیری از کرونا

بیماری جدید کرونا با نام «کووید-۱۹» از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت و تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده و جان ۲ هزار و ۲۳۳ تن را گرفته است.

این ویروس همچنین هزاران نفر را در ۲۷ کشور دیگر مبتلا کرده است. تاکنون ۱۴ نفر در خارج از چین جان خود را براثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند که ۴ مورد مربوط به ایران است.

---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
 

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.