اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم به روایت تصاویر

میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم به روایت تصاویر

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری ساعت 8 صبح روز جمعه همزمان در سراسر کشور آغاز شد.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری ساعت 8 صبح روز جمعه همزمان در سراسر کشور آغاز شد.

عملیات رسمی ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری همزمان با آغاز رای گیری در سراسر کشور شروع به کار کرد و تا ساعت ۸:۵۸ دقیقه بیش از ۱۰۰ هزار نفر ، تا ساعت ۹:۲۵ دقیقه ۱۵۵ هزار و ۳۴۰ هزار نفر، تا ساعت 11:10 نیم میلیون نفر، تا ساعت ۱۲:۱۳، ۷۱۵ هزار نفر در  استان تهران رای دادند.

تا ساعت ۱۱:۴۵،  نیز بیش از پنج میلیون نفر در سراسر کشور رای دادند.

استفاده از استامپ در شعب اخذ رای اختیاری بوده و به شهروندان توصیه شده که از استامپ استفاده نکنند.

در استان تهران ۳۰ نماینده برای شهر تهران، ری ، شمیرانات و اسلامشهر در نظر گرفته شده است. در حوزه انتخابیه شهریار(شهریار، ملارد و قدس) یک نماینده، برای دماوند و فیروزکوه یک نماینده و برای رباط کریم و بهارستان یک نماینده و برای حوزه انتخابیه ورامین یک نماینده و همچنین پاکدشت نیز یک نماینده در نظر گرفته شده است. جمعا ۳۵ نماینده . در استان تهران برای اقلیت‌های دینی یعنی کلیمیان، مسیحیان، ارامنه شمال، زردشتیان، آشوریان و کلدانیان ۴ نماینده در نظر گرفته شده است.

۶۲۲۸ شعبه ثابت و ۴۶۱ شعبه سیار درتهران وجود دارد به طور کلی ۶۶۸۹ شعبه اخذ رای در استان مشغول اخذ رای هستند.

۹۲ درصد شعبات اخذ رای تهران از ساعات اولیه وارد فرآیند اخذ رای شدند.  ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار واجدین شرایط رای هستند. ۲۰۰ هزار و ۱۹۸ رای اولی داریم. تعداد تعرفه‌های توزیع شده نیز ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار است. ۱۳۶۰ نامزد در حال رقابت هستند؛ برای هر کرسی نمایندگی مجلس ۳۹ داوطلب وارد بازی انتخاباتی شدند.

---
محمد تقی زاده رییس هیات بازرسی انتخابات استان تهران در جمع خبرنگاران حاضردر حسینیه ارشاد ضمن تشریح تمهیدات اولیه برای برگزاری انتخابات در استان تهران تاکید کرد:در تمامی شعبات اخذ رای آمادگی های لازم در نظر گرفته شده است.

وی درباره تمهیدات اولیه انتخاباتی در سطح استان تهران بیان کرد: بر اساس هماهنگی‌هایی که به عمل آمده در مجموع استان و شهر تهران حدود شش هزار و ۶۵۹ صندوق اخذ رای مسقر است،که حدود چهار هزار صندوق در خود شهر تهران است. تمام عوامل اجرایی،نظارت و بازرسی با آمادگی کامل در مجموعه شعبات اخذ رای آمادگی دارند رای مردم را اخذ کنند، در همین حسینیه ارشاد چهار شعبه اخذ رای مستقر است که عوامل اجرایی، نظارتی و بازرسی فعالیت دارند. علی رغم همه فضا سازی‌هایی که شد و با وجود شرایط کشور مشارکت خوبی را در انتخابات شاهد خواهیم بود.

هم‌چنین سردار رحیمی فرماندهی تهران بزرگ پس از انداختن رای خود در حوزه اخذ رای حسینیه ارشاد در جمع خبرنگاران درباره تمهیدات امنیتی و انتظامی که برای انتخابات در نظر گرفته شده است، گفت: به لطف خدا و با هوشیاری مردم بر اساس آخرین اخباری که داشته ام حضور مردم تا این لحظه در تمام شعب اخذ رای پرشور بوده است. می دانیم انتخابات پرشوری را امروز در کشور شاهد خواهیم بود. نیروی انتظامی هم با توجه به مسئولیت خود در بحث امنیت رای دهندگان و همچنین هیات های اجرایی و نظارت تلاش می کند تا این انتخابات را با امنیت و با حضور گسترده پشت سر بگذاریم.

فرمانده انتظامی تهران اظهار کرد: در پایتخت کشور حدود چهار هزار و ۵۵۲ شعبه اخذ رای داریم و بالغ بر ۱۴ هزار نفر از همکاران ما در کنار هیات های نظارت و اجرایی مشغول فعالیت هستند و حدود ۱۰ هزار نفر از همکاران دیگر ما نیز در ارائه سایر خدمات در کلانتری‌ها و بخش‌های ترافیکی مشغول هستند.

سردار رحیمی در پایان در پاسخ به این موضوع که در آیا در برگزاری انتخابات به مشکل امنیتی بر خورده ایم یا خیر بیان کرد: به هیچ عنوان؛ هفته گذشته یک یا دو مورد تحرک در حد کوکتل مولوتوف شاهد بودیم که آن ها را دستگیر کردیم و تقریبا در ۷۲ ساعت گذشته هیچ موضوع خاصی را شاهد نبودیم.

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی وزارت کشور در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: ما در ارتباطات با امنیت انتخابات از حدود ۶ ماه پیش برنامه‌ریزی‌هایمان شروع شد و ستاد امنیت در مرکز و استان‌ها با همکاری سایر کمیته‌های مربوطه کار خود را شروع کرد. امروز حدود ۳۰۰ هزار نفر از نیروهای انتظامی و نیروهایی از سپاه و بسیج امنیت انتخابات را در شعب اخذ رای و مسیر تردد صندوق‌های اخذ رای تامین می‌کنند.

****


دوم اسفند 98/ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات/عکس: زهرا میرزایی
اعضای شورای نگهبان در هیات مرکزی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ستاد مستقر شده و لحظه به لحظه وضعیت انتخابات از اتاق مانیتورینگ در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات را رصد می‌کنند.

****

در اطلاعیه شماره ۱۷ستاد انتخابات کشور تاکید شد که برای اخذ رأی به همراه داشتن شماره ملی و شناسنامه ضروری است.

در اطلاعیه شماره ۱۸ ستاد انتخابات کشور آمده است که کلیه اوراق و آثار تبلیغاتی متعلق به احزاب، گروه‌های سیاسی و نامزدهای انتخاباتی نباید در محل شعبه و اطراف درب ورودی و خروجی آن وجود داشته باشد.

****

بر اساس قانون انتخابات، ستاد انتخابات کشور می‌تواند زمان رای‌گیری را حداکثر تا ساعت ۲۴ امروز جمعه تمدید کند و پس از آن رای‌گیری  پایان می‌یابد.

براساس اظهارات جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور،  نتایج ۵ حوزه اقلیت‌های دینی پس از شمارش آرا به سرعت  مشخص  و شمارش آرای ۲۰۳ حوزه تک نماینده با اتمام رای‌گیری، شمارش آغاز می‌شود. نتایج نهایی انتخابات تهران و چند حوزه کلان‌شهر احتمالا تا یکشنبه اعلام خواهد شد.

بیش از ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار نفر واجد شرایط رأی دادن هستند که از این تعداد ۲ میلیون و ۹۳۱ هزار نفر رأی اولی هستند.

انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان نیز همزمان در تهران، خراسان‌های شمالی و رضوی، قم و فارس برگزار می‌شود.

براساس ماده 27 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخاب کنندگان باید دارای شرایط زیر باشند:

1-تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

2-هجده سال تمام

3-عاقل بودن

ادامه دارد....


تصاویر از میزان مشارکت مردم در انتخابات در حوزه های مختلف

---
---
---
---
 حوزه رای‌گیری مسجد محله نارمک/ حوزه رای گیری مسجد لرزاده تهران /حوزه رای گیری حسینیه جماران 
ایسنا
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.