اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

جزئیات انتخابات در سراسر کشور / زمان انتخابات تا ساعت 20 تمدید شد

جزئیات انتخابات در سراسر کشور / زمان انتخابات تا ساعت 20 تمدید شد

زنگ آغاز یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان دوره‌ای مجلس‌ خبرگان به صدا درآمد تا تکلیف ۲۹۰ نماینده آینده مردم در خانه ملت و ۷ نماینده مجلس خبرگان ‌مشخص شود.

انتخابات به عنوان شاخصه و مظهر مردم‌سالاری از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است و در طول این چهار دهه مردم همواره با حضور در صحنه انتخابات، ضمن مایوس ساختن دشمن، سرنوشت سیاسی کشور را تعیین کرده‌اند.

بی‌تردید نقش تأثیر‌گذار مجلس شورای اسلامی در تقنین و نظارت و ریل‌گذاری حرکت دولت‌، اهمیت انتخابات پیش رو را مضاعف می کند تا مردم در این برهه ‌ حساس طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تاکیدات رئیس جمهور با انتخاب درست در افزایش اقتدار، عزت و استقلال ایران اسلامی مشارکت کنند.

اما بالاخره انتظار به سر آمد و ماراتن یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان از ساعت 8 امروز ‌آغاز شد و  باید 255 نماینده از 208 حوزه انتخابیه انتخاب و راهی خانه ملت شوند؛ انتخاباتی که بیش از 7 هزار کاندیدا باید به رقابت بپردازند‌.

واجدان شرایط شرکت در این انتخابات، 57 میلیون و 918 هزار نفر هستند که 2 میلیون و 931 هزار نفر رأی اولی محسوب می‌شوند. کسانی که دوم اسفند 1380 و قبل از آن به دنیا آمده اند، می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی رأی خود را به صندوق انداخت

آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی از مراجع عظام تقلید، در نخستین ساعت آغاز یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در مدرسه امام سجاد(ع) قم رأی خود را به صندوق سیار 563 انداخت.

تجلی وحدت شیعه و سنی در انتخابات مجلس/ حضور گسترده کردستانی‌ها در شعب

همه مردم سراسر استان کردستان اعم از شیعه و سنی از ساعت اولیه صبح امروز با شور و هیجان در پای صندوق‌های رأی، برای خلق حماسه‌ای ماندنی حضور یافته‌اند.

آیت‌الله نوری همدانی رأی خود را به صندوق انداخت

آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع عظام تقلید، در نخستین ساعت آغاز یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری رأی خود را در صندوق سیار انداخت.

وی سپس در سخنانی اظهار داشت: حفظ نظام از اوجب واجبات است و انتخابات مظهر مردم‌سالاری دینی است و این مملکت، مملکت امام زمان(عج) است و هر کس که به امام زمان(ع) علاقه و ایمان دارد باید در انتخابات شرکت کند.

مرجع تقلید شیعیان اظهار داشت: الحمدالله امروز نظامی اسلامی در ایران اسلامی مستقر است که در اوج اقتدار و عظمت قرار دارد و بر پایه مردم‌سالاری دینی است.

وی ادامه داد: مردم متدین ایران امتحان‌های بزرگی را پشت سر گذاشتند و امروز باید پای صندوق‌های رأی حضور پیدا کنند و رأی بدهند، ما وظیفه‌داریم این نظام اسلامی، دینی و مردمی را تا ظهور امام عصر(عج) حفظ و حراست کنیم.

آیت‌الله نوری همدانی تأکید کرد: بر همه مردم لازم است که در دادن رأی شرکت داشته باشند و کشور خود را تقویت کنند.

حضور ۷۰ نفر بالای ۹۵ سال سن، در انتخابات استان کرمان

صف های انتخاباتی مردم در کرمان از جوار مزار حاج قاسم

 

در استان کرمان رأی‌گیری انتخابات مجلس از جوار مزار حاج قاسم با حضور پرشور مردم آغاز شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان صبح امروز در گلزار شهدای کرمان و در جوار مزار حاج قاسم سلیمانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امیدوارم که مردم کرمان در انتخابات سرنوشت ساز امروز حضور پررنگی داشته باشند.

---
---

شور مردم مشهد برای حضور در انتخابات در حرم منور رضوی‌

 

---

جمع کثیری از مردم مشهدمقدس در آغازین دقایق فرآیند رای‌گیری، در حرم منور رضوی حاضر شدند.‌فرآیند انتخابات در استان خراسان رضوی همزمان با سراسر کشور از لحظاتی قبل آغاز شد.

جمع کثیری از مردم مشهد در آغازین دقایق فرآیند رای‌ریزی در حرم منور رضوی حاضر شده و منتظر هستند تا رای خود را به صندوق بیندازند.انتخابات مجلس 11 ,

آغاز رای‌گیری در سیستان و بلوچستان‌

راس ساعت 8 صبح، رای‌گیری در جنوب بلوچستان با 299 صندوق آغاز شد.‌ رای‌گیری در جنوب بلوچستان در حوزه انتخابیه چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند از دقایقی دیگر آغاز شد.

بر‌اساس این گزارش، رای‌گیری با استقرار 299 صندوق رای، در شعبات چهار شهرستان مذکور کار خود را آغاز می‌کند.

استاندار سیستان وبلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان با ۹۹ و هشت دهم درصد شعبه آنلاین، رتبه نخست و بالاترین آمار شعبه اخذ رای آنلاین کشور را دارد.

احمدعلی موهبتی افزود: در سیستان و بلوچستان ۶حوزه انتخابیه با یکهزار و ۶۸۹ شعبه وجود دارد که از این تعداد ۸۱۲ شعبه ثابت و بقیه شعب سیار است.

آغاز یازدهمین دوره انتخابات مجلس ‌و میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری در قم‌

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری از دقایقی پیش با حضور مردم انقلابی و همیشه در صحنه قم آغاز شد و  مردم قم‌ از همان دقایق اولیه در پای صندوق‌های رأی حضور یافته و رأی خود را به صندوق می‌اندازند.‌ 669 شعبه در استان قم جهت اخذ رأی فراهم‌شده که از این تعداد 83 شعبه سیار و 586 شعبه ثابت هستند که در 5 بخش و نقاط مختلف شهر قم فراهم پراکنده‌شده‌اند.

826 هزار و 587 نفر در استان قم واجد شریط رأی دادن هستند که از این تعداد، 417 هزار و 967 را جمعیت مردان و 408 هزار و 620 نفر را جمعیت زنان تشکیل می‌دهند.

 

 مشارکت ۱۷ هزار نفر در ساعات اولیه آغاز رای گیری در  آذربایجان شرقی

 

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی از مشارکت ۱۷ هزار نفر در ساعات اولیه آغاز رای گیری در این استان خبر داد.

علیار راستگو در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار کرد: ۶۲ هزار نفر در سطح استان در اجرای این حماسه بزرگ اعم از عوامل اجرایی، نظارت پشتیبانی و لجستیکی مشارکت دارند و از تمامی عوامل قدردانی می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی با بیان اینکه مشارکت مردمی یکی از موضوعات مهم است، گفت: امروز ملت قهرمان پرور تبریز به ویژه افراد مسن‌ پای صندوق‌های رای آمده‌اند.

وی با بیان اینکه طبق اعلام ستاد انتخابات کشور و شورای نگهبان، اثر انگشت با استامپ حین رای گیری اجباری نیست، اظهار کرد: با توجه به وجود دستگاه اهراز هویت در تمامی شعبات اخذ رای و وارد کردن شماره و سریال شناسنامه به این سیستم، واجدین رای دهی مشخص می‌شود.

استاندار ایلام: حضور مردم بار دیگر دشمنان را ناامید خواهد کرد


استاندار ایلام گفت: امروز حضور مردم در این انتخابات تمام نقشه‌های دشمنان را نقش بر آب خواهند کرد.

«قاسم سلیمانی دشتکی»  با حضور در شعبه اخذ رای مدرسه توحید شهر ایلام در نخستین ساعت آغاز رای گیری، رای خود را  به صندوق انداخت.

وی در گفت و گو با خبرنگاران انتخابات امروز را نماد اتحاد ایران اسلامی دانست و گفت :امروز مردم ایلام با حضور در این انتخابات تمام نقشه‌های دشمنان را نقش بر آب خواهند کرد.

نوذری معاون سیاسی استاندار نیز اظهار کرد: ئیس ستاد انتخابات استان ایلام از استقرار ۵۵۳ شعبه اخذ رای در ایلام خبر داد و گفت: ۴۵۰ هزار نفر از جمعیت استان واجد شرایط رای دادن هستند.

معاون استاندار ایلام با اشاره به اینکه ۲ حوزه‌ی اصلی و ۲۵ حوزه‌ی فرعی داریم و ۵۵۳ شعبه اخذ رأی، ۳۸۰ شعبه‌ی ثابت و ۱۷۳ شعبه سیار داریم، تصریح کرد: ۴۵۰ هزار نفر واجدین شرایط داریم که ۳۱۷ هزار در حوزه ایلام و ۱۳۳ هزار نفر در حوزه‌ی دهلران هستند.

 

مردم با حضور خود نشان می‌دهند دلبسته نظام و انقلاب هستند


استاندار بوشهر گفت: خدا را شاکر هستیم که روز موعود فرا رسید و مردم غیور و بزرگوار استان بوشهر همواره ثابت کرده اند که پشت نظام و انقلاب هستند.

عبدالکریم گراوند صبح روز جاری با حضور در پای صندوق های رای در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خوشبختانه ۹۸ درصد شعب سطح استان بوشهر شروع به کار کرده اند و گزارش ها مبنی بر حضور مردم و نوید مشارکت حداکثری است.

وی با بیان اینکه انتخابات یک تکلیف است، افزود: قطعا مردم عزیز استان بوشهر در همه صحنه های انقلاب ثابت کرده اند که در مسیر رهبری و نظام و انقلاب اسلامی قدم برداشته اند.

به گزارش ایسنا، مقام عالی دولت در استان بوشهر اظهار کرد: امیدوارم مردم عزیز استان عنایت نمایند که تا پیش از پایان زمان قانونی انتخابات رای خود را به صندوق بیاندازند.

عبدالکریم گراوند مردم عزیز در این روز پرشور رویداد بی نظیری را رقم خواهند زد، بیان کرد: قطعا مردم در این رویداد بزرگ سیاسی حضور پیدا کرده و با حضور خود نشان می دهند که دلبسته نظام و انقلاب هستند.

 

۱۳۹ شعبه در شهرستان لردگان فعال است


فرماندار لردگان با بیان اینکه ۱۳۹ شعبه ثابت و سیار در این شهرستان آرای واجدین شرایط شرکت در انتخابات را اخذ می‌کنند، گفت: از این تعداد ۶۷ شعبه ثابت و ۷۲ شعبه سیار است.

ملک‌محمد قربان‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مقدمات برای برگزاری انتخابات پرشور و سالم در شهرستان لردگان از ماه‌ها قبل فراهم شده است.

فرماندار شهرستان لردگان با بیان اینکه ۱۳۹ شعبه ثابت و سیار در این شهرستان آرای واجدین شرایط شرکت در انتخابات را اخذ می‌کنند، افزود: از این تعداد ۶۷ شعبه ثابت و ۷۲ شعبه سیار است.

وی در ادامه گفت: تمام روال‌های قانونی برای انتخابات سالم توسط هیأت‌های اجرایی و نظارت در روزهای اخیر طی شده است و در حال حاضر هیچ‌گونه مشکلی برای برگزاری این انتخابات در شهرستان لردگان وجود ندارد.

قربان‌پور با شااره به حضور گسترده مردم در لحظات آغازین رای‌گیری، خاطرنشان کرد: حضور پرشور مردم در انتخابات باردیگر نقشه‌های دشمنان جمهوری اسلامی را نقش برآب می‌کند.

 

حضور ۱۵۰ خبرنگار کردستانی در پوشش خبری انتخابات مجلس


رییس ستاد انتخابات استان کردستان از حضور ۱۵۰خبرنگار در سراسر استان برای پوشش خبری انتخابات خبر داد.

علی مفاخری صبح امروز جمعه (۲ اسفند ماه) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، توسط بیش از ۱۵۰ خبرنگار در استان کردستان پوشش داده می‌شود.

وی افزود: خبرنگاران تمامی نشریات محلی و سراسری، خبرگزاری‌های سراسری و صدا وسیما از آغاز زمان رای گیری به‌ صورت فعال، پوشش این انتخابات را بر عهده دارند.
صبح امروز جمعه دوم اسفند ماه زنگ رقابت یازدهمین  دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان با سراسر کشور در کردستان به صدا در آمد.

یک هزار و ۲۳۴ شعبه اخذ رای شامل ۵۲۹ شعبه شهری، ۷۰۵ شعبه روستایی و از مجموع کل شعب اخذ رای، ۶۳۲ شعبه ثابت و ۶۰۲ شعبه سیار امروز در کردستان مشغول به فعالیت هستند.

طبق اعلام ستاد انتخابات استان کردستان در این استان کمتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد ۵۸ هزار و ۲۴۰ نفر رای اولی هستند که امروز در روند انتخابات ۶ نماینده خود را از بین ۹۴ داوطلب انتخاب می کنند.

استان کردستان دارای پنج حوزه انتخابیه و ۶ نماینده در مجلس شورای اسلامی است.

حوزه انتخابیه سنندج شامل شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره ۲ نماینده، حوزه انتخابیه بیجار یک نماینده، حوزه انتخابیه قروه شامل شهرستان‌های قروه و دهگلان یک نماینده، حوزه انتخابیه سقز شامل شهرستان‌های سقز و بانه یک نماینده و حوزه انتخابیه مریوان شامل شهرستان‌های مرویان و سروآباد یک نماینده است.

۹۵ کاندیدا شامل ۸۷ مرد و هشت زن در استان کردستان برای کسب ۶ کرسی مجلس شورای اسلامی با هم رقابت می‌کنند.

 

ثبت اثر انگشت در فرآیند انتخابات در اراک اجباری نیست


فرماندار اراک گفت: ثبت اثر انگشت در فرآیند انتخابات در اراک اجباری نیست.

حسین بختیاری اظهار کرد: افراد با در دست داشتن شناسنامه، کد ملی یا کارت ملی می‌توانند در شعب اخذ رای حوزه انتخابیه اراک، کمیجان و خنداب حضور یافته و رای بدهند.

براساس این گزارش، ۴۸ نفر متشکل از ١٢ نفر زن و ٣٦ نفر مرد در حوزه انتخابیه اراک، خنداب و کمیجان به عنوان کاندیدا در این دوره از انتخابات با یکدیگر به رقابت می پردازند.

به توصیه مسئولان، رای دهندگان در ساعات اولیه رای گیری در پای صندوق های رای حاضر شوند تا شاهد ازدحام رای دهندگان در شعب رای گیری در ساعات پایانی انتخابات نباشیم.

به گزارش ایسنا، ۳۰ نفر(٣ نفر زن و ٢۷نفر مرد) در حوزه انتخابیه ساوه و زرندیه، ١۵ نفر (یک نفر زن و ١۴ نفر مرد)در حوزه انتخابیه محلات و دلیجان، ۲١ نفر(٢ نفر زن و ١٩ نفر مرد) در حوزه انتخابیه تفرش، آشتیان و فراهان،١٩ نفر(یک نفر زن و ١٨ مرد) در حوزه انتخابیه شازند و ۱۱ نفر (۱ نفر زن و ١٠ نفر مرد) در حوزه انتخابیه خمین در کارزار انتخابات در استان شرکت خواهند داشت.

 

ساماندهی ۳۰۸۰ شعبه اخذ رای در مازندران

دبیر ستاد انتخابات مازندران از ساماندهی ۳۰۸۰ شعبه اخذ رای در این استان خبر داد.

مهدی محمدی با اشاره به تمهیدات لازم برای حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رای اظهار کرد: سه هزار و ۸۰ شعبه اخذ رای در مازندران ساماندهی شده است.

وی تصریح کرد: آمار واجدان شرایط رای دادن در  استان مازندران ۲ میلیون و ۴۳۴ هزار و ۴۵۵ نفر بوده که از این تعداد ۱۱۴ هزار و ۷۰۸ نفر رای اولی هستند.

دبیر ستاد انتخابات مازندران خاطرنشان کرد: از ۱۲۸ نامزد انتخاباتی، ۱۲۱ نفر مرد و ۷ نفر زن هستند.

محمدی ادامه داد: برای اخذ رای در استان مازندران حدود ۵۷ هزار نفر اعم از نیروهای نظارتی، اجرایی، امنیتی و بازرسی در برگزاری انتخابات مجلس یازدهم حضور دارند.


فضای ناامن برای متخلفان انتخاباتی در گیلان


دبیر ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخابات گیلان گفت: دستگاه قضا امسال با رهنمودهای رئیس کل دادگستری استان فضای امن متخلفان خریدار آرا و آرای وارداتی در سراسر گیلان را ناامن کرده است.

احمد آقایی روز جمعه در جمع خبرنگاران استان گیلان افزود: دادستان ها به کمک قضات دادسرا و نیروهای امنیتی فضای امن متخلفان خریدار آرا، انتقال آرا و آرای وارداتی را ناامن کرده اند.

وی با اشاره به برگزاری جلسه ای در روز گذشته با دادستان ها و روسای حوزه های قضایی ستاد پیشگیری و امنیتی اظهار داشت: در این جلسه مصوباتی خوبی داشتیم از جمله در ارتباط با انتقال آرا یا از طریق خرید و فروش و رای وارداتی به استان تدابیر لازم انجام گرفته است.

وی بیان داشت: در گلوگاه های استان گیلان مانند، تالش، ماسال، رضوانشهر و  رودبار تدابیر امنیتی دقیق برای صیانت از آرای مردم ، با کوچکترین رفتار متخلفان برخورد قانونی می شود.

دبیر ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخابات گیلان خاطر نشان کرد: دستگاه قضا باکسانی که درصدد ناامن کردن فضای انتخابات هستند، قطعا با هیچ کس در این ارتباط مماشات نمی کند و با متخلفان برخورد قانونی به عمل می آورد.

وی با اشاره به گزارش تخلفاتی از شهرستان تالش بیان داشت: با رصد این اشخاص، فضا را برای متخلفان،  ناامن و برای افرادی که به دنبال خلق حماسی هستند، امن کرده ایم.

دو هزار و ۵۵۹ شعبه اخذ رأی در گیلان آماده دریافت آرای مردم برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی است؛  که از این تعداد یک هزار و ۶۵۴ شعبه روستایی و ۹۰۵ شعبه شهری است و از مجموع این تعداد؛ دو هزار و ۲۱۴ شعبه ثابت و ۳۴۵ شعبه سیار است.

۱۶۸ نفر از داوطلبان آماده هستند تا در ۱۱ حوزه انتخابیه برای  اخذ آرای مردم جهت ۱۳ کرسی نمایندگی مجلس گیلان  باهم به رقابت بپردازند.

گیلان با ۱۶ شهرستان و ۱۱ حوزه انتخابیه اصلی، ۱۳ کرسی نمایندگی در خانه ملت دارد.

در این دوره از انتخابات از جمعیت دو و نیم میلیون نفری گیلان ؛ یک میلیون و ۹۵۸ هزار و ۴۷۳  نفر واجد شرایط شرکت هستند.


تاکنون ۳۷ هزار همدانی رأی دادند/احتمالاً انتخابات به دور دوم می‌کشد


رئیس ستاد انتخابات استان همدان با بیان اینکه بستر انتخابات جمهوری اسلامی بستر بسیار مطمئنی است، گفت: به مردم اطمینان می‌دهم با سلامت و امنیت برگزار می‌شود.

مصطفی آزادبخت جمعه دوم اسفندماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: انتخابات در دوم اسفند از ساعت هشت صبح شروع شده است و براساس مقدمات ایجاد شده رأس ساعت همه شعب اخذ رأی پای کار بودند.

وی با اشاره به وجود ۲۶ حوزه انتخابیه در استان همدان تصریح کرد: همه شعبات اخذ رأی استان به موقع کار را آغاز کرده اند و تا کنون ۳۷ هزار نفر در استان همدان رأی دادند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان با بیان اینکه جمعیت قابل توجهی در شعب اخذ رأی دیدیم که ما فوق تصورات ما بود، تأکید کرد: مردم قبل از مسئولان انجام وظیفه می‌کنند که امروز ما این موضوع را دیدیم.

مردم حضور در پای صندوق های رأی را به بعدازظهر موکول نکنند


وی با توصیه به مردم برای حضور به موقع در پای صندوق‌های رأی، افزود: مردم هر چه زودتر در کار خیر شرکت کنند و به بعدازظهر موکول نکنند.

آزادبخت با تأکید بر اینکه دشمنان در انتخابات سرمایه گذاری زیادی کردند، ادامه داد: مردم با آگاهی و احساس مسئولیت به میدان آمده اند تا دشمن را ناامید کنند.

رئیس ستاد انتخابات استان همدان اظهارکرد: این انتخابات، انتخاباتی بسیار حساس و سرنوشت‌ساز است که با حضور پرشور و حداکثری می‌توانیم امنیت و جایگاه کشور در منطقه را تقویت کنیم و این حضور پرشور برای حل مشکلات ضروری است.

آزادبخت با اشاره به اینکه ۱۴۰ نفر در رقابت انتخابات مجلس شرکت دارند، گفت: هیئت نظارت ناظر بر عملکرد هیئت اجرایی است و انتخابات در سلامت کامل و امنیت قابل قبولی درحال برگزاری است.

خرید و فروش رأی به صفر رسیده است


وی با بیان اینکه خرید و فروش رأی به صفر رسیده است، تصرح کرد: مسائل پیش پا افتاده هم اگر باشد به طور جدی برخورد مناسب خواهیم داشت. مسائل انتظامی و امنیتی را رصد کردیم و سه تا چهار نفر مسئولیت حفاظت از صندوق را برعهده دارند.

احتمالاً انتخابات به دور دوم می کشد
وی درباره به دور دوم کشیده شدن انتخابات در استان همدان، افزود: باتوجه به رقابت تنگاتنگ موجود و تعداد زیاد کاندیداها احتمال می‌دهیم در برخی از حوزه‌ها به دور دوم کشیده شود.

آزادبخت با بیان اینکه از صبح پنجشنبه تبلیغات ممنوع شده است، یادآور شد: تاکنون یک مورد گزارش تخلف از سراسر استان نداشته ایم به علت اینکه بستر انتخابات در استان به خوبی مهیا شده است.

معاون سیاسی، امنیتی استاندار همدان اظهارکرد: میانگین حضور در پای صندوق‌های رأی در استان ۶۰ درصد پیش بینی شده است و امیدواریم که این میزان تحقق یابد./ ایسنا


افزایش لحظه به لحظه مردم در صفوف اخذ رای در خراسان‌شمالی


صفوف اخذ رای در شعب رای‌گیری خراسان‌شمالی فشرده‌تر شده است و لحظه به لحظه به ازدحام مردم افزوده می‌شود.

مردم خراسان‌شمالی از نخستین ساعت‌های شروع انتخابات در  شعب اخذ رای حاضر شده‌اند و با توجه نزدیک شدن به واپسین ساعت‌های اخذ رای، شعب مملو از جمعیت است.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان رهبری از ساعت هشت صبح امروز (جمعه دوم اسفند ماه 1398) در این استان همزمان با سراسر کشور آغاز شده است.

حضور مردم در این دوره از انتخابات تاکنون چشمگیر بوده و لحظه به لحظه بر تعداد رای دهندگان افزوده می شود.


مشارکت بالای همدانی‌ها در انتخابات نسبت به سایر استان‌ها


دبیر ستاد انتخابات استان همدان گفت: مشارکت استان همدان نسبت به استان های دیگر بالاست و مشارکت خوب بوده است.

ابولقاسم الماسی جمعه دوم اسفندماه در جمع خبرنگاران، اظهارکرد: رأی دهندگان در ساعات پایانی اقدام می‌کنند بنابراین هنوز آمار درستی از آمار مشارکت کنندگان در دست نیست.

وی درباره تمدید زمان اخذ رأی در استان همدان، تصریح کرد: ساعت اخذ رأی ۱۰ ساعت است اما بنا به ضرورت و تصمیم وزیر کشور کار اخذ رأی ادامه دارد و حداقل تا دو ساعت تمدید می‌شود که باید منتظر شویم تا مشخص شود چه تصمیمی اتخاذ می‌شود.

الماسی بیان کرد: تعداد شعب ۱۲۸۷ شعبه بوده در حالیکه در دوره‌های قبل ۱۲۶۱ شعبه بوده است. امسال در جاهایی که تراکم جمعیتی بالای ۱۵۰۰ نفر بوده تعداد شعب را افزایش دادیم.

وی  با اشاره به وجود ۵۶۹ شعبه شهری و ۷۱۸ شعبه روستایی در استان همدان، خاطرنشان کرد: ۹۵۲ شعبه ثابت و ۳۳۵ شعبه سیار در استان همدان آرای مردم را اخذ می‌کنند.

دبیر ستاد انتخابات استان همدان با تأکید بر اینکه مشکلی از نظر تأمین تعرفه انتخاباتی وجود ندارد، یادآور شد: هر جا که مصرف بالای ۶۰ درصد باشد، بلافاصله تعرفه به شعب ارسال خواهد شد.


دغدغه های رای اولی های گام دوم انقلاب در ارومیه


وقتی برای اولین بار انگشت اشاره ات رنگ انتخاب می گیرد و اینکه می توانی در کنار سایرین در انتخاب سرنوشتت دخیل باشی حس نابی است که تجربه اش برای هر رای اولی شوری خاص به دنبال دارد.

حضور پررنگ رای اولی ها در پای صندوق های رای حال و هوای دیگری به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ارومیه بخشیده است.

طبق قانون، افراد با ۱۸ سال تمام و بیشتر ‌می‌توانند در انتخابات شرکت کنند و متولدان ۲۲ خرداد ۱۳۷۸ تا ۲ اسفند ۱۳۸۰ رای‌اولی‌های انتخابات مجلس یازدهم محسوب ‌می‌شوند.

در میان افراد حاضر در شعب اخذ رای در مرکز استان، رای اولی ها حال و هوایی دیگری دارند.

علی مصطفوی رئیس ستاد انتخابات آذربایجان غربی  با بیان اینکه از جمعیت آذربایجان غربی ۲ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۶۵۶ نفر یعنی ۷۱ درصد مردم واجد شرایط رأی دادن هستند خاطر نشان کرد: شمار رأی اولی‌ها نیز ۱۳۵ هزار و ۲۶نفر است که در اولین انتخابات شرکت خواهد کردند.

وی با بیان اینکه ۱۰ حوزه انتخابیه اصلی در استان فعال است، افزود:  ۲۱۱۷صندوق رای انتخابات استان در نظر گرفته شده که از این تعداد که ۱۲۵۲ صندوق به صورت ثابت و ۸۶۵ صندوق به صورت سیار آرای مردم را جمع آوری خواهند کرد.

زمان اخذ رای تا ساعت ۲۰ تمدید شد

زمان اخذ رأی به مدت دو ساعت یعنی تا ساعت ۲۰ (۸ شب) در سراسر کشور به جز استان چهارمحال و بختیاری تمدید شد.

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۳۳ ضمن تشکر از حضور گسترده ملت شریف ایران که در پیروی از امر مقام معظم رهبری در اولین انتخابات گام دوم انقلاب، در آستانه‌ خلق حماسه‌ دیگری هستند و با عنایت به گزارش‌های دریافتی از حوزه­‌های انتخابیه سراسر کشور مبنی بر حضور مردم در شعب اخذ رأی و درخواست تمدید مدت زمان اخذ رأی، نظر به موافقت وزیر محترم کشور، به استناد تبصره یک ماده ۸ آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری و تبصره ۴ ماده ۱۰ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، زمان اخذ رأی به مدت دو ساعت یعنی تا ساعت ۲۰    (۸ شب) در سراسر کشور به جز استان چهارمحال و بختیاری  تمدید میشود.

قابل ذکرآن که پایان زمان اخذ رأی در حوزه انتخابیه لردگان و خانمیرزا اعلام و در حوزه انتخابیه اردل، فارسان، کوهرنگ وکیار به مدت یک ساعت یعنی تا ساعت ۱۹ ( ۷شب) تمدید می‌گردد.

«سید اسماعیل موسوی» سخنگوی ستاد انتخابات کشور هم ساعتی قبل با بیان اینکه در حوزه انتخابیه لردگان استان چهارمحال و بختیاری اخذ رای ساعت ۱۸ به پایان رسیده است، افزود: به درخواست مسئولان برگزاری انتخابات در این حوزه پایان انتخابات اعلام شد و وزیر کشور هم با این درخواست موافقت کرد.
سخنگوی ستاد انتخابات کشور اخبار منتشر شده مبنی بر درگیری‌های امنیتی در این حوزه را تکذیب و اظهارداشت: در حوزه انتخابیه اردل و فارسان این استان، اخذ رای تا ساعت ۱۹ تمدید شده است.
موسوی با بیان اینکه در بقیه حوزه های انتخابیه مردم تا ساعت ۲۰ می‌توانند رای بدهند؛ افزود:  اگر تا یک ساعت دیگر تصمیات جدیدی اتخاذ شود به اطلاع مردم خواهد رسید.

‌این خبر درحال تکمیل است

آخرین اخبار انتخابات مجلس در شهرستانها را از اینجا بخوانید

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.