اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹

نت پایانی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر نواخته شد

خبرنگار روزنامه ایران برنده بخش گفت‌وگو جایزه موسیقی و رسانه شد

خبرنگار روزنامه ایران برنده بخش گفت‌وگو جایزه موسیقی و رسانه شد

اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر عصر پنجشنبه (یکم اسفند ماه) در تالار حدت برگزار شد.

مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر با تجلیل از چهار تن از استادها و پیشکسوتان عرصه موسیقی _ هوشنگ ظریف، افلیا پرتو، عاشیق حسن اسکندری و نادر مشایخی - و با حضور افرادی چون محمد سریر (آهنگساز)، شاهین فرهت(دبیر جشنواره)، علی ثابت نیا (رئیس انجمن موسیقی)، محمد الهیاری (رئیس دفتر موسیقی)، عاشیق حسن اسکندری، رازمیک اوحانیان (رهبر ارکستر)، پری ملکی (خواننده)، محمد جلیل عندلیبی (آهنگساز)، حسن ریاحی (آهنگساز)، صدیق تعریف (خواننده)، داوود گنجه‌ای (نوازنده)، اسماعیل کوثری (استاد ارتباطات)، علیرضا میرعلی نقی (پژوهشگر موسیقی)، فاضل جمشیدی (خواننده)، قاسم افشار (خواننده)، سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، حمید قبادی (دبیر کار گروه ساماندهی مد و لباس)، سید مجتبی حسینی (معاون هنری)، هدی آذرپیرا (سازنده ساز و نوازنده)، محمدعلی بهمنی (ترانه سرا) و... به کار خود پایان داد.

در ابتدای این برنامه سرود ملی، سرود پیروزی، قطعه ۱۷۶ و یک اثر کلاسیک از آنتونین دورژاک توسط ارکستر سمفونیک به رهبری نصیر حیدریان اجرا شد.

سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: من قصد سخنرانی ندارم و فقط چند کلمه‌ای صحبت می‌کنم. موسیقی در همه جوامع انسانی دارای جایگاه خاصی است و به عنوان سند هویت ملت‌ها، نقش های بسیاری از جمله لذت متای انسان و نقشی در زبان ارتباطی کلامی ملت ها دارد. اما نقش موسیقی برای ما ایرانیان علاوه بر نقش هایی که برای ملت ها دارد، نقش های دیگری نیز دارد. از یکسو ایران عزیز به رنگین کمان اقوام شناخته می شود. بخش قابل توجهی از این خط و رنگین کمان آوایی ایران با زبان موسیقی همراه است، یعنی هم زبان ارتباط و هم زبان تنوع ملت ایران است و ما با این نگاه موسیقی را در تاریخ چند هزار ساله خودمان می شناسیم.

او افزود: موسیقی در تاریخ ملت ما، حافظه ادبیات بزرگ ایران بوده است. بخش قابل توجهی که در ذهن و روان ما از ادبیات فاخر ایران باقی می ماند، در فضای موسیقی شکل گرفته است. ما با زبان موسیقی امروز بخشی از زندگی روزمره مان را می گذرانیم. آمار های جاری نشان می دهد موسیقی در زندگی ها نقش قابل توجهی پیدا کرده است. طبق آخرین آمار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1398، 92% مردم ایران موسیقی گوش می دهند. همچنین میانگین مصرف روزانه مردم ایران در سن 15 تا 22 سال، 92% است. مردم ایران روزانه یک ساعت و دوازده دقیقه و در سن 15 تا 29 سال دو ساعت به موسیقی گوش می دهند. در واقع زندگی ما به گونه ای با موسیقی عجین شده است و این گونه نیست که مصرف موسیقی شامل حال طبقه خاصی باشد. موسیقی دارد در تار و پود وجود ما راه پیدا می کند و هر روز بیشتر از گذشته بر اهمیت آن افزوده می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: دیگر مصرف موسیقی حاشیه نیست و همین موارد موجب می شود به رویداد هایی که به موسیقی تعلق دارد بیش از گذشته توجه بیشتر نشان دهیم. جشنواره فجر فرصتی است که هر سال بهتر از سال قبل به آن بپردازیم. من از دست اندرکاران جشنواره سپاسگزارم، زیرا جشنواره امسال با نوآوری هایی همراه بوده است. اما ما با راهی که رفته ایم و راهی که باید برویم، فاصله بسیاری داریم. به همت شما اساتید و جوانان این مرز و بوم، این راه را طی خواهیم کرد.

سپس اعضای گروه «گُلداز» از سیستان و بلوچستان برای اجرای موسیقی نواحی این منطقه به روی صحنه آمدند. اعضای این گروه شامل گل‌محمد بلوچی سرپرست و خواننده، خداداد شَکِل‌زئی نسب نوازنده قیچک، رضوان بادروزه نوازنده دهلک و نصیر احمد ملازئی نوازنده طنبورک بود.

در ادامه جوایز بخش ترانه به بنیامین دیلم کتولی و حسین قیاسی که حضور نداشتند و امید صباغ‌نو اهدا شد.

پس از آن کوارتت تار توسط علی اصغر عربشاهی، سهیل کاکاوند، مسعود آذین و آناهیتا رمضانی اجرا شد.
ویدیویی از چهار پیشکسوت موسیقی که قرار بر تقدیر از آنها بود پخش شد. هوشنگ ظریف همان طور که پیش بینی می‌شد، به علت بیماری در این جشن حضور پیدا نکرد و شاگردش به جای او جایزه را دریافت کرد. همچنین افلیا پرتو، حسن اسکندری و نادر مشایخی در این مراسم تقدیر شدند.

در ادامه جوایز بخش رسانه اهدا شد:

بخش گفتگو

برگزیده: ندا سیجانی برای گفتگوهای «سرپنجه‌های عشق بر پیکرهای بی‌جان» و «به نام نامی پدر» منتشر شده در روزنامه ایران

تقدیر: مینا آتشی برای گفتگوی «موسیقی راک فقط تیپ عجیب و غریب و گیتار الکتریک نیست» منتشر شده در خبرگزاری هنرآنلاین

بخش گزارش

برگزیده: علیرضا سعیدی برای گزارش «شجریان، ‌ قربانی، ایران‌مال و چند داستان دیگر» منتشر شده در خبرگزاری مهر

تقدیر: کبریاسادات حسین‌زاده برای گزارش «تابوشکنی دو زن بلوچ» منتشرشده در خبرگزاری ایسنا

دیپلم افتخار: نسرین سوار شاهمرس برای گزارش «ساز آلمانی که در تبریک کوک می‌شود» منتشرشده در خبرگزاری ایسنا (آذربایجان شرقی)

بخش نقد

برگزیده: یاسر یگانه برای مطلب «نگاهی به آلبوم مشترک شجریان و قربانی؛ دور از انتظار، یکسان و گاهی ملال‌آور» منتشرشده در خبرگزاری تسنیم

تقدیر: همایون خشندیش برای مطلب «موسیقی تلفیقی گفتمانی نو» منتشرشده در سایت جامعه‌شناسان جوان

بخش یادداشت

برگزیده: علی رستگار برای یادداشت «قصه‌های مجید، کارنامه پربار مجید انتظامی» منتشر شده در روزنامه جام جم

تقدیر: علی نامجو برای یادداشت «چند می‌گیری توییت کنی؟» منتشرشده در روزنامه سازندگی

بخش مقاله

برگزیده: محمدجواد صحافی از زنجان برای مقاله «مرد سربلند رسانه‌ها» منتشر شده در ماهنامه «هنرموسیقی»

تقدیر: سعید و مسعود برزی از رسانه هفدانگ

در پایان کوارتت زهی خلیج فارس روی صحنه آمدند. اعضای این گروه شامل امین غفاری سرپرست و ویولن اول، فرشاد شیرانی ویلن دوم، مهدی منادی ویولن و کوروش کشاورز ویولنسل بودند.

در آخرین از شب سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر همچنین بهنام بانی در سانس‌های 18:30 و 21:30 در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران اجرا داشت./ایسنا

کپی