اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

سفر به تالاب یوسفکند مهاباد

سفر به تالاب یوسفکند مهاباد

تالاب یوسفکند یکی از تالاب‌های مهابادست که در نزدیکی روستایی به همین نام قرار گرفته است. تالاب یوسفکند (مردم محلی آن را حسن‌خان نیز می‌نامند) بیش از 37 هکتار مساحت دارد. این تالاب در پنج کیلومتری مهاباد و در مسیر مهاباد - ارومیه واقع شده است. آب تالاب از رودخانه مهاباد تامین می‌شود و به دلیل قرار گرفتن در مسیر این رودخانه و احداث سد انحرافی در طول سال خشک نمی‌شود.

تالاب یوسفکند، محل زمستان‌گذرانی پرندگان مهاجر

تالاب یوسفکند یکی از تالاب‌های مهاباد است که میزبان پرندگان مهاجر و بومی بسیاری در فصول مختلف سال است. این تالاب در هر فصل پرندگان مختلفی را میزبانی می‌کند اما اهمیت تالاب به علت میزبانی آن از پرندگان مهاجر در فصل زمستان است. تالاب یوسفکند را محل زمستان‌گذران پرندگان مهاجر می‌دانند و گونه‌های مختلفی از پرندگان از جمله فلامینگو، حواصیل و عقاب تالابی برای گذران زمستان به این تالاب پناه می‌آورند.
یکی از دلایل اهمیت تالاب‌ها حضور پرندگان مهاجر یا بومی در آن‌هاست. حضور پرندگان در تالاب‌ها به لحاظ اکولوژیکی، اقتصادی، آموزشی، علمی و تفریحی ارزشمند می‌باشد اما نقشی که پرندگان در تالاب‌ها در مسیر انرژی و چرخه‌ی مواد غذایی به عهده دارند، بسیار مهم است.

 

زمان بازدید از تالاب یوسفکند


تالاب یوسفکند در فصول مختلف میزبان پرندگان مختلف است. برای همین با توجه به علاقمندی‌ خود زمان سفر به تالاب را مشخص کنید. برای مثال اگر به لک لک علاقه دارید، تابستان فصل مناسبی برای بازدید از این تالاب است ولی برای دیدن پرندگان مهاجر فصل زمستان را انتخاب کنید. البته در سفر به این تالاب در نظر بگیرید که در اطراف تالاب امکانات زیادی وجود ندارد./ خبرآنلاین

 
 
 
کپی