اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
کارشناسان اقتصادی از تأثیر مشارکت مردم در انتخابات می‌گویند

رأی مردم در صندوق اقتصاد

رأی مردم در صندوق اقتصاد

فردا یکی دیگر از روزهای سرنوشت ساز کشور است. در روز دوم اسفند ماه مردم در تمام حوزه‌های انتخابیه به کاندیداهای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی رأی می‌دهند. این درحالی است که اقتصاد ایران در شرایط ویژه‌ای قرار دارد؛ شدیدترین تحریم‌های اقتصادی علیه ایران اعمال شده است و برهمین اساس اقتصاد ایران برای کاهش آثار منفی محدودیت‌های تحریم نیازمند برنامه‌ ویژه‌ای است که می‌توان با همراهی دولت و مجلس تدوین و اجرا شود.

واقعیت این است که نقش مشارکت مردم و بویژه انتخاب و حضور افراد کارآزموده و نخبه که سبقه اقتصادی داشته باشند در سمت و سوی تصمیمات مجلس شورای اسلامی مؤثر است. مجلسی که از بعد اقتصادی دارای توان کارشناسی باشد، هر لایحه‌ای که از سوی دولت به ایشان ارائه شود، تصویب نمی‌کند و قوانین و مقررات کشور از دوام و قوام بیشتری برخوردار خواهد شد.حضور نخبگان آشنا به تمامی حوزه‌های اقتصادی اجازه تدوین طرح‌های غیرکارشناسی که با راهبرد اقتصادی کشور مغایرت دارد را نمی‌دهد و مجلس به جایگاه اصلی قانونگذاری کشور باز می‌گردد. درهمین زمینه، روز گذشته معاون وزیر اقتصاد با اشاره به مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی مجلس یازدهم گفت: مجلس وظیفه سنگین اصلاح نظام یارانه‌ها در عین حفظ حداقل معیشت را برعهده دارد. محمد دهقان دهنوی در گفت‌و‌گو با تسنیم، با بیان اینکه، مجلس یازدهم در شرایطی کار خود را آغاز می‌کند که در اوج تحریم‌های اقتصادی قرار داریم، گفت: با توجه به اینکه وضعیت معیشت مردم با سطح مطلوب فاصله زیادی دارد، انتظارات زیادی از مجلس در خصوص اتخاذ تصمیماتی در حوزه معیشت مطرح شده است. در کنار بهبود سطح معیشت بایستی تصمیماتی سخت در حوزه بهبود محیط کسب و کار نیز اتخاذ شود. توجه داشته باشیم که از این مسیر افزایش تولید، افزایش اشتغال و رشد سرمایه‌گذاری نیز محقق خواهد شد.
وی با بیان اینکه، مجلس باید درحالی به‌دنبال افزایش سطح معیشت مردم باشد که فشار اقتصادی قابل توجهی به کشور وارد شده است، گفت: با توجه به اینکه در هر سیاستگذاری بایستی بحث معیشت مردم لحاظ شود، اتخاذ تصمیم درباره اصلاح نظام یارانه‌ها نیز یک تصمیم سخت قلمداد می‌شود که مجلس شورای اسلامی باید در این خصوص شفاف عمل کند. برهمین اساس افرادی که خرداد ماه سال آینده به‌عنوان نمایندگان مجلس وارد ساختمان بهارستان می‌شوند، نقش بسیار مهمی برعهده دارند. دراین شرایط تخصص و اشراف بر امور در درجه نخست اهمیت قرار دارد. این درحالی است که بررسی دوره‌های مختلف مجلس نشان می‌دهد که همواره اقتصاددانان و کارشناسان اقتصادی نسبت به سایر حوزه‌های تخصصی در اقلیت قرار داشته‌اند. دراین شرایط اگر افرادی با تجربه، با انگیزه و متخصص در حوزه اقتصاد به مجلس ورود کنند به طور قطع می‌توانند روی مسیری که اقتصاد ایران در سال‌های آتی طی خواهد کرد اثر بگذارند. دراین شرایط مردم انتظار دارند که نمایندگان‌شان در مجلس مسائل اقتصادی و بخصوص رفاه و معیشت را در اولویت نخست خود قرار دهند.همه امور از مجلس می‌گذرد

عباس هشی/عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی
درمجموع زندگی، معیشت و رفاه مردم به تصمیمات کلان اقتصادی ارتباط دارد. درواقع زندگی اقتصادی مردم به مجموعه قوانین و مقرراتی که مجلس تصویب می‌کند و دولت آن را اجرا می‌کند، بستگی دارد. بدین ترتیب سرنوشت اقتصادی کشور در نهایت به دست نمایندگان مجلس رقم می‌خورد. قوه مقننه به واسطه مأموریت‌هایی که برای آن تعیین شده است به‌عنوان قوه قانونگذار وظیفه مهمی در اقتصاد دارد. مجلس علاوه براین که خود در قالب طرح اقدام به قانونگذاری می‌کند، با تصویب لوایح دولت دراین زمینه گام برمی دارد. بدین ترتیب تمام قوانین مهم و حیاتی کشور از مسیر مجلس می‌گذرد. با نگاهی به فرایند اقتصاد مشخص می‌شود که مسیر اقتصاد براساس قوانین بخصوص قوانین مادر تعیین می‌شود. دراین راستا می‌توان به قوانینی مانند قانون تجارت، مجموعه قوانین مالیاتی و... اشاره کرد که تأثیر مستقیمی بر اقتصاد و زندگی تک تک ایرانی‌ها دارد. بنابراین اینکه نگاه نمایندگان و اشراف آنها بر قوانین و مقررات چگونه است از اهمیت زیادی برخوردار است. برهمین اساس انتخابات مجلس ضمن اینکه اثر مستقیمی بر اقتصاد کلان کشور دارد، در زندگی فردی مردم نیز مؤثر است و مردم از طریق رأی خود می‌توانند در تعیین سرنوشت اقتصادی خود اثرگذار باشند. درمجموع نمایندگان از طریق قوانینی که به آن رأی می‌دهند، در اعمال حاکمیت مطلوب در کشور نقش ایفا می‌کنند.

وعده‌های واقعی

احمد روستا/عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی
قوه مقننه در چارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران در آینده اقتصادی و مسیری که اقتصاد طی می‌کند، تأثیرگذار است. مجلس به‌طور قطع از طریق تصویب قوانین و مقررات مختلف روی کارکرد و عملکرد تمام حوزه‌ها از جمله اقتصاد نقش دارد و به‌همان میزان نقش نمایندگانی که وارد مجلس می‌شوند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین نوع نگاه و اشراف کاندیداهای مجلس بر حوزه اقتصاد مهم است. البته کاندیداها درخصوص اینکه چه وعده‌هایی در بخش اقتصاد می‌دهند باید دقت کنند. وعده‌هایی که داده می‌شود باید براساس کارکرد و مأموریت‌ها و در مجموع در حیطه اختیارات قوه مقننه باشد چرا که در غیراین صورت انتظارات مردم را دچار انحراف می‌کند. مردم انتظارات خود را در قالب کاندیداهای مجلس می‌بینند که یا از آنها شناخت دارند یا تحت تأثیر برنامه‌های آنها قرار می‌گیرند. برهمین اساس تخصص کاندیداها بخصوص در حوزه اقتصاد موضوعی است که باید در اولویت رأی دهندگان قرار گیرد. مردم هرچه شناخت و مطالعه بیشتری درباره برنامه کاندیداهای مجلس داشته باشند می‌توانند انتخاب بهتری انجام دهند. به راحتی می‌توان با مطالعه برنامه کاندیداها نسبت به عملی بودن این برنامه‌ها تصمیم گرفت. این در حالی است که متأسفانه در اکثر حوزه‌های انتخابیه شاهد ارائه وعده‌هایی هستیم که فاصله زیادی با واقعیات اقتصادی دارد. در کوتاه مدت مشخص می‌شود که تا چه حد امکان عملی کردن این وعده‌ها وجود دارد. برهمین اساس مردم باید با شناخت کامل به کاندیداهای مورد نظر خود رأی بدهند.

مطالبه گری از سایر قوا

ابراهیم رزاقی/اقتصاددان
اقتصاد ایران در طول دهه‌های اخیر با فراز و نشیب زیادی همراه بوده است. در سال‌های اخیر نیز مشکلات زیادی دراین بخش وجود دارد که حل آنها نیاز به یک برنامه ویژه دارد. در واقع کاندیداهای مجلس یازدهم باید سخنگوی گروه‌هایی باشند که هم‌اکنون تحت فشار اقتصادی هستند و برای آنها تصمیم‌گیری کنند. این درحالی است که به طور معمول گروه‌های کم درآمد دارای تشکل منسجمی نیستند تا خواسته‌های خود را به گوش مسئولان و تصمیم گیران برسانند. داشتن تشکل‌های قوی نیز نیازمند آمادگی فرهنگی در جامعه است تا از این تشکل‌ها حمایت شود. براین اساس گروه‌های ضعیف جامعه می‌توانند از طریق انتخاب کاندیداهای منتخب خود در زندگی آینده‌شان نقش داشته باشند. همانگونه که اشاره شد درحال حاضر صدای این اقشار به گوش نمی‌رسد. درصورتی که نیروهای متخصص و با انگیزه در حوزه اقتصادی وارد مجلس شوند می‌توانند تأثیر زیادی در توسعه اقتصاد کشور داشته باشند. برهمین اساس مردم  پیش از رأی دادن باید شناخت دقیقی درباره اینکه به چه کسانی رأی می‌دهند، داشته باشند. مجلس می‌تواند با قانونگذاری درست و همچنین مطالبه گری از سایر قوا در شرایط اقتصادی کشور تأثیر بگذارد. ظرفیت‌های بسیار در اقتصاد ایران این امکان را می‌دهد که با یک برنامه دقیق و منسجم ظرف 10 سال ایران به یک کشور صنعتی تبدیل شود. البته شرایط اقتصادی و عملکرد قوه مقننه در میزان و نگاه مردم به مشارکت در انتخابات نیز تأثیرگذار است. بدین ترتیب هرچه مجلس عملکرد قوی‌تری از خود نشان دهد میزان مشارکت مردم نیز افزایش می‌یابد و از برنامه‌های قوه مقننه در تمام زمینه‌ها از توسعه تا مبارزه با فساد حمایت می‌کنند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.