اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

در خانه‌تکانی خوش می‌گذرد اگر...‌

در خانه‌تکانی خوش می‌گذرد اگر...‌

خیلی‌ها دل خوشی از خانه‌تکانی ندارند و روزهای منتهی به عید نوروز را با بی‌برنامگی و شلوغ کردن دور و برشان می‌گذرانند؛ در حالی که خانه‌تکانی آنقدرها هم بد نیست کما اینکه می‌شود با خانه‌تکانی خوش گذراند.

در جامعه ایران قبل از فرا رسیدن سال نو و عید، آداب و رسومی وجود دارد که خانه‌تکانی عید یکی از آن هاست. بر خلاف تصور عموم که فکر می‌کنند خانه‌تکانی یک نظافت عمومی و کلی منزل به نظر می‌آید، اگر بخواهیم به طور اصولی آن را انجام دهیم باید به برخی از نکات توجه بیشتر داشته باشیم.

خانه تکانی شب عید، از کارهایی‌ است که نباید شب عید انجام شود، بلکه باید از مدتها قبل از رسیدن لحظات سال تحویل انجام شده باشد. باید کارها را بدون عجله و فشار روحی انجام دهید و به اندازه کافی برای پروژه‌های وقت‌گیری مانند تغییر دکوراسیون یا برق انداختن لوازم فلزی زمان داشته باشید و در نهایت از حال خوبی که به خانه و خانواده‌تان هدیه می‌دهید انرژی بگیرید.

 

داشتن برنامه ریزی

برای اینکه خانه تکانی اصولی باشد و به بهترین شکل ممکن انجام شود وکارهای منزل آسان‌تر انجام شود، باید برنامه‌ریزی داشته باشید.

بهتر است برنامه خود را به صورت مکتوب بنویسید، تا از روزهای باقیمانده تا عید استفاده کامل را ببرید. برای این کار در ابتدا باید لیست تمام اشیایی که در منزل نیاز به تعمیر دارد یادداشت شود.

اگر نیاز به بنایی، تغییر دکوراسیون، نقاشی در منزل و خرید وسایل منزل دارید باید از هم اکنون آن‌ها را در لیست کارهای خود قرار دهید.

در مرحله بعد تمام کارهایی را که باید انجام شود، یادداشت کنید و سپس کارها را بر اساس تعداد روزهایی که تا عید مانده سامان‌دهی کنید.

لیستی هم برای وسایلی که قرار است خریداری شود آماده کنید. اگر قرار است مثلا در طبقه پایین منزل به شستن لباس‌ها بپردازید یا باغچه منزل را مرتب کنید، سعی کنید کارهایی را که مربوط به طبقه پایین یا حیاط است، همزمان انجام دهید تا لازم نباشد مدام از پله‌ها بالا و پایین بروید.

شما باید کارهای منزل را اولویت‌بندی کنید و کارهایی را که لازم است حتما انجام دهید، امروز انجام دهید؛ انجام کارهایی که چندان ضروری نیستند را به روزهای بعد موکول کنید.

افراد می‌توانند با تقسیم‌کردن کارها به روزهای مختلف هفته، کمتر به خود فشار بیاورند و انرژی کمی در یک روز مصرف کنند تا بتوانند به کارهای دیگر مثل مطالعه، رسیدگی به کارهای بیرون از منزل یا حتی کارکردن خارج از منزل بپردازند.

 

اولویت‌بندی

بعد از برنامه‌ریزی و نوشتن گام به گام وظایف، باید مشخص کنید کدام کار را کی و کجا انجام دهید، یعنی باید به اولویت‌ها فکر کنید. آنچه مهم است توالی کارها و چرایی آنهاست و درست بعد از این مرحله است که شما می‌دانید چه‌کاری را کی، چرا و با چه جزئیاتی باید انجام دهید، هر کاری شامل چه مراحلی است و ابزار موردنیازش چیست.

در زمان خانه‌تکانی گشتن به دنبال وسایل نظافت خسته‌کننده و گیج‌کننده است. پس بهتر است همه وسایل مورد نیاز برای خانه تکانی را در یک سطل یا یک سبد نزدیک خود قرار دهید تا همیشه به آن دسترسی داشته باشید.


تقسیم کارهای بزرگ به کوچک

اگر قصد دارید که تمام منزل را خانه‌تکانی کنید، بهتر است تمام این کارها را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید و هر روز بخشی از کارها را انجام‌دهید.

اکثر خانم‌ها عادت دارند، تمام لباس‌های کثیف را جمع کنند و آنها را با پرده‌ها و ملافه‌ها در یک روز می‌شویند… بعضی از خانم‌ها از ماشین‌لباسشویی استفاده می‌کنند و بعضی حسابی به خودشان سختی می‌دهند و آستین‌هایشان را بالامی‌زنند با دست لباس‌ها را می‌شویند.

تازه پس از آن، لباس‌های خیس را که سنگین‌تر هم شده‌اند از حمام یا آشپزخانه تا حیاط یا ایوان حمل می‌کنند که روی بند خشک شوند.

انجام دادن این کارها و فعالیت‌های سنگین و زیاد، حسابی خان‌ها خسته می‌کند و تمام انرژی آنها را می‌گیرد، بنابراین بهتر است هر روز یک بخش از لباس‌ها، پرده‌ها یا ملافه‌ها را بشویید و خشک کنید، یا به جای ساعت‌ها بالا و پایین گذاشتن وسایل انباری برای مرتب کردن آن، هر روز بخشی از آن را مرتب کنید تا کار ظرف چند روز تمام شود.

 

سازماندهی وسایل نظافت

در زمان خانه‌تکانی گشتن به دنبال وسایل نظافت خسته‌کننده و گیج‌کننده است. پس بهتر است همه وسایل مورد نیاز برای خانه تکانی را در یک سطل یا یک سبد نزدیک خود قرار دهید تا همیشه به آن دسترسی داشته باشید.

 

 

 

خوش گذرانی با خانه تکانی

نظافت به معنای کار سخت نیست، یک موسیقی خوب یا یک برنامه رادیویی مفید فرد را با اشتیاق بیشتری به تحرک وا می‌دارد. برای خود انگیزه‌هایی پیدا کنید و به خود قول دهید اگر کارهای روزانه را مطابق برنامه انجام دادید، به خود جایزه خواهید داد؛ جایزه‌ای ساده، اما دلپذیر مانند یک حمام طولانی، صرف چای و شیرینی با خانواده یا تماشای یک برنامه خوب تلویزیونی.

 
در نظر گرفتن زمانی برای استراحت

درنظر گرفتن زمانی برای استراحت از ضروریات یک برنامه‌ریزی اصولی است. بدون درنظر گرفتن این زمان هرچند هم کوتاه، خستگی در بدن انباشته می‌شود و توان بدنی کاهش پیدا می‌کند، درنتیجه سرعت کار کم می‌شود.

برای جبران این زمان از دست‌رفته ناچارید بیشتر از توان جسمی‌تان مایه بگذارید که این هم عواقب و آسیب‌های خاص خودش را دارد، بنابراین لازم است بین هر دو ساعت کار برای استراحت‌تان دست‌کم ۱۰دقیقه زمان درنظر بگیرید. و چای یا میوه‌ای بخورید و دوباره دست به کار شوید.

 

کارهای سنگین را یک در میان انجام دهید

بعضی از کارهای خانه انرژی کمی از فرد می‌گیرند ولی بعضی دیگر فرد را کاملا خسته می‌کنند. بهترین روش آن است که یک کار سبک مثل آب دادن به گلدان‌ها را انجام دهید و به دنبال آن یک کار سنگین‌تر مثل جاروبرقی کشیدن اتاق‌ها را انجام دهید، و بعد یک فعالیت سبک را انجام دهید.

با این روش به عضلات و مفاصل خود استراحت می‌دهید و می‌توانید ساعات طولانی‌تری به فعالیت بپردازید.

همچنین اگر قرار است کاری را انجام دهید که نیاز به ایستادن داشته باشد، مانند جاروبرقی و یا شستن ظرف‌ها، می‌توانید به عنوان فعالیت بعدی کاری را انجام دهید که انرژی کمتری را از شما می‌گیرد و می‌توانید به صورت نشسته مشغول آن شوید، مانند سالاد تهیه‌کردن و دوخت‌ودوز. با این روش می‌توانید به‌صورت متناوب به یک گروه از عضلات و مفاصل تان استراحت دهید.
 

 کارها را به تنهایی انجام ندهید

خانم‌های خانه نباید تمام نظافت منزل را به تنهایی بر عهده بگیرند. بهتر است کارها را با فرزندان و همسر خود تقسیم کنند. آنها باید از بچه‌ها بخواهند تخت‌های خود را مرتب کنند، اسباب بازی‌ها و لوازم دیگر خود را جمع کنند و پس از گردگیری قفسه‌ها را سر جای خود بگذارند.

 

 

 

تقویت هنر دورانداختن

دورانداختن مهم‌ترین اصل برای شروع یک خانه تکانی حسابی است. در خانه وسایلی وجود دارد که ممکن است فرد با هربار دیدن آن، خود را ناراحت کند اما هربار نمی‌داند با چه بهانه‌‌ای آنها را دور بیندازد. حالا وقت آن است که تصمیم بگیرد و از دست چیزهایی که زندگی ‌‌اش را حسابی شلخته کرده خودش را رها کند.

 

تمیز کردن اتاق نشیمن

برای تمیز کردن اتاق نشیمن یا هر اتاقی، از سطوح بالاتر شروع کنید و به پایین بیایید. بهترین وسیله گردگیری یک پارچه مایکروفایبر قابل شستشو است که با کمی آب مرطوب شده باشد.

 

لباس‌ها

بیشترین حجم از لوازم شخصی یک فرد در خانه را لباس‌ها تشکیل می‌دهند. لباس‌ها بیشتر حجم از کمد و کشوهای خانه را نیز به خودشان اختصاص می‌دهند. به همین دلیل است که به هم ریختگی کمد لباس‌هایتان می‌تواند یک خانه را به هم بریزد.

برای مرتب کردن لباس‌های خانه همه را یک جا روی زمین بریزید. آن وقت آنها را دسته بندی کنید. جوراب‌ها، لباس‌های زیر، لباس‌های خانگی، لباس‌های رسمی و بیرون پوش، لباس‌های مجلسی و مهمانی.

بهتر است لباس‌هایی را که دیگر نیازی به آنها ندارید و سایزتان نمی‌شود و نمی‌پوشید را کنار بگذارید، حتما کسانی هستند که به لباس‌های قابل استفاده شما که با هربهانه‌‌ای کنارشان گذاشتید احتیاج دارند.

 

کنار هم قرار گرفتن لوازم هماهنگ

یکی از معضلات بزرگ در خانه‌ها پراکنده گذاشتن وسیله‌های مشابه است. شاید شما هم چندین وسیله هماهنگ را در نقاط مختلف از خانه تان نگهداری می‌کنید، در صورتی که این روش صحیح نیست. بهتر است لوازم آرایشی بهداشتی شما فقط در یک مکان نگه داشته شوند.

همچنین کتاب‌ها باید در یک محل قرار بگیرند. مدارک نباید در هر گوشه از خانه پخش باشند تا در زمانی که به آن احتیاج دارید زمین و زمان را زیر و رو کنید.

بزرکترین دشمن پارکت آب است، برای از بین بردن لکه‌های کوچک روی پارکت مقداری سرکه به آب مخلوط کنید باآن پارکت‌ها راتمیزکنید دراین صورت پارکت‌های شما برق می‌زند.


اضافه خرید نکردن

برای اینکه یک خانه مرتب و تمیز داشته باشید، بهتر است اضافه خرید نکنید. لازم نیست چند رول دستمال کاغذی و یا چند قوطی رب ویا چندعدد شوینده بخرید، داشتن چندبسته صابون فقط فضای خانه شما را محدود می‌کند و موجب شلختگی می‌شود. پس بهتر است خود را مقید کنید تا به اندازه خرید کنید.

 

نظافت اتاق‌خواب‌ها

برای انجام نظافت اتاق خواب‌ها، بهتر است با گردگیری یا جاروکشی لوسترها و لبه پنجره‌ها شروع کنید وسپس لوازم اتاق را گردگیری کنید. ملافه‌ها را دست‌کم هفته‌ای یکبار عوض کنید. روتختی‌ها و پتوها نیز باید ماهانه شسته شوند.

 

نظافت آشپزخانه

اول از همه به سراغ یخچال و فریزر بروید. به طبقات یخچال سازمان بدهید و مواد غذایی بی‌مصرف و تاریخ گذشته را دور بریزید. باید یک پلاستیک زباله را برداشته و به هر بخش از آشپزخانه که می‌رسید اضافه‌ها و دورریختنی‌ها را در آن بریزید و تا انتهای خانه تکانی آشپزخانه آن را با خود بچرخانید و با این روش از به هم ریخته شدن کف آشپزخانه و تلمبار شدن دورریختنی‌ها روی کابینت‌ها که کار را برایتان سخت می‌کنند دور شوید.

برای تمیز کردن فریزر باید از یک دستمال نیمه خیس استفاده کنید چون سرمای فریزر کمی در تمیز کردن اختلال ایجاد می‌کند.

کابینت‌های آشفته آشپزخانه به معنی آن است که هر وسیله جای مشخصی ندارد و هربار در یک بخش قرار می‌گیرد. برای هرچیزی حتی کوچکترین ظرف خود یک جای مخصوص مشخص کنید. برای تمیز کردن کابینت آشپزخانه، حتما ظروف داخل آنها را داخل سینک بریزید و بشویید و بعد از شستشو به درستی و باز هم با نظم سر جای خود بچینید.

کابینت و یا کشویی را که داروهایتان را نگهداری می‌کنید را هم خانه تکانی کنید. کمی وقت بگذارید و آنجا را تا حد ممکن خلوت کنید.

ادویه‌جات را در معرض هوا و نور قرار ندهید. همیشه از جا ادویه‌های شیشه‌‌ای استفاده کنید چون که نور و اکسیژن بر خلاف پلاستیک از شیشه عبور نمی‌کند.

 

نظافت پارکت

بزرکترین دشمن پارکت آب است، برای از بین بردن لکه‌های کوچک روی پارکت مقداری سرکه به آب مخلوط کنید باآن پارکت‌ها راتمیزکنید دراین صورت پارکت‌های شما برق می‌زند.

تمیز کردن توری سفید

یکی از کارهای خانه تکانی شستشوی توری سفید است که خانم‌های خانه دار را نگران می‌کند که آیا مانند اول سفید خواهد شد یا نه؟ برای سفید کردن توری سفید آنها راقبل ازاطوکردن داخل شیرجوشیده فرو کنید خواهید دید که توریها سفید شمابسیار سفید میشوند.
خانه تکانی

تمیز کردن لکه‌های کاغذدیواری

برای شستشوی دیوار وکاغذدیواری در خانه تکانی شب عید باید به نکاتی را توجه کنید. اگردیوارشویی دارید تا حد ممکن لکه‌های کاغذ دیواری رابا مواد شوینده پاک نکنید، برای تمیزکردن کاغذدیواری بایک دستمال نم دارمی توانید جای انگشت یا خودکار ویا هرکثیفی دیکرراپاک کنید، پشنهاد دیگر برای شستشوی کاغذ دیواری ازمایع ظرفشویی وبا یک پارچه نرم ویا یک اسفنج بی‌رنگ برای تمیز کردن استفاده کنید.

اگرروی کاغذ دیواری‌ها لکه روغن وجوددارد بهترین روش روی اسفنج پودر تالک ریخته وبا فشار کم وخفیف به آرامی مالش دهید وبعد ۱۰دقیقه صبرکنید بایک پارچه تمیزیا فرچه نرم پودرهای باقیمانده راپاک کنید.

 

نظافت کتاب‌ها

به قفسه کتاب‌هایتان با دقت نگاه کنید. آیا این همه کتاب بی‌استفاده که فقط هربار زحمت جا به جا کردن و یا خاک گیری دارند شما را اذیت نمی‌کند. کتاب درسی بی‌استفاده‌‌ای که دیدنش شما را کلافه می‌کند لزومی ندارد که در کتابخانه شما باشد.

شما هیچ گاه به سمت کتابی که ۱۰ سال است آن را نخوانده‌‌اید نمی‌روید. پس بهتر است فرصت خواندن آن کتاب را به فرد دیگری بدهید.

کتاب‌های شعر، رمان، آموزشی و موضوعات مختلف را از هم جدا کنید و سعی کنید نسبت به ضخامت به طور هماهنگ بچینید.

سعی کنید کتابها را روی هم انباشته نکنید. این تصویر به هرشکلی که باشد بسیار نامنظم جلوه می‌کند. بهتر است کتاب‌ها به صورت عمودی در قفسه‌هایتان چیده شوند.

 

تمیزکردن لکه‌های مقاوم شیشه‌ها

روزی که قصد دارید پنجره‌ها را بشورید، باید مطمئن باشید که یک روز آفتابی را انتخاب کرده‌‌اید و امکان اینکه هوا بارانی شود وجود ندارد. بسیاری از خانم‌ها در خانه تکانی دغدغه تمیز کردن لکه‌های مقاوم روی شیشه‌ها را دارند، در صورتی که پاک کردن لکه‌های سخت روی شیشه‌ها آنقدر هم سخت نیست.

این لکه‌ها را با سیم واسکاچ ویا هروسیله‌‌ای که باعث خط وخش می‌شود تمیز نکنید، بهتر است مقداری مواد شوینده ملایم به یک پارچه زده وآنهارا تمیزکنید و به این ترتیب شیشه راخط نمی‌اندازید وهمچنین برای برق انداختن پنچره‌ها کمی نمک به آب اضافه کنید وپنجره‌ها راتمیز کنید.

 

نظافت درب وچهارچوب‌ها

برای تمیز کدن درب و چارچوب‌ها می‌توانید یک سیب زمیبی خام را ازوسط نصف کنید روی لکه‌ها کمی بمالید ولکه‌ها محو می‌شود وبه حالت اولیه‌‌اش برمیگردد، وهم چنین برای تمیز کردن وسایل چوبی می‌توانید۲قاشق غذاخوری چای را داخل آب جوش بریزید وبعد ازاینکه آب سرد شد اشیاء چوبی رابا کمک یک اسفنج بشوید وبا یک پارچه نرم خشک کنید.

درب‌های کشویی شیشه‌‌ای که دور تا دور آن آهنی است را باید قبل از اینکه شیشه‌‌اش را بشورید، ابتدا قسمت آهنی آن را تمیز کنید. برای اینکار ابتدا با کمک یک مسواک خشک آشغال‌هایی که در درزهای آن قرار گرفته را خارج کنید و سپس شیلنگ آب را روی آن بگیرید. بعد از آنکه خیس شد با کمک یک اسفنج آن را تمیز می‌کنید.

برای تمیز کردن لامپ‌های بسیار کثیف، به آرامی پارچه را با سرکه مرطوب کنید و لامپ را با آن تمیز کنید. فقط مطمئن باشید که لامپ کاملا خنک و دستتان هم خشک است.


نظافت حمام

یکی دیگر از کارهای مهم در خانه تکانی نظافت حمام می‌باشد. ابتداسطل زباله را خالی کنید وبعد باجارو آشغالها وموهارا برمیداریم سپس جرم‌های خشک شده کف وگوشه‌ها را جرم گیری می‌کنیم وبعد کل کاشی‌های کف ودیوار را ضد عفونی می‌کنیم وآینه‌ها را تمیز می‌کنیم.

در حمام معمولا جایی به عنوان رخت کن در نظر گرفته می‌شود و پرده‌ای به آن آویزان می‌شود تا تعویض لباس در آن مکان انجام شود. اما باید دقت داشته باشید که هر چند وقت یکبار این پرده را در لباسشویی بیاندازید و آن را بشویید و اجازه ندهید تا جرم بگیرد.

مهم‌ترین نکته این است که باید بعد از هر بار دوش گرفتن پرده را کاملا آویزان بگذارید تا کاملا خشک شود و رطوبت لابه لای آن باقی نماند.

اگر فکر می‌کنید که با یک محصول تمیز کننده و ضدعفونی کننده می‌توانید همه جای حمام خود را تمیز کنید سخت در اشتباه هستید. هرجایی از حمام مثلا وان یا کاشی یا حتی آینه و سرویس بهداشتی نیاز به یک مایع تمیز کنندهٔ جداگانه و خاص خود را دارند و هر جایی باید با ماده و ضدعفونی کنندهٔ خود تمیز شود.

تمیز کردن قفسه‌های داخل حمام و دیگر سرویس‌های بهداشتی از دیگر نکات مهمی است که باید به آن توجه کرد. شست‌وشوی پنجره‌ها، درب‌ها و دیوارهای سرویس‌های بهداشتی فراموش نشود.

 

تمیز کردن فرش‌ها و مبلمان

بهتر است فرش‌های منزل را هر۱۲ یا ۱۸ ماه به قالیشویی‌های معتبر بفرستید تا با دستگاه‌های پیشرفته آنها را بشویند. برای تمیز کردن مبلمان و صندلی‌ها باید فرش‌ها را جمع کنید یا آن‌ها را به جلو یا عقب هل دهید و زیرشان را کاملا تمیز کنید. برای وسایل آشپزخانه هم آنها را به جلو بکشید و با شیلنگ آب زیرشان را بشورید.

مبلمانی که روکش آنها چرم یا مخمل است را با کمک یک برس پارچه‌‌ای تمیز کنید و سپس روی آن را جارو بزنید اما برای مبلمان چوبی با استفاده از دستور زیر یک محلول پاک کننده طبیعی درست کرده و به کمک آن سطوح مبل را بشویید.

نصف قاشق چای خوری روغن زیتون و نصف پیمانه سرکه یا آبلیمو را در یک بطری اسپری پلاستیکی ریخته و به خوبی آن را تکان دهید. سپس آن را روی مبل زده و به کمک یک پارچه تمیز کنید.

 

لامپ و لوسترها

یکی دیگر از نکاتی که در خانه تکانی به آن توجه می‌شود، تمیز کردن لامپ‌ها و لوستر‌ها می‌باشد. با استفاده از یک پارچه بدون پرز، گرد و غباری که روی لامپ‌ها نشسته را به راحتی تمیز کنید. برای تمیز کردن لوسترها و یا لامپ‌های سقفی از نردبان استفاده کنید.

برای تمیز کردن لامپ‌های بسیار کثیف، به آرامی پارچه را با سرکه مرطوب کنید و لامپ را با آن تمیز کنید. فقط مطمئن باشید که لامپ کاملا خنک و دستتان هم خشک است./ تبیان

 

بیشتر بخوانید:

در کوتاه‌ترین زمان خانه‌تکانی کنید

قلب خانه را به این روش‌ تمیز کنید

 

 

نکات مراقبتی در خانه تکانی بهاره

مراقب باشید کودکان در خانه‌تکانی بهاره آسم نگیرند

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.