اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹

بازیگر «در پناه تو» در زندان چه می‌کند

اجرای نمایش بازیگر معروف در زندان

اجرای نمایش بازیگر معروف در زندان
سعیده احسانی راد

رامین پرچمی که با بازی در سریال «در پناه تو» به شهرت رسید، در خبری تازه به دلیل مسائل مالی در زندان به سر می‌برد و نیاز به کمک دارد.

رامین پرچمی در سال دوم تحصیل بازیگری تئاتر با بازی در سریال «در پناه تو» پا به دنیای بازیگری گذاشت، شناخته شد و با این سریال به جایگاهی رسید. این سریال باعث شد تا سال‌ها پیشنهادهای مختلف بازیگری داشت. پرچمی بعد از «در پناه تو» تجربه حضور در فیلم‌های سینمایی مختلف را به دست آورد؛ از جمله «ضیافت» مسعود کیمیایی، «مهمان مامان» داریوش مهرجویی و «اخراجی‌ها 2» از مسعود ده‌نمکی. بعد از آن پرچمی مانند سایر همبازی‌هایش در سریال «در پناه تو» در سینما، تلویزیون و صحنه تئاتر ظاهر نشد و در سکوتی خبری به غیبت طولانی‌اش در حوزه تصویر ادامه داد تا اینکه اتفاقات سال 88 دوباره نام پرچمی را سر زبان‌ها انداخت. 
درباره دلایل زندانی شدن پرچمی حرف و حدیث فراوان بود؛ برخی از جرم امنیتی او خبر داده بودند و برخی هم گمانه‌زنی‌هایی درباره قاچاق مواد مخدر و آن هم از نوع کریستال (شیشه) را مطرح کرده بودند!!!

تجربه دو بار زندان در سال 89
اواسط سال 1389 رامین پرچمی به جرم مصرف مواد مخدر دستگیر شد و دو، سه ماه در زندان لاهیجان بود. خودش در این باره گفته بارها شنیده بودم که قاضی شهر به دنبال حال‌گیری از رامین پرچمی است، چون تصور می‌کرد یک بازیگر مشهور فقط برای عشق و حال به لاهیجان می‌آید و باید حال او را بگیرد. یکی از روزهای سال 1389 به جرم مصرف تفریحی مواد با یکی از دوستانم در لاهیجان دستگیر شدم و بدون کوچکترین مقاومتی و بدون استفاده از رابطه‌های خود به زندان رفتم و دوران محکومیت را گذراندم. در روزهای مرخصی زندان به تهران آمدم و روز 25 بهمن 1389 دوباره دستگیر شدم.
رامین پرچمی در گفت‌و‌گو با «تماشاگران امروز» درباره چگونگی ماجرای دستگیری‌اش در حواشی انتخابات ۸۸ گفت که ناخواسته دستگیر شده است و اظهار کرد گوشی دستم بود و داشتم عکس می‌گرفتم. موتور سوار بودم و سگم هم روی موتور بود، دیدم یک عده ایستاده‌اند و شعار می‌دهند. چراغ هم قرمز شد ایستادم و اصلا فکر نکردم عکس گرفتن از آن گارد و فضا کار اشتباهی است. حتی به این فکر نکردم که کارم اشتباه است. حتی همان جا یک نفر دستبند سبز به من داد و گفت این را ببند و من هم بستم و همین یک نکته منفی برایم شد. یک چاقو هم در جیبم بود که برای آن هم اتهام اقدام به خرابکاری خوردم.
پرچمی در ادامه ماجرای دستگیری‌اش گفت: حتی وقتی دستگیر شدم، تمام مشکل سگم بود که آن را به یک درخت در چهارراه ولیعصر بستند. یعنی من همینطور با خنده داشتم می‌رفتم که یک نفر آمد و گفت بیا اینجا. دستم را گرفت و مرا سوار ماشین کرد. من با خودم گفتم لابد مرا شناخته و می‌خواهد نصیحت کند اما یک‌باره دیدم سر مرا فشار داد پایین و یک اسلحه هم گذاشت و گاز ماشین را گرفتند و رفتند… من فقط نگران سگم بودم و آن قدر گریه کردم که خودش شماره یکی از دوستانم را گرفت و بهش آدرس داد که برو و سگ را بردار. تازه بعد از اینکه رسیدیم مرا شناختند و گفتند شما چرا؟ و بعد کم کم داستان زیاد شد که مگر می‌شود بدون قصد و نیت این کار را کرده باشی.

کمک‌های کیمیایی برای آزادی پرچمی
در دورانی که در زندان بودم خیلی‌ها قول دادند با وثیقه آزادم کنند که هیچ‌کدام کاری نکردند و تنها کیمیایی برای آزادی‌ام تلاش کرد در مدتی که در زندان بودم صفحه حاوی مشخصاتم در سایت ویکی پدیا هم فیلتر شد!

کارهای هنری در زندان
پرچمی در اوین با برخی سیاسی‌ها مثل شعله سعدی، میردامادی، مومنی، عرب سرخی، هدی صابر و دیگران آشنا شد و فعالیت های فرهنگی هنری در زندان داشت.
خودش در این باره گفته کتابخانه بسیار خوبی در اوین بود که توانستم کتاب‌های زیادی را مطالعه کنم. کلاس‌های آموزشی برگزار می‌شد و توانستم اجازه بگیرم که اکران فیلم‌های سینمایی داشته باشیم؛ ابتدا هفته ای یک بار و سپس هر شب شد. به پیشنهاد همان دوستی که نامش از یادم رفته مسابقه های تفریحی حتی سیب خوری و ماست خوری راه انداختیم. در روزهای نخست کمی از سوی سیاسی ها جبهه گرفتند که «آقا اینجا، جای این بچه بازی ها نیست» اما مدتی بعد جا افتاد و بسیار خوش گذشت. زندان که جای فعالیت سیاسی نیست.
خلاصه پس از مدتی در زندان یک گروه موسیقی راه اندازی کردیم. ابتدا با صدای برنج خام و در قابلمه و... سازهایی با ابزار خانگی ساختیم و مدتی بعد هم اجازه گرفتیم ساز را وارد زندان کنیم. یکی از بچه ها که به سازها مسلط بود، گروه را شکل داد. من تا آن روز موسیقی کار نکرده بودم. همین ماجرا شاید انگیزه ای شد که پس از دوران زندان، روی دو آهنگ خواندم و آلبوم موسیقی بیرون دادیم.
آزادی پرچمی در سال 90
پرچمی در اواخر سال ۸۹ دستگیر و به زندان اوین منتقل شد و تا اواخر سال ۹۰ هم در زندان بود. او در اسفند ۹۰ آزاد شد اما این خبر را رسانه ای نکرد تا مرداد ۹۱ که خبر آزادیش را رسانه ای کرد.
وی درباره اینکه از سال 91 تا اواخر 94 در فضاهای فرهنگی دیده نشدید؛ نه مصاحبه ای و نه کار هنری گفت :ماجراهای حضور من در راهپیمایی جنبش سبز و زندان و قهرمان سازی و... هم توسط مردم و رسانه ها پررنگ شد. در یکی از اتهام های پرونده من جاسوسی برای رسانه های خارجی هم آمده بود. می گفتند مگر می شود رامین پرچمی فقط برای دل خودش در آن روز به خیابان آمده باشد و فیلم بگیرد. زمانی مطمئن شدند که صفحه های اجتماعی و تلفن همراه و فعالیت های مرا بازبینی کردند و پس از 6 ماه بازجویی متوجه شدند که دست کم من جاسوس نیستم.

پرچمی بعد از زندان چه کرد
پرچمی بعد از آزادی به دلیل مشکلات سیاسی ممنوع‌الکار بوده و  درباره گذران زندگی در دوران ممنوع الکاری اش اینطور تعریف کرد : بخشی از امورات زندگی را با ارث پدری گذراندم و بخشی را هم واقعا نمی دانم چطور گذشت.
رامین پرچمی مدتی نیز کار مطبوعاتی کرد و سردبیر مجله نقش آفرینان را برعهده داشت خودش معتقد است کار بیشتر خانوادگی و رفاقتی بود. چند نفر دوست بودیم که می‌خواستیم مجله دربیاوریم. پدر همسرم هم حمایت می‌کرد و چاپخانه داشت. اصلا وصلت با آن خانواده این امکان را برایم فراهم کرد که بتوانم مجله داشته باشم.


دستگیری برای سوتفاهم بی‌ربط
پرچمی ادامه داد:حدود سال ۹۳ بود که خیلی اتفاقی سعید چاری که می‌خواست یک فیلم سینمایی بسازد سراغم آمد و گویا چند ماه هم دنبال من گشته بود؛ همان شب که قرار بود متن را بخوانم به دلیل مشکلی دیگر که سوءتفاهم بی‌ربطی بود؛ افتادم زندان و هفت ماه آنجا بودم و دوباره این قضیه قطع شد. فردای آن روز که از زندان بیرون آمدم حس کردم خیلی بد شده که قول داده‌ام و ناگهان خبری از من نشده؛ به سعید چاری زنگ زدم عذرخواهی کنم که گفت بیا شهرک دفاع مقدس، هنوز کسی جایگزین تو نشده است. رفتم سکانس‌هایم را بازی کنم اما آن فیلم هیچ وقت ساخته نشد!! همان روز یکی از بازیگران کار؛ کسی به اسم امیر زریوند بود؛ به من گفت می‌توانی تئاتر کار کنی؟ سعید چاری کارگردان «فیلسوفهای احمق» گفت من اجازه‌اش را از ارشاد گرفته‌ام و مشکلی برای تئاتر و سینما ندارد. گفت نمایشنامه‌خوانی «هملت با سالاد فصل» را داریم که قبول کردم و آن را در چارسوی تئاتر شهر اجرا کردیم، که اولین کار من بعد از مدت‌ها ممنوع‌الکاری بود.این بازیگر تشریح کرد:همان نمایشنامه‌خوانی باعث شد نمایشنامه‌خوانی دیگری با گروه دیگری به اسم «اسب» کار کنم و بعد نمایشنامه بعدی را خودم کار کردم و بعد کار روی روال افتاد و دیگران متوجه شدند هستم و حضور دارم. یک بار هم لعیا زنگنه با من تماس گرفت و پرسید دوباره در بازیگری هستم یا نه و گفت بیا برویم تلویزیون صحبت کنیم. که رفتیم و صحبت کردیم و فهمیدم هنوز در تلویزیون نمی‌توانم کار کنم.

 

تجربه خوانندگی پرچمی

پرچمی همچنین با خواندن یک قطعه در کانون توجه قرار گرفت ،خوانندگی مثل بازیگری برای پرچمی جذاب بوده و گفته  همیشه دوست داشتم آواز بخوانم و کنسرت برگزار کنم. مطمئن باشید اگر یک روز به آن طرف می‌رفتم وارد بخش سیاسی VOA نمی‌شدم؛ یکی مثل اندی یا حتی داوود بهبودی می شدم.

حضور در سینما

وی با اشاره به اینکه  حضورش در دو نمایش «پچ‌پچه‌های پشت خط نبرد» و «غسالخونه» باعث شد در فیلم سینمایی «بالن» مسعود تکاور بازی کند گفت:در این فیلم نقش کوچکی داشتم. این هم البته با خاطره جالبی همراه است؛ آقای تکاور مرا برای نقشی می‌خواست که پلیس مثبتی بود؛ مثل اینکه ارشاد گفته نه این آقا نباید نقش پلیس مثبت را بازی کند! اما چون در کار بودم آقای تکاور لطف کرد و نقش کوتاه دیگری به من داد. که برای من همین که یک کار سینمایی و تصویری بازی کردم؛ خوب بود. کار آقای تکاور اولین کار تصویری‌ام بعد از مدت‌ها بیکاری بود و حالا صحبت‌های دیگری هم شده؛ احمد احمدی قرار است کاری را تهیه کند که گفته حتما در آن هستی و آقایان اسدزاده و تبریزی هم وعده‌هایی داده‌اند. هیچ وقت فکر نمی‌کردم برگشتن به نقطه صفر اول سخت باشد و اینقدر زمان ببرد. خیلی زودتر از اینها انتظار داشتم وارد کار شوم اما مثل اینکه خیلی پروسه طولانی‌مدتی است. باید صبوری کنم تا به جایی که بیست سال پیش بودم، برسم.

نمایش بازیگر زندانی

نداشتن حضور جدی رامین پرچمی در تئاتر، سینما و تلویزیون گویای این است که این بازیگر هنوز ممنوع‌الکار است و در این سال‌ها هیچ اسمی از بازیگر برای کار جدید برده نشده است و اطلاع‌رسانی درباره اینکه این بازیگر کجاست و چه می‌کند نشده است تا اینکه امروز خبری در ایلنا منتشر شد که این بازیگر به دلیل مشکلات مالی در زندان است و قرار است در جشنواره تئاتر زندان‌ها در یک تئاتر بازی کند.
نمایش بازیگر زندانی سریال معروف «در پناه تو» بسیاری از توجهات را به جشنواره تئاتر زندان‌های کشور جلب کرده است. هجدهمین دوره جشنواره تئاتر زندان‌های کشور از ۴ تا ۷ اسفند و در سه بخش تئاتر صحنه‌ای، خیابانی محیطی و نمایشنامه‌خوانی در برج آزادی برگزار می‌شود. که در آن گروه‌های تئاتری منتخب هر استان مشخص شده و به رقابت می‌پردازند. یکی از این آثار «آخرین بازی» نوشته محمود استادمحمد است که به کارگردانی پارسوا پاکیزه در بخش صحنه‌ای با حضور بازیگرانی که همگی زندانی هستند، روی صحنه می‌رود.
رامین پرچمی قرار است در این نمایش نقش «شروین» را ایفا کند؛ نقش شخصیت سوپراستاری که وارد توهم شده و در گذشته خودش زندگی می‌کند و اکنون در دوره فلاکت‌باری است.
یکی از دوستان نزدیک رامین پرچمی، درباره وضعیت رامین پرچمی می‌گوید او اکنون مجوز خروج از زندان را ندارد و نمی‌تواند مرخصی بگیرد، پیش از این شرایط بدی داشته و خیلی چیزها را فراموش کرده بود. اما قرار است با نمایش «آخرین بازی» در جشنواره تئاتر زندان‌ها روی صحنه برود و در هنگام اجرای این نمایش همتی عالی برپا شود که در آن از نویسنده‌ها، تهیه‌کنندگان، کارگردان‌ها، ‌بازیگران و خیران دعوت شود تا تئاتر او را در این جشنواره ببینند و شاید اتفاق خوبی بیفتد.

او همچنین به نقل صحبت‌هایی از رامین پرچمی پرداخت مبنی بر اینکه این بازیگر گفته است: «من فقط دوست دارم دوباره روی صحنه بروم، آزاد شوم و به سینما و تئاتر و تلویزیون برگردم. از اینکه فردا بگویند از داخل زندان و در کسوت یک زندانی آمده و تئاتر کار می‌کند نگرانی ندارم و نمی‌ترسم. چون برای اینکه دوباره به جامعه و به بازیگری برگردم و روی صحنه دیده شوم هر کاری را انجام می‌دهم. دوست دارم آن رامین پرچمی که کشته شد با بازیگری در تئاتر دوباره زنده کنم. بگذار مردم بفهمند من در زندانم و چنین شرایطی دارم،‌ شاید آدم‌هایی پیدا شدند و دستم را گرفتند و بلندم کردند.»
در هجدهمین دوره جشنواره تئاتر زندان‌ها که از ۴ تا ۷ اسفند قرار است برگزار شود، ۲۳ استان حضور دارند و ۶۰ اثر ارایه شده است. بخش نمایشنامه‌خوانی بخش جدیدی است که به این جشنواره اضافه شده است که به ۹ اثر در بخش صحنه‌ای ۶ اثر در بخش خیابانی و ۶ اثر نمایشنامه‌خوانی جوایزی اهدا خواهد شد.
شاید این جشنواره راهی باشد تا این بازیگر از زندان آزاد شود و فصل جدیدی از بازیگری را در سینما، تئاتر و تلویزیون آغاز کند.

بیشتر بخوانید

تمدید نمایش «غسالخونه» به خاطر استقبال مخاطبان

سکانسی از سریال در پناه تو با بازی حسن جوهرچی + فیلم

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.