اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

آیا روبات مانند انسان احساس دارد؟

آیا روبات مانند انسان احساس دارد؟

رشد هوش مصنوعی روز به روز چشمگیرتر می شود. یکی از سوالات چالشی و مهم این است که آیا روباتها نیز می توانند مانند انسانها احساس کنند یا خیر.

پیوند حس لامسه به پوست روبات ها می تواند تحولی مهم در صنعت روباتیک باشد. برخی از فعالان این حوزه معتقدند اگر روبات ها حس لامسه داشته باشند بهتر از گذشته احساسات انسانها را درک می کنند.

سنسورهای لمسی به Affetto ، به یک روبات ساخته شده مشابه با سر یک کودک کمک می کنند ، سیگنالی را ایجاد کنند که بی شباهت به حس لامسه انسانها نیست. روباتی که احساس لمس کند می تواند روزی احساس درد هم داشته باشد. در نهایت همین درد جسمی می تواند به احساس لمسی بین انسان و روبات منجر شود.

البته چنین روبات های دارای احساس لمسی هنوز با اجرایی شدن فاصله دارند ، اما پیشرفت های مربوط به سنجش لمسی روباتیک این امکان را به واقعیت نزدیک می کند.مینورو اسادا در 15 فوریه در نشست سالانه انجمن آمریکایی برای پیشرفت علم گزارش داد که سنسورهای تعبیه شده در پوست نرم و مصنوعی می توانند هر دو حس لمس ملایم و لمس دردناک را تشخیص دهند. این سنسورها به یک روبات وصل شده اند که می تواند عواطف  خودرا نشان دهد.

این سیستم عصبی مصنوعی ، همانطور که اسادا آن را صدا می کند ، ممکن است یک ساختمان کوچک برای دستگاهی باشد که در نهایت می تواند درد را تجربه کند (به شکلی روباتیک). چنین احساسی ممکن است به روبات اجازه دهد تا با رنج یک انسان "همدردی کند".

اسادا ، استاد دانشگاه اوزاکا در ژاپن و همکارانش سنسورهای لمسی را طراحی کرده اند که با اطمینان می تواند طیفی از لمس ها را انتخاب کند. در این سیستم روباتیک به نام Affetto روی یک چهره انسانی رباتیک آزمون می شود که احساسات انسانی در روبات ها چگونه است.

کینگزون من استاد دانشگا علوم اعصاب کالیفرنیای جنوبی در لس آنجلس می گوید ، یک ماده نرم و حساس به لمس ، برخلاف سطح فلزی سفت و سخت ، امکان تعامل غنی تر بین ماشین و جهان را فراهم می کند. پوست مصنوعی "امکان درگیری با روشهای متنوع و واقعاً هوشمندی" را فراهم می آورد.

اسادا می گوید ، چنین سیستمی ممکن است در نهایت منجر به تولید روبات هایی شود که بتوانند درد دیگران را تشخیص دهند. این  یک مهارت ارزشمند برای روبات هایی است که برای کمک به مراقبت از سالمندان طراحی شده اند./انتخاب

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.