اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

مخاطرات تلفن همراه برای کودکان

مخاطرات تلفن همراه برای کودکان

تلفن همراه جزء جدایی ناپذیر زندگی بسیاری از کودکان شده و آسیب‌های این استفاده افراطی هم در صورت بی‌توجهی، جزء جدایی ناپذیر زندگی‌ این کودکان خواهد شد.

یکی از وسایل بازی رایج بین کودکان تبلت و گوشی همراه است که آنها با این وسایل وقت زیادی را برای بازی صرف می‌کنند. استفاده از تبلت و گوشی همراه علاوه بر اتلاف زمان زیادی از وقت کودک، باعث شده به جای تحرک و خلاقیت ساعت‌ها به صفحه آن خیره می‌شوند.

بسیاری از والدین برای فرزندشان تبلت می‌خرند و او را سرگرم می‌کنند و با خود می‌گویند چه تکنولوژی خوبی، کودکم ساعتها آرام و بیصدا می‌نشیند غافل از اینکه این هدیه چه بلایی سر کودکتان می‌آورد.

کودکان با به دست گرفتن تبلت و گوشی همراه، سکوت می‌کنند و برای زمان طولانی مشغول بازی با آن می‌شوند، در صورتی که آنها باید به اقتضای شرایط سنی خود کمی سر و صدا و تحرک داشته باشند.

درست است که این وسایل می‌توانند در امر سرگرمی و آموزش به کار بیایند، اما باید به جنبه‌های دیگر آن نیز نگاه کرد. اگر والدین بیش از حد به کودکان خود اجازه کار کردن با گوشی و تبلت را بدهند، آن‌ها از دنیای واقعی فاصله خواهند گرفت.

 

صفحه نمایشگر گوشی

کودکان قبل از استفاده از تبلت و گوشی همراه به تلویزیون عادت کرده‌‌اند، به همین خاطر نمایشگر گوشی و تبلت چیز عجیبی نیست. مشکل زمان استفاده از آن است. برخی از متخصصان اطفال بر این عقده‌‌اند که کودکان زیر دو سال نباید به به هیچ نمایشگری نگاه کنند، اما تقریبا همه بچه‌ها قبل از دو سالگی به صفحه تلویزیون نگاه کرده‌‌اند.

برای مشاهده تاثیر بد این رویه کافی است نوجوانان امروزی را ببینید، آنها نمی‌توانند روابط خوبی را در دنیایی واقعی به وجود آورند و به جای اینکه به صورت حضوری با دوستانشان حرف بزنند، در حال صحبت با گوشی شخصی خود هستند که در اغلب موارد غیرضروری است.

امروزه تقریبا در همه خانه‌ها تبلت، گوشی همراه، تلویزیون و لپ تاپ مشاهده می‌شود و کودک به راحتی می‌تواند بین گزینه‌های فراوان موجود یکی را انتخاب کند، زیرا هر طرف که سرش را می‌چرخاند می‌تواند یک وسیله الکترونیکی دارای نمایشگر را ببیند.

در واقع آموزش الکترونیکی و بازی‌ها اصلا برای کودکان در سنین پایین مناسب نیست و می‌توان گفت که کودکان هنگام کار با وسایل الکترونیکی هیچ چیزی نمی‌آموزند. آن‌ها با بازی کردن و خواندن و شنیدن مطالب، چیزهای زیادی می‌آموزند.

کودکان باید در سنین پایین اجتماعی شوند و آن‌ها این کار را با تقلید از رفتار والدین خود انجام می‌دهند، اما اگر قرار باشد که مدام به گوشی و تبلت خیره شوند، دیگر زمانی برای یادگیری باقی نمی‌ماند.

کودکان با به دست گرفتن تبلت و گوشی همراه، سکوت می‌کنند و برای زمان طولانی مشغول بازی با آن می‌شوند، در صورتی که آنها باید به اقتضای شرایط سنی خود کمی سر و صدا و تحرک داشته باشند.


در ادامه عوارض استفاده از تبلت و گوشی همراه برای کودکان را بیان می‌کنیم:

استفاده کودکان از تبلت و گوشی همراه باعث می‌شود ارتباط آنها را با دنیای اطرافشان قطع شود و حتی تبعاتی را برای آنها به همراه دارد که والدین به خاطر مشغله‌های زیاد از آنها بی‌خبرند.

گاهی برخی والدین از این که فرزندشان توانایی استفاده از لوازم مربوط به فناوری را دارد خوشحال می‌شوند و این مساله را به عنوان شاخصی برای باهوش بودن فرزند خود در نظر می‌گیرند در صورتی که استفاده زودهنگام کودکان از فناوری می‌تواند تبعاتی به همراه داشته باشد که جبران ناپذیر است.

 

کاهش تمرکز کودکان

یکی از عوارض استفاده از تبلت و گوشی همراه، کاهش تمرکز کودک است. تمرکز کودکانی که بیش از حد با تبلت بازی می‌کنند کم می‌شود.

شرایطی که جامعه امروز برای خانواده‌ها ایجاد کرده نمی‌توان کودک را از داشتن تبلت و گوشی همراه منع کرد، اما والدین می‌توانند اجازه استفاده را به جایزه و امتیاز تبدیل کنند و با محدوده زمانی یک تا حداکثر دو ساعت به فرزند خود اجازه بازی دهند.

انتخاب نوع بازی‌ها نیز بسیار مهم است و باید از بازی‌های آموزشی و متناسب با سن بهره گرفت. همچنین زمانی که تبلت را از کودک می‌گیریم باید بازی‌های جایگزین جذاب برای او در نظر بگیریم.

 

کاهش اعتماد به نفس کودکان

یکی دیگر از معایب و عوارض استفاده از تبلت و گوشی همراه، کاهش اعتماد به نفس کودکان است. در نتیجه با کاهش اعتماد به نفس آنها باعث می‌شود که در آینده در زمینه تحصیلی نیز با مشکلات تمرکزی روبه رو شوند.

در واقع کودک باید بتواند به اسباب بازی مسلط باشد و دائم برنده شود تا احساس توانمندی کند و اعتماد به نفسش بالا رود؛ در بازی‌های تبلت و موبایل این اتفاق نمی‌افتد و کودکان پیاپی شکست می‌خورند، در نتیجه اعتماد به نفس آنها پایین می‌آید و البته بهتر است که بازی‌هایی انتخاب شود که کودک در آن پیروز هم شود.

این کودکان در برقراری ارتباط و مهارت‌های اجتماعی با هم سن و سال‌های خود دچار مشکل می‌شوند چون بیشتر سرگرم تبلت و موبایل هستند و ارتباطشان با اطراف قطع می‌شود و نحوه دوستیابی آنها ضعیف می‌شود.

 

از بین رفتن خلاقیت کودک

استفاده زیاد کودکان از تبلت و گوی همراه می‌تواند خلاقیت کودک را از بین ببرد، چون خلاقیت از سنین کودکی شکل می‌گیرد و کودک باید یاد بگیرد آنچه را که می‌خواهد با آن سرگرم شود خودش بسازد، اما تکنولوژی همه چیز را آماده در اختیار کودک قرار می‌دهد و به او اجازه فکر کردن نمی‌دهد.

مغز کودک در طول دوره یک سالگی با سرعت بالایی در حال توسعه و رشد است. کودکان در سن پایین از تعامل با محیط بسیار بیشتر و بهتر یاد می‌گیرند تا محدود شدن دنیایشان به یک صفحه نمایشگر.

لازم است کودکان در تعامل با دیگران درگیر شوند و حتی نکات جزئی مثل برقرار کردن تماس چشمی را در این تعاملات بیاموزند. یادگیری این مسائل در این سن ضروری است و بعدها نمی‌توان آن را جبران کرد.
 

اوتیسم

اوتیسم هم یکی دیگر از عواقب احتمالی استفاده بیش از حد وسایل الکترونیکی می‌باشد.

 

بروز مشکلات عصبی در کودکان

از دیگر عوارض استفاده از تبلت و گوشی همراه، بروز مشکلات عصبی در کودکان است. یکجا نشینی و غافل شدن از بازی‌های کودکانه باعث ایجاد مشکلات عصبی در آنها می‌شود. کار زیاد با رایانه، تبلت، گوشی و حتی تماشای زیاد تلویزیون از فاصله نزدیک و مواجهه بیش از حد با منابع نوری باعث بروز این مشکلات در کودکان می‌شود.

 

ضعف بینایی

استفاده زیاد از تبلت و گوشی همراه، باعث ضعف بینایی در کودکان می‌شود. تحقیقات نشان داده است که کار زیاد با تبلت به چشم کودکان آسیب‌های جدی وارد می‌کند و می‌تواند برای سیستم عصبی و چشمی کودکان بسیار مضر باشد. با توجه به اینکه استفاده از گوشی همراه و تبلت برای کودکان در مدت زمان کوتاه خلاصه نمی‌شود، قطعاً به بینایی آنها آسیب می‌زند.

 

پایین آمدن کیفیت خواب

یکی دیگر از عوارض استفاده از تبلت و گوشی همراه، پایین آمدن کیفیت خواب کودکان است. زمانی که افراد به گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های خود در تاریکی نگاه می‌کنند، طول موج کوتاه نور آبی منجر به تأخیر در ترشح ملاتونین می‌شود و پیرو آن، فرآیند خواب را سخت‌تر می‌کند.

در واقع، دستگاه‌های الکترونیکی مانند تبلت و گوشی همراه سطح هورمون خواب را کاهش و کیفیت خواب را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند.

متخصصان می‌گویند هزینه‌های پایین آمدن کیفیت خواب به خصوص در کودکان بسیار بیشتر از خستگی و خواب‌آلودگی است؛ عدم داشتن خواب منظم با خطر بالایی از افسردگی، چاقی، حمله قلبی، سکته مغزی و دیابت مرتبط است.

 

به وجود آوردن اختلالات ذهنی

استفاده زیاد از تبلت و گوشی همراه توسط کودکان باعث ایجاد اختلالات ذهنی در آنها می‌شود. در واقع استفاده بیش از اندازه و غیر ضروری از تلفن همراه برای کاربر استرس و پریشانی ذهنی پدید می‌آورد.

محققان معتقدند ارسال بیش از اندازه پیام کوتاه نوعی وسواس و اختلال ذهنی به دنبال دارد که متاسفانه نزد کاربران نوجوان بسیار زیاد است.

این اختلالات به حدی است که نوعی بیماری روانی و عصبی براساس آن تعریف شده است و فرد مبتلا در طول روز چندین بار احساس می‌کند گوشی تلفن همراهش زنگ می‌خورد.

گاهی هم برخی از اختلالات ذهنی بر اثر تماشای صحنه‌های نامناسب در برخی بازی‌ها، فیلم‌های بلوتوثی، فیلم‌های فضای مجازی و مطالب خاص است که والدین نباید از آنها غافل شوند.

یکی دیگر از عوارض استفادهٔ زیاد از تبلت و گوشی همراه، تومور مغزی می‌باشد. محققان معتقدند تومور مغزی در نوجوانی و بزرگسالی به دلیل استفاده بی‌رویه کودکان از وسایل الکترونیکی است.

در واقع میان استفاده از وسایل الکترونیکی و ابتلا به تومور مغزی در بزرگسالی ارتباط مستقیم وجود دارد. هر چه کودک بیشتر از وسایل الکترونیکی استفاده کند، احتمال آسیب دیدن او در بزرگسالی زیاد می‌شود.

 

منزوی شدن کودکان

از دیگر عوارض استفاده زیاد از تبلت و گوشی همراه، منزوی شدن کودکان می‌باشد. در گذشته که وسایل الکترونیکی روی کار نبود، همه کودکان با هم بازی می‌کردند و در جمع‌های یکدیگر شرکت می‌کردند، ولی امروزه تقریبا همه بچه برای خود یک گوشی و یا تبلت دارند و در گوشه‌‌ای ساکت، با خود بازی می‌کنند.

در صورتی که بازی با تبلت و گوشی همراه فرصت آموزش، خواندن، نوشتن و حتی اجتماعی شدن و برقراری ارتباط با دیگران را از کودکان می‌گیرد و تمام روزهایی که می‌توانند بهترین گزینه‌های برقراری ارتباط کودکان با دیگران و ایجاد روابط اجتماعی مفید باشند، با بازی با وسایل الکترونیکی به هدر می‌روند.

 

چاقی کودکان

محققان با بررسی‌هایی که انجام داده‌‌اند به این نتیجه رسیده‌‌اند که با فراگیر شدن تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند چاقی کودکان بیشتر از قبل شیوع پیدا کرده است که در پی آن بیماری‌های متعدد دیگری هم شکل می‌گیرند.

زل زدن کودکان به صفحه نمایشگر وسایل الکترونیکی، نشستن‌های مداوم، بی‌تحرکی‌های زیاد، پایین آمدن کیفیت خواب و حتی غذا خوردن در هنگام بازی باعث چاقی کودکان می‌شود.

 

تومور مغزی

یکی دیگر از عوارض استفادهٔ زیاد از تبلت و گوشی همراه، تومور مغزی می‌باشد. محققان معتقدند تومور مغزی در نوجوانی و بزرگسالی به دلیل استفاده بی‌رویه کودکان از وسایل الکترونیکی است.

در واقع میان استفاده از وسایل الکترونیکی و ابتلا به تومور مغزی در بزرگسالی ارتباط مستقیم وجود دارد. هر چه کودک بیشتر از وسایل الکترونیکی استفاده کند، احتمال آسیب دیدن او در بزرگسالی زیاد می‌شود.

 

آسیب‌های انگشت دست کودکان

گاهی استفاده طولانی مدت از تبلت و گوشی همراه، به انگشت‌های دست کودکان آسیب وارد می‌کند. در حقیقت سرگرم شدن با تبلت و گوشی همراه فرصت بازی‌های معمولی را از کودکان می‌گیرد و به این ترتیب عضلات کودکان روز به روز تحلیل می‌رود و به مروز زمان در حرکاتشان تأخیر بیشتری خواهند داشت.

 

ابتلا به سرطان

از آنجایی که تلفن‌های همراه برای برقراری ارتباط از امواج رادیویی استفاده می‌کنند، یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های استفاده از اینگونه وسایل، زیاد شدن خطر ابتلا به سرطان است.

 

اعتیاد به وسایل الکترونیکی

برخی کودکان عادت کرده‌اند صبح که از خواب بیدار می‌شوند، سراغ تلفن همراه و حتی قبل از آنکه صبحانه بخورند ساعت‌های زیادی را صرف بازی‌های آنلاین کنند که اگر والدین نتوانند کنترلی بر روی بازی‌های آنلاین فرزندشان داشته باشند، باید گفت به راحتی این دست بازی‌ها اعتیادآور می‌شوند.

ضمن اینکه بعضی از کودکان برای بالابردن رتبه و جایگاه خود در اینگونه بازی‌ها، حتی حاضر به پرداخت هزینه‌هایی هستند و در بعضی مواقع می‌بینیم که یک کودک خردسال با استفاده از کارت بانکی پدرو مادر خود از حساب آنها برداشت کرده تا رتبه خود در بازی را ارتقاء دهد؛ همچنین بعضی از این بازی‌های آنلاین تصاویر مستهجنی دارد که کودک را با فضایی که هیچ تناسبی به سن او ندارد، آشنا می‌کند و قطعاً تبعات جبران‌ناپذیری در روح و روان او به جا می‌گذارد.

محققان معتقدند استفاده بیش از اندازه از تلفن همراه در ذهن و اعصاب کاربران نوعی اعتیاد به وجود می‌اورد که درست مانند اعتیاد به مواد مخدر، بازی‌های رایانه‌ای، اینترنت تاثیر مخربی دارد.

معتادان به استفاده از تلفن همراه از دوستان و خانواده فاصله می‌گیرند، انزواطلب و گوشه گیرمی‌شوند، اولویت‌های سنی و اجتماعی مانند تحصیل و اشتغال را پس می‌زنند، هنگامی که تلفن همراه در دسترس‌شان نیست به آن فکر می‌کنند و از دوری‌اش رنج می‌برند.

 

آسیب‌های جسمی

یکی دیگر از عوارض استفاده زیاد از تبلت و گوشی همراه، آسیب‌هایی است که به جسم فرد وارد می‌کند. در واقع گوش دادن با صدای بلند به موزیک با استفاده از هدفون یا هندزفری به صورت طولانی‌مدت، باعث به وجود آمدن عارضه‌های مختلفی از جمله کاهش سطح شنوایی گوش به صورت موقت و یا دائم می‌شود. هدفون به دلیل انتقال صدا به صورت مستقیم و بی‌واسطه روی سیستم شنوایی و حلق تأثیر منفی می‌گذارد.

 

در جریان اطلاعات نامتناسب قرار گرفتن

بااستفاده زیاد از تبلت و گوشی همراه ممکن است کودک با اطلاعات نامتناسب روبرو شود. در بسیاری از مواقع محتویات درون پیامک‌ها و بلوتوث‌ها مسائل و اطلاعات نامناسبی دارد که ذهن کودک و نوجوان را درگیر می‌کند، مشغله فکری برای او ایجاد می‌شود و به علاوه غالباً به خاطر ترس از اطلاع والدین دچار تشویق و نگرانی می‌شود.

علاوه بر این موارد به مهره‌های گردن، توانایی کلامی، شور و شوق اجتماعی، میزان تمرکز و روابط عاطفی کودکان آسیب وارد می‌شود./ تبیان

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.