اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

وزیر نفت: ساخت دکل ایرانی آرزوی صنعت نفت بود

وزیر نفت: ساخت دکل ایرانی آرزوی صنعت نفت بود

وزیر نفت با بیان اینکه ساخت دکل ایرانی آرزوی صنعت نفت، گفت: وظیفه داریم در راستای حمایت از بخش خصوصی و ایجاد اشتغال در کشور برای کارخانه‌های داخلی کار ایجاد کنیم.

بیژن زنگنه روز سه شنبه در آیین رونمایی از دکل ۷۲ فتح در سایت بازسازی شماره یک شرکت ملی حفاری ایران اظهارداشت: برای ساخت یک دکل نیاز به تجهیزات مختلفی است که این ظرفیت در اهواز وجود دارد.

وی با بیان اینکه اهواز در زمینه ساخت این تجهیزات بعد از اصفهان و اراک در کشور یک قطب صنعتی محسوب می‌شود، ادامه داد: در همین راستا استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان به شکل جدی‌تری از حمایت‌های وزارت نفت برخوردار هستند.

صادرات دکل‌هایی با استانداردهای بین‌المللی

وزیر نفت همچنین با اشاره به توانمندی مجموعه‌های صنعتی کشور برای ساخت دکل‌های همراه با استاندارد بین‌المللی، گفت: ظرفیت به وجود آمده در زمینه ساخت دکل‌های حفاری باید جنبه بین المللی بگیرد.

زنگنه با تاکید بر اینکه استفاده از این توانمندی نباید تنها محدود به داخل کشور باشد، گفت: باتوجه به داشتن این فناوری در داخل، می‌توانیم دکلهای استاندارد بسازیم و به همراه خدمات دیگر اقدام به صادرات آنها کنیم.

وزیر نفت با اشاره به تحریم‌های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی، گفت: این شرایط را باید یک فرصت دانست و از آن به نفع کشور استفاده کرد.

ساخت دکل ایرانی آرزوی صنعت نفت

وی همچنین در بخش دیگری از این آیین با بیان اینکه ساخت دکل ایرانی آرزوی صنعت نفت بود، گفت: در مسیر فعال کردن ظرفیت‌های کشور در آینده به تجهیزات حفاری و دیگر قطعات جانبی آن نیاز داریم و در این مسیر شاهد تحقق یکی از جنبه‌های مهم آن یعنی ساخت دکل هستیم.

وزیر نفت دکل‌های حفاری را به عنوان یک کارخانه سیار و با قابلیت جابجایی دانست و افزود: جهاددانشگاهی برای ساخت دکل حفاری سرسختانه عمل کرد که این اقدام قابل تقدیر است.

زنگنه یادآور شد: جهاددانشگاهی همچنین در ساخت مته‌های حفاری و دیگر قطعات مورد نیاز این صنعت اقدامات و فعالیت بسیار خوبی از خود نشان داده است.

--
ساخت دکل ایرانی 

بر اساس این گزارش، امروز سه شنبه وزیر نفت در سایت بازسازی شماره یک شرکت ملی حفاری ایران، از آخرین دستاوردهای جهاد دانشگاهی استان خوزستان در حوزه صنعت نفت تحت عنوان دکل ۷۲ فتح دیدن و از آن رونمایی کرد.

قابلیت دکل ۷۲ فتح ، حفاری در عمق ۲۰ هزار فوت است که سازه آن ۱۵۰ فوت ارتفاع دارد و مجهز به تاپ درایور به قدرت ۵۰۰ تن است که علاوه بر این سه دستگاه پمپ گل از نوع رفت و برگشتی نیز دارد.

دانش فنی ساخت دکل‌های حفاری با قدرت سه هزار اسب بخار در جهاد دانشگاهی بومی سازی شده و این درحالی است که از سه قرارداد ساخت این نوع از دکل ها تا کنون تعداد ۲ دکل به شرکت ملی حفاری ایران تحویل داده شده است.

پیش بینی می شود که سومین دکل از مجموعه تعهدات جهاد دانشگاهی در سال آینده ساخته و تحویل شرکت ملی حفاری ایران شود.

 نیازهای نفت می‌تواند صنعت کشور را متحول کند


وزیر نفت با بیان اینکه سالانه به ساخت قطعات و تجهیزات زیادی نیاز داریم، گفت: این حجم از تقاضاهای نفت می‌تواند منجر به تحول در صنعت کشور شود.

بیزن نامدار زنگنه همچنین روز سه‌شنبه در آیین امضای قرارداد واحد فرآورش سیار در میدان نفتی آزادگان جنوبی به روش BOO که در محل خط تولید مته‌های حفاری وابسته به جهاددانشگاهی خوزستان در اهواز برگزار شد، بیان کرد: نیازها و تقاضاهای صنعت در حوزه‌های مختلف تولید به بیش از هزاران میلیارد ریال می‌رسد که این امر می‌تواند تحولات اساسی را در صنعت کشور به وجود آورد.

وی با اشاره به اینکه جمعیت تحصیل کرده‌های کشور رو به رشد است، افزود: بر این اساس باید تلاش کنیم تا در کشور فرصت‌های کاری مناسب فراهم کرد.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه این روند منجر به توسعه کشور خواهد شد، ادامه داد: برای به کارگیری این نیروها در بدنه صنایع، پروژه‌های متعددی تقاضا می‌شود.

محیط‌زیست نباید آسیب ببیند

زنگنه در بخش دیگری از این آیین به الزامات صنعت نفت برای حفاظت از محیط زیست پیرامون تاکید کرد و گفت: این صنعت با محیط زیست به هیچ عنوان در جنگ نیست و اجازه آلودگی را نخواهیم داد.

وی ادامه داد: به همین منظور روش پیش ساخته در واحدهای آتی بهره‌برداری و نمک‌زدایی هدفگذاری شده تا علاوه بر این، در زمان و هزینه‌ها کاهش صورت بگیرد.

وزیر نفت افزود: با توجه به اینکه بسیاری از واحدهای بهره برداری و نمک‌زدایی فرسوده شده‌اند، تلاش برای ایجاد واحدهای پیش‌ساخته همواره ادامه خواهد داشت.

زنگنه، همچنین تعامل و نزدیکی دانشگاه و صنعت نفت را نوعی دستاورد با ارزش بیان کرد و ادامه داد: این اقدام با مشکلات و سختی‌هایی همراه بود اما امروز این تعامل و همکاری تنگاتنگ شده است.

وی نمونه ای از این دستاورد را خط تولید مته‌های حفاری بیان‌کرد و افزود: اقدامات صورت گرفته در استان خوزستان در صنعت نفت کشور تاثیرگذاری بسیار زیادی دارد.

وزیر نفت بیان کرد: مته یک کالای مصرفی در فرآیند حفاری و تولید نفت است و در صورتی که حتی کشور دچار تحریم هم نباشد باید این کالا را در داخل تولید کنیم.

بر اساس این گزارش خط تولید مته‌های حفاری وابسته به جهاد دانشگاهی خوزستان از ابتدای سال ۹۷ در شهرک صنعتی شماره ۳ اهواز وارد مدار شد.

همچنین  قرارداد طراحی و ساخت واحد فرآورش سیار در میدان نفتی آزادگان جنوبی به روش BOO بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و جهاد دانشگاهی با حضور وزیر نفت در اهواز امضا شد.

/ایرنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.