اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

پیام وزیر فرهنگ به جشنواره هنرهای تجسمی فجر

هنرهای تجسمی مأمنی برای اندیشیدن، ماندگاری و مانایی است

هنرهای تجسمی مأمنی برای اندیشیدن، ماندگاری و مانایی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره هنرهای تجسمی فجر `پیام داد.

متن پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره هنرهای تجسمی به شرح زیر است:

هنرهای تجسمی، در روزگار شتابناک و پرتب و تاب امروز، مأمنی برای اندیشیدن، ماندگاری و مانایی است. خانواده بزرگ هنرهای تجسمی، گروهی پرشور و شورانگیز از هنرهاست که توان برقراری گفتگو دارد، در نگاه معاصر و در مباحث میان رشته‌ای، فرصت‌های جذابی برای آفرینش متفاوت ایجاد شده و هنرمندان را به سمتی سوق داده است که از دل هنرها، گفتگویی پرمایه و جان‌دار خلق می‌کنند.

جشنواره هنرهای تجسمی فجر، اگرچه نسبت به سایر جشنواره های فجر انقلاب اسلامی جوان است اما فرصتی بی‌بدیل از جنس خلاقیت و نوآوری را پیش پای هنرمندان و دست اندرکاران قرار داده که در بستر موقعیت‌ها و فرصت‌های تازه، به توفیقاتی دست یافته‌اند. در این سال ها هنرمندان عرصه تجسمی با قدرت تمام، آثار خود را در معرض داوری قرار داده‌اند و به فراخور جهان معاصر، آثار چندرسانه‌ای خلق کرده‌اند که توصیف جهان امروز است. این آثار در جهان نیز، به خوبی عرضه و شناخته شده است.

طبق روال‌ سال‌های گذشته، دوازدهمین دوره جشنواره هنرهای تجسمی فجر آبان ماه امسال فراخوان رسمی خود را اعلام کرد و طبق این فراخوان قرار بود نمایشگاه 23 تا 30 بهمن ماه در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شود؛ اما اتفاقات دی ماه 98 در نهایت باعث شد زمان و مکان این رویداد تغییر کند و زمان برگزاری به 29بهمن تا 5اسفند تغییر کند و نمایشگاه به فرهنگستان هنر، مؤسسه صبا تغییر مکان دهد. این تنها تغییر این جشنواره نبود. زمان 20روزه تا یک ماهه برگزاری این رویداد، به یک جشنواره یک هفته‌ای تبدیل شد و حالا دومین تغییر مهم این رویداد را می‌توان تجمیع تمام بخش‌های این جشنواره در یک محل دانست. در حالی که سال‌ گذشته مکان برپایی این رویداد در سطح شهران تهران پراکنده بود و مکان‌هایی مانند صبا، خانه هنرمندان، موزه امام علی(ع)، فرهنگسرای نیاوران و... هر بخش جشنواره را در خود جای می‌داد امسال جشنواره با در اختیارگرفتن تمام فضای مؤسسه فرهنگی هنری صبا 4 بخش مربوط به این جشنواره را در خود جای داده است.
از 29 بهمن ماه جشنواره در 4 بخش طوبای زرین، چارسوی هنر، چارخانه و بخش پژوهشی برگزار می‌شود و در مهمترین بخش یعنی نمایش آثار در مجموع900 اثر در 10رشته گرافیک، تصویرسازی، کارتون و کاریکاتور، خوشنویسی، نگارگری، عکاسی، نقاشی، هنرهای جدید، مجسمه و سرامیک چیدمان می‌شود که در بخش طوبای زرین ۴۴۸ اثر از ۳۳۸ هنرمند و در بخش چارسوی هنر ۳۴۰ اثر از ۳۸ ‏گالری حضور دارند.
در این دوره از جشنواره رشته‌های دهگانه هنرهای تجسمی در ادامه روندی که از سال گذشته آغاز شده بود به جشنواره بازگشت اما امسال رویکرد گفت‌وگوی هنرها شعار اصلی جشنواره شد تا بتواند به هدف نزدیک‌شدن به گفتمان روز هنرهای تجسمی در کشور که نگاهی بینارشته‌ای‌ست نزدیک‌تر شود. این دوره با هدف حفظ احترام به مرزهای هنری و در عین حال تشویق هنرمندان به بیان رویکردهای معاصر در هنر که برداشتن مرز میان هنرهاست توجه جدی شده است./ایلنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.