اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به «ایران»:

مشارکت پایین باشد، تهدید‌های دشمن بیشتر می‌شود

مشارکت پایین باشد، تهدید‌های دشمن بیشتر می‌شود

گروه سیاسی/ در روزهای گذشته و با نزدیک‌تر شدن به روز برگزاری انتخابات مجلس یازدهم، جریان‌ها و شخصیت‌های سیاسی رد صلاحیت شده هم بر حضور در انتخابات تأکید کرده‌اند.

مشخصاً اصلاح‌طلبان که گلایه‌ها و انتقادات زیادی بابت عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات داشته‌اند حالا در حد مقدور لیست داده و تأکید کرده‌اند که به خاطر آینده ایران در انتخابات شرکت می‌کنند و مردم را نیز به حضور در پای صندوق‌های رأی دعوت کرده‌اند. رهبر معظم انقلاب هم پیش از این تأکید کرده بودند که ممکن است کسی از من هم خوشش نیاید اما به خاطر کشور در انتخابات شرکت کند. حالا سؤال و مسأله این است که این تذکرها و تأکیدات مبنی بر شرکت در انتخابات به خاطر ایران ناظر بر چیست و در حقیقت مشارکت کمتر مردم در انتخابات چه مخاطراتی را به دنبال خواهد داشت؟
جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور که روز گذشته در جلسه هم اندیشی با رویکرد مشارکت افزایی در انتخابات با مدیران خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و روزنامه ایران شرکت کرده بود، در پاسخ به این سؤال «ایران» که بر اساس تحلیل‌ها و بررسی‌های مستند وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور عدم مشارکت حداکثری چه پیامدهایی را برای ایران در پی خواهد داشت؟ گفت: «اگر سطح مشارکت مردم در انتخابات پایین باشد و دشمنان احساس کنند پایگاه حمایت مردمی نظام کمتر شده، قاعدتاً تهدیدهای خود را تشدید می‌کنند.» او افزود: به هر حال گلایه‌ها و انتقادها به جای خود اما با توجه به این دشمنی‌ها و برنامه‌هایی که علیه کشور تدارک دیده‌اند، مشارکت در انتخابات بسیار مهم است و می‌تواند مانع از عملیاتی شدن تهدیدهای آنها شود. معاون سیاسی وزیر کشور در ادامه همچنین خبر داد که در دوره فعلی انتخابات، شورای نگهبان موضوع «عدم احراز صلاحیت» نداشت و نامزدها همه یا تأیید شدند یا نشدند.رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به سؤال ایرنا مبنی بر اینکه آیا رایزنی‌هایی برای تأیید صلاحیت برخی نامزدهای دیگر همچنان ادامه دارد گفت تا حال حاضر اتفاق جدیدی ناظر بر وضعیت نامزدهای رد صلاحیت شده نیفتاده است، اما امیدواریم.
جمال عرف همچنین در حاشیه جلسه دیروز شورای اقتصادی وزارت کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که در این جلسه برای انتخابات چه تصمیماتی گرفته شد؟ گفت: قرار شد گزارشی ارائه کنم برای چگونگی فراهم کردن تسهیل حضور مردم در انتخابات و این گزارش ارائه شد و دستگاه‌های ذیربط هم قول مساعد دادند که کار خود را به درستی انجام دهند.
به گزارش ایسنا، وی اظهار کرد: ما در این دوره ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار نفر واجد شرایط داریم که کمی بیشتر از ۲۹ میلیون نفر مرد هستند و ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر هم زن هستند و ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر هم رأی اولی هستند.عرف در پاسخ به این پرسش که اقدامات این ستاد برای پیگیری موضوع افتتاح حساب و اعلام نماینده مالی از سوی هر کاندیدا به چه مرحله‌ای رسیده تأکید کرد: قرار است گزارشی درباره آمار افتتاح حساب‌ها از سوی داوطلبان انتخابات، از سوی دبیر ستاد در روز چهارشنبه ارائه شود و موارد آن را هم پیگیری خواهیم کرد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.