اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
از سوی 80 چهره اصلاح طلب انجام شد

دعوت به مشارکت

دعوت به مشارکت

گروه سیاسی / اصلاح‌طلبان چهار روز مانده به موعد انتخابات عزم خود را برای دعوت از بدنه اجتماعی‌شان به مشارکت سیاسی و اقتدا به صندوق‌های رأی جزم کردند. شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح‌طلبان که این دوره از ارائه فهرست خودداری کرد و کار را به احزاب اصلاح‌طلب سپرد شامگاه یکشنبه در سی و سومین جلسه خود از راهبرد خود در واکنش به محدودیت‌های ایجاد شده برای رقابتی عادلانه دفاع کردند اما در عین حال مشارکت آگاهانه مردم را مهم دانسته و بر ضرورت مشارکت حداکثری در انتخابات تأکید کردند.

روز گذشته همچنین صدور بیانیه‌ای به امضای 80 چهره شناخته شده اصلاح‌طلب خبرساز شد. اصلاح‌طلبانی همچون سعید حجاریان، محسن آرمین، عباس آخوندی، سیدمصطفی تاجزاده، فیض‌الله عرب‌سرخی، علیرضا علوی‌تبار، فخرالسادات محتشمی‌پور، بدرالسادات مفیدی و عبدالله مؤمنی در بیانیه خود تأکید کردند: ایران عزیز برای مواجهه با بحران‌های داخلی و خارجی که به‌نحوی بی‌سابقه کیان این ملت را هدف گرفته‌اند، نیازمند بیشترین میزان همبستگی و مشارکت ملی است.
به‌گزارش ایسنا، اصلاح‌طلبان نویسنده بیانیه اگر چه انتقاداتی از شرایط ایجاد شده در انتخابات مطرح کردند، اما با اشاره به مواردی از جمله وجود بحران‌های ناشی از فقر، فساد، تورم، بیکاری، تشدید تحریم‌ها و تأثیر این‌ها بر امور کشور اذعان کردند: عبور از این وضعیت بحران‌خیز و خطرناک، جز از راه احیای امید و بسیج تمام ظرفیت‌های اجتماعی و ملی ممکن نیست.
نویسندگان بیانیه خود را «جمعی که دل در گرو این آب و خاک دارد و استقلال و امنیت و آبادانی برای ایران و عدالت و آزادی و رفاه برای ایرانیان می‌خواهد» معرفی کرده و با تأکید بر راهکارهایی همچون «بازسازی امید و اعتماد، حاکمیت قانون، احیای جایگاه مجلس در تراز قانون اساسی و به‌عنوان تنها مرجع قانونگذاری، ارتفاع گرفتن نهادهای اجماعی و امنیتی و نظامی از منازعات و رقابت‌های سیاسی، چندصدا شدن صداوسیما، تأمین آزادی اندیشه و بیان و اطلاع‌رسانی، مبارزه مؤثر با فساد، رعایت حقوق شهروندی و فراهم‌آوردن زمینه مشارکت آزاد و نهادینه ملت و همه اقوام و مذاهب آن‌گونه که در قانون اساسی تصریح شده است و تعامل مثبت و سازنده با جهان» به‌عنوان راهکارهای مؤثر در عبور از بحران از نامزدهای اصلاح‌طلب تأیید شده و هر نامزد معتقد به توسعه همه‌جانبه، عادلانه و پایدار کشور و مخالف جنگ و تحریم، انحصارطلبی و فساد دعوت کردند در برنامه و تبلیغات انتخاباتی خود و در صورت راهیابی به مجلس در طول دوره‌ نمایندگی، در مسیر اهداف فوق گام بردارند.
انتشار این بیانیه در حالی است که بر اساس اخبار نقل شده سید محمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات اگر چه بر خلاف ادوار گذشته در این دوره بنا ندارد به‌طور مشخص از فهرست‌های انتخاباتی حمایت کند اما در سخنانی بر ضرورت حضور در انتخابات و تحریم نکردن صندوق رأی تأکید کرده است.
این توصیه‌ها در کنار این واقعیت که تاکنون از جریان اصلاحات دست کم 4 فهرست با سرلیستی مشترک مجید انصاری منتشر شده است نشان از آن دارد که این جریان سیاسی با وجود همه حرف وحدیث‌ها نگاه جدی به رقابت انتخاباتی پیش رو دارد. علاوه بر لیست کارگزاران سازندگی، احزاب اصلاح‌طلب و یاران اصلاحات علی مطهری هم روز گذشته لیست 21 نفره‌ای را منتشر کرد که نام غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز هم درآن حضور دارد.
شکوری راد: لیست نمی‌دهیم اما غایب صحنه نخواهیم بود
در این میان حتی دبیرکل حزب اتحاد ملت که گفته می‌شود حزب متبوع اش یکی از اصلی‌ترین مخالفان ارائه لیست انتخاباتی از سوی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان بوده است، راهبرد متفاوتی از حضور جدی اصلاح‌طلبان در روند برگزاری انتخابات مجلس یازدهم را مطرح کرد.
به‌گزارش ایسنا، علی شکوری راد ضمن تأکید بر اینکه اصلاح‌طلبان از موجودیت نظام دفاع می‌کنند گفت که حزبش در انتخابات فهرستی نخواهند داشت اما غایب صحنه نیز نخواهد بود.
او با بیان اینکه اصلاحات اساساً نمی‌خواهد و نباید با صندوق رأی قهر کند، گفت که با وجود تصمیم بر عدم ارائه فهرست اصلاحات در تهران آنها از فرصت انتخابات برای روشنگری، گفت‌و‌گو با مردم و رصد کردن مطالبات آنها بهره‌گیری می‌کند.
پیام حضور کارگزاران سازندگی در انتخابات؛ نه گفتن به افراطیون داخلی و خارجی
از مجموع فهرست‌های سه گانه اصلاح‌طلب در تهران یعنی فهرست حزب کارگزاران سازندگی، فهرست برای ایران که فهرست ائتلافی هشت حزب اصلاح‌طلب است و لیست جدیدی که تحت عنوان یاران اصلاحات منتشر شده روز گذشته در نشست خبری حزب کارگزاران از نامزدهای مورد حمایت خود در جمع خبرنگاران رونمایی کرد. در ابتدای این نشست محسن هاشمی رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران با تأکید بر اینکه نباید انتخابات را تحریم کنیم بر این اعتقاد تأکید کرد که تحریم، آینده ایران را سخت‌تر می‌کند. او با یادآوری اینکه فهرست کارگزاران منحصر به افرادی که ارتباط تشکیلاتی با این حزب داشته‌اند نیست؛ ابراز امیدواری کرد در فضایی که گفته می‌شود اقبال عمومی به انتخابات کم شده است این فهرست بتواند نظر مردم را به خود جلب کند.
او عنوان مطرح شده«یاران هاشمی» برای این فهرست را بیشتر یک عنوان ژورنالیستی دانست، اما گفت: منظور ما اتکا به نگاه مشارکت محور و امیدوار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بوده است و پیام حضور ما گفتن نه به افراطیون داخلی و خارجی است و نمی‌خواهیم زمینه در داخل برای حاکمیت تندروها و در خارج برای مخالفان نظام و حاکمیت فراهم شود.
غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران هم در این نشست در پاسخ به این پرسش که برنامه کارگزاران برای به پای صندوق رأی آوردن مردم چیست، گفت: اگر مردم از فرصت علی مطهری، علیرضا رحیمی و سایر چهره‌های ارزنده محروم می‌شوند، ولی افراد با تقوا، متخصص، توانمند و علاقه‌مند به توسعه کشور وجود دارند و نباید خود را از این نیروها محروم کنیم.
او در ادامه تأکید کرد: ما تکلیف داریم در شرایط سیاسی و بن‌بست‌های کشور، وارد شویم زیرا نباید مردم را تنها بگذاریم. نمی‌شود مردم را برای حضور در انتخابات تشویق کنیم اما خود ما در انتخابات نباشیم.
مرعشی: نباید صحنه را ترک کنیم
حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی نیز در پاسخ به این پرسش که چرا اصلاح‌طلبان باید در انتخابات شرکت کنند، اینگونه پاسخ داد که «آینده ایران به زمین بلندشدن و زمین خوردن‌ها بستگی دارد. قبول ندارم چون نهادهای قدرت کار خود را می‌کنند، ما باید صحنه سیاسی را ترک کنیم» او با اشاره به نمادها و نشانه‌های اثرگذاری رأی مردم در انتخابات‌های گذشته اینکه گفته شود رأی مردم بی‌اثر است را اشتباه دانست و در توضیح نسبت لیست ارائه شده با بدنه اصلاح‌طلبان گفت: ما تحت تأثیر هیچ لابی قرار نگرفتیم و برای ما شاخصه سلامت اخلاقی و پاک دستی، تخصص و پایبندی به‌ اصلاح‌طلبان مهم بود.
او در ادامه تأکید کرد: اگر لیست کارگزاران سازندگی مورد اقبال مردم قرار گیرد پیروزی اصلاح‌طلبان خواهد بود اما اگر شکست خورد مسئولیت آن را هم می‌پذیریم.
سرایت تکثر فهرست‌های اصولگرایان به مشهد و قم
تکثر فهرست‌های انتخاباتی اصولگرایان به تهران محدود نماند. خبرها حکایت از آن دارد که در دیگر شهرها از جمله مشهد و قم که از اقطاب فعالیت احزاب و تشکل‌های اصولگرا به شمار می‌روند نیز کار به ارائه فهرست‌های متعدد رسیده است.
در مشهد اصولگرایان با سه فهرست و در قم با پنج فهرست پا به عرصه انتخابات گذاشتند. تکثری که فارغ از قال و مقال‌های رایج انتخاباتی نبوده است. چنانکه شائبه نقش‌داشتن آیت‌الله علم‌الهدی، امام‌جمعه مشهد در تعیین اعضای یکی از لیست‌ها با این واکنش حمیدرضا ترقی، عضو حزب مؤتلفه و سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب خراسان رضوی مواجه شد که گفت: این اتهام کاملاً غیرواقعی است و نه آقای علم‌الهدی و نه سپاه از ابتدا هیچ‌ دخالتی در این مسأله نداشتند و سپاه از همان ابتدا تأکید کرد هیچ‌کس به نام ما یا منتسب به ما حق ندارد در این زمینه‌ها موضعگیری کند.
در قم نیز با وجود اعلام زودهنگام فهرست انتخاباتی از سوی جبهه هماهنگی اصولگرایان قم، تشکل نزدیک به جبهه پایداری و آیت‌الله مصباح؛ فهرست‌های دیگری اعلام موجودیت کرده‌اند. در این میان فهرستی تحت عنوان «ابناء قم» خبرساز شده که گفته می‌شود واکنشی است به کاندیدای قرضی پایداری‌ها که پیشتر نماینده تهران بوده و نه قم.در این میان نام یک نامزد خانم برای اولین بار در فهرست‌های انتخاباتی قم قرار گرفته که توجهات را به خود جلب کرده است. با این وجود آیت‌الله مصباح یزدی نه فقط از فهرست سه نفره شورای هماهنگی اصولگرایان قم که روز گذشته با ارسال مکتوبی از فهرست جبهه پایداری در تهران حمایت و آن را تأیید کرد.
به گزارش فارس، یک عضو جبهه پایداری، از تأیید روش این جبهه برای انتخاب نامزدها از سوی آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی خبر داد و گفت: ایشان خطاب به اعضای شورای جبهه پایداری فرمود «وقتی سیاسیون ما هنوز به رشد لازم برای تعامل صحیح نرسیده‌اند، شما راه منطقی و شرعی خود را ادامه دهید و از انگ‌های سیاسی نترسید.» در متن مکتوب مصباح یزدی نیز آمده: «روشی که جبهه پایداری برای انتخاب نامزدها به کار گرفته، روشی منطقی و مشروع است. » بر اساس متن منتشر شده در کانال تلگرامی آیت‌الله مصباح، او که در انتخابات‌های گذشته همواره بر انتخاب اصلح تأکید داشت در دیدار اخیر با اعضای جبهه پایداری گفته است: «این استثنائاتی که گاهی باید از فرد اصلح گذشت و دفع افسد به فاسد کرد هم طبق مبانی دینی است و خارج از منظومه دینی نیست».
حداد عادل: مشارکت بیشتر موجب افزایش عزت ملی می شود                                              
غلامعلی حداد عادل از چهره های شاخص اصولگرا هم با بیان اینکه مشارکت بیشتر در انتخابات موجب افزایش عزت ملی می‌شود گفت که احتمالاً در انتخابات مجلس یازدهم مشارکت مردم در انتخابات بیش از سال‌های قبل خواهد بود.او در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: نتایج انتخابات در ایران خیلی قابل پیش بینی نیست، ولی آنچه با قاطعیت می‌توان گفت این است که مجلس آینده از نظر ترکیب با مجلس فعلی متفاوت خواهد بود.

توصیه انتخاباتی بهزاد نبوی به مردم
برای جلوگیری از خسارت‌های بزرگ در انتخابات شرکت کنید

بهزاد نبوی فعال سیاسی با سابقه اصلاح‌طلب از حضور مردم در پای صندوق‌های رأی حمایت کرد.
 نبوی در گفت‌و‌گو با سایت «انصاف نیوز» با بیان اینکه همیشه طرفدار برگزاری انتخابات پرشور، حضور فعال همه‌ طیف‌ها در آن و معرفی غیر مشروط کاندیدا از سوی اصلاح‌طلبان و طیف‌های معتدل بوده‌، گفت: در دیداری که چندماه قبل به همراه افرادی از طیف‌های سیاسی مختلف با وزیر محترم کشور داشتم، توضیح دادم که محوری‌ترین نقش را برای پرشور شدن انتخابات، نظام بر عهده دارد.نبوی تصریح کرد: در مورد حضور فعال در انتخابات و دادن لیست نیز، توصیه‌ همیشگی من به همه‌ طیف‌های سیاسی و خصوصاً اصلاح‌طلبان، این بود که باتوجه به اینکه صندوق‌های رأی تنها مسیر قابل قبول جهت تبدیل وضع موجود به وضع مطلوب است، با وجود دشواری، کندی و موانع بی‌شمار موجود، باید آن را طی کرد.
این فعال سیاسی با بیان اینکه از قبل پیشنهاد ائتلاف اصلاح‌طلبان با میانه‌روهای اصولگرا و مستقل را داده، افزود: امروز هم گرچه خیلی دیر و به احتمال قوی غیرعملی، کماکان همین نظر را دارم و این نظر استراتژیک و درازمدت من است و قبلاً نیز گفته‌ام که بعد از رویدادهای سال ۸۸، آرایش قوای جدیدی در جامعه شکل گرفته و طیف‌بندی اصولگرا و اصلاح‌طلب پاسخگوی این آرایش جدید نیست و در کنار و فراتر از آن باید طیف‌بندی تندروی و میانه‌روی را در واکنش‌های سیاسی مورد توجه قرار داد. انتخاب آقای روحانی به‌عنوان نامزد ریاست جمهوری از سوی اصلاح‌طلبان، در سال ۱۳۹۲، با وجود داشتن نامزد اصلاح‌طلب، نشان دهنده‌ همین آرایش جدید بود، که متأسفانه بعدها از سوی اصلاح‌طلبان به‌تدریج به فراموشی سپرده شد.
نبوی ادامه داد: برای تأیید صحت تغییر آرایش و شکل‌گیری آرایش جدید در نیروهای سیاسی باید اولاً به برخورد تهاجمی تندروها با هردو طیف اصلاح‌طلب و اصولگرا و تکرار شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا»ی مربوط به ناآرامی‌های دیماه ۹۶ از سوی آنان، ثانیاً قرار نگرفتن افرادی همچون آقای مصباحی مقدم، از اعضای ارشد جامعه روحانیت مبارز، در فهرست نامزدهای انتخاباتی گروه‌های تندرو، ثالثاً بی‌تفاوتی همه تندروها از عدم ثبت‌نام آقای علی لاریجانی برای انتخابات دور یازدهم مجلس و رابعاً رد صلاحیت آقای علی مطهری، توجه شود.وی تأکید کرد: امیدوار بودم و کماکان هستم که مردم فهیم‌مان، خصوصاً آن بخش‌هایی که معتقد به مشارکت فعال در انتخابات نبوده و نیستند، باتوجه به مطالبی که عرض شد، باحضور در پای صندوق‌های رأی و رأی دادن به نامزدهای موجود قابل قبول، جلوی خسارت‌های بزرگ‌تر و بیشتر را به کشور و ملت بگیرند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.