اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
برگزیدگان بخش «تجلی اراده ملی» معرفی شدند

باز هم «خورشید»

باز هم «خورشید»

مراسم اختتامیه بخش «تجلی اراده ملی» جشنواره فیلم فجر در ایوان شمس برگزار شد و دست‌اندرکاران «روز صفر» در اختتامیه دوم جشنواره فیلم فجر حاضر شدند.

ایران آنلاین/ سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر به پایانی‌ترین ایستگاه رسید و ۱۲ سازمان، نهاد و تشکل کشور جوایز ویژه‌شان را به فیلم‌های جشنواره اهدا می‌کنند. این بخش از جشنواره که با نام «تجلی اراده ملی» شناخته می‌شود، در حقیقت فرصتی برای نهادها و سازمان‌هاست تا فیلم‌های برگزیده‌شان را داوری و انتخاب کنند. آنطور که خبر می‌رسد سعید ملکان، تهیه‌کننده و کارگردان فیلم سینمایی «روز صفر» و جمعی از دست‌اندرکاران این فیلم سینمایی که غیبتشان در اختتامیه جشنواره فیلم فجر خبرساز شده بود، در این مراسم حضور دارند. 

این مراسم که هم‌اکنون در تالار ایوان شمس در حال برگزاری است، ساعت ۱۹ با قرائت قرآن و پخش سرود ملی آغاز شد و محمد سلوکی اجرای آن را برعهده دارد. 

 

قوه قضاییه: خط باریک قرمز و خورشید 

هیأت داوران قوه قضاییه متشکل از سیدمحمدرضا خوشرو، مهدی افتخاری، علیرضا پاشایی، محمد شهریاری، امیر اکبرزاده و جواد طوسی جایزه خود را به فیلم «خورشید» به کارکردانی مجید مجیدی و فیلمنامه این فیلم برای طرح آسیب‌های اجتماعی اهدا کرد.

جایزه دیگر این هیأت داوران به فرزاد خوش دست کارگردان مستند «خط باریک قرمز» برای توجه به آسیب‌های نوجوانان اهدا شد. خوش‌دست در این بخش حین دریافت جایزه خود از همراهی مسئولان قوه قضاییه در ساخت این مستند تشکر کرد.

هیأت داوران قوه قضاییه در بخش بعدی جوایزی را هم به بازیگران نوجوان فیلم سینمایی «خورشید» اهدا کردند.

 

سازمان زندان‌ها: خط باریک قرمز

هیأت داوران سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور متشکل از احمد افروز، حسن ضیا آذری، فرهاد درودگر جایزه خود را به فرزاد خوشدست برای کارگردانی مستند «خط باریک قرمز» اهدا کردند.

 

بنیاد شهید: روز صفر و آبادان یازده 60

فرزاد مولازاده، سیدمرتضی حسینی و  محمدتقی فهیم هیأت داوران بنیاد شهید و امور ایثارگران بودند که در بخش بعدی جایزه اصلی این نهاد را به مهرداد خوشبخت برای کارگردانی «آبادان یازده 60» اهدا کردند. دیگر جایزه بنیاد شهید به فیلم «روز صفر» به کارگردانی سعید ملکان تعلق داشت که ملکان برخلاف اختتامیه جشنواره فجر، روی سن حاضر شد و جایزه خود را دریافت کرد.

 

وزارت بهداشت: بی‌صدا حلزون، درخت گردو و مغز استخوان

هیأت داوران وزارت بهداشت که عبارتند از هارون یشایایی، مجید کریمی، سیدجمال ساداتیان، کیانوش جهانپور و خسرو نقیبی جایزه اصلی این نهاد را به حمیدرضا قربانی کارگردان فیلم سینمایی «مغز استخوان» به‌دلیل نمایش ایثار مادرانه و عشق پدرانه اهدا کردند.

جایزه بعدی وزارت بهداشت به دلیل نمایش تصویر درست از خانواده سلامت ایرانی به بهرنگ دزفولی‌زاده کارگردان فیلم «بی‌صدا حلزون» اهدا شد.

فیلم «درخت گردو» به کارگردانی محمدحسین مهدویان هم به واسطه تصویر از خودگذشتگی پزشکان، جایزه دیگر این وزارتخانه را دریافت کرد.

 

وزارت کار: ابر بارانش گرفته، پدران و قصیده گاو سفید

نازنین فراهانی، ابراهیم صادقی‌فر، فیاض زاهد و عباس رافعی به‌عنوان هیأت داوران وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جایزه اول این وزارتخانه را به غلامرضا موسوی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «قصیده گاو سفید» اهدا کردند.

شهرام مسلخی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «پدران» و مجید برزگر کارگردان «ابر بارانش گرفته» دو جایزه دیگر این وزارتخانه را دریافت کردند.

 

وزارت ورزش: آتابای، پدران و جایی برای فرشته‌ها نیست

اعظم کریمی، شاهین مظفری و مجید توکلی سه داور وزارت ورزش بودند که جایزه اول این وزارتخانه را به سالم صلواتی کارگردان فیلم سینمایی «پدران» برای نقد استفاده از داروهای روانگردان اهدا کردند.

نگاه دغدغه‌مند فیلم «آتابای» به کارگرانی نیکی کریمی هم مورد توجه داوران این وزارتخانه قرار گرفت و جایزه دوم خود را به هادی حجازی‌فر نویسنده فیلمنامه این فیلم اهدا کردند.

سام کلانتری کارگردان مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» هم جایزه سوم وزارت ورزش را دریافت کرد.

 

فراکسیون جوانان مجلس؛ آبادان یازده ۶۰ و آتابای

هیأت داوران فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی جایزه اول خود را به حسن کلامی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «آبادان یازده ۶۰» اهدا کرد.

جایزه دوم این فراکسیون به سبب توجه به فرهنگ و اقوام ایرانی به نیکی کریمی کارگردان فیلم سینمایی «آتابای» اهدا شد.

 

سازمان بهزیستی: بی‌صدا حلزون و خورشید

مسعود آسیما، سعید بابایی، عباس حق شناس و پوران درخشنده چهار داور منتخب سازمان بهزیستی بودند که در ادامه مراسم جایزه این سازمان را به دلیل نگاه انسانی به کودکان کار به مجید مجیدی برای «خورشید» اهدا کردند.

جایزه بعدی سازمان بهزیستی با نگاه به اشتغال معلولان به بهرنگ دزفولی‌زاده کارگردان فیلم سینمایی «بی‌صدا حلزون» اهدا شد.

گروه بازیگران کودک و نوجوان فیلم «خورشید» هم جایزه‌ای از این سازمان دریافت کردند.

 

مدیریت پسماند شهرداری: خورشید، دشمنان، سه کام حبس و قصیده گاو سفید

هیات داوران سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران متشکل از نرگس رجایی، سعید مرادی‌کیا و سیدحسین حقگو رسید که اولین جایزه خود را به دلیل توجه به بازیافت پسماند، به مجید مجیدی و امیر بنان تهیه‌کنندگان فیلم «خورشید» اهدا کردند.

جایزه دوم این سازمان به بهتاش صناعی‌ها برای «قصیده گاو سفید» اهدا شد.

استفاده از کیسه‌های خرید پارچه‌ای در فیلم «دشمنان» هم مورد توجه این سازمان قرار گرفت و جایزه سوم به مجید برزگر تهیه‌کننده این فیلم اهدا شد.

ساسان سالور تهیه‌کننده «سه کام حبس» چهارمین جایزه سازمان پسماند را دریافت کرد.

 

شرکت مترو تهران: خورشید

رضا میرزاخانی، میثم سلطانعلی و احسان سالم به‌عنوان داوران شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران و حومه جایزه اصلی این شرکت را به دلیل توجه به کودکان کار به مجید مجیدی برای فیلم «خورشید» اهدا کردند.

ترکیب بازیگر نوجوان «خورشید» هم جایزه دوم این شرکت را از آن خود کردند.

 

شرکت بیمه ایران: روز بلوا

هیأت داوران شرکت سهامی بیمه ایران متشکل از سیدعلیرضا سادات‌میر، منصور صالحی و حامد افشارزاده هم جایزه اصلی این شرکت را به دلیل طرح موضوع مبارزه با فساد به فیلم «روز بلوا» به کارگردانی بهروز شعیبی اهدا کردند.

بهروز شعیبی بعد از دریافت جایزه خود بیان کرد: لباس رسمی به تنم نیست چرا که نمی‌خواستم به این جشن بیایم و تنها به خاطر احترام شرکت بیمه که هنوز از سینما حمایت می‌کند، حضور پیدا کردم. من این تندیس را به دبیرخانه برمی‌گردانم و لوح را با خود می‌برم.

 

انجمن ویرایش و درست‌نویسی: خورشید

در آخرین بخش اهدای جوایز مجید مجیدی و نیما جاویدی نویسندگان فیلمنامه «خورشید» جایزه هیأت داوران انجمن ویرایش و درست‌نویسی متشکل از شراره خشکنابی، معین پایدار و احمد عبداله‌زاده را از آن خود کردند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.