اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

رئیس ستاد انتخابات کشور در نشست هم اندیشی مدیران ایرنا و ایران

سطح مشارکت مردم در انتخابات پایین باشد تحریم‌ها بیشتر می‌شود

سطح مشارکت مردم در انتخابات پایین باشد تحریم‌ها بیشتر می‌شود

رییس ستاد انتخابات کشور گفت: تلاش برای افزایش مشارکت و رقابت در انتخابات، رسالت ملی همه ما است.

جمال عرف روز دوشنبه در نشست هم اندیشی مدیران ایرنا با موضوع مشارکت افزایی در انتخابات با نگاهی گذرا به وقایع امسال در کشور گفت: آغاز سال با بحث سیل بود که ۲۵ استان به طور اساسی درگیر سیل شدند. بعد از آن بحث سوخت پیش آمد، سپس شهادت سردار سلیمانی رخ داد، بعد از آن شهدای کرمان و سقوط هواپیما را داشتیم، علاوه بر این در هفته‌های اخیر سیل سیستان و بلوچستان و این روزها هم که برف سنگین و سرما در گیلان و چند استان دیگر را داریم؛ بنابراین می‌توان گفت که امسال سال پر مسأله‌‌ای بوده است.

وی ادامه داد: بدیهی است که این حجم مسأله بر حجم التهاب در جامعه و افکار عمومی تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این بحث تحریم و مشکلات داخلی را هم در کنار این مسائل داریم؛ بنابراین جامعه در شرایط کاملاً عادی وارد گردونه انتخابات نمی‌شود.

رییس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه وظیفه اصلی رسانه این است که بخشی از این بار را از دوش جامعه بردارد، گفت: ستاد انتخابات در چنین شرایطی کار خود را آغاز کرد و چهار بحث سلامت، رقابت، مشارکت و امنیت را مدنظر قرار داد.

عرف سلامت و امنیت را دو وظیفه اصلی و ذاتی وزارت کشور عنوان کرد و گفت: دو اصل دیگر رقابت و مشارکت، رسالت و وظیفه ملی همه ما است و اختصاص به دستگاهی خاص ندارد. وزارت کشور تا جایی که می‌تواند باید مشارکت را تسهیل کند؛ مثلا با اپلیکیشن مخصوص تلفن همراه در روز انتخابات نزدیک‌ترین شعبه اخذ رای را به مردم نشان دهد؛ چون موضوع مشارکت موضوعی است که بار آن روی کل کشور و به ویژه رسانه است.

وی با بیان این که وضعیت کشور نسبت به شرایط موجود و سطح تهدیدات برای همه ما روشن است، اظهارداشت: اگر مشارکت در حد مطلوب باشد در سطح بین المللی تأثیر خود را خواهد داشت. از این زاویه، سخن مقام معظم رهبری که فرمودند «به خاطر ایران رأی دهید»، نشانگر این است که ایشان در افقی کلان، سطح تهدیدات را می‌بینند.
عرف خاطرنشان کرد: هر کس به منافع ملی و امنیت ملی فکر می‌کند، در این دوره یک رسالت ملی بر دوش او است و باید در انتخابات حضور یابد.

رییس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه در بخش سلامت تلاش زیادی کرده‌‌ایم که حتی یک رای جابه جا نشود، گفت: در ستاد انتخابات کشور با هماهنگی و همراهی شورای محترم نگهبان، موضوع احراز هویت رأی دهندگان به صورت کاملاً الکترونیکی انجام می‌شود که با این روش، امکان وقوع تخلفاتی مثل رأی دادن چندباره منتفی است چون مبنا کد ملی افراد است.

معاون وزیر کشور با اشاره به وجود حدود ۵۵ هزار شعبه در سراسر کشور گفت: برخی شعبه‌ها دارای یک صندوق و برخی حوزه‌های شلوغ دارای ۲ صندوق هستند.

وی درباره قانون شفافیت مالی هزینه‌های انتخابات ادامه داد: با توجه به فرصت اندکی که از زمان ابلاغ این قانون تا انتخابات داریم، عملا بیشتر بر اجرای ۲ ماده از این قانون اصرار داریم که در این دوره انجام شود که البته این موضوع به معنای کنار گذاشتن سایر مواد این قانون نیست. این دو ماده مواد ۷ و ۸ است که یکی به ضرورت باز کردن حسابی نزد بانک‌های معتبر و دیگری به مشخص کردن نماینده مالی نامزدها اشاره دارد. هدف اصلی این قانون، ایجاد شفافیت در هزینه‌کردهای تبلیغاتی انتخابات و فراهم کردن شرایط نظارت بر این هزینه‌ها است.

---

رییس ستاد انتخابات کشور هم چنین درباره اهمیت مشارکت بالا در این دوره از انتخابات گفت: اگر سطح مشارکت مردم در انتخابات پایین باشد قاعدتا سطح تحریم‌ها در آینده بیشتر از وضعیت فعلی می‌شود و همزمان تهدیدهای سخت و نیمه سخت علیه کشور هم بیشتر می‌شود. وی افزود: در موارد و حوزه‌های دیگر هم اگر دشمنان احساس کنند پایگاه حمایت مردمی نظام کمتر شده، قطعا تهدیدهای خود را تشدید می‌کنند. به هر حال گلایه‌ها و انتقادها به جای خود اما با توجه به برنامه‌هایی که علیه کشور تدارک دیده‌‌اند، مشارکت در انتخابات بسیار مهم است و می‌تواند مانع از عملیاتی شدن تهدیدهای آنها شود.

ایرنا در راستای جلب مشارکت حداکثری در انتخابات فعالیت می‌کند

مدیرعامل ایرنا با بیان اینکه خبرگزاری جمهوری اسلامی در راستای مشارکت حداکثری فعالیت می‌کند، گفت: هدف ایرنا تقوست سیاستهای نظام و اقدامات دولت است.

«سیدضیاء هاشمی» روز دوشنبه در نشست هم اندیشی مدیران ایرنا که با حضور جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور در سالن کنفرانس خبرگزاری جمهوری اسلامی برگزار شد، سیاست‌های ایرنا درباره انتخابات را منطبق بر سیاست‌های رسمی نظام عنوان کرد و گفت: سیاست‌های کلی مشارکت حداکثری، سلامت، امنیت و رقابت، که شعار دولت، وزارت کشور و ستاد انتخابات است شعار ما هم هست و همکاران ما در روزهای باقیمانده نهایت تلاش خود را برای تحقق این اهداف خواهند داشت.

وی با اشاره به تاکیدات اخیر رهبر معظم انقلاب و اظهارات روز گذشته رییس جمهوری مبنی بر مشارکت حداکثری، اظهار داشت: ایرنا همین سیاست را دنبال می‌کند و هر اقدامی که در تعارض با این سیاست باشد، نقض سیاست‌های رسمی و اصلی نظام است.
مدیرعامل ایرنا تصریح کرد: البته مشارکت مطلوب، مشارکت فعال است نه مشارکت منفعل تا به انتخاب اصلح، بهترین‌ها و مناسب‌ترین‌ها منتهی شود و نزدیک‌ترین افراد به سطح ایده آل انتخاب شوند و مجلسی در نزدیک‌ترین وضعیت به ایده آل داشته باشیم. هاشمی خاطرنشان کرد: دغدغه‌ها مختلف است و طرح آن مثبت و مورد استقبال است به شرطی که در راستای اهداف مشترک باشد.

وی درعین حال گفت: به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، سیاست‌های رسمی نظام را دنبال می‌کنیم درایرنا هدف، تقویت اقدامات دولت است و در این خصوص انتخابات یک نقطه عطف است.

هاشمی با بیان اینکه چند روز آخر منتهی به انتخابات حساس، مهم و اثرگذار است، ادامه داد: درصد بالایی از جمعیت واجد شرایط رای دادن در همین چند روز آخر درباره اصل حضور و نحوه حضور تصمیم می‌گیرند. البته بسیاری از مردم هنوز تصمیم نگرفتند به چه کسی رای بدهند و هنوز برای رفع ابهام و معرفی نامزدها و ترغیب مردم برای رفتن پای صندوق‌های رای فرصت هست.

وی با ارزیابی انتخابات به عنوان یک پدیده ارزشمند و همه جانبه، تصریح کرد: انتخابات دوم اسفند نخستین انتخابات دهه پنجم انقلاب است که نقش قابل توجهی در کشور دارد. حق مشارکت یعنی اینکه مردم در جامعه می‌توانند از این حق استفاده کنند و در نتیجه آن شاهد مجلسی کارآمدتر، اثرگذارتر و با مقبولیت بیشتر در جامعه باشیم.

وی درباره نقش خبرگزاری جمهوری اسلامی و ظرفیت‌های این رسانه اظهار داشت: بسیاری از رسانه‌های جهانی از طریق ایرنا، مسائل ایران را پیگیری می‌کنند و ما تعهد داریم به شکل واقعی و کارآمد مطالب را عرضه و منتشر کنیم.
در این نشست همچنین پدرام الوندی معاون خبر ایرنا گزارشی از اقدامات بخشهای مختلف سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ارائه کرد و گفت: در راستای جلب مشارکت شهروندان، شبکه‌های اجتماعی، سایت‌های استانی، گمانه‌زنی و جریان‌سازی برای نتایج آرا اجرا می‌شود.
وی با بیان اینکه باید وزنه سنگین اطلاع رسانی در زمینه انتخابات باشیم، ادامه داد: به همین منظور بر موضوعات مشارکت، سلامت و امنیت انتخابات تمرکز کرده و همه تلاش را برای پوشش مطلوب اخبار انتخابات به کار می‌گیریم./ ایرنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.