اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

زوال عقل سراغ مردهای قد بلند نمی‌رود

زوال عقل سراغ مردهای قد بلند نمی‌رود

محققان دانمارکی اعلام کردند مردان جوانی که از میانگین قدی بلند‌تری برخوردار هستند، کمتر در معرض خطر زوال عقل قرار می‌گیرند.

به گزارش پایگاه اینترنتی «سایک سنترال»، تحقیقات پیشین نشان داده است که قد می‌تواند عاملی تعیین کننده در ابتلای افراد به زوال عقل باشد، اما در اکثر این مطالعات عوامل ژنتیکی، محیطی یا دیگر فاکتورهای مربوط به سال‌های اولیه زندگی که ممکن است هم با قد و هم با زوال عقل در ارتباط باشند، نادیده گرفته شده‌اند.

محققان در یک مطالعه جدید ضمن در نظر گرفتن این فاکتورها، داده‌های مربوط به ۶۶۶.۳۳۳ مرد دانمارکی متولد شده بین سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۵۹، از جمله ۷۰.۶۰۸ برادر و ۷۳۸۸ دوقلو را مورد بررسی قرار دادند. در مجموع ۱۰.۵۹۹ نفر از این مردان در سنین بالاتر دچار زوال عقل شده بودند.

تجزیه و تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده نشان داد که خطر ابتلا به زوال عقل در مردانی که از نظر میانگین قدی بلندتر هستند، به ازای هر ۶ سانتی متر ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

وقتی محققان نقش بالقوه هوش یا تحصیلات را در نظر گرفتند، تغییری که در ارتباط میان قد و خطر ابتلا به زوال عقل در افراد ایجاد شد جزئی بود.

پژوهشگران دریافتند که این تناسب بین برادرانی که تفاوت قدی دارند نیز برقرار است. نکته‌ای که نشان می‌دهد نمی‌توان تنها با استفاده از ژنتیک و شاخص‌های خانوادگی این موضوع که چرا خطر ابتلا به زوال عقل در مردان قدکوتاه‌تر بیشتر است را توضیح داد.

«مرت اُسلر» مولف ارشد این پژوهش و از اساتید دانشگاه کپنهاگ در این باره می‌گوید: «تجزیه و تحلیل‌های انجام شده بر روی داده‌های موجود درباره برادران نشان می‌دهد که ارتباط میان قد و خطر ابتلا به زوال عقل، احتمالا در مواجهه محیطی در سال‌های اولیه زندگی ریشه دارد که به فاکتورهای خانوادگی که بین برادرها مشترک است، ارتباطی ندارد.»

یک محدودیت مهم این مطالعه عدم قطعیت در مورد امکان تعمیم نتایج این مطالعه به زنان است.

گزارش کامل این پژوهش در مجله eLife منتشر شده است./ ایرنا 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.