اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹
پیروز بخت:

استانداردهای خودرو رعایت نشود، اجازه تولید یا واردات نمی دهیم

استانداردهای خودرو رعایت نشود، اجازه تولید یا واردات نمی دهیم

رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: اجازه تولید یا واردات به خودروهایی که نتوانند استانداردهای ۸۵ گانه تدوین شده را رعایت کنند داده نخواهد شد.

«نیره پیروزبخت »امروز دوشنبه در حاشیه نشست خبری سازمان ملی استاندارد درخصوص احتمال واردات خودروهای با قیمت کمتر از ۱۰ هزار دلار به کشور که هیچ یک قادر به پاس کردن استانداردهای ۸۵گانه نیستند، افزود: برای این سازمان قیمت خودروها به هیچ عنوان مطرح نیست و هر خودرویی نتواند این استانداردها را پاس کند، اجازه تولید یا واردات نخواهد یافت.

وی یادآور شد: اکنون تعداد زیادی خودرو در گمرکات کشور وجود دارد که به همین دلیل اجازه ورود به آنها داده نشده است.

پیروزبخت درخصوص بازارهای صادراتی کشور، بیان داشت: در بازار مهمی همچون عراق، فقط بحث کیفیت پایین محصولات یا استاندارد نبودن مطرح نیست، ۱۰ سال است که با حوزه عراق در حال مذاکره هستیم اما تاکنون نتوانسته ایم از نظر مسائل استاندارد و بازرسی با آنها به وحدت رویه برسیم.

---

وی ادامه داد: عراقی ها در سال‌های گذشته چهار شرکت بازرسی اروپایی را از طریق فرآیند مناقصه انتخاب و تایید کردند که سه مورد آنها از سازمان ملی استاندارد تاییدیه داشتند.

این مقام مسئول اضافه کرد: اکنون چهار شرکت دیگر از سوی عراقی ها معرفی شده که از بین آنها فقط یک شرکت چینی با این سازمان همکاری دارد، اما از نظر این سازمان هیچ محدودیتی برای همکاری وجود ندارد.

وی تاکید کرد: لبنیات، لوازم برقی و بسیاری دیگر از کالاهای ایرانی از کیفیت خوب و قابلیت رقابت بالایی در بازار این کشور برخور دارند .

پیروزبخت گفت: در حوزه اوراسیا نیز وضعیت خوبی داریم و مقررات و ضوابط این سازمان در حال تبادل با دستگاه های مسئول آن کشورهاست که در پیشرفت تجارت ایران با این حوزه تاثیرگذار خواهد بود.

 رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: بررسی بنزین تولیدی و مصرفی کشور در فصل سرد سال از سوی این سازمان، تاکنون هیچ مشکلی از نظر آلایندگی نشان نداده است.

پیروزبخت در نشست خبری در محل سازمان ملی استاندارد ایران افزود: از آغاز فصل سرد سال تاکنون ۱۳۲ نمونه آزمایش از بنزین های توزیعی یورو ۴ جایگاه های سوخت اخذ شده که نتیجه بررسی ۳۸ مورد آنها هیچ مشکلی را در موضوع آلایندگی نشان نداده است.

وی بیان داشت: شاخص اکتان نمونه های یاد شده ۹۱.۵، آروماتیک ها ۱۱.۵، اولفین ها چهار، بنزن  ۰.۴۸و گوگرد ۳۲.۸ بوده که همگی پایین تر از حد مجاز بوده است.

پیروزبخت یادآور شد: میانگین پارامترهای ۵۵ نمونه بنزین در فصل گرم سال نیز که پیشتر اعلام شده بود وضعیت خوب بنزین های تولیدی از نظر استاندارد را نشان داده بود.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد:‌ به دنبال تجدید نظر در استاندارد بنزین توزیعی کشور از یورو۴ به یورو۵ و یورو ۶ هستیم و پیش نویس آن نیز آماده شده است.
وی ادامه داد:‌ مطابق قانون هوای پاک، مسوولیت مستقیم کیفیت بنزین و گازوئیل با سازمان حفاظت محیط زیست است و اگر لازم باشد سازمان ملی استاندارد در تدوین استانداردهای مورد نظر با این سازمان همکاری خواهد داشت.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران یادآور شد: استاندارد گازوئیل اجباری نبوده و به همین دلیل تاکنون به آن ورود نکرده ایم، اما مطابق قانون هوای پاک از سال ۱۴۰۰ مشمول استاندارد اجباری خواهد شد.
وی در ادامه در خصوص تبدیل کارگاهی خودروهای بنزینی به گازسوز، گفت: بر اساس مصوبه هیات وزیران، استانداردهای این موضوع در حال تدوین است.
پیروزبخت ادامه داد: استانداردی در این مبحث در هیچ کجای جهان وجود نداشته و به همین دلیل در حال انجام کار پژوهشی در این زمینه هستیم.
وی به بازرسی از جایگاه های سی. ان. جی نیز اشاره کرد و افزود: ۴۸ شرکت بازرسی برای جایگاه های سی ان جی در ۱۲ استان و ۲۱ آزمایشگاه برای بررسی منبع ذخیره مخازن آنها وجود دارد.
رئیس سازمان ملی استاندراد ایران یادآور شد: بیش از دو هزار و ۷۰۰ جایگاه سی ان جی و افزون بر ۱۰۰ هزار مخزن ذخیره در جایگاه های یاد شده وجود دارد که تاکنون ۲۴ هزار مخزن ذخیره مورد آزمون دوره ای قرار گرفته و هزار و ۶۸۰ مورد از آنها دارای مشکل ارزیابی شدند.

غیراستاندارد بودن خودروهای دوگانه سوز کارگاهی


وی خاطرنشان کرد: هرچند جای هیچ نگرانی نیست، اما باید گفت همه خودروهای دوگانه سوز شده کارگاهی در کشور غیراستاندارد هستند.
پیروزبخت گفت: تاکنون حوادث رخ داده در جایگاه های سی ان جی به دلایلی همچون استفاده از تلفن همراه، سیگار کشیدن و غیره حین سوختگیری اتفاق افتاده است.
وی ادامه داد: نگارش و تدوین استاندارد این مخازن آغاز شده و پس از تصویب در کمیته ملی استاندارد، اجرایی خواهد شد.
این مقام مسوول همچنین گفت:‌ تا تاریخ ۲۶ بهمن ماه (شنبه گذشته) ۸۰ هزار و ۸۱۳ دستگاه نازل سوخت در کشور بازرسی شد که هزار و ۹۱۷ مورد آنها مشکل دار تشخیص داده شدند، اما در صورت اصلاح مشکل فنی می توانند به چرخه مصرف بازگردند.

ذرت های آلوده


رئیس سازمان ملی استاندارد ایران تاکید کرد: حتی یک دانه ذرت آلوده وارد کشور نشده است.
وی با اشاره به محموله ای از این ذرت ها که در گمرک بندر امام خمینی مانده بود، افزود:‌ در نهایت با دستور رئیس‌جمهوری مبنی بر ارجاع یا امحای محموله، بخش کوچکی از آن به کشوری غیر همسایه (که شاخص های استاندارد آن کشور مشکلی در پذیرش این ذرت ها نداشت) ارسال شد که آن را استفاده یا تبدیل کنند.

تشکیل شورای فقهی حلال


پیروزبخت به تشکیل شورای فقهی حلال به عنوان یکی از مهمترین اقدامات این سازمان اشاره کرد و گفت: این شورا ر قم مشغول به فعالیت است که تاکنون و تحت نظارت این شورا ۶۳ مو.رد پروانه نشان حلال صادر شده است.
وی ادامه داد: تدوین هفت استاندارد حلال و تجدید نظر در دو استاندارد دیگر، از جمله دیگر اقدام های انجام شده در این حوزه است.

بازنگری استاندارد کالاهای استراتژیک


رئیس سازمان ملی استاندارد ایران به تغییر رویکرد این سازمان در تدوین استانداردها اشاره کرد و اظهار داشت: اکنون بیشتر موضوع کیفیت استانداردها مد نظر است، به طوری که بازنگری در استاندارد ۱۰۰ قلم کالای استراتژیک در دستور کار قرار گرفته و چند مورد آنها از جمله استاندارد گندم، خوراک دام و برنج در دست تجدید نظر است

 

/ایرنا

در بازار خودروهای وارداتی چه خبر است؟

جزئیات ۸۵ استاندارد خودرویی اعلام شد

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.