اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹
٨٩٠ نیاز فناورانه در صنعت نفت شناسایی شد

راه‌اندازی صندوق ۱۰۰ میلیارد تومانی برای پژوهش و نوآوری

راه‌اندازی  صندوق ۱۰۰ میلیارد تومانی برای پژوهش و نوآوری

گروه اقتصادی روز یکشنبه، ساعت 8 صبح؛ 250 شرکت دانش بنیان و فناور حوزه نفت دور هم جمع شده‌اند و منتظر شروع یک گردهمایی با حضور وزرای نفت و علوم و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی هستند. چهره‌ها اکثراً جوان هستند و برخی هم انگار به تازگی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند.
 کنار سالن افتتاحیه، نمایشگاهی هم راه افتاده تا این شرکت‌های دانش بنیان و مستعد، آخرین دستاوردهایشان را به نمایش بگذارند؛ تا هم نیاز صنعت نفت از این بخش تأمین شود و هم اینکه شرکت‌ها بازار خود را در حوزه نفت توسعه دهند.
وزرا و مسئولان یکی یکی می‌آیند و مراسم شروع می‌شود. علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی می‌گوید که «امیدوار است، این گردهمایی 3 روزه منجر به توسعه بازار شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه نفت شود.»
معاون او هم ابراز امیدواری می‌کند که «این گردهمایی به تحقق به‌هم‌رسانی عرضه و تقاضای فناوری کمک ‌کند. سیاوش ملکی‌فر ادامه می‌دهد که بیش از هزار نفر برای حضور در این گردهمایی ثبت‌نام کرده‌اند و از این تعداد، ۶۷۵ نفر از شرکت‌های دانش‌بنیان بودند.»
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی یک خبر هم می‌دهد: «در چند ماه اخیر، بیش از ٨٩٠ نیاز فناورانه در صنعت نفت شناسایی شده است که این نیازها قرار است در قالب ٤٠ نشست در این گردهمایی بررسی شود.»
ایجاد صندوق پژوهش و نوآوری صنعت نفت
بیژن زنگنه، وزیر نفت یکی از سخنرانان این مراسم است. او مهم‌ترین گام‌های وزارت نفت را برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تشریح می‌کند و چند جمله کلیدی و دو خبر مهم را هم به زبان می‌آورد.
زنگنه می‌گوید که شنبه این هفته «با همت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و صندوق شکوفایی و نوآوری، مجوز صندوق پژوهش و نوآوری صنعت نفت با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان صادر شده است. البته سرمایه این صندوق قابل افزایش است و می‌تواند پشتوانه محکمی برای شرکت‌های دانش‌بنیان باشد.»
آن‌طور که زنگنه می‌گوید «نخستین گام وزارت نفت برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص حدود ۱۸ هزار هکتار زمین برای احداث پارک فناوری در شهرری بوده است و بزودی ۱۰۰ استارتاپ و شرکت دانش‌بنیان در این منطقه مستقر خواهند شد.» به گفته وزیر نفت، در ادامه زنجیره حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در وزارت نفت، کمک اعتباری کوچکی به شرکت‌های دانش‌بنیانی که در ری مستقر می‌شوند، خواهد شد. البته این کمک تنها مختص شرکت‌هایی که در ری مستقر می‌شوند، نیست و به بقیه شرکت‌ها هم کمک می‌شود.
فعال‌سازی سیستم تضمین خرید کالا و تجهیزات
خبر دوم «فعال شدن سیستم تضمین خرید کالا و تجهیزات در آینده نزدیک» است. وزیر نفت با اعلام این موضوع، درباره حمایت دیگر وزارت نفت از شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه فناوری توضیح می‌دهد: به‌تازگی دستور‌العملی داده شده است تا به استادان و دانشجویانی که مایل به فعالیت در حوزه نفت هستند، کمک هزینه پژوهشی (پژوهانه) پرداخت شود.
به‌عنوان یک منتور به شما کمک می‌کنم
«دوران آنکه دانشگاه‌ها بگویند «صنایع نفتی با ما همکاری نمی‌کنند» و عملیاتی‌ها نیز بگویند «اینها تنها استاد دانشگاه هستند و کار عملی نمی‌دانند»، به سر آمده است.»
زنگنه با بیان این جمله ادامه می‌دهد: «همکاری صنعت نفت و دانشگاه‌ها با زحمت و حوصله زیاد در دانشگاه‌ها راه افتاد و سبب برقراری ارتباط و پیوند نفت با دانشگاه شد.»
وزیر نفت از زمانی صحبت می‌کند که روی موضوع دانش‌بنیان‌ها متمرکز شده و به این فکر افتاده که نشست‌های متعددی با آنها و همکارانش برگزار کند. او می‌گوید: «مهم‌ترین مسأله‌ای که از آنها یاد گرفتم، این بود که باید یک زیست‌بوم مناسب برای دانش‌بنیان‌ها ایجاد شود؛ همان‌طور که دانشگاه تنها به درس، استاد و دانشجو ختم نمی‌شود و محیطش هویت دارد. زیست‌بوم به دانش‌بنیان‌ها هویت می‌دهد و آنها را گردهم می‌آورد تا مسائلی افزون بر دانش و فناوری بیاموزند.»
زنگنه با بیان اینکه کار با دانش‌بنیان‌ها می‌تواند برای ما در صنعت نفت تحول ایجاد کند، ادامه می‌دهد: «برخی فکر می‌کنند که مشکلات ما در صنعت نفت به بخش مهندسی محدود می‌شود، در حالی‌ که ما در حوزه‌های غیرمهندسی بیشتر مشکلات داریم تا حوزه‌های مهندسی؛ استارتاپ‌ها می‌توانند در این باره نیز به ما کمک کنند و مشکلات زیادی را از ما حل کنند. برای نمونه قاچاق سوخت یکی از معضلات اصلی ماست که هیچ ارتباطی به مهندسی ندارد، بلکه باید برای آن فکر و اندیشه خاصی داشت؛ یا بهینه‌سازی مصرف انرژی، زمینه‌ای است که انتها ندارد و ما در آن خیلی ضعیف هستیم.» او در همین حال می‌گوید: «تلاشم این است به‌عنوان یک منتور به شما، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها، کمک کنم و تجربه‌های خود را در اختیارتان قرار دهم تا نسل آینده سرحال و با امید برای توسعه کشور خود فعالیت کند.»
اما نکته مهم دیگری که زنگنه در این مراسم به زبان آورد و از همه بویژه دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان خواست که به آن بپردازند، موضوع افزایش ضریب بازیافت نفت خام بود.
وزیر نفت می‌گوید که بیش از ۷۰۰ میلیارد بشکه ذخیره نفتی داریم و ضریب بازیافت آنها کمتر از ۳۰ درصد است. با افزایش یک درصدی نرخ ضریب بازیافت در مخازن می‌توان با نفت ۵۰ دلاری ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار به ثروت کشور افزود، بنابراین نباید به‌راحتی از کنار آن گذشت، زیرا این ثروت به مردم اختصاص دارد و نمی‌توانیم آن را رها کنیم. در این مراسم، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز با بیان اینکه وزارت نفت در این باره تلاش خوبی داشته و متخصصان دانشگاهی را در حوزه‌های مختلف به‌کار گرفته است، به روش رهایی از خام فروشی نفت پرداخت.
منصور غلامی می‌گوید: «با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توان از خام‌فروشی نفت به سمت استفاده از ارزش افزوده این منابع حرکت کرد و صندوق نوآوری و شکوفایی نیز ظرفیت‌های خوبی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان دارد. البته در آغاز کار هستیم، اما شروع قدرتمندی است و این حرکت‌ها ثمربخش خواهد بود.»
حال باید منتظر ماند و دید که راه‌اندازی زیرساخت‌های به‌کارگیری دانش و فناوری‌های نو در بخش‌های صنعتی و اقتصادی کشور چقدر می‌تواند به موفقیت بینجامد.
گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های صنعت نفت عصر روز سه‌شنبه، ۲۹ بهمن‌ماه به کار خود پایان می‌دهد اما کنار هم قرار گرفتن این شرکت‌ها در بلند مدت می‌تواند زمینه ساز توسعه‌های نوآورانه و فناورانه صنعت نفت باشد.

برش

افزایش تولید گاز، بزرگ‌ترین اقدام صنعت نفت برای حفظ محیط زیست
وزیر نفت بعد از شرکت در گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های صنعت نفت، به همایش قدردانی از صنایع سبز کشور رفت و گفت: این وزارتخانه فعالیت‌های بسیاری برای حفاظت از محیط زیست کشور انجام داده است، اما افزایش تولید گاز، بزرگ‌ترین اقدام به‌منظور حفظ محیط زیست به شمار می‌آید. به‌گزارش شانا، بیژن زنگنه بیان کرد: به‌طور کلی هر فعالیت نفتی با آلودگی همراه است، حتی پاک‌ترین انرژی (گاز) نیز آلایندگی‌هایی دارد. وزیر نفت تصریح کرد: در سال ۹۲ که وارد وزارت نفت شدم، نزدیک ۴۳ درصد نیروگاه‌های کشور از سوخت مایع استفاده می‌کردند که این رقم سال گذشته به زیر ۱۲ درصد رسید، این در حالی است که هر سال مصرف سوخت نیروگاه‌ها نیز افزایش می‌یابد. زنگنه با بیان اینکه تولید گاز را با محوریت پارس جنوبی ۲.۴ برابر کرده‌ایم، گفت: در سال ۹۲ برداشت گاز کشور از پارس جنوبی روزانه اندکی بیش از ۲۸۰ میلیون مترمکعب بود که اکنون این رقم به حدود ۶۷۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.