اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
حسن روحانی در کنفرانس مطبوعاتی به ۱۰ پرسش مهم پاسخ داد

۱۰ پاسخ به ملت

۱۰ پاسخ به ملت

درقالب 1+ 5 با امریکا مذاکره می کنیم

روزنامه اطلاعات: پیغام‌هایی برای ایجاد گشایش‌ها در مسیر برجام به ایران می‌رسد، شکست استیضاح ترامپ این شائبه را ایجاد کرده که بخت اول ریاست جمهوری دوره بعدی امریکا است و ترامپ در صورت پذیرفته شدن برای رئیس جمهوری شدن فشارهایش را زیاد‌تر می‌کند، آیا امکان یک توافق و گشایش 
وجود دارد؟
البته این سؤال را باید بیشتر از آن طرف پرسید؛ برای ما فرقی نمی‌کند چه حزبی در امریکا حاکم باشد، آنچه برای ما مهم است، منافع ملی کشورمان است. آنها می‌خواستند مردم به این نتیجه برسند که بدون تفاهم و توافق با امریکا نمی‌توانیم طاقت بیاوریم، که این موضوع هم با مقاومت ملت ایران بی‌اثر شد. اگر امریکا به برجام برگردد، از تحریم‌ها دست بردارد می‌تواند در قالب 1+5 بیاید و مذاکره کنیم.
 
 
44 حوزه انتخابیه غیررقابتی است و بقیه تا 208 حوزه رقابتی است 
تسنیم: فکر می‌کنم کمتر از 5 روز برای انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی است و طبیعتاً فضای کشور، فضای انتخاباتی است. پاسخ شما   به برخی شانتاژ‌های رسانه‌ای درباره انتخابات چیست و در شبکه‌های اجتماعی لیستی به عنوان فهرست یاران روحانی منتشر شده و منتسب به شما و نزدیکان شماست آیا قرار است در انتخابات مجلس از لیستی حمایت کنید یا خیر؟
 من از ابتدا نگران بودم که شرایط به‌گونه‌ای باشد که رقابت خوبی در انتخابات صورت نگیرد و وقتی رقابت نباشد ممکن است انتخابات سالم و درست باشد اما حضور کم ‌شود. وزارت کشور چند روز قبل گزارشی به بنده ارائه داد که براساس آن 70 حوزه در کشور غیر رقابتی است که این موضوع من را نگران کرد. تمام تلاش من این بود که کاری کنیم تا این رقابت بیشتر شود و حتی‌الامکان افرادی که امکان تأیید صلاحیت‌شان وجود دارد، تأیید شوند و به صحنه بیایند. امروز از وزارت کشور پرسیدم که وضع آن 70 حوزه‌ بهتر شده یا خیر؟  طبق آخرین گزارشی که امروز به من دادند انتخابات فقط در 44 حوزه رقابتی نیست و در بقیه حوزه‌ها رقابتی است. بنابراین این برای من خیلی خوشحال‌کننده است که در اکثر حوزه‌ها انتخابات رقابتی است. دولت در انتخابات هیچ دخالتی ندارد و ما هیچ لیستی به‌نام لیست دولت نداریم، روحانی هم هیچ لیستی ندارد.
 
 
آمار کشته شدگان آبان در اختیار پزشک قانونی است
مجله نیویورکر: تعداد کشته شدگان حوادث آبان ماه چند نفر است؟
در این حادثه البته رسانه‌های خارجی اغراق و مبالغه عجیب و غریبی کردند و عددهای عجیبی را گفتند. اینها کاملاً نادرست و ناصحیح بود. از ابتدا هم گفته بودم در این زمینه مشخص شود آنهایی که از نیروهای خودی هستند یعنی از بسیج و نیروهای انتظامی و مردم عادی هستند، کاملاً مشخص شود و آنهایی که جزو معترضین بودند یا تهاجم کردند به یک مرکز نظامی از هم تفکیک شوند. رئیس جمهور گفت: اینکه چند نفر کشته شدند، این آمار در اختیار پزشکی قانونی است و اگر ابعاد آن برای پزشکی قانونی مشخص است، می‌توانند اعلام کنند. اما آماری که تاکنون ما داریم، با آنچه در رسانه‌ها اعلام شده، خیلی فاصله دارد.
 
 
سال 97 برای کناره‌گیری  اعلام آمادگی کردم
ایسنا: در عمل از عمر دولت شما حدود یکسال و نیم باقی مانده است اما این اواخر شاهدیم که شایعاتی مبنی بر استعفای شما مطرح می‌شود، تحلیل شما از انتشار این شایعات چیست؟ آیا شما واقعاً خسته شدید و می‌خواهید استعفا دهید؟
در ماه‌های اولیه انتخابات دولت دوازدهم که هنوز مراسم تحلیف و تنفیذ برگزار نشده بود، خدمت رهبری گفتم: «این دولت آمده و می‌خواهد کار کند اگر شما به هر دلیلی فکر می‌کنید دولت یا فرد دیگری بهتر می‌تواند خدمت کند من آماده هستم براحتی کنار می‌روم» ایشان بشدت این موضوع را رد کردند و گفتند: «به هیچ عنوان. دلم می‌خواهد شما تا روز آخر به کار خود ادامه دهید و من هم حمایت می‌کنم». یک بار دیگر در سال 97 و به دلایل دیگری که اکنون نمی‌خواهم مطرح کنم، مجدداً این موضوع را به رهبری اعلام کرده‌ام و ایشان گفتند: «من حتی اجازه نمی‌دهم دولت یک ساعت زودتر مسئولیت خود را رها کند و دولت تا ساعت آخر باید کار خود را انجام دهد». لذا دولت تا ساعات آخر کار خود را ادامه می‌دهد و به وعده‌های خود عمل خواهد کرد. چنین شایعاتی را قویاً تکذیب می‌کنم. دولت پای مسئولیت و عهد خود تا ساعات آخر خواهد بود.
 
 
روایت روحانی از خطای عجیب و غریب
 برنا: زمان اطلاع شما با توجه به فایل صوتی منتشر شده از حادثه هواپیمای اوکراینی چه زمانی بود؟ چرا دستور تشکیل دادگاه ویژه دادید؟
در این زمینه اشتباه موردی رخ داد. آنقدر این اشتباه عجیب و غریب بود که اگر کسی به من می‌گفت که این حادثه اشتباه اتفاق افتاده است، باور نمی‌کردم. همین الان هم برای من سخت است که باور کنم. من در جنگ بودم و ۷ سال مسئول پدافند هوایی بودم. چنین حادثه‌ای نه در زمان جنگ بلکه در تاریخ ایران رخ نداده است که در پایتخت کشور و در فرودگاه بین‌المللی چنین خطایی رخ دهد. این یک اتفاق موردی و عجیب و غریب بود و برای همه عجیب بود.  حادثه صبح چهارشنبه اتفاق افتاد که ما هم در دولت بودیم. آنچه در دولت مطرح شد، یک سانحه بود و وزیر راه آن را مطرح کرد همان شب که رئیس جمهوری اوکراین با من صحبت می‌کرد، لحنش متفاوت بود، شاید اطلاعی از دیگر کشورها به او داده بودند. پنجشنبه شب با رئیس ستادکل صحبت می‌کردم، که تقریباً این احتمال قوی بود؛ به ایشان گفتم اگر همینجور فکر می‌کنید، الان اعلام رسمی کنید. او گفت ما هنوز شبهاتی داریم و فردا در دبیرخانه جلساتی داریم آنجا بررسی و نهایی می‌کنیم. دولت اصلاً مسئولیتی برای کلیر کردن آسمان بر عهده ندارد. در مسائل امنیتی مربوط به نیروهای مسلح می‌شود و آنها معمولاً اعلام می‌کنند.
 
 
 مکانیسم ماشه موقتا تعلیق شد
الجزیره: طی هفته‌های آینده چه اتفاقاتی در مسیر توافق هسته‌ای رخ خواهد داد؟ آیا مکانیسم ماشه فعال می شود؟
 بنده در نامه صریحی به اروپا نوشتم که پایان این قصه چه خواهد شد و بنابراین آنان به خوبی می‌دانند که چه می‌شود و دنبال این ماجرا نخواهند رفت و آقای بورل در ملاقات با بنده گفت که برای مدت نامعین، ما این روند را تعلیق کردیم یعنی برای طولانی مدت این روند را تعلیق کرده‌ایم تا با یکدیگر بنشینیم و ببینیم در این راستا باید چه کنیم. بر این اساس فعلاً طی هفته‌ها و ماه‌های آینده هیچ خبری از ماشه نخواهد بود و ما به فعالیت‌های هسته‌ای خودمان زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه خواهیم داد، ما نظارت‌های آژانس را همچنان ادامه می‌دهیم و امیدواریم که اروپایی‌ها بتوانند راه‌حلی را پیدا کنند که ما بتوانیم با هم تفاهم کنیم
 
 
هشدار دادم که انتخابات ، انتصابات نشود
فارس: شما در سخنرانی مدتی پیش خود از انتصاب به جای انتخاب سخن گفتید. همچنین همین تعبیرات را در مورد شورای نگهبان هم بکار بردید اما با توجه به اینکه خودتان در 2 انتخابات 92 و 96 طبق همین پروسه به ریاست جمهوری رسیدید به نظر شما این سخن قابل پذیرش است؟ ثانیاً اینکه اگر بالاترین مقام اجرایی کشور در نزدیکی انتخابات چنین سخنانی بکار ببرد، آیا به نظرتان در حضور حداکثری مردم تأثیر منفی نمی‌گذارد؟
اگر رئیس‌جمهوری اینگونه حرف بزند که شما فرمودید خیلی بد است و حتماً اثری بد می‌گذارد. همه حرف من از روز اول آن بود که اجازه ندهیم یک وقتی انتخابات تبدیل به انتصابات شود، نه اینکه هم‌اکنون انتخابات، انتصاب است که اگر اینگونه باشد چرا من اصرار می‌کنم که مردم در انتخابات شرکت کرده و در آن حضور پیدا کنند؛ اگر انتخابات واقعی نیست، چرا من این همه خواهش می‌کنم از نظارت و شورای محترم نگهبان که کمی از سخت‌گیری‌تان کم کنید تا مردم بیشتر بیایند تا رقابت بهتر شود. اگر انتخابات، انتصابات است، این همه اصرار و التماس و خواهش نمی‌خواهد. 
 
 
پشت پرده اعتراض های آبان
خبرگزاری مهر: بر اساس افکارسنجی نهادهای مختلف، مردم گرانی و تورم، مشکلات معیشتی، بیکاری و مدیریت ناکارآمد را مسائل اصلی خودشان عنوان کرده اند، اما این موضوعات در میان سخنرانی‌های متعدد شما کمتر جایگاهی دارد و پرداختن به توافق نیمه جان هسته‌ای، شورای نگهبان، برخوردهای قضائی، محور صحبت‌هایتان را تشکیل می‌دهد بطور مثال در موضوع بنزین که صدای اعتراض مردم بلند شد شما با خنده از آن عبور کردید؛ آقای روحانی چه زمانی می‌خواهد صدای اعتراض مردم به گرانی و معیشت را در سال‌های پایانی دولت بشنود؟ آیا دولت اراده‌ای برای تغییر ریل سیاست‌های خود برای پاسخ دادن به مطالبات مردم دارد؟
اشکال شما به روند کار دولت بود یا به لبخند بنده، مردم مشکل دارند؛ حتماً همینطور است، مردم مشکل دارند. اینکه زندگی مردم طبق مراد و مطلوب شأن نیست کاملاً درست است. دلیلش این است که کشور ما با تحریم بی‌سابقه در تاریخ مواجه شده است. باید در یک موقعیت مناسبی موضوع را توضیح دهم که اگر گرانی بنزین موجب آشوب‌ها شد، چرا صبح جمعه، ظهر جمعه و عصر جمعه خبری نبود. از زمانی که شکاف حاکمیتی را آغاز کردند از شب شنبه این اعتراضات آغاز شد. 
 
 
مسأله ما با عربستان، یمن است
 المسیره یمن: وزیر خارجه ایران در مونیخ گفتند که پیام‌هایی از سوی عربستان ارسال شده که ایران به آنها پاسخ مثبت داده است اما بعداً وزیر امور خارجه عربستان این موضوع را تکذیب کرد، مضمون این پیام‌ها چه بوده و در صورت توقف تجاوز عربستان به یمن این مسأله به از سرگیری روابط تهران و ریاض تأثیرگذار خواهد بود؟
در حال حاضر مهم‌ترین مسأله ما و منطقه، مسأله یمن است و برای عربستان سعودی هم بسیار مهم است که پایان کار چگونه باشد. در حال حاضر نیز هم خود عربستان گرفتار شده و هم مردم مظلوم یمن را گرفتار کرده و کشتار زیادی انجام داده است البته اگر عربستان دست از تجاوز خود در یمن بردارد، شرایط برای گفت‌وگو و مصالحه بسیار آماده‌تر خواهد بود.
 
 
نباید انتخاب را ترک کرد
روزنامه سازندگی: در زمان بررسی صلاحیت‌ها و‌ تجدید نظرها چه مذاکرات مستقیمی با شورای نگهبان داشتید؟ چرا در ۲۲ بهمن اعلام کردید که اگر در رژیم قبلی انتخابات برگزار می‌شد انقلاب نمی‌شد؟
بحث من در سخنرانی ۲۲ بهمن این بود که اگر رژیم گذشته به نظر مردم توجه می‌کرد و حاضر می‌شد از مردم سؤال کند و اگر می‌گفت که ما مردم را دعوت می‌کنیم به یک همه پرسی، به نظر من در این صورت نیاز به انقلاب نبود و آن دولت تسلیم نظر مردم شده بود و مردم به دولت می‌گفتند که چه می‌خواهند، بنابراین اینکه مردم انقلاب کردند... من وقتی در یک سخنرانی عمومی صحبت می‌کنم مردم باید بدانند که اقدامات قبلی من مؤثر واقع نشده و اگر مؤثر واقع می‌شد نیاز نبود که من در سخنرانی چیزی بگویم. هر وقت مردم دیدند من در سخنرانی به یک مسأله مهم اشاره کردم، پیشاپیش بدانند که من اقدامات لازم را انجام داده‌ام و به ثمر نرسیده است. من به هر کس و هرجا که لازم بوده نامه بنویسم، نوشته‌ام و پیام فرستاده‌ام و صحبت کرده‌ام اما وقتی دیدم به نتیجه نرسیدم، ناچار می‌آیم و به مردم می‌گویم که من چنین نقدی را دارم و اگر نگویم به مردم خیانت کرده‌ام. من حاضر نیستم به مردم خودم خیانت کنم. ما درباره این موضوع دنبال نقطه مطلوب نباشیم اما به هرحال شرایط بهتر شده است. هم‌ اکنون مردم ما در برابر این سه گزینه هستند، انتخاب مطلوب، انتخاب محدود و بدون انتخاب، این سه گزینه را بیشتر نداریم. ممکن است یک انتخابات مطلوب نباشد، ممکن است که ما در فرآیندها یک نظری داشته باشیم اما باید برویم پای صندوق و میان گزینه‌های موجود انتخاب کنیم. به نظر من امروز بهترین راه این است که ما برویم پای صندوق‌های انتخابات و رأی‌مان را به صندوق‌ها بیندازیم.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.