اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

بحران فرزندان طلاق

بحران فرزندان طلاق

طلاق برای کودکان حاصل از یک زندگی مشترک نافرجام، پیامدهای متعددی را در پی خواهد داشت که در صورت برخورد ساده‌انگارانه با این موضوع،‌ به بحرانی جبران‌ناپذیر بدل خواهد شد.

ریحانه عابدنیا در این خصوص با اظهار داشت: آنچه در مراحل جدایی والدین اهمیت دارد این است که دعواها و بحث خود را به دنیای کودک وارد نکنند، متناسب با سن کودک با او صحبت و به فرزند یا فرزندان خود توضیح دهند که به دلیل عدم تفاهم چاره‌ای جز این راه نداشته‌اند.

این متخصص روانپزشک و رواندرمانگر با بیان اینکه تداوم ارتباط کودک با والدین و کیفیت آن، بر میزان افزایش یا کاهش صدمه بر بچه‌های طلاق تعیین کننده است افزود: در حقیقت طلاق موجب بوجود آمدن برخی خصوصیات روحی و روانی خاص در رفتار و گفتار بچه‌ها خواهد شد و از این رو والدین با آگاهی از این خصوصیات باید با برنامه ریزی مناسب نسبت به تاثیرات منفی طلاق، اقدام به جدایی از یکدیگر کنند.

وی گفت: طلاق یکی از واقعیت‌های جدی زندگی امروزه است از این رو لازم است والدینی که تصمیم به جدایی می‌گیرند اطلاع داشته باشند فرزند یا فرزندان آنان از این اتفاق ناخشنود هستند و احتمال دارد پدر یا مادر را به عنوان مقصر این اتفاق، نفرت داشته باشد.

 

 

این رواندرمانگر تصریح کرد: پدر و مادر در اینگونه مواقع برای کاهش اضطراب و استرس کودک باید به وظیفه خود نسبت به فرزند، خوب عمل کنند و بر این نکته تاکید داشته باشند که بعد از طلاق باز هم آنها یک خانواده باقی خواهند ماند.

عابدنیا با بیان اینکه والدین توجه کنند همسر دوم آنان بعد از ازدواج، نمی‌تواند به برقراری رابطه با فرزندان کمکی کند، افزود: چنانچه همسر دوم پشت سر بچه‌ها بدگویی و تلاش کند رابطه‌ها را سرد کند، این نکته همانقدر که مشکل والدین است مشکل فرزندان نیز هست. پس مشارکت بچه‌ها در رفع این مشکل قابل توجه است.

این روانپزشک گفت: در زمان جدایی حتما با فرزندان صحبت کنید، عشق و علاقه خود را به آنان نشان دهید و هدف جدایی از همسرتان را برای بچه‌ها بازگو و از تلاش آنان برای تحت فشار قراردادن والدین برای بازگشت به زندگی مجدد جلوگیری کنید.

وی به پدر و مادر بچه‌های طلاق توصیه کرد: هیچگاه از احساس و رفتار آنان غافل نشوید. به نحوی رفتار کنید که بچه‌ها بخش مهمی از زندگی به شمار می‌روند و تلاش کنید ضمن رفتار مناسب، فرزندان را به هم نزدیک و در صورت لزوم با یک روانپزشک مشورت شود./ ایرنا

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.