اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹

راهنمای سفر به تبریز

راهنمای سفر به تبریز

شهر تبریز سال ها به عنوان دژ مقاوم در برابر حملات عثمانی و روس بوده است. در کنار این موضوع تبریز برای صد ها سال در مسیر جاده ابریشم و یکی از مراکز مهم تجارت در ایران و جهان محسوب می شده. آثار به جا مانده از این تاریخ بلند سبب شده تبریز به شهری جذاب برای گردشگران تبدیل شود.

راه های رسیدن به شهر تبریز

برای ورود به شهر تبریز میتوانید از طریق زمینی، هوایی و ریلی سفرتان را آغاز کنید.


سفر هوایی

اگر قصد سفر هوایی دارید میتواند از فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز استفاده کنید. در طول هفته از اکثر شهر های ایران به سمت تبریز و بالعکس پرواز وجود دارد از جمله از شهر های تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، بندرعباس و اهواز. فرودگاه در کنار بلوار بابایی و در شمال غربی شهر قرارگرفته و تا مرکز شهر و میدان شهید بهشتی 20 دقیقه فاصله دارد و در طول شبانه روز تاکسی برای جابجایی مسافران در فرودگاه وجود دارد.


سفر با قطار

ایستگاه راه آهن تبریز به خطوط سراسری راه آهن ایران متصل میباشد به همین خاطر تقریبا از تمامی شهر های ایران امکان سفر به تبریز از طریق قطار امکان پذیر هست. در حال حاضر فقط در مسیر های تهران - تبریز و مشهد - تبریز و بالعکس قطار مستقیم وجود دارد که توسط قطار شرکت های رجا و رعد خدمات دهی انجام میشود.


سفر با خودرو شخصی

اگر با خودرو شخصی قصد سفر به تبریز را دارید باید بدانید که مسیر های اصلی منتهی به شهر تبریز دارای جاده های نسبتا خوبی هستند و به علت آب و هوای خوب این منطقه از ایران در طول مسیر شهر های زیادی قرار دارند که برای استراحت، خوردن غذا و پر کردن باک بنزین خودرو میتوانید در آنها توقف کنید. همینطور مسیر های منتهی به شهر تبریز از امن ترین مسیر های جاده ای در ایران میباشند که سالهاست در آنها هیچ حادثه امنیتی اتفاق نیفتاده است. باید بدانید که مردم آذری زبان بسیار خون گرم و مهربان هستند.
چهار تا از مسیر های اصلی که به تبریز می رسند عبارتند از :
مسیر یک : تهران، قزوین، زنجان، بستان آباد تبریز - 633 کیلومتر 7 ساعت با خودرو
مسیر دو : اردبیل، سراب، بستان آباد، تبریز - 227 کیلومتر 3 ساعت و 15 دقیقه با خودرو
مسیر سه : ارومیه، خور خور، ایلیخچی، خسرو شاه، تبریز - 146 کیلومتر 2 ساعت و 15 دقیقه با خودرو
مسیر چهار : سنندج، سقز، میان دوآب، بناب، عجب شیر، اذر شهر، ایلیخچی، تبریز - 449 کیلومتر 6 ساعت و 40 دقیقه با خودرو

چگونه در سطح شهر تبریز تردد کنیم

برای تردد در سطح شهر تبریز یکی از گزینه های خوب استفاده از خطوط مترو هست که در حال حاضر خط یک مترو تبریز از ایستگاه مترو ائل گلی تا ایستگاه مترو میدان ساعت فعال هست. استفاده از خطوط اتوبوس BRT تبریز گزینه دیگری هست که مسافران میتوانند برای تردد در سطح شهر استفاده کنند. ایستگاه های این اتوبوس ها از میدان راه آهن در غرب تبریز آغار میشوند از مرکز شهر تبریز و میدان شهید بهشتی عبور میکنند و تا نمایشگاه بین المللی تبریز در شرق شهر ادامه دارند. در تمامی سطح شهر به صورت پراکنده تاکسی های دربستی و خطی برای جابجایی مسافران در دسترس می باشد.

شیرینی فروش های تبریز

تبریز را می توان به عنوان مهد شیرینی ایران دانست به ویژه به خاطر تنوع شیرینی های خوشمزه آن، پس اگر مسافر تبریز هستید حتما به شیرینی فروشی های آن سری بزنید. 

رستوران های تبریز

تبریز دارای رستوران های بسیاری هست که در آنها انواع غذا های لذیذ طبخ میشود. معروفترین و خوشمزه ترین غذای تبریز کوفته تبریزی هست البته آبگوشت تبریز هم درکنار انواع آش تبریزی، دویماج، قویماق و قایقاناق معروف است.

هتل های تبریز

در شهر تبریز بیش از 20 هتل وجود دارد که از 5 ستاره تا 1 ستاره می باشند. اگر میخواهید که با کمترین فاصله به اکثر بنا های تاریخی و دیدنی، مراکز خرید و بازار تبریز دسترسی داشته باشید هتلی در مرکز شهر تبریز رزرو کنید چون تبریز شهری متمرکز هست و اکثر مراکز تفریحی و توریستی در مرکز شهر می باشند.
 

خرید در تبریز

تبریز شهری بزرگ و دارای مراکز خرید متعدد می باشد. همسایگی شهر تبریز با کشور ترکیه و ورود اجناس ترک به این شهر باعث شده بسیاری از مسافران برای خرید برند های معروف و بین المللی سری به مراکز خرید تبریز بزنند.
 

دیدنی ها و آثار تاریخی تبریز

عمارت شهرداری تبریز، این بنا در سال 1314 در محل گورستان کوی نوبر توسط مهندسان آلمانی احداث شده. ساختمان دارای یک برج ساعت است که هر 15 دقیقه یک بار زنگ آن به صدا در می آید. نمای بیرونی ساختمان از سنگ تراشیده شده و یاداور عظمت ساختمان های آلمان قبل از جنگ جهانی دوم میباشد.
ربع رشیدی، مجموعه بنا هایی هست که در قالب یک شهر کوچک توسط خواجه رشید الدین فضل الله همدانی در حدود 700 سال پیش بنا شده بود که شامل کتابخانه، مدرسه، مسجد، دارالایتام، گرمابه، مهمانسرا، مدارس عالی، پرورشگاه و کارگاه های صنعتی بود که برای انجام فعالیت های علمی و فرهنگی مورد استفاده قرار میگرفت. خواجه فضل الله همدانی برای تامین مخارج این مجموعه، وقف نامه ای را نوشته بود به نام وقف نامه ربع رشیدی که شامل بخش هایی از سرزمین های عراق، افغانستان، گرجستان، ولایت روم، آذربایجان و سوریه می شد، این وقف نامه در سال 1386 در حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و هم اکنون در موزه تبریز نگهداری می شود. در حال حاضر قسمتی از این مجموعه در شهر تبریز و در دامنه کوه سرخاب باقی مانده است.
ارگ علیشاه از بناهای عظیم دوره ایلخانی هست که توسط تاج الدین علیشاه جیلان تبریزی طی هشت سال ساخته شده است. این بنا در خیابان امام تقاطع خیابان فردوسی جنب مصلا تبریز می باشد.

برج آتش نشانی یا برج یانقین

 این برج همزمان با احداث اولین ایستگاه آتش نشانی ایران در تبریز با ارتفاع 23 متر برای دیدبانی در سطح شهر ساخته شده است. قدمت این برج به بیش از 100 سال میرسد. محل برج در خیابان خاقانی تقاطع خیابان مدرس می باشد.
برج خلعت پوشان در ده کیلومتری جاده تبریز به تهران قرار دارد. این برج آجری در دوران صفویه احداث شده و در دوران قاجاریه خلعت ها و لباس های اهدایی پادشاهان در این مکان بر دوش حاکمان آذربایجان انداخته میشد.
پل آجی چای در دوره صفویه بر روی تلخه رود بنا شده است. این پل تنها گذرگاه ایران به غرب و بخشی از مسیر جاده ابریشم بوده است. اسم پل آجی چای اولین بار در سفرنامه متعلق به ونیزی ها در دوره شاه اسماعیل صفوی آورده شده است. پل آجی چای در دوره عباس میرزا تعمیر شده است و واقعه تاریخی مقاومت پنج تن از سربازان گمنام تبریزی در مقابل ارتش روس در این محل اتفاق افتاده است. اگر قصد بازدید از این پل را دارید میتوانید در ورودی جاده تبریز به مرند پل را ببینید.
مسجد کبود، مسجد جهان شاه یا مسجد کبود تبریز طبق کتیبه سر در آن در سال ۸۴۵ هجری شمسی و در زمان سلطان جهانشاه مقتدرترین حکمران سلسله قراقویونلو و به دستور دختر او صالحه خانم بنا شده‌است. مادام ژان دیولافوا مهندس راه و ساختمان و باستان‌شناس فرانسوی که همراه همسرش از سوی دولت فرانسه برای انجام کاوش‌های باستان شناسی به ایران سفر کرده بود در کتاب خود از این مسجد با نام مسجد آبی تبریز نام برده ‌است. این بنا از شاهکارهای هنر معماری اسلامی و ملقب به فیروزه جهان اسلام است. در سال 1158 هجری شمسی بر اثر وقوع زلزله بخش بزرگی از بنا تخریب شد اما 160 سال بعد یعنی در سال 1318 هجری شمسی کار بازسازی و مرمت بنا آغاز شد که بخش بزرگی از آن تا سال 1345 تمام گشت ولی بخش های مربوط به کاشی کاری آن تا هم اکنون ادامه دارد. مسجد کبود در خیابان امام ما بین میدان ساعت و چهار راه شهید بهشتی (منصور) می باشد.
بازار تبریز، این بازار در دوره سلجوقیان بنا شده است، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده آجری جهان و یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. بازار تبریز در سال ۱۱۹۳ هجری قمری بر اثر زلزله با خاک یکسان گشت اما توسط نجفقلی خان دنبلی حاکم وقت تبریز باز سازی شد. شهر تبریز در مسیر جاده ابریشم بوده و به همین خاطر برای سالها بازار تبریز یکی از مراکز اصلی تجارت ایران و جهان محسوب می شده به طوری که در سال ۱۲۵۶ خورشیدی، تبریز ۲۵ تا ۳۳ درصد از کل مراودات تجاری کشور را عهده‌ دار بود و از این حیث برتر از تهران محسوب می‌شد.

کویر قوم تپه

برای دسترسی به کویر قوم تپه، کافی است از تبریز به سمت صوفیان بروید و پس از روستای قوم تپه می توانید این کویر زیبا را درست روبه روی کارخانه مصالح تبریز ببینید.

موزه استاد بهتونی

موزه استاد بهتونی یکی از منحصر به فردترین موزه هایی است که می توانید در تمام عمرتان ببینید. انواع خوراکی های گچی در این موزه موجود است که الحق شباهت زیادی به نمونه ها واقعی شان دارند. از انواع میوه جات و سبزیجات بگیر تا غذاهای مختلف.

طبیعت گردی در تبریز

اگر علاقه مند به طبیعت گردی هستید دو منطقه بسیار زیبا خارج از شهر تبریز وجود دارد که میتوانید از آنها بازدید کنید.
منطقه حفاظت شده سهند که روستای کندوان در آن قرار دارد و به همین خاطر بیشتر مسافران شهر تبریز این منطقه را میشناسند. این منطقه در جنوب شهر تبریز می باشد و برای رسیدن به آن باید از شهر اسکو و باغ های زیبای آن بگذرید و حدود یک ساعت با تبریز فاصله دارد.
منطقه میشو داغ، در شمال غرب تبریز قرار گرفته، برای رسیدن به این منطقه باید به سمت صوفیان حرکت کنید و در ادامه یا به سمت مرند رفته و یا به سمت شبستر و تسوج بروید و از یکی از روستا های آن وارد منطقه میشو داغ شوید.

همچنین روستا های معروفی چون روستای دریان، روستای خامنه، روستای کوزه کنان، روستای هریس، و روستای تیل نیز در این مسیر هستند. اگر میخواهید تنی به آب دریاچه ارومیه بزنید در کنار روستای تیل منطقه زیبایی هست به نام شیخ ولی که مستقیم به ساحل دریاچه ارومیه راه دارد. همچنین از خود روستای تیل میتوانید وارد کوه های میشو داغ شوید. مسیر این روستا سرسبز و پر از باغ های زیبای میوه هست. اگر وارد این روستا شدید در کنار سد خاکی آن چایی بخورید و از عسل های معروف کوه های میشو خرید کنید.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.