اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸
مدیرکل محیط‌زیست لرستان:

۲۸ کانون تولید گردوغبار در داخل کشور شناسایی شد

۲۸ کانون تولید گردوغبار در داخل کشور شناسایی شد

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان با اشاره به شناسایی ۲۸ کانون تولید گردوغبار در داخل کشور، گفت: استان لرستان از این کانون‌ها متأثر بوده و اولین استانی است که سند جامع «مدیریت مقابله با گردوغبار» را تدوین و مصوب کرد.

مهرداد فتحی بیرانوند اظهار کرد: قانون هوای پاک اولین بار در سال ۷۴ مصوب و در سال ۹۶ به‌روزرسانی و در ۳۴ ماده و ۳۹ تبصره به تصویب رسید که قانونی جامع و عملیاتی است.

وی با اشاره به این‌که در راستای اجرایی شدن این قانون در سطح استان اقدامات خوبی انجام‌شده است، عنوان کرد: بحث سوخت یکی از مواردی بوده که در این قانون به آن تأکید شده است که بنا بر آن وزارت نفت موظف است ظرف سه سال از زمان تصویب این قانون سوخت را باکیفیت خوبی توزیع و پخش کند.

این مسئول با اشاره به نظارت این اداره کل بر مراکز و جایگاه‌های پخش سوخت، تصریح کرد: در این راستا به‌صورت ماهانه از جایگاه‌های سوخت نمونه‌برداری کرده و در جایگاه‌هایی که برای توزیع سوخت یورو ۴ مشخص شده‌اند آزمایش می‌کنیم که در مدت یک سال گذشته که پایش انجام شده مغایرتی مشاهده نشده است.

وی با اشاره به فعالیت ۱۳ مرکز مکانیزه معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین در استان، گفت: همکاران در سطح استان نظارت مستمری بر این مراکز دارند.

فتحی تأکید کرد: حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد آلایندگی هوای شهرها توسط وسایط نقلیه و منابع متحرک تولید می‌شود که معاینه فنی خودرو می‌تواند نقش بسزایی در کاهش آلودگی‌ها داشته باشد.

وی با اشاره به‌ضرورت توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی، عنوان کرد: این امر می‌تواند کمک بزرگی به کاهش درصد آلودگی داشته باشد، لذا شهرداری‌ها باید برای توسعه این ناوگان در شهرها اقدامات شایسته‌ای انجام دهند.

فتحی با اشاره به این‌که حدود ۱۲ تا ۲۰ درصد از آلودگی‌ها مربوط به صنایع، واحدهای تولیدی، خدماتی، مراکز دفن زباله و منابع ثابت مانند خانه‌هاست، ادامه داد: در رابطه با واحدهای تولیدی و صنعتی علاوه بر پایشی که هر سه ماه یک‌بار انجام می‌شود، برنامه پایش خود اظهاری با همکاری آزمایشگاه‌های معتمد سازمان حفاظت محیط‌زیست انجام می‌شود.

این مسئول تأکید کرد: بخش عمده صنایع لرستان آلایندگی کمی دارند و بیشتر صنایع سبز را در استان داریم.

مدیرکل محیط‌زیست لرستان با بیان این‌که یکی از موهبت‌هایی که استان ما دارد گاز است، اضافه کرد: در بحث خانگی و تجاری بیشتر از ۹۰ درصد مشترکین و بیشتر صنایع بزرگ ما از گاز طبیعی استفاده می‌کنند که به کاهش آلایندگی هوا کمک می‌کند.

وی با اشاره به شناسایی ۲۸ کانون تولید گردوغبار در داخل کشور، عنوان کرد: ما استان متأثر از پدیده گردوغبار هستیم چراکه هیچ‌کدام از این کانون‌ها در داخل استان ما نیست.

فتحی با بیان این‌که لرستان اولین استان در کشور بود که سند جامع مدیریت مقابله با گردوغبار را تدوین و مصوب کرد که به الگویی برای سراسر کشور تبدیل شد، اظهار کرد: عمده این سند راه‌حلی برای کاهش آثار سوء گردوغبار بر شهروندان است./ ایسنا

بیشتر بخوانید:

زیرزمین تا آسمان عسلویه در تسخیر آلاینده‌ها

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.