اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

شروع به کار اولین پیشخدمت روباتیک در کابل

شروع به کار اولین پیشخدمت روباتیک در کابل
بیتا میرعظیمی خبرنگار

اولین پیشخدمت روباتیک در رستورانی واقع در کابل افغانستان مشغول بکار شد.

پیشخدمت روباتیک "تایما" با داشتن قدی برابر یک و نیم متر در یکی از رستوران های کابل مشغول به کار شده و کار سرو غذا را برای مشتریان انجام می دهد. این روبات به زبان دری مسلط بوده و از مشتریان تشکر نیز می کند. حضور یک روبات هوشمند در این رستوران بسیاری از مشتریان را به این مکان سرازیر کرده است. کودکان با شور و شوق فراوان همراه با والدین خود به این رستوران در کابل رفته و شاهد سرو غذا از سوی یک پیشخدمات روباتیک هستند.

محمد رفیع شیرزاد ، مدیر این رستوران می گوید: این روبات انسان نما از ژاپن وارد شده و به طرز جالبی هماننند زنان محجبه طراحی شده است. وی افزود: این روبات از ماه گذشته میلادی کار خود را در این رستوران آغاز کرده و از ان زمان تاکنون پذیرای مشتریان بسیاری بوده است.

شیرزاد در عین حال تأکید کرد: حضور این پیشخدمت روباتیک در دنیای واقعی برای بسیاری از شهروندان افغان جذاب بوده و بخصوص کودکان را برای انتخاب غذا و حتی خوردن تشویق می کند.

"تایما" سینی های غذا را در دست گرفته و تحویل مشتری می دهد. مشتریان با ثبت درخواست خود در نمایشگر مقابل این روبات سفارش خود را ثبت کرده و منتظر می نشینند. این سیستم قادر به گفتن کلماتی کوتاه همانند "سپاسگزارم" و یا "تولدت مبارک" است.

اما علی رغم جذابیت حضور یک روبات در رستورانی واقع در قلب کابل، بسیاری از شهروندان  از حضور این فناوری در محیط رستوران ابراز نگرانی کردند. عمده نگرانی ان ها این است که با وجود بیکاری فراوان در افغانستان چرا باید یک روبات استخدام شده و شغل یک نیروی انسانی را تسخیر کند. در همین ارتباط یکی از منتقدان با نام "کاشف ابوبکر" در فیس بوک نوشت: "این مسخره است که با وجود ده ها هزار جوان بیکار که جویای کار هستند یک روبات مشغول بکار شود.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.